Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Co jeść

Na słoweńską kuchnię bardzo duży wpływ ma geografia. Położona pomiędzy Włochami a Austrią niewielka Słowenia czerpie w pełni z kuchni obu tych krajów. Co więcej, widoczne są też wpływy węgierskie. Przeglądając menu w restauracjach słoweńskich możemy się natknąć na typowo austriackie kiełbasy (kranjske klobase) czy też sznycel po wiedeńsku (dunajski zrezek). Bardzo popularna jest pizza, risotto (rižoto) oraz włoskie kluski ziemniaczane gnochhi (njoki). Od Węgrów zaś przejęli Słoweńcy zamiłowanie do gulaszu (golaž), czy też słodkich naleśników (palačinke). Kuchnia ta jest więc pełna wpływów, ale dzięki temu bogata i różnorodna.

Najbardziej typową słoweńską potrawą jest pieczona szynka pršut. Zapewnia ona swój specyficzny słony smak długiemu procesowi wędzenia i suszenia. Wszystkim smakoszom mogę polecić ten specjał, bowiem raczyłem się nim nie raz.

Bardzo popularny i dostępny w niemal każdej restauracji jest także panierowany ser (ocvrti sir) podawany z frytkami i zestawem surówek. Jest to dobra alternatywa dla dań mięsnych.

Kiedy chcemy zjeść coś „na szybko” powinniśmy odwiedzać liczne piekarnie (pekara). Możemy tam kupić zarówno słodkie jak i słone przekąski. Począwszy od kawałka pizzy (za ok. 1 euro), poprzez kiełbaski w cieście czy też strudle (zavitki) aż do bałkańskiego przysmaku – burka. Pochodzenie burka jest obiektem wielu sporów. Jest to rodzaj ciasta francuskiego nadziewany słonym serem, mięsem, szpinakiem bądź innymi bardziej wymyślnymi frykasami. Kosztuje od dwóch do trzech euro a jego rozmiar i właściwości odżywcze często czyni z niego danie główne dla mniej zamożnych osób.

Restauracje w Słowenii bardzo często przygotowują zestawy obiadowe na każdy dzień (dnevno kosilo), których cena jest korzystniejsza niż innych dań z menu. Warto pytać, jakie danie obiadowe jest dziś polecane. (Kaj imate danes za kosilo?). Zestaw taki składa się zawsze z zupy, dania głównego, surówki oraz szklanki wody.

Warto polecić desery, wśród których prym wiodą dwa specyficzne słoweńskie ciasta potica i gibanica. Pierwsze z nich to zawijane ciasto orzechowe zaś gibanica to skrzyżowanie makowca, sernika oraz ciasta francuskiego. Powiem szczerze, że ciężko mi opisać te ciasta, mimo iż wielokrotnie ich próbowałem. Z pewnością mogę je polecić, ostrzegam jednak, że są bardzo słodkie.

Odwiedzając wybrzeże nie zapomnijmy spróbować owoców morza. Pizzy z krewetkami, pieczonych kalmarów albo risotta podawanego na rozmaite sposoby.

Miłośnicy kuchni orientalnej albo meksykańskiej również nie będą zwiedzeni. Można znaleźć restauracje oferujące potrawy z tych części świata w każdym większym mieście Słowenii.
Pyszne słoweńskie wina

Pyszne słoweńskie wina. Fot. Łukasz Śledziecki



Słoweńcy rzadko piją mocne alkohole. Preferują wino, które to wytwarzane jest w wielu winnicach na terenie całego kraju. Warto czasem zjechać z trasy bądź zatrzymać się przy gospodarstwie, które prowadzi sprzedaż tego domowej roboty trunku. Jeśli chodzi o piwa, główne browary to Union oraz Laško, zaś w okresie letnim warto spróbować orzeźwiających radlerów, czyli mieszanki piwa z lemoniadą rozmaitych smaków. Radlery produkowane są również przez oba wymienione browary.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące