Dziś jest 20.07.2024

Imieniny obchodzą Czesław, Hieronim, Eliasz, Czesława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kobiety, wino i Małysz

Autor: Łukasz Śledziecki

Data publikacji: 24.06.2012 23:22

Liczba odwiedzin: 3413

Tagi: europa, słowenia, planica, łukasz śledziecki, staż zadanie 3, fotorelacje

Skocznia Letalnica to symbol Słowenii. Malownicza alpejska dolina Planica, gdzie odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich przyciąga kibiców z całego świata. Wizyta tam to nie tylko spotkanie ze sportem na najwyższym poziomie. To także okazja do spotkania wspaniałych ludzi, posłuchania ludowej muzyki oraz skosztowania wybornych trunków. Kto chce zobaczyć to, co w Słowenii wyjątkowo cenne powinien odwiedzić Planicę.

Letalnica to jeden z kilku obiektów, które wchodzą w skład kompleksu skoczni narciarskich Planica w Alpach Julijskich. To druga co do wielkości skocznia na świecie, punkt konstrukcyjny wynosi tutaj 185 metrów, zaś zawodnicy mogą bezpiecznie lądować tutaj nawet powyżej 230 metra. Zaliczana jest do tzw. skoczni mamucich, które umożliwiają skoki dłuższe niż 185 metrów. Obecnie na świecie czynnych jest tylko pięć takich obiektów.

Velikanka góruje nad okolicą.
 
Velikanka góruje nad okolicą.
fot. Łukasz Śledziecki


Gdy dojedziemy na miejsce nasz wzrok przyciągają zaśnieżone szczyty Alp Julijskich. Oprócz obiektów sportowych turystów powinny zainteresować także dobrze oznaczone szlaki pieszych wędrówek. Warto zapoznać się z alpejską przyrodą i spędzić nieco czasu na spacerze po okolicy.

Alpy Julijskie - wymarzone tło dla sportowych emocji.
 
Alpy Julijskie - wymarzone tło dla sportowych emocji.
fot. Łukasz Śledziecki


Konkursy w Planicy zazwyczaj kończą sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wtedy do położonej w pobliżu granicy z Włochami miejscowości zjeżdżają miłośnicy tej dyscypliny. Jednak dla Słoweńców wizyta pod Velikanką to nie tylko sportowe emocje. To także okazja do znakomitej zabawy i integracji z kibicami z całej Europy. Panuje wzajemna akceptacja, fani z różnych krajów spędzają czas razem, zarówno przed konkursem jak i po nim.

Tłumy kibiców wokół Velikanki
 
Tłumy kibiców wokół Velikanki
fot. Łukasz Śledziecki


Fanki skoków narciarskich docierają tutaj nawet z dalekiej Finlandii. Te poznane przeze mnie skore były do spróbowania polskich specjałów. Wymiana alkoholi przywiezionych przez kibiców z różnych krajów wspomaga integrację oraz buduje klimat całej imprezy. Pięknie ucharakteryzowani kibice nadają jej zaś kolorytu.

Uśmiechy mówią same za siebie. Po prawej stronie autor reportażu.
 
Uśmiechy mówią same za siebie. Po prawej stronie autor reportażu.
fot. Piotr Kozłowski


Słoweńcy to niezwykle muzykalny naród. Planica zaś to idealne miejsce, aby dać popis swoich umiejętności. Spotkać tam można muzyków, którzy przyjechali z wielu zakątków Słowenii, aby bawić się, wspólnie grać na rozmaitych instrumentach oraz umilać czas innym fanom. Dźwięki muzyki rozbrzmiewają przez cały czas trwania konkursu, a artyści wydają się być równoprawnymi aktorami widowiska.

Muzycy umilają oczekiwanie na zawody sportowe.
 
Muzycy umilają oczekiwanie na zawody sportowe.
fot. Łukasz Śledziecki
Jaz sem muzikant.
 
Jaz sem muzikant.
fot. Łukasz Śledziecki

Jeden z muzyków, którego w wolnej chwili spytałem, czemu tutaj przyjechał, nie mówił nic o sportowych emocjach ani o pięknej okolicy. Odpowiedział, że przyjechał tu dla mnie. Dla mnie i kilkuset innych kibiców z całego świata. „Chcę pokazać jak pięknie my, Słoweńcy, potrafimy się bawić”.


Znajdujący się na fladze słoweńskiej herb Słowenii przedstawia potrójny szczyt górski symbolizujący Triglav. Góry są niezwykle ważne dla mieszkańców tego pięknego kraju. Nie może dziwić, że tak dumni są oni ze słynnej Velikanki oraz tak tłumnie przyjeżdżają do Planicy na zawody Pucharu Świata.

Kibice słoweńscy dumnie pokazują flagę swojego kraju.
 
Kibice słoweńscy dumnie pokazują flagę swojego kraju.
fot. Łukasz Śledziecki


Gdy zaczyna się seria próbna konkursu część kibiców udaje się pod skocznię. Inni dalej biorą udział w integracji. Ja do Planicy jechałem z nadzieją, że obejrzę konkurs skoków narciarskich. Pobyt tam jednak upłynął na zabawie oraz rozmowach z kibicami. Był też okazją do posmakowania lokalnych wyrobów.

Autor (po lewej) z grupą młodych kibiców ze Słowenii.
 
Autor (po lewej) z grupą młodych kibiców ze Słowenii.
fot. Piotr Kozłowski
Degustacja lokalnych wyrobów - wino Cviček.
 
Degustacja lokalnych wyrobów - wino Cviček.
fot. Łukasz Śledziecki


Cviček to czerwone wino z regionu Posavje. Charakteryzuje się cierpkim smakiem. Wielu Słoweńców z tamtego regionu wyrabia je w domach. Konkurs w Planicy to wspaniała okazja, aby poczęstować tym trunkiem innych. Wątpię, aby tradycyjnie sprzedawane było w piętnastolitrowych baniakach. Nie omieszkam jednak przyznać, że nawet podawane w plastykowych kubkach smakowało wybornie

„I jak konkurs? Jak Adam Małysz?” – pytała podekscytowana mama, gdy zadzwoniłem do niej po konkursie? „Nie wiem” – odpowiedziałem. Nie to było dla mnie najważniejsze w Planicy. Klimat tej imprezy sportowej oddaje dobrze klimat Słowenii. Życzliwy ludzie, piękny krajobraz i głośna muzyka. Warte polecenia!

Polskie flagi to bardzo częsty widok w Planicy
 
Polskie flagi to bardzo częsty widok w Planicy
fot. Łukasz Śledziecki

Komentarze (7)

 • lolobrigida (gość)

  lolobrigida (gość)

  02.07.12, 17:18

  Fajnie, że pojawiły się własne zdjęcia, a nie ściągnięte z flickra, ale no nie ukrywajmy... nie są porywające. Zamiast przedstawić niesamowite oblicze Słowenii, która jest śliczna (Bled, Bohinj, Skofja Loka, któreś z jaskin czy Sama Ljubljana lub nadmorskie miejscowości) tu oglądamy słabej jakości zdjęcia picia wina w Planicy... Poza tym - w fotorelacji właśnie chodzi o przekazanie maximum treści za pomocą zdjęć, a minimum słów... no cóż...

  Zgłoś

 • Oli

  Oli

  29.06.12, 16:41

  Panie Jrek muszę Pana zmartwić. Gdy komentowałem moje teksty zawsze robiłem to podpisując się swoim adresem e-mail. Zresztą robię to w przypadkach uwag czy komentarzy czytelników. Pozdrawiam

  Zgłoś

 • Etraveler.pl

  Etraveler.pl

  29.06.12, 16:26

  Do Akny:-) Z promocją zadania nr 3, czyli fotorelacji jeszcze musimy trochę poczekać aż skończy się głosowanie. To byłoby raczej niesprawiedliwe, gdybyśmy na pierwszej stronie dali wyłącznie pięć fotorelacji, pomijając inne. Dlatego na razie znajdują się tam teksty, które uczestnicy konkursu zamieścili w ramach zadania nr 1. Pozdrawiamy!

  Zgłoś

 • Jrek (gość)

  Jrek (gość)

  29.06.12, 15:26

  Autor pięknie sam komentuje swój artykuł :)

  Zgłoś

 • akny (gość)

  akny (gość)

  29.06.12, 14:52

  a ja mam takie pytanie - jak to jest na stronie głównej promuje się kilka wybranych fotorelacji, a innych nie? Przecież na przykład ten tekst jest bardzo fajnie napisany, myślę że również zasługuje na dobrą promocję. Zwłaszcza, że do Słowenii jest potencjalnie łatwiej pojechać, niż np. do Zambii czy Czadu... Nie wiem, nie znam się, ale mam wrażenie, że trochę jest to przykład na "cudze chwalicie, swego (europejskiego) nie znacie".

  Zgłoś

 • gruda (gość)

  gruda (gość)

  27.06.12, 17:20

  fajnie fajnie. zgadzam się z akny, że autor sprawia wrażenie fajnego człowieka - gębę też ma ucieszną :)

  Zgłoś

 • akny (gość)

  akny (gość)

  27.06.12, 15:50

  bardzo fajna relacja! W końcu jakaś spójna, z jednego miejsca, o jednym temacie. Super. Jak na razie prace pana Łukasza podobają mi się najbardziej ze wszystkich - są najbardziej żywe, a autor sprawia wrażenie gościa, z którym trudno się nudzić. Nie bałabym się z nim gdzieś pojechać :)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7476

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6608

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27084

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8245

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10289

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9666

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7367

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8762

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7838

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6055

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50631

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128548

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7273

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195177

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze