Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

„Chwila światła między wschodem a zachodem” – opowieść o Słowenii

Autor: Łukasz Śledziecki

Data publikacji: 10.06.2012 23:11

Liczba odwiedzin: 7507

Tagi: europa, słowenia, lublana, koper, bled, skocjanskie jaskinie, relacje, lukasz sledziecki, staż zadanie 1

Polacy rzadko wybierają się w podróż po Słowenii. Dlaczego? Może po prostu nie dostrzegamy uczucia, które stara nam się przekazać ten kraj? Uczucia, które zawarte jest już w nazwie tego uroczego miejsca: Slovenija. Poza tym oferuje ona dostęp do Morza Adriatyckiego, malowniczo położone jeziora Bled i Bohnij oraz znajdujące się na południowym-zachodzie kraju Alpy Julijskie. Europa w miniaturze? Pod względem ukształtowania terenu z pewnością, ale o jej bogactwie decyduje także kilka innych czynników. Chcę pokazać, dlaczego warto odwzajemnić sympatię, którą wręcz emanuje Słowenia oraz ludzie, którzy ją zamieszkują.

Zamek w Bledzie, w tle Alpy Julijskie
 
Zamek w Bledzie, w tle Alpy Julijskie
fot. Łukasz Śledziecki

Kraj ten mniejszy jest niż województwo mazowieckie, zaś liczba mieszkańców wynosi około dwa miliony. Z jednego krańca na drugi można przejechać go w trzy godziny. Tym bardziej zdumiewa różnorodność krajobrazów oraz wielość zabytków. Wpływy austriackie widoczne są na północy kraju, włoskie zaś na jego południu. Ciężko nie zachwycić się także znamienitymi przykładami form krasowych, architekturą Lublany czy też malowniczymi jeziorami polodowcowymi. Słowenia wydaje się idealna na dwutygodniowe wakacje. Daje to szansę zapoznać się z wszystkimi najciekawszymi miejscami. Wtedy można też swobodnie spędzić parę dni na tym, co Słoweńcy lubią najbardziej – turystyce górskiej, delektowaniu się pysznymi potrawami czy też piciu kawy w licznych ogródkach kawiarnianych w zabytkowych dzielnicach słoweńskich miast.

„Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach” – Alpy Julijskie

Mało kto wie, że położona w Europie Środkowej Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Lasy zajmują tam prawie połowę powierzchni. Przeważają drzewa iglaste, bowiem Słowenia położona jest w 90% powyżej 300 m n.p.m. Najwyższe i najbardziej malownicze są zaś masywy alpejskie: Alpy Julijskie (z najwyższym szczytem Słowenii Triglavem 2 864m n.p.m.), Alpy Kamnicko-Sawińskie oraz Karawanki. To z kolei lokuje ten mały kraj w czołówce Europy jeśli chodzi o górzystość. Prawie 2/3 powierzchni Słowenii określić można mianem gór. Ciężko znaleźć tam miejsce, z którego nie widać pokrytych śniegiem szczytów. Dodatkowo góry stanowią ważny wyznacznik słoweńskości. Słoweńcy są bardzo dumni z ukształtowania terenu swojego kraju, często spędzają weekendy zdobywając szczyty. Za bardzo ważne uznawane jest też wejście na Triglav. Gdy sam zdradzałem chęć wyprawy w Alpy Julijskie usłyszałem od znajomego Słoweńca: „Musisz mieć respekt dla tego szczytu”.

Kościół Wniebowzięcia na wyspie Blejski Otok
 
Kościół Wniebowzięcia na wyspie Blejski Otok
fot. Łukasz Śledziecki

„Dudni łabędzi lot nad samą wodą”

Najpiękniejszym według mnie miejsce w Słowenii jest miejscowość Bled i znajdujące się tam jezioro. Wzrok przyciąga turkusowy kolor wody, gdy jednak podniesiemy wyżej głowę zachwyt wzrasta z każdą chwilą. Naszym oczom ukazuje się niewielka wyspa, na której wzniesiony jest Kościół Wniebowzięcia. Dopłynąć tam można tylko na łodziach wiosłowych, które wypływają z kilku miejsc wzdłuż jeziora. To jeszcze nie koniec mocnych wrażeń. Kolejną atrakcją jest bowiem zamek, który wzniesiony został na pionowej skale znajdującej się na jednym z brzegów jeziora. Prawdopodobnie już na początku XI wieku na szczycie stała romańska wieża, chroniona murami. Do zamku można wspiąć się kilkoma ścieżkami (a także wjechać samochodem). Na zimową wspinaczkę zdecydowanie bardziej polecam strome zbocze skały. Emocje gwarantowane.

„Stolicy europejskość jest tuż tuż”

Wielkim skarbem Lublany jest malownicza starówka, gdzie co krok natykamy się na dzieła Jozefa Plečnika. W latach trzydziestych XX wieku zaprojektował on założenia urbanistyczne Lublany polegające na zagospodarowaniu brzegów rzeki Ljubljanicy. Stąd wyjątkowość stolicy Słowenii: jest ona świetnie przystosowana dla pieszych. Rozmaite schody, ławki, latarnie, kępy drzew oraz parki to stały element krajobrazu. Wyborne miejsce do spacerów i spędzania czasu wolnego. „Słowiański Gaudi” jak określa się Plečnika zaprojektował także gmach Biblioteki Uniwersyteckiej i Narodowej oraz kościół św. Franciszka. On także jest pomysłodawcą mostu Potrójnego oraz całej promenady prowadzącej od niego do mostu Smoka.

Panorama Lublany widoczna z Lublańskiego Zamku
 
Panorama Lublany widoczna z Lublańskiego Zamku
fot. Łukasz Śledziecki


Bardzo charakterystycznym miejscem jest Zamek Lublański. Unosi się on nad miastem, dojść zaś można do niego kilkoma ścieżkami prowadzącymi ze starówki. Dla osób o słabszej kondycji idealnym rozwiązaniem będzie zaś kolejka na szczyt. Wzgórze to zamieszkiwane było już przez Celtów zaś początki średniowiecznego zamku datowane są na IX w. Wrażenie robi panorama Lublany widziana z murów zamku.

Stolica Słowenii to w dużej mierze miasto studentów. Oferuje ono wiele atrakcji, które skierowane są dla młodzieży. Bogata jest oferta lokali gastronomicznych oraz miejsc rozrywki. Każdy jednak znajdzie tam coś dla siebie.

„Stworzenie świata nie przychodzi łatwo” – Płaskowyż Kras

Na uwagę zasługuje także Płaskowyż Kras. W tej suchej, wapiennej krainie rozciągniętej pomiędzy Doliną Vipavską a Morzem Adriatyckim, występują rozwinięte formy krasu powierzchniowego oraz podziemnego. Cały płaskowyż z wolna obniża się od najwyżej położonej części na południu ku północy. To właśnie na tych terenach po raz pierwszy opisano charakterystyczne zjawiska i formy rzeźby, które wywoływane są chemiczną erozją skał wapiennych. Z tego powodu wszystkie miejsca o takiej budowie na całym świecie nazywa się krasowymi. Dodatkowo sporo pojęć specjalistycznych z tego zakresu zawdzięcza swoją nazwę miejscowościom słoweńskim. Do najbardziej znanych przykładów form krasowych w Słowenii należą Jaskinie Škocjanskie oraz jaskinia w Postojnej.

Widok po wyjściu ze Škocjanskich Jaskiń
 
Widok po wyjściu ze Škocjanskich Jaskiń
fot. Łukasz Śledziecki

„Płynie rzeka wąwozem jak dnem koleiny, która sama siebie żłobiła” – Jaskinie Škocjanskie

Jaskinie Škocjanskie w 1986 roku zostały wpisane listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Jest to jedyny taki obiekt w Słowenii. Sumaryczna długość jaskiń wynosi niemal sześć kilometrów, zaś przeszło połowa udostępniona jest dla zwiedzających. Podczas półtoragodzinnego spaceru z przewodnikiem duże wrażenie robią osiągające do piętnastu metrów stalagmity oraz największy podziemny kanion w Europie, głęboki na sto metrów wąwóz, którym płynie rzeka Reka. Przechadzając się po pomostach zbudowanych pomiędzy ścianami wąwozu słyszymy ogłuszający huk tej rzeki.

Widok na Alpy Julijskie z promenady w Koprze
 
Widok na Alpy Julijskie z promenady w Koprze
fot. Łukasz Śledziecki

„Com widział, myślał - tom opisał „ - Wybrzeże

W Koprze zimą wieje. Zresztą nie tylko w Koprze. Izola, Piran czy Portoroż, a więc główne kurorty wybrzeża słoweńskiego pomiędzy grudniem a lutym przypominają czasem opuszczone miasteczka. Są dni, gdy Bora (słow. Burja) wieje z prędkością ponad 200km/h. Jest to suchy, chłodny i bardzo silny wiatr katabatyczny, który pustoszy ulice, wyrywa drzewa oraz potrafi porywać samochody. Miasteczka na wybrzeżu większość osób odwiedza więc latem. Słońce w połączeniu z wysoką temperaturą przyciągają wielu turystów. Promenady nadmorskie są wtedy mocno przeludnione, na niewielkich, wręcz kameralnych plażach nie ma miejsc, zaś ceny w restauracjach są windowane.

Jedna z wielu ciasnych uliczek Kopru
 
Jedna z wielu ciasnych uliczek Kopru
fot. Łukasz Śledziecki


Niezależnie jednak od pory roku spacer wąskimi uliczkami Kopru należy do przeżyć z gatunku tych przyjemnych. Stare centrum miasta, które kiedyś położone było na wyspie ( połączonej z lądem na rozkaz Napoleona), składa się z wąskich uliczek i małych, kameralnych placyków. Pomiędzy dwiema ścianami budynków rozciągnięte są sznury do suszenia bielizny, zaś po okolicy biega wiele kotów. Właśnie to połączenie weneckiej architektury oraz życia codziennego robi nieprawdopodobne wrażenie. Podobnie jak główny plac Titov trg, który otaczają budowle pochodzące zarówno z gotyku, renesansu jak i baroku. Tutaj też w XV wieku powstały Pałac Pretorów oraz Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jednak plac ten to nie tylko zabytki, w jednej z bram kryje się gmach uniwersytetu.

W mieście tym mieszają się język słoweński z językiem włoskim, zaś ludzie są bardzo pogodni i życzliwi. Warto spróbować smakowitych owoców morza oraz skosztować win z lokalnej winiarni. Czas w Koprze płynie jakby wolniej, kawa smakuje lepiej, zaś widok Alp Julijskich, które w pogodne dni można dostrzec z wybrzeża, rekompensuje letni gwar oraz zimowy wiatr.

„Nic się nie kończy prostym tak lub nie”

Słowenia to miejsce niezwykle barwne, bogate w rozmaite atrakcje turystyczne. Jednak ten kraj to także niezwykle życzliwi ludzie. Otwarci, uśmiechnięci, chętni do rozmowy i pomocy turystom. Dlatego warto polecić ten kraj każdemu. Położona jeden dzień drogi z Polski (samochodem czy też autokarem) oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Usatysfakcjonuje miłośników mocnych wrażeń w górach oraz tych, którzy preferują spacery po mieście czy też relaks na plaży. Można pokusić się o sformułowanie, że krajobraz Słowenii to prawdziwa uczta dla oka. Gościnność oraz uczynność jej mieszkańców to zaś miód dla serca. Hasło I feel Slovenia to nie tylko chwyt reklamowy.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (4)

  • Aleš (gość)

    Aleš (gość)

    19.07.12, 18:43

    Super Artykuł :)

    Zgłoś

  • Oli

    Oli

    19.06.12, 12:39

    Pani Moniko, serdecznie dziękuję za uwagę. Oczywiście ma Pani rację. W ramach rekompensaty przygotuję tekst o drugim obiekcie z listy UNESCO w Słowenii. Pani Ewo - autor Kaczmarskiego lubi i ceni :)

    Zgłoś

  • Ewa (gość)

    Ewa (gość)

    18.06.12, 16:07

    Autor chyba bardzo lubi Jacka Kaczmarskiego?:-)

    Zgłoś

  • Monika (gość)

    Monika (gość)

    15.06.12, 21:11

    Chciałam jedynie zaznaczyć, że Słowenia obecnie posiada dwa obiekty na liście UNESCO. ;)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34268

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76521

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115057

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze