Dziś jest 16.04.2024

Imieniny obchodzą Bernadetta, Cecylian, Ksenia, Benedykt

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zwiedzać można wszędzie…

Autor: Beata Buc

Data publikacji: 09.07.2012 20:50

Liczba odwiedzin: 10836

Tagi: zaječar, serbia, mokra gora, nis, kraljevo, valjevo, monastyry, đavolja varoš, staż zadanie 5, beata buc

…ale są miejsca do których ciężko dotrzeć. Serbia to nie tylko Belgrad, malowniczy Dunaj i Nowy Sad. Festiwal Trąbki w Guczy nie jest jedyną atrakcją. W Serbii jest wszystko, trzeba to tylko umieć znaleźć. Trzy najbardziej popularne miejscowości to dopiero początek z tego co kraj ma do zaoferowania. Pora zboczyć z utartych szlaków i zobaczyć coś więcej.

krajobrazy Serbii zapierają dech w piersiach, na zdjęciu kanion rzeki Uvac
 
krajobrazy Serbii zapierają dech w piersiach, na zdjęciu kanion rzeki Uvac
fot. M.Zapora/fotoexplorer.pl

Mokra Gora

Nie trzeba jechać do Hollywood, żeby poczuć się jak w filmie. W Serbii nie ma Alei Gwiazd, jest coś lepszego. W tej położonej przy granicy z Bośnią i Hercegowiną miejscowości najsłynniejszy bałkański reżyser Emir Kusturica stworzył „Dravengrad”- skansen wprost wyjęty z jednego z jego filmów „Życie jest cudem” („Zivot je cudo”).

Do kinowej rzeczywistości najłatwiej przenieść się korzystając z kolejki wąskotorowej (Szargańska – Šarganska Osmica).

kolejka wprost z filmu na tory w pobliżu Mokrej Gory
 
kolejka wprost z filmu na tory w pobliżu Mokrej Gory
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Jej początkowo stacja mieści się w miejscowości, a sama kolej została uwieczniona w filmie. Obecnie można nią przejechać niespełna 16 kilometrową trasę. Podróż w jedną stronę trwa 40 minut, więc każdy powinien znaleźć na nią czas. Przejażdżka przez górskie tereny urozmaicone mostami i aż 22 tunelami zapewniają niezapomniane widoki.

stacja kolejowa
 
stacja kolejowa
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Kiedy wysiądziemy z kolejki, pora obejrzeć kolejne atrakcje Mokrej Gory, największa z nich to dom Kusturicy. Reżyser mieszka tu na co dzień i jeśli akurat nie koncertuje z „No Smoking Orchestra” lub nie realizuje kolejnego filmu można go tu spotkać. Przechadza się po miejscowości, spotyka z przyjaciółmi lub gra w koszykówkę na jednym z boisk. Ci, którzy chcą mieć pewność, że go zobaczą powinni wybrać się do skansenu w styczniu na „Kustendorf International Film and Music Festiwal”. Wtedy, można zupełnie przy okazji spotkać inne gwiazdy światowej kinematografii. W 2010 r jednym z gości był Johnny Depp.

Skansen Kusturicy
 
Skansen Kusturicy
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Co z tymi, którzy wybiorą innym miesiąc na odwiedzenie tego miejsca? Dla nich, także są przygotowane filmowe atrakcje. W skansenie mieści się kino „Underground”, w którym wyświetlane są filmy Kusturicy, w tym „Zawiść”, który zgodnie z życzeniem reżysera nie był dystrybuowany w zwykłych kinach.

Zaječar

Serbia nie ma dostępu do morza, to jednak nie oznacza, że nie ma pięknych plaż. Symbolem miasta są dwie rzeki Biały i Czarny Timok, urozmaicające krajobraz. W pobliżu znajdują się także jeziora Grliško, Rgotsko oraz Sovinac na brzegu których można wypocząć. Do tego obfitują w wiele gatunków ryb, które ciężko byłoby znaleźć w Polsce. Czy ktoś u nas złowił złotą rybkę? Tutaj podobno jest ich mnóstwo.

Zaječar to nie tylko raj dla amatorów błogiego lenistwa. We wsi Gamzigrad położonej nieopodal znajduje się antyczne wykopalisko: Felix Romulijana.

ruiny Felix Romulijana
 
ruiny Felix Romulijana
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Te rzymskie zabudowania pochodzące z ok. 300 roku naszej ery zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Serbskie ruiny są jednymi z najcenniejszych późnorzymskich miast w Europie. Wybudowane przez imperatora Galeriusa, zostało splądrowane i zniszczone podczas najazdu Hunów.

W trakcie prowadzonych od 1953 r. prac odkryto dwie świątynie, dwa pałace, niezidentyfikowany budynek z korytarzem z mozaikami przedstawiającymi greckich bogów. Znalezione na tym terenie monety i artefakty wciąż rozpalają wyobraźnie archeologów z nadzieją na odkrycie czegoś naprawdę wyjątkowego.

wspaniałe antyczne wnętrza
 
wspaniałe antyczne wnętrza
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl


Pobyt w Gamzigradzie może natchnąć nas na wyruszenie szlakiem rzymskich cesarzy. Kto by pomyślał, że na terenie dzisiejszej Serbii urodziło się, aż 17 antycznych władców.

Nisz

Ulice Niszu
 
Ulice Niszu
fot. M.Zapora/fotoexplorer.pl

To trzecie co do wielkości serbskie miasto może być kolejnym przystankiem po Zaječarze. Jeśli odwiedzimy oba, pozostanie nam jedynie 15 miejscowości w których urodzili się wielcy imperatorzy. W pobliskiej Medinie przyszedł na świat jeden z najbardziej rozpoznawalnych cesarzy, obrońca chrześcijaństwa- Konstantyn Wielki.

Serbowie to naród waleczny, nie trzeba o tym wspominać. Gdzie najlepiej widać ich waleczność? Właśnie tutaj. W Niszu znajduje się „Wieża Czaszek” i nie jest to bynajmniej żadna metafora. Wieża, czy też pomnik 19 Serbskich Rebeliantów wieku został zbudowany z… ludzkich czaszek. Miała być przestrogą dla wszystkich tych, którzy zechcą przeciwstawić się Imperium Osmańskiemu.

wieża Czaszek może przerażać
 
wieża Czaszek może przerażać
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Jako budulec posłużyli Serbowie zabici na rozkaz sułtana osmańskiego Mahmud II w 1809 roku bitwie pod Čegar. Pierwotnie w jej skład wchodziły 952 czaszki, do naszych czasów zachowało się jedynie 58. Mimo to robią wrażenie Tylko czy jest coś, co może przestraszyć Serbów? To, już możecie wywnioskować sami studiując historie tego bojowo nastawionego narodu.

czy czaszki zabitych mogą zniechęcić do powstania?
 
czy czaszki zabitych mogą zniechęcić do powstania?
fot. N. Rajic/vidovdan.org

W pobliżu Niszu znajduje się Crveni Krst- obóz koncentracyjny, które dziś funkcjonuje jako muzeum. Wizyta w tym miejscu może przybliżyć nam historie Serbów. Oni i my- Polacy mamy wiele wspólnego.

W Bubanj znajduje się Park Pamięci upamiętniający 12 tysięcy Serbów (przede wszystkim mieszkańców Niszu osadzonych w obozie koncentracyjnym) zamordowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej. Najbardziej charakterystycznym punktem parku są trzy betonowe monumenty przedstawiające ręce z zaciśniętymi pięściami.

pomnik symbolizujący całe rodziny gotowe do walki z okupantem
 
pomnik symbolizujący całe rodziny gotowe do walki z okupantem
fot. N. Rajic/vidovdan.org

Dłonie należą do kobiety, mężczyzny i dziecka i mają symbolizować opór jaki całe rodziny stawiały wobec prześladowców. Poza tym w kompleksie znajduje się wiele rzeźb i monumentów mających upamiętniać ofiary np.: szklana Kaplica lub reliefy z marmuru.

Kraljevo

Malownicze położone Kraljevo zachwyca przyrodą i bogactwem naturalnym. W zimie można wybrać się w tą okolicę na narty, w lecie na spływ kajakowy. Jednak to nie sporty mniej lub bardziej ekstremalne sprawiają, że jest to pozycją obowiązkową dla tych, którzy chcą zwiedzić Serbię w pełnej okazałości.

charakterystyczny czerwony klasztor Žiča
 
charakterystyczny czerwony klasztor Žiča
fot. krajlevo.org.rs

W pobliżu Kraljeva znajduje się monaster żeński. Prawosławny klasztor Žiča został zbudowany przez pierwszego króla Serbii Stefana I. Licząca ponad 800 lat budowla jest jednym z najpiękniejszych zachowanych monasterów na świecie i najważniejszą budowlą sakralną w Serbii. To tutaj dokonano I koronacji. Tutaj także przebywali najważniejsi dostojnicy kościoła kiedy kraj utracił niezależność polityczną. O randze tej budowli świadczy fakt ciągłego jej odbudowywania. Wielokrotnie niszczona podczas tureckich najazdów, za każdym razem była odnawiana. Jej obecny wygląd to efekt trwających lata prac. W pobliżu klasztoru znajduje się piękna cerkiew z freskami przedstawiającymi życie Chrystusa.

patron Serbii- święty Sawa
 
patron Serbii- święty Sawa
fot. spcportal.org

Kraljevo jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych znajdujących się na terenie Serbii monastyrów.

kompleks klasztorny Studenica
 
kompleks klasztorny Studenica
fot. spcportal.org

39 kilometrów na zachód znajduje się klasztor Studenica i sąsiadujące z nim cerkwie: Bożej Bogurodzicy i Koronacyjnej, gdzie można podziwiać piękne malarstwo bizantyjskie. W bliskiej odległości położone są także klasztory Gradac i Ljubostinja (uważany za najbardziej malowniczy, położony jest w otoczeniu wspaniałej zieleni.)

Valjevo

To urokliwe miasteczko z pięknymi zabudowaniami jest położone w zachodniej Serbii 100 km od Belgradu. Kilometr przed miastem spotykają się spływające z gór rzeki: Obnica i Jablanica, tworząc Kolubarę. Tuż za centrum miasta do Kolubary wpada Gradac uznawana za jedną z najczystszych rzek w całej Europie (rzeka jest obfita w ryby i gustujące jedynie w naprawdę czystych wodach wydry).

Okolice Valjeva to przede wszystkim wspaniały leczniczy klimat, w okolicach znajdują się liczne uzdrowiska i sanatoria czerpiące z naturalnych bogactw tego regionu. Nieskażone przemysłem mieścinki proponują zabiegi z użyciem leczniczego błota łagodzącego dolegliwości reumatyczne jak i oddychanie specyficznym powietrzem powstającym w wyniku mieszania się prądów morskich, karpatskich i panońskich mających dobroczynny wpływ na układ oddechowy.

Sama miejscowość składa się z dobrze zachowanych zabytkowych budynków.

zabudowania Valieva
 
zabudowania Valieva
fot. srpskijezik.edu.rs

Najstarszym budynkiem w tym powstałym na przecięci szlaków handlowych kupców dubrownickich miasteczku jest pałac Muselima. Obecnie znajduje się tam Muzeum Pierwszego i Drugiego Serbskiego Powstania. Z Pałacem wiąże się ważne w historii Serbii wydarzenie zwane „ścięciem książąt”. Stracenie więzionych tutaj Aleksa Nenadovicia i Iliję Birčanina przyspieszyło powstanie przeciwko Turkom.

Miłośnicy architektury powinni zajrzeć do sąsiadującej z Valjevem Brankoviną z cerkwią św. Świętego Archanioła i przylegającymi do niej zabytkowymi domami arystokracji. Nie można ominąć również ominąć kolejnego z serbskich monastyrów.

Monastyr Pustinja
 
Monastyr Pustinja
fot. panacomp.net

Monastyr Pustinja z XVII w jest szczególnie interesujący ze względu na znajdujące się w nim freski przedstawiające św. Jana Chrzciciela znajdujące się pod patronatem UNESCO.

Đavolja Varoš

tak wygląda prawdziwe Diabelskie Miasto
 
tak wygląda prawdziwe Diabelskie Miasto
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Đavolja Varoš czyli Diabelskie Miasto było serbskim kandydatem do tytułu Siedmiu Nowych Cudów Świata. Dlaczego? Ponieważ formacje skalne utworzone na skutek silnych erozji gleby należą do jednych z najbardziej zadziwiających cudów natury. Położone 89 kilometrów na południowy zachód od Niszu, niedaleko miejscowości Kursumlija w paśmie gór Radan „miasto” składa się z licznych erozyjnych form, wyróżnia się 220 form figuralnych. Procesy tworzenia nie zostały zakończone jedne formy znikają, aby zrobić miejsce dla nowych. Jednym z czynników wciąż kształtującym rezerwat są dwa źródła wodne: silnie kwasowa Đavolja voda (Diabelska woda) i Crveno vrelo (czerwona studnia).

czy serbskie skały zasługują na miano cudu świata?
 
czy serbskie skały zasługują na miano cudu świata?
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Warto odwiedzić to miejsce i posłuchać serbskich legend, wyjaśniających, że skalne formacje to ludzie, którzy podczas wesela tak bardzo przestraszyli się niezadowolonego z ich poczynań boga, że skamienieli ze strachu.

Vrátna

Położona na wschodzie miejscowości wzięła swoją nazwę od przepływającej tamtędy rzeki. Ciężko byłoby domyślić się, że Vrátna, niewiele większa od strumyka rzeczka mogła przyczynić się do wykształcenia niezwykłych skalnych mostów.

niezwykłe skalne mosty
 
niezwykłe skalne mosty
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Wrota Vratny to trzy (Mała Prerast, Velika Prerast oraz Suva Prerast) ok 50 metrowe skalne mosty, tworzące zapierający dech w piersiach widok. W pobliżu pierwszego znajduje się żeński monaster z 1282r.

widoki są naprawdę niezwykłe
 
widoki są naprawdę niezwykłe
fot. K.Meger/fotoexplorer.pl

Wielbiciele adrenaliny mogą potraktować kanion jako cel wypraw wspinaczkowych. Same wrota są uznawane za Serbów za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów ich kraju.

Komentarze (1)

  • mona (gość)

    mona (gość)

    11.07.12, 22:13

    Diabelskie Miasto zdecydowania najlepsze :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6146

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5749

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17987

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7189

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8815

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7790

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8026

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6477

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7029

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5694

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6267

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5035

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35840

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78296

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6433

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 116985

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze