Dziś jest 27.02.2024

Imieniny obchodzą Gabriel, Anastazja, Honoryna, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wybierasz się do Serbii? Najtaniej autostopem

Autor: Anna Wójcik

Data publikacji: 05.02.2012 14:37

Liczba odwiedzin: 5906

Tagi: europa, serbia, belgrad, autostop, relacje, zadanie 1, autostop relacje z podróży

Na początku grudnia 2011 roku zastanawiałyśmy się z koleżanką, gdzie i w jaki sposób spędzić sylwestra. Ja wpadłam na pomysł, aby pojechać autostopem do Pragi. Następnego dnia koleżanka sprawdzając niezbędne informacje dotyczące tak ekstremalnej podróży, znalazła forum osób, które chcą jechać autostopem do Belgradu.

Poszłyśmy na spotkanie, okazało się, że jest to dwunastoosobowa grupa, która wielokrotnie podróżowała w ten sposób. Wysłuchawszy ich przygód stwierdziłyśmy, że warto zaryzykować. Nasza przygoda zaczęła się 28 grudnia 2011 roku, łapiąc autostop na Zakopiance w Krakowie. Wszyscy rozdzieliliśmy się na siedem dwuosobowych grup.

Podróż do Serbii

Po dwugodzinnym czekaniu na zimnie udało nam się zatrzymać kierowcę, który podwiózł nas na granicę słowacką do Chyżnego. Nie tracąc czasu, od razu zaczęłyśmy łapać kolejnego stopa. Tym razem zatrzymał się kierowca, który zabrał nas do Bratysławy. Byłyśmy bardzo przestraszone, ponieważ mężczyzna jechał na autostradzie prawie 200 km\h, a słysząc nasze trwożliwe utyskiwania powiedział: „Nie bójcie się, jestem tajnym policjantem”. Do Bratysławy dotarłyśmy ok. północy. Zwiedziłyśmy rynek, ale szkoda było nam wydawać pieniędzy na nocleg, więc pojechałyśmy autobusem miejskim na lotnisko, gdzie bezpiecznie spędziłyśmy noc. Nazajutrz o świcie, zjadłszy nasze śniadania, wcześniej przygotowane w akademiku, wyruszyłyśmy w dalszą trasę, aby dotrzeć do Budapesztu.

Wydostałyśmy się z miasta na autostradę, po jakimś czasie zatrzymała nam się bardzo miła Węgierka, która zawiozła nas do samego centrum Budapesztu. Przyznam, że byłam zachwycona miastem, bardzo piękne, lecz odstraszał mnie ich skomplikowany język. O dziwo, dowiedziałyśmy się, że do stolicy dotarły dwie pary z naszej ekipy, które miały zamówiony hostel. Zostawiłyśmy nasze ciężkie bagaże i do ciemnej nocy wszyscy zwiedzaliśmy miasto. O świcie musieliśmy się zmobilizować i wyruszyć w dalsza trasę, aby dotrzeć do celu, do Belgradu.

Czekaliśmy bardzo długo, bezskutecznie, brakowało nam snu, byliśmy przemarznięci, głodni, ale żądni przygód, ciągle z pozytywnym nastawieniem. Kilkakrotnie zmienialiśmy miejsce na autostradzie, aby łatwiej było nam coś złapać, ale też często musieliśmy uważać na policję, ponieważ łapanie autostopu na autostradzie kończy się wysokim mandatem. W końcu z uradowaniem wsiadłyśmy do auta, gdzie mogłyśmy się ogrzać. Kierowca zawiózł nas na południe Węgier do Szegedu, gdzie stamtąd jest już blisko do granicy serbskiej.

Niestety zrobiło się już ciemno, a wokół nas nie było żadnego hotelu, ale widziałyśmy duże blokowisko. Jeden z bloków był otwarty i nie mając wyjścia musiałyśmy rozłożyłyśmy nasze śpiwory i przenocować na klatce schodowej, oczywiście pisząc wiadomość dla mieszkańców, że jesteśmy polskimi turystami. Z rana poszłyśmy 10 km piechotą na granicę węgierską-serbską, gdzie zostałyśmy wylegitymowane. Szybko złapałyśmy autostop, który bezpośrednio zawiózł nas do Belgradu.

Sylwester w Belgradzie

Dnia 31 grudnia 2011 roku spełniły się nasze marzenia, aby spędzić sylwester w Belgradzie. Na samym początku wymieniłyśmy w kantorze euro na dinary serbskie, gdzie jeden dinar odpowiada jednemu euro. Następnie poszłyśmy do restauracji, gdzie zjadłyśmy tradycyjną potrawę serbską, czyli dżabatti; jest to duża bułka, z dużą ilością mięsa w środku z przeróżnymi sosami, warzywami i surówkami.

Zostawiłyśmy bagaże w przechowalni i poszłyśmy na spotkanie w umówione miejsce z naszą grupą. Niesamowite było to, że z Krakowa wyruszałyśmy my we dwie, a w Belgradzie prawie 1500 km od ojczyzny spotkaliśmy się z całą czternastką. Zdobyliśmy mapę i zaczęliśmy zwiedzać piękną stolicę.

W Belgradzie obecnie żyje ok. 1,7 mln ludzi. Leży przy ujściu Sawy do Dunaju, dzięki czemu rozwija się turystyka śródlądowa oraz można dotrzeć do innych krajów bałkańskich. W pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na architekturę, która jest bardzo różnorodna. Można znaleźć tam kościoły, meczety, cerkwie, zamki, twierdze oraz instytucje naukowe. Również było wiele budynków zniszczonych podczas wojny, która toczyła się w latach 1992-2003, tworząc wraz z Czarnogórą Federalną Republikę Jugosławii, jednak w następstwie konfliktów zbrojnych na Bałkanach, a w szczególności w Kosowie doszło do powstania Serbii i Czarnogóry, a następnie w 2006 roku do podziału na dwa niepodległe państwa.

Serbia charakteryzuje się różnorodnością religijną, gdzie występuje katolicyzm i prawosławie. Dla nas dużym zaskoczeniem był fakt, iż tamtejsi ludzie posługują się na co dzień dwoma alfabetami: cyrylicą oraz łacinką. Późnym popołudniem poszliśmy do piekarni, aby coś przekąsić, kupiliśmy kolejną, tradycyjną serbską potrawę – burka, czyli nadzienie z mięsa lub z sera zawinięte w ciasto typu filo.

W końcu doczekaliśmy się pory hucznej imprezy sylwestrowej. Aby uczcić to wydarzenie, męska część naszej grupy wybrała się do sklepu monopolowego – chcieliśmy zasmakować serbskiego alkoholu. Najbardziej znanym trunkiem jest rakija, potocznie mówiąc śliwowica, produkowana ze śliwek węgierskich, która po sfermentowaniu ma aż 70% etanolu! Również popularne jest piwo serbskie o nazwie Jeleń. Następnie zaczęliśmy szampańską zabawę na koncercie przy serbskich zespołach, na Trg Republike. O północy świetną zabawę upiększyła duża ilość, różnokolorowych fajerwerków. Po północy ludzie rozeszli się do knajp i klubów.

Serbowie są bardzo życzliwie nastawieni do turystów. Zapraszali nas do stolików, byli ciekawi i otwarci. Nad ranem zmorzył nas sen, lecz nie mieliśmy załatwionych noclegów. Jak przystało na turystów z krwi i kości, postanowiliśmy przenocować na dworcu autobusowym, gdzie przewijało się bardzo dużo ludzi.

Nowy Rok w Nowym Sadzie

Według przysłowia jaki Nowy Rok, taki cały rok, a więc postanowiliśmy wybrać się w dalszą podróż, tym razem pociągiem do Nowego Sadu, który jest oddalony od Belgradu 80 km na północ.
Nowy Rok jest świętem oraz przypadał w niedzielę, więc w pierwszej kolejności poszliśmy na mszę do kościoła na znanym Placu Wolności. Po mszy przywitała nas przyjemna, słoneczna pogoda, więc wyruszyliśmy zwiedzić miasto; przeszliśmy przez długi Most Wolności, aby dotrzeć do Twierdzy Petrovaradin, zwaną „Gibraltarem Dunaju”. Obiekt pochodzi z XVI-XVIII wieku, gdzie toczoną walki między Austrią a Turcją.

Koniec przygody w Serbii

Nasza przygoda w Serbii dobiegła końca. Wieczorem dziesięć osób z grupy postanowiło wyjechać, a reszta zatrzymała się na noc w hostelu. Późną nocą udało nam się dotrzeć autostopem do Bratysławy, a następnie kierowałyśmy się na Wiedeń, gdzie spędziłyśmy dwa dni. Do Krakowa wróciłyśmy 5 stycznia 2012 roku, pełne przygód i wrażeń. Choć odczułyśmy zimno, głód, zmęczenie; byłyśmy z siebie dumne i nie żałowałyśmy, że się zdecydowałyśmy na taką wyprawę.

Być turystą to świetna sprawa, należy podróżować, ponieważ człowiek uczy się wielu rzeczy, poznaje tradycje, obyczaje, a tej wiedzy nikt nam nie zabierze.

Komentarze (2)

 • Małgorzata (gość)

  Małgorzata (gość)

  13.04.13, 14:28

  Pytanie kluczowe ile godzin jechałyście z Krakowa do Bratysławy?

  Zgłoś

 • suncokret (gość)

  suncokret (gość)

  24.03.12, 11:16

  1 euro to nieco więcej niż 100 dinarów :) Podziwiam i zazdroszczę świetnej przygody :D A Serbię wszystkim gorąco polecam! :))

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5916

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5552

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8548

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7655

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6254

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6701

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5532

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32907

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73717

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111446

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze