Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jaskinia w Postojnej – bliżej jądra ziemi

Słowenia słynie z jaskiń. Ta w Postojnej to symbol tego kraju. Na całym świecie niewiele jest podziemnych wnętrz z tak ciekawą i zróżnicowana szatą naciekową. Dlatego też niezależnie od pory roku wybierając się do Postojnej spotkamy tam wielu turystów. Nie lubię takich miejsc, ale naprawdę warto poświęcić parę godzin i zdecydować się na podróż w głąb ziemi.

Dojazd do jaskini nie jest skomplikowany. Postojna leży na trasie pomiędzy Lublaną a wybrzeżem. Dotrzeć tam można zarówno autobusem jak i pociągiem. Miasteczko jest niewielkie, zaś rozliczne znaki naprowadzą nas na cel – jaskinię. Oczywiście najwygodniej dostać się tam samochodem.

Gdy już znajdziemy się w pobliżu, musimy przebić się przez targowisko próżności. To główna wada tego miejsca. Stragany, sklepy, artyści uliczni oraz Jack Sparrow. Cierpliwość jest wskazana, ale w końcu osiągniemy swój cel i kupimy bilet. Przy kasach też łatwo zorientujemy się, że atrakcja ta nastawiona jest na turystów. Do wyboru mamy kilka opcji: samo zwiedzanie jaskini, połączenie tego doświadczenia z wizytą w muzeum fauny jaskiniowej czy też ze zwiedzaniem okolicznego zamku Predjama. Wybór pozostawię zwiedzającym. Ja zdecydowałem się na podziemne tunele oraz ujrzenie odmieńca jaskiniowego (Proteus anguineus).

Zamek w Predjamie

Zamek w Predjamie. Fot. Łukasz Śledziecki



Ten niewielki, ogoniasty płaz osiąga do 30 cm długości, zaś jego ciało ma barwę białą lub różową. Oczy ma on ukryte pod skórą a oddycha pierzastymi, zewnętrznymi skrzelami. Spotkać go można tylko w wodach jaskiniowych Krasu Dynarskiego. Jest pod ścisłą ochroną. Zaiste tajemnicze jest to zwierzę. Oprócz niego w jaskiniach żyje do 130 gatunków zwierząt.

Zwiedzanie jaskini zaczynamy od wycieczki kolejką szynową (przejeżdżamy nią ok. 2 km). Docieramy do środkowego poziomu jaskini, który powstał ok. 1,5 mln lat temu. Możemy tutaj zaobserwować niezwykła szatę naciekową. Cienkie, rurkowate stalaktyty oraz ogromne, masywne stalagmity. Gdy zaś zrosną się one ze sobą (co trwa tysiące lat, bowiem w ciągu 10 lat przybywa maksymalnie 1 mm długości form skalnych), tworzą stalagnaty. Po przejściu około kilometra ponownie wsiadamy w kolejkę. Trasa turystyczna to ok. 5 km, cały system jaskiniowy liczy ok. 27 km.

Stalagmit - nielegalne zdjęcie
Stalagmit w Jaskini Postojnej. Fot. Łukasz Śledziecki



Warto pamiętać (szczególnie gdy decydujemy się na zwiedzanie latem) o zabraniu ciepłego okrycia wierzchniego. Temperatura w jaskini wynosi 10 stopni Celsjusza. Zwiedzanie odbywa się w kilku językach (słoweński, angielski, francuski, niemiecki, włoski), ale w kasie możemy dostać ulotkę z informacjami po polsku. W jaskini zabronione jest fotografowanie.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące