Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wielki kraj w małych granicach – Słowenia

Autor: Adrian Leszczyński

Data publikacji: 09.08.2011 12:45

Liczba odwiedzin: 6310

Tagi: europa, słowenia, lublana, maribor, triglav, piran, kamnik, bled, artykuły

Co tam Paryż, Rzym i Wiedeń! Co tam spacery po bezkresnych plażach Hiszpanii, wino włoskie i francuskie, grecka muzyka! Myślałby kto, Stary Kontynent ze swoim dziedzictwem kulturowym, te jego Luwry czy Kolosea! I pomyśleć, że w cieniu wielkich pereł sztuki i kultury wyrastają perełki niewielkie, acz znaczące. Wystarczy zwrócić wzrok i uwagę na Słowenię, kraj, który choć posiada wszelkie walory, by stać się turystyczną mekką, jeszcze nią nie jest.

Słowenia, Bled
Bled. Fot. anjči

Już choćby dlatego warto tam jechać, a także dla smaku kuchni, dla zachwytu nad tamtejszą architekturą, dla słodkiego nicnierobienia na plaży, dla męczących wędrówek po górach.

Słowenia, czyli...?

Kraj o powierzchni plasującej go w skali świata na 150 miejscu, kraj trzech stref klimatycznych: alpejskiej, kontynentalnej i śródziemnomorskiej. Alpy, Morze Adriatyckie, Lublana, Maribor i dziesiątki innych atrakcji, które czekają na przyjezdnych – to bardzo ogólny obraz Republiki Słowenii, ciągle nieodkrytej i nade wszystko niezdominowanej przez zachodnie wpływy kulturowe.

Lublana

W odkrywaniu Słowenii może pomóc wizyta w jej stolicy – Lublanie, centrum administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i politycznym kraju. Atmosfera miasta przypomina tę znaną choćby z zachodnich metropolii, głównie ze względu na bujne życie nocne. Także dzięki studentom, których jest tu około 50 tysięcy, co czyni tamtejsze kampusy dość zatłoczonymi, a przede wszystkim – mocno rozrywkowymi.

Jest stosunkowo niewielką stolicą, liczy sobie 250 tys. mieszkańców (ale też Słoweńcy nie są licznym narodem; kraj zamieszkuje nieco ponad 2 miliony osób), można ją zestawić na przykład z Bernem czy Reykjavikiem. Może się wydawać, że to miasto niedocenione, a szkoda, bo Słoweńcy mają się czym pochwalić: liczne pałace, kościoły, urokliwe place i wreszcie Stare Miasto, mekka turystów i studentów.

Trudno się dziwić, że zwykle spaceruje się tam w tłumie (po znacznej części Starego Miasta mogą poruszać się tylko piesi i rowerzyści). Barokowa architektura katedry Świętego Mikołaja, zamek wznoszący się nad miastem, stare kamienice – to prawdziwa gratka dla amatorów historii i miłośników sztuki. Jedną z dróg prowadzącą na Stare Miasto jest Most Potrójny. Bo trzeba wiedzieć, że tak jak dla Wenecji Most Westchnień stał się ikoną miłości, tak wizytówką Lublany z uwagi na położenie nad brzegami rzeki Lublinicy są mosty: Potrójny, Smoczy i Szewski.

Prócz górującego nad miastem okazałego zamku wybudowanego w średniowieczu, później przebudowanego na fortecę, warto zobaczyć skromniejszy zamek Tivoli. Pierwotnie przeznaczony dla zakonu jezuitów, w ciągu wieków istnienia wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Dziś mieści się tam Międzynarodowe Centrum Grafiki. Warto również zajrzeć do Muzeum Narodowego, gdzie Słoweńcy eksponują swoje dziedzictwo stworzone pędzlem i dłutem. A jeśli chcemy w pełni poczuć magię zaułków słoweńskiej stolicy, usiądźmy w którejś z licznych knajp schowanych w staromiejskich zaułkach, by skosztować wina, które tam smakuje wyjątkowo dobrze.

Maribor

Drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, położone nad rzeką Drawą, o historii tak burzliwej, że mogłoby nią obdzielić niejedną metropolię. W trakcie II wojny światowej było wielokrotnie bombardowane, w efekcie dwie trzecie miasta legło w gruzach. Po wojnie stał się częścią Jugosławii i dopiero rok 1991 przyniósł niepodległość Słowenii, tym samym miasto odżyło. Dziś Maribor kwitnie. Turyści, którzy odwiedzają to miasto wyjątkowo chętnie, pierwsze kroki często kierują na Zamek (słoweń. Mariborski grad), którego monumentalny gmach pochodzi z XV wieku i w którego sali festiwalowej grywał sam Franciszek Liszt.Obecnie mieści się tam muzeum (słoweń. Pokrajinski Muzej Maribor) – mieści się w nim największa kolekcja zbiorów w całej Słowenii, w tym eksponaty związane z historią miasta.

Spacer po Mariborze nigdy nie może być zbyt śpieszny, za wiele tu atrakcji, miejsc, w których warto na dłuższą chwilę się zatrzymać. Ważnym przystankiem jest katedra Świętego Jana Chrzciciela, matka i głowa kościoła lokalnego. Pierwotnie zbudowana w romańskim stylu, dziś swój wygląd zawdzięcza wpływom gotyckim. Są też inne budowle: Bazylika Marii Matki Litościwej (słoweń. Bazilika Sv. Marije Matere Usmiljenja), synagoga, gdyż miasto zamieszkiwała kiedyś liczna społeczność żydowska, późnogotycki ratusz – serce średniowiecznego Mariboru.

Być w Mariborze i nie zobaczyć starej winorośli (słoweń. Stara trta), to jak zawitać do Watykanu i nie ujrzeć papieża. Miasto szczyci się posiadaniem najstarszej winorośli na świecie, której wiek szacuje się, według różnych danych, na 350 – 400 lat. Mają to potwierdzać dwa obrazy z z XVII wieku, przedstawiające budynek z tą winoroślą. Ciekawostkę stanowi fakt, iż do dnia dzisiejszego z jej owoców robi się około 100 butelek wina rocznie, a krzew został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Co tam lampka wina w Mariborze! Tutaj można i całą jego beczkę wypić! Najlepiej zrobić to w piwnicach Vinag, które są jednymi z najstarszych i największych w Europie. Podziemia ciągną się na długości 2,5 kilometra, znajduje się w nich 250 tys. butelek wina, co może dać całkiem rozległy obraz kultury winiarskiej całego świata. Nie sposób nie kupić choćby jednej butelki. I z butelką w dłoni można wyjechać z Mariboru, by odkrywać kolejne zakątki kraju trzech stref klimatycznych.

Ludzką ręką nieuczynione!

Ciężko by nuda stała się motywem przewodnim wyjazdu do Słowenii. Ten niewielki, bałkański kraj jest zbyt zróżnicowany, zbyt wiele tutaj i zabytków materialnych, i atrakcji przyrodniczych. Weźmy te ostatnie. Góry, wybrzeże Adriatyku, jaskinie, coś dla miłośników sportów zimowych, i dla amatorów, i dla profesjonalistów dyscyplin sportowych. Sporo możliwości do ich realizacji daje Park Narodowy Triglav położony na terenie Alp Julijskich. Tam też znajduje się druga pod względem wielkości na świecie skocznia narciarska – Letalnica w dolinie Planica, obiekt i miejsce dobrze znane fanom Adam Małysza, który trzykrotnie stawał tam na podium.

Żeby zasmakować w Alpach, snowboardzie i narciarstwie wcale nie trzeba jechać do obleganego Chamonix czy innego, równie popularnego kurortu. Słowenia może stanowić równie atrakcyjną alternatywę. Tym bardziej, że w tym maleńkim kraju jest wszędzie blisko. Na przykład na wybrzeże, którego reprezentatywnym miejscem jest portowe miasto Piran, najchętniej odwiedzane miejsce wybrzeża Adriatyku. Architektura miasta przypomina Wenecję, zresztą Piran był w przeszłości twierdzą wenecką, do dziś zachowały się średniowieczne mury, które oddzielają miasto od lądu.

Od Tringlavu do Jaskini Postrojnej

W Parku Narodowym Triglav – słoweńskiej perełce – znajduje się najwyższy szczyt kraju Triglav (2863 m n.p.m.), nie bez dumy nazywany przez mieszkańców kraju „słoweńskim gigantem”, a to ze względu na jego niemal pionową ścianę o wysokości 1000 i szerokości 3000 m. Na terenie parku spragnieni wyzwań turyści mogą podziwiać wspaniałe kaniony, wijące rzeki, potoki i jaskinie, spośród których najbardziej znana i oblegana jest Postojna (słoweń. Postojnska jama). Należy do grupy największych jaskiń na świecie. Jej groty i korytarze, wyżłobione w skalnym masywie tunele tworzą labirynt o łącznej długości 27 kilometrów, przy czym dla turystów udostępniono trasę około 5-kilometrową, której przejście zajmuje 1,5 godziny. Normalną praktyką stała się wcześniejsza rezerwacja biletów wstępu – tak wielu jest chętnych do eksplorowania Postojnej. (Dobrą alternatywą jest mniej zatłoczona Skocjanska Jama).

Kulturalnie o Słowenii

W cieniu wielowiekowych budowli, na miejskich starówkach, i nie tylko, w ciągu całego roku organizowane są liczne imprezy. Wśród nich są tak nietypowe jak Dzień św. Marcina, podczas którego sok z winogron staje się winem, od tego momentu też może być oni oficjalnie sprzedawany. W rodzinnym gronie spożywa się wtedy kolację – pieczoną gęś, która wtedy – jako Martinovanje, czyli potrawka z gęsi – staje się także głównym daniem podawanym w restauracjach, hojnie podlewanym winem.

Najważniejsze wydarzenie kulturalne w kraju – Międzynarodowy Festiwal Lata ma miejsce w Lublanie, trwa od połowy lipca do połowy sierpnia, w tym czasie swoje wielkie święto mają muzyka, teatr i taniec. Długo by jeszcze wymieniać: Dzień Tulipanów (największy słoweński pokaz kwiatów i ogrodnictwa), Noc Muzealna, Festiwal Muzyki Dawnej w miejscowości Brežice, festiwal muzyki światowej Druga Godba w Lublanie i wiele innych pomniejszych imprez. Bo Słoweńcy, podobnie jak Polacy, lubią się bawić.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Poruszanie się po kraju

    Chcąc poruszać się po Słowenii autem, musimy wykupić winietę ważną przez tydzień, której koszt to 15 euro bądź na miesiąc – 30 euro dla pojazdów do 3,5 ton. Honorowane jest polskie prawo jazdy.

  • Waluta

    Jednostką płatniczą Republiki Słowenii jest euro (1 euro = 100 centów)

  • Co warto zobaczyć

    Stolica Lublana
    Maribor z najstarszym krzewem winorośli
    Piran
    Park Narodowy Triglav
    Jaskinia Postrojna
    Gorica w Alpach Julijskich
    Kamnik w Alpach Kamnickich
    Bled – miejscowość z jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii – jeziorem, pośrodku którego znajduje się jedyna słoweńska wyspa.

  • Kiedy jechać

    Klimat Słowenii jest mocno zróżnicowany – od śródziemnomorskiego na wybrzeżu po kontynentalny w głębi kraju.

    Nad morzem sezon trwa od maja do września; w góry, szczególnie na narty, warto wybrać się między październikiem a początkiem kwietnia. W wakacje Lublana jest mocno zatłoczona, dlatego dobrze zawitać tam wiosną.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (2)

  • 30.07.15, 03:22

    Komentarz usunięty

  • 10.01.15, 00:01

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115043

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny