Dziś jest 04.06.2020

Imieniny obchodzą Franciszek, Karol, Braturad, Dacjusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Szwajcaria – najnowsze artykuły i relacje

Szwajcaria

Szwajcaria to niewielki kraj wciśnięty między Niemcy, Austrię, Francję i Włochy, graniczy także z księstwem Liechtensteinu. To położenie zadecydowało o tym, kto ją zamieszkuje, jakim językami tu się włada i jaka dominuje tu kultura.

Szwajcaria jest państwem federacyjnym, podzielonym na kantony i półkantony, w których mówi się po niemiecku, francusku, włosku i retoromańsku. Większość mieszkańców kraju jest niemieckojęzyczna. Jest to górzysty kraj bez dostępu do morza; ale dla turystów nie ma to większego znaczenia: liczne jeziora są krystalicznie czyste, powietrze rześkie, a klimat przyjazny, w pewnych rejonach śródziemnomorski. Jest to także raj dla narciarzy; znaczna część Alp leży właśnie w Szwajcarii. Można szusować przez długie miesiące, gdyż znajdują się liczne lodowce, a także największy z nich w Europie – Aletsch.

To przez Szwajcarię przepływa Ren, to z nią graniczy słynne Jezioro Bodeńskie leżące także na styku Niemiec i Austrii. To tutaj budowane są położone wśród gór i pagórków domy drewniane, murowane i o konstrukcji ryglowej, charakterystycznej dla państw Europy Północnej. Okna obficie przyozdobione są wielokolorowymi kwiatami i okiennicami, a w sąsiedztwie domów luźno pasą się krowy. Słowem – doskonałe połączenie wiejskiego życia wśród nieskażonej przyrody z techniką i precyzją ośrodków przemysłowych i miastami, których życie kulturalne znane jest na całym świecie (żeby wspomnieć o festiwalu filmowym w Locarno i targach sztuki ArtBasel).

Szwajcaria jest nie tylko matką czekolady, dziurawego sera i potraw z niego przyrządzanych: fondue, raclette, słynie także z banków, zegarków, bernardynów, farmaceutyków, noża oficerskiego (charakterystyczny czerwony scyzoryk) i najlepszych w Europie kolei. Dworzec główny w Zürichu uchodzi za najbardziej ruchliwy na świecie, a mimo to, jak głosi fama, pociągi odjeżdżają z niego ze szwajcarską precyzją. Punktualność jest uważana za wielką cnotę; Szwajcar woli przyjść wcześniej na umówione spotkanie, żeby mieć pewność, że się nie spóźni.

Szwajcarzy mają opinię pragmatycznych, ceniących bezpieczeństwo mieszczan – to oni wymyślili rzepy i zamki błyskawiczne. Do Szwajcarii wysyła się dzieci z całej Europy do prywatnych szkół z internatem, które słyną z wysokiego poziomu i dyscypliny. Dla samych Szwajcarów często oznacza to wyścig szczurów już od najmłodszych lat, jest tu wysoki odsetek młodzieży przerywającej naukę. Mimo że Szwajcaria szczyci się od XIX wieku statusem państwa neutralnego, znajduje się w strefie Schengen, oznacza to, że jadąc tutaj, nie musimy posiadać ze sobą paszportu. To państwo Carla Gustawa Junga – następcy Zygmunta Freuda. I to nikt inny tylko Gwardia Szwajcarska pełni funkcję straży ochronnej samego papieża (z przerwami) od XV wieku. W Szwajcarii swoje siedziby mają Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Pracy itd.

Szwajcaria – najczęściej czytane

 • Dolina Mattertal – Szwajcaria

  Dolina Mattertal – Szwajcaria

  Autor: Aneta Mościcka

  Data publikacji: 11.07.2011 10:05

  Liczba odwiedzin: 5588

  Wyruszyliśmy z Randa, alpejskiej wioski położonej na wysokości 1407 m n.p.m., w odległości 6 km od Zermatt, w Szwajcarii, owianego światową sławą kurortu, gdzie zjeżdżają się wszyscy ci, którzy chcą podziwiać oblicze Matterhornu. Była jedynie nasza dwójka – ja i mój chłopak. Stąd na własnych nogach musieliśmy podejść 3106 m. Na plecach nieśliśmy plecaki, a w nich sprzęt, zapasy żywności i ciepłe ubrania. »

  Tagi: europa, szwajcaria, alpy, zermatt, mattertal, dom, góry, relacje, aneta mościcka, góry relacje

 • Szwajcaria – trzy państwa w jednym

  Szwajcaria – trzy państwa w jednym

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 29.07.2011 14:23

  Liczba odwiedzin: 5061

  Będąc w Szwajcarii, tym przecież niewielkich rozmiarów kraju, miałam wrażenie, że jestem jednocześnie w trzech państwach naraz: schludnych Niemczech, gorących Włoszech i Francji jak z impresjonistycznego płótna. »

  Tagi: europa, szwajcaria, zurich, jezioro bodeńskie, lucerna, lugano, bazylea, relacje, angelina sielewicz

 • Życie w klimacie Kusturicy

  Życie w klimacie Kusturicy

  Autor: Arkadiusz Grochot

  Data publikacji: 10.08.2011 15:10

  Liczba odwiedzin: 4526

  Jest takie słowo, które sprawia, że rzucasz wszystko i idziesz na włóczęgę. Słowo, którego nie pamiętasz po przebudzeniu, ale wiesz, co masz zrobić i wiesz, że ono będzie siedziało w tobie już zawsze. »

  Tagi: europa, ukraina, portugalia, hiszpania, szwajcaria, krym, barcelona, autostop, autostop artykuły

 • Pamiętaj! Bujaka musi być!

  Pamiętaj! Bujaka musi być!

  Autor: Agnieszka Ryszka

  Data publikacji: 15.07.2012 09:59

  Liczba odwiedzin: 3620

  I w końcu przyszedł czas, aby przedstawić Wam człowieka, dzięki któremu piszę tutaj dla Was o tym wszystkim co przeżywam i wiem dzięki niemu, że to dopiero początek. Nie wszedł na Mont Everest, nie przepłynął samotnie świata i nie ma w swoim podróżniczym dorobku żadnej publikacji książkowej. Co lepsze – jest przeciętny i szary. Właśnie! I to sprawia że jest niezwykły. Dzięki niemu też czuję się przeciętna, ale niezwykła. Mam nadzieję, że zaraz poznasz przepis na to, jak sam możesz zrobić z siebie bohatera idąc drogą Mateusza, albo co więcej stworzyć własną podróżniczą historię. »

  Tagi: szwajcaria, rowery, włochy, staż zadanie 6, agnieszka ryszka, wywiady

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Szwajcarii

Jedziesz do Szwajcarii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Autor: Marcelina Biesaga

  Data publikacji: 22.04.2015 14:53

  Liczba odwiedzin: 7176

  Fryburg Bryzgowijski, potocznie zwany też po prostu Fryburgiem, to miasto, które urzeka zabytkową architekturą, górskimi pejzażami, wielonarodowością mieszkańców oraz, a może i przede wszystkim, słoneczną pogodą. Ukryty poza rankingami najpopularniejszych kierunków turystycznych w Niemczech, z łatwością daje szansę odetchnąć od zgiełku i wtopić się w lokalny koloryt. »

  Tagi: europa, niemcy, fryburg bryzgowijski, fryburg, badenia-wirtembergia, schwarzwald, dreisam, relacje z podróży, nowości

 • Oktoberfest niejedno ma imię

  Oktoberfest niejedno ma imię

  Autor: MelanosChole

  Data publikacji: 11.02.2015 21:19

  Liczba odwiedzin: 2347

  Jedziemy na Oktoberfest?! – padło ni stąd, ni zowąd na wieczornym spotkaniu towarzyskim. I choć znajdowaliśmy się właśnie na „drugim końcu” Niemiec, rano byliśmy zwarci i gotowi, by wyruszyć z położonej tuż przy granicy z Belgią i Holandią Kolonii na samo południe – do Bawarii, a tam skosztować piwa warzonego w monachijskich browarach. Podróż okazała się długa i męcząca – to jednak sztuka przejechać całe Niemcy za 16 euro w dwie strony na tzw. Wochenendeticket. Ale udało się! Podekscytowani ruszyliśmy z dworca w kierunku Theresienwiese, gdzie co roku odbywa się festiwal. »

  Tagi: europa, niemcy, monachium, bawaria, inspiracje relacje z podróży, relacje, oktoberfest

 • Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Autor: Barbara Szczechla

  Data publikacji: 14.07.2014 19:24

  Liczba odwiedzin: 5011

  Witajcie! Chciałabym podzielić się z Wami przeżyciami z mojego pierwszego w życiu spotkania ze szwedzkim zespołem Roxette podczas jednego z ich licznych koncertów, tym razem w stolicy Niemiec. Nie ukrywam, że na spotkanie to czekałam 20 lat i choć od tamtego czasu minęły już prawie 3 lata, wspomnienia nadal są we mnie bardzo żywe. »

  Tagi: europa, niemcy, berlin, inspiracje, relacje, inspiracje relacje z podróży

 • Rugia

  Rugia

  Autor: Piotr Szczepanowski

  Data publikacji: 02.07.2014 14:53

  Liczba odwiedzin: 3532

  Relacja z rowerowej wyprawy. »

  Tagi: europa, polska, niemcy, rugia, rowery, relacje

 • Francja vs Polska

  Francja vs Polska

  Autor: Katarzyna Kaczyńska

  Data publikacji: 19.10.2013 14:43

  Liczba odwiedzin: 3170

  Każdy naród ma swoje przyzwyczajenia, chluby i widoczne akcenty. Postanowiłam je ze sobą zestawić. Francja okiem Polki. Co my, a co oni? »

  Tagi: europa, francja, paryż, polska, inspiracje, inspiracje relacje z podróży

 • Salzkammergut – szmaragdowe serce Austrii

  Salzkammergut – szmaragdowe serce Austrii

  Autor: Justyna Śnieżek

  Data publikacji: 26.07.2013 17:42

  Liczba odwiedzin: 5634

  Kiedy blisko 3 miesiące temu wyjeżdżałam do Austrii miałam w głowie dziesiątki miejsc, które z pewnością odwiedzę. Nie było jednak na tej liście Salzkammergut – regionu rozciągającego się na pograniczu trzech austriackich landów – Salzburga, Górnej Austrii oraz Styrii. To, znane głównie z resortów turystycznych, miejsce kryje jednak dużo więcej niż przeciętny turysta jest w stanie zobaczyć z domku na balach i wygodnego leżaka. »

  Tagi: austria, attersee, hallstatt, salzkammergut, relacje

 • BusTrip into the Wild. Dookoła Europy w 30 dni

  BusTrip into the Wild. Dookoła Europy w 30 dni

  Autor: BusTrip Into the Wild

  Data publikacji: 17.07.2013 09:06

  Liczba odwiedzin: 1916

  Zgodnie z założeniem projektu Bus Trip into the Wild planujemy odwiedzić 13 europejskich państw w miesiąc. 8 lipca wyruszyliśmy z Rzeszowa 25-letnim volkswagenem T3. W skład naszej ekipy wchodzi siedem osób. »

  Tagi: relacje, europa, czechy, węgry, austria, chorwacja, bustrip into the wild

 • Prato

  Prato

  Autor: Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg/fr. książki „Toskania, Umbria i okolice. Przewodnik subiektywny”

  Data publikacji: 21.06.2013 10:41

  Liczba odwiedzin: 4898

  Prato jest wielkim miastem, słynącym z produkcji tkanin, z biscotti brutti e buoni oraz... chińskiej społeczności. Szacuje się, że mieszka tu około 14 tysięcy Chińczyków, choć może być ich nawet dwa razy tyle. »

  Tagi: europa, włochy, umbria, toskania, prato

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Szwajcarii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie