Dziś jest 01.05.2025
Imieniny obchodzą Józef, Jeremi, Lubomir, Aniela
Autor: Łukasz Śledziecki
Data publikacji: 24.06.2012 23:22
Liczba odwiedzin: 3890
Tagi: europa, słowenia, planica, łukasz śledziecki, staż zadanie 3, fotorelacje
Skocznia Letalnica to symbol Słowenii. Malownicza alpejska dolina Planica, gdzie odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich przyciąga kibiców z całego świata. Wizyta tam to nie tylko spotkanie ze sportem na najwyższym poziomie. To także okazja do spotkania wspaniałych ludzi, posłuchania ludowej muzyki oraz skosztowania wybornych trunków. Kto chce zobaczyć to, co w Słowenii wyjątkowo cenne powinien odwiedzić Planicę.
Letalnica to jeden z kilku obiektów, które wchodzą w skład kompleksu skoczni narciarskich Planica w Alpach Julijskich. To druga co do wielkości skocznia na świecie, punkt konstrukcyjny wynosi tutaj 185 metrów, zaś zawodnicy mogą bezpiecznie lądować tutaj nawet powyżej 230 metra. Zaliczana jest do tzw. skoczni mamucich, które umożliwiają skoki dłuższe niż 185 metrów. Obecnie na świecie czynnych jest tylko pięć takich obiektów.
Gdy dojedziemy na miejsce nasz wzrok przyciągają zaśnieżone szczyty Alp Julijskich. Oprócz obiektów sportowych turystów powinny zainteresować także dobrze oznaczone szlaki pieszych wędrówek. Warto zapoznać się z alpejską przyrodą i spędzić nieco czasu na spacerze po okolicy.
Konkursy w Planicy zazwyczaj kończą sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wtedy do położonej w pobliżu granicy z Włochami miejscowości zjeżdżają miłośnicy tej dyscypliny. Jednak dla Słoweńców wizyta pod Velikanką to nie tylko sportowe emocje. To także okazja do znakomitej zabawy i integracji z kibicami z całej Europy. Panuje wzajemna akceptacja, fani z różnych krajów spędzają czas razem, zarówno przed konkursem jak i po nim.
Fanki skoków narciarskich docierają tutaj nawet z dalekiej Finlandii. Te poznane przeze mnie skore były do spróbowania polskich specjałów. Wymiana alkoholi przywiezionych przez kibiców z różnych krajów wspomaga integrację oraz buduje klimat całej imprezy. Pięknie ucharakteryzowani kibice nadają jej zaś kolorytu.
Słoweńcy to niezwykle muzykalny naród. Planica zaś to idealne miejsce, aby dać popis swoich umiejętności. Spotkać tam można muzyków, którzy przyjechali z wielu zakątków Słowenii, aby bawić się, wspólnie grać na rozmaitych instrumentach oraz umilać czas innym fanom. Dźwięki muzyki rozbrzmiewają przez cały czas trwania konkursu, a artyści wydają się być równoprawnymi aktorami widowiska.
Jeden z muzyków, którego w wolnej chwili spytałem, czemu tutaj przyjechał, nie mówił nic o sportowych emocjach ani o pięknej okolicy. Odpowiedział, że przyjechał tu dla mnie. Dla mnie i kilkuset innych kibiców z całego świata. „Chcę pokazać jak pięknie my, Słoweńcy, potrafimy się bawić”.
Znajdujący się na fladze słoweńskiej herb Słowenii przedstawia potrójny szczyt górski symbolizujący Triglav. Góry są niezwykle ważne dla mieszkańców tego pięknego kraju. Nie może dziwić, że tak dumni są oni ze słynnej Velikanki oraz tak tłumnie przyjeżdżają do Planicy na zawody Pucharu Świata.
Gdy zaczyna się seria próbna konkursu część kibiców udaje się pod skocznię. Inni dalej biorą udział w integracji. Ja do Planicy jechałem z nadzieją, że obejrzę konkurs skoków narciarskich. Pobyt tam jednak upłynął na zabawie oraz rozmowach z kibicami. Był też okazją do posmakowania lokalnych wyrobów.
Cviček to czerwone wino z regionu Posavje. Charakteryzuje się cierpkim smakiem. Wielu Słoweńców z tamtego regionu wyrabia je w domach. Konkurs w Planicy to wspaniała okazja, aby poczęstować tym trunkiem innych. Wątpię, aby tradycyjnie sprzedawane było w piętnastolitrowych baniakach. Nie omieszkam jednak przyznać, że nawet podawane w plastykowych kubkach smakowało wybornie
„I jak konkurs? Jak Adam Małysz?” – pytała podekscytowana mama, gdy zadzwoniłem do niej po konkursie? „Nie wiem” – odpowiedziałem. Nie to było dla mnie najważniejsze w Planicy. Klimat tej imprezy sportowej oddaje dobrze klimat Słowenii. Życzliwy ludzie, piękny krajobraz i głośna muzyka. Warte polecenia!
02.07.12, 17:18
Fajnie, że pojawiły się własne zdjęcia, a nie ściągnięte z flickra, ale no nie ukrywajmy... nie są porywające. Zamiast przedstawić niesamowite oblicze Słowenii, która jest śliczna (Bled, Bohinj, Skofja Loka, któreś z jaskin czy Sama Ljubljana lub nadmorskie miejscowości) tu oglądamy słabej jakości zdjęcia picia wina w Planicy... Poza tym - w fotorelacji właśnie chodzi o przekazanie maximum treści za pomocą zdjęć, a minimum słów... no cóż...
29.06.12, 16:41
Panie Jrek muszę Pana zmartwić. Gdy komentowałem moje teksty zawsze robiłem to podpisując się swoim adresem e-mail. Zresztą robię to w przypadkach uwag czy komentarzy czytelników. Pozdrawiam
29.06.12, 16:26
Do Akny:-) Z promocją zadania nr 3, czyli fotorelacji jeszcze musimy trochę poczekać aż skończy się głosowanie. To byłoby raczej niesprawiedliwe, gdybyśmy na pierwszej stronie dali wyłącznie pięć fotorelacji, pomijając inne. Dlatego na razie znajdują się tam teksty, które uczestnicy konkursu zamieścili w ramach zadania nr 1. Pozdrawiamy!
29.06.12, 14:52
a ja mam takie pytanie - jak to jest na stronie głównej promuje się kilka wybranych fotorelacji, a innych nie? Przecież na przykład ten tekst jest bardzo fajnie napisany, myślę że również zasługuje na dobrą promocję. Zwłaszcza, że do Słowenii jest potencjalnie łatwiej pojechać, niż np. do Zambii czy Czadu... Nie wiem, nie znam się, ale mam wrażenie, że trochę jest to przykład na "cudze chwalicie, swego (europejskiego) nie znacie".
27.06.12, 17:20
fajnie fajnie. zgadzam się z akny, że autor sprawia wrażenie fajnego człowieka - gębę też ma ucieszną :)
27.06.12, 15:50
bardzo fajna relacja! W końcu jakaś spójna, z jednego miejsca, o jednym temacie. Super. Jak na razie prace pana Łukasza podobają mi się najbardziej ze wszystkich - są najbardziej żywe, a autor sprawia wrażenie gościa, z którym trudno się nudzić. Nie bałabym się z nim gdzieś pojechać :)
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17351
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12592
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 214184
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 233490
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 9255
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7873
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 50550
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9772
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 12370
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9536
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11916
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 9074
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11823
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7235
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9553
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7524
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 85715
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 218533
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8968
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 334934
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17351
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12592
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.