Dziś jest 28.01.2025

Imieniny obchodzą Walery, Radomir, Tomasz, Agnieszka

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Gotlandia

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 13.07.2011 11:49

Liczba odwiedzin: 9313

Tagi: europa, szwecja, gotlandia, visby, slite, hamse, rowery, relacje, marta nogas

Hen daleko na północy… Tak mogłaby się zaczynać opowieść o Gotlandii. Ale nie dla Polaków – dla nas ta wyspa jest stosunkowo blisko. Blisko, ale na tyle daleko, że nie wybieramy jej zbyt często jako miejsca wakacyjnych wypraw. A szkoda. Przyjrzyjmy się więc Gotlandii z ciekawością i uważnością, na jaką zasługuje.

Gotlandia
Gotlandia – rybacka wioska. Fot. Clemens v. Vogelsang

Szwecja poza Szwecją

Sytuacja Gotlandii przypomina trochę przypadek Bornholmu. Terytorium należące do państwa, ale jednak oddzielone, przez swój wyspiarski klimat pod pewnymi względami zupełnie różne od kraju macierzystego. W bardzo wielu miejscach na Bornholmie powiewają duńskie flagi. Być może to po prostu wynik patriotyzmu, można jednak zastanawiać się, czy Bornholm nie pragnie za wszelką cenę wykazać swojej przynależności do Danii. Wszak leży bliżej Szwecji i Niemiec niż Danii. Można spotkać się z poglądem, że język duński na Bornholmie swoją melodią przypomina szwedzki.

Gotlandia jest o tyle w lepszej pozycji, że patrząc na mapę intuicyjnie wiadomo, do kogo należy, gdzie stamtąd najbliżej. Trzeba tu jednak pamiętać, że życie na wyspie to, co innego niż codzienność na kontynencie. W związku z tym Gotlandia jest inną Szwecją, być może Szwecją mini albo jej wersją w pigułce. A może to już nie Szwecja?

Najbardziej słoneczna – porównując z resztą kraju, to właśnie tu w ciągu roku przydarza się najwięcej słonecznych dni. Ten fakt przyczynia się do, i tak dużej, popularności wyspy. Co roku pojawia się tam około pół miliona turystów, co, biorąc pod uwagę ściśle określony sezon turystyczny (zwiedzanie zimą tylko dla wytrwałych) oraz 3140 km kwadratowych powierzchni mówi samo za siebie.

Piękno w czystej postaci

Pisanie o miejscach wartych odwiedzenia, że są piękne i zachwycające często powoduje nieufność u czytających. Może się wydawać, że autorowi zabrakło słów. Co jednak można poradzić w przypadku takiego miejsca, które według ogólnie przyjętych kanonów jest zwyczajnie piękne i które niemal każdego odwiedzającego wprawia w zachwyt?

Może spróbujmy opisowo. Miasto Visby – stolica wyspy, wygląda na nietknięte nowoczesnością. Oczywiście są tam wszystkie udogodnienia codzienności (wszak to Szwecja), jednak architektura i duch miejsca najwyraźniej zatrzymały się w czasie dawno temu. Najstarsza część miasta figuruje na liście UNESCO ze względu na doskonale zachowaną średniowieczną zabudowę. Zachwycić nas mogą średniowieczne świątynie – Katedra Najświętszej Marii Panny z XII wieku, kościoły św. Klemensa, św. Ducha i św. Mikołaja. Ich powstanie datuje się na okres między XI a XIII wiekiem. Podziwiać możemy również mury obronne (Ringmuren) o długości ponad 3 km, wysokie na 11 metrów, usiane bramami i basztami – również godnymi uwagi. Miasto należy do tych uroczych i nieśpiesznych – wypełnione małymi uliczkami, schodkami, zaułkami, w których z kolei kryją się sklepiki z pamiątkami, restauracje i kawiarenki.

Warto odwiedzić Gotlandzkie Muzeum Sztuki, gdzie główną atrakcją będą kolekcje biżuterii i monet oraz Gotlandzkie Muzeum Historyczne. W mieście znajduje się port, stary, ale zmodernizowany (Visby pełni rolę ważnego punktu handlowego już mniej więcej od X wieku naszej ery). Jest też tutaj jedyne na wyspie lotnisko. Rokrocznie w sierpniu organizowany jest Tydzień Średniowiecza (Medeltidsveckan). Wtedy, i tak już wypełnione gwarem, miasto staje się jeszcze bardziej ożywione za sprawą tysięcy turystów, którzy w tym czasie odwiedzają Gotlandię. Pojawia się wielu handlarzy, dziesiątki rycerskich zespołów, kwitnie handel, turnieje rycerskie nie mają sobie równych, występy ulicznych muzyków też, a tylu kuglarzy, sztukmistrzów i połykaczy ognia ciężko znaleźć gdzie indziej. Nie tylko artyści są przebrani w kolorowe stroje, także mieszkańcy noszą się wtedy odświętnie. Cała impreza kończy się wielką biesiadą na Rynku Miejskim. Wszyscy siadają przy ogromnym stole, piją, jedzą pieczoną jagnięcinę, śpiewają i śmieją się głośno. Raz w roku Visby naprawdę jest średniowieczne.

A inne miasta?

Bez wątpienia Visby jest gotlandzką perełką. Wielu odwiedzających wybiera to miasto jako punkt docelowy swojej wycieczki. Na wyspie bardzo popularna jest turystyka rowerowa. Decydując się na taki sposób zwiedzania, mamy okazję z bliska przyjrzeć miejscom, które w innym wypadku mogłyby pozostać niezauważone. Są wśród nich Hamse, ze słynnym XI wiecznym kościołem, Slite – miasto z popularną i gwarną portową dzielnicą, gdzie podobno sprzedaje się najlepsze wędzone ryby na całej wyspie. W Tofcie miłośnicy folkloru, legend i dawnych dziejów znów znajdą coś dla siebie – Gotlandia zdecydowanie dopieszcza pod tym względem. Nieopodal miasta leży Wioska Wikingów. Zwiedzanie polega na interaktywnej zabawie – można próbować, dotykać, brać do rąk, zadawać pytania. Znajdziemy tam kowala, piekarz nauczy nas wypieku chleba, możemy też spróbować swoich sił w wyrobie biżuterii.

Oprócz tych miast znajdziemy na Gotlandii szereg mniejszych i większych miasteczek, osad, często niewielkich, przyportowych. Nie ma tam spektakularnych atrakcji turystycznych, co paradoksalnie jest atutem wyspy. Czas płynie wolno, czasem wydaje się, że zatrzymał się w miejscu, ludzie są mili i przyjaźni (wszak to Skandynawia!).

Idealne miejsce na wyprawę rowerową

W całej Szwecji przemieszczanie się rowerami jest bardzo popularne. Jednak na Gotlandii, ze względu na malowniczość terenu wyprawy rowerowe zyskują dodatkowo na atrakcyjności. Wyspa jest doskonale przygotowana na potrzeby cyklistów – znajdziemy tam wiele bezpiecznych i dobrze oznaczonych ścieżek rowerowych, liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy, mapy, stojaki – słowem – rowerowy raj. Teren nie jest zbyt wymagający, najwyższe wzniesienie ma zaledwie 83 m n.p.m., odległości między osadami nie są zbyt wielkie – wszystko to sprawia, że Gotlandia będzie dobrym wyborem zarówno dla nowicjuszy rowerowych, jak i rodzin z dziećmi. Polacy, chcący spędzić wakacje rowerowe na tej wyspie, mogą przewieźć własny pojazd promem lub skorzystać z jednej z bardzo wielu wypożyczalni rowerów.

Wiele miejsc naprawdę niezwykłych jest rozsianych między miasteczkami, w okolicach plaż lub w samym sercu wyspy. Czasem mieszkańcy Gotlandii, przyzwyczajeni do pięknych widoków, nie decydują się na oznaczenie jakiegoś punktu, zatoki czy skały. Zwiedzanie rowerem umożliwia wyławianie takich perełek.

To, czego raczej nie da się przegapić – dom Pippi Pończoszanki, czyli Willa Śmiesznotka (Villa Villakulla) stoi w okolicach Kneippbyn. Jest odwiedzana przez rzesze fanów, urządzona w sposób wierny oryginałowi literackiemu. Niedaleko znajduje się też park wodny Sommar & Vattenland. Okolice Kneippbyn są więc idealne nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Mocnych wrażeń z pewnością dostarczy Jaskinia Lemmelunda. To ponad 4 kilometry podziemnych korytarzy, usianych stalaktytami i stalagmitami. Miejsce z pewnością nie dla klaustrofobików, natomiast miłośnicy podziemnych wypraw będą zachwyceni.

Zupełnie inny charakter ma Krusmyntagarden, ogród ziołowy leżący nad morzem, w okolicach Visby. Nie trzeba chyba wspominać jak niesamowicie wygląda i pachnie. Jest podzielony na poletka przeznaczone pod uprawę konkretnych ziół. Możemy się tu dowiedzieć o historii poszczególnych gatunków i zielarstwa w ogóle, o tym, jak należy konkretne zioła uprawiać ( tym samym raz na zawsze legnie w gruzach mit, że są to chwasty, które rosną same), kupić wybrane przyprawy. Możemy również w pobliskiej restauracji skosztować lokalnych dań doprawianych ziołami właśnie z tego ogrodu. Potrawy przyrządzane są w ten sposób, by goście docenili wagę stosowania przypraw w kuchni.

Okoliczne wyspy

Będąc na Gotlandii grzechem byłoby nie skorzystać z okazji i ominąć Fȧrö – miejsce, które wybrał na swój dom Ingmar Berman. Wyspiarskie plenery pojawiły się w kilku filmach reżysera, m.in. „Hańbie” i „Godzinie wilka”. Wyspa często spowijają mgły, co nadaje jej wygląd jak nie z tego świata. Podobne wrażenie sprawiają Rauks – legendarni strażnicy wyspy. Są to naturalnie uformowane rzeźby skalne, które z daleka przypominają postaci strzegące wyspy. Dawniej (a być może i dziś) wierzono, że chronią mieszkańców Fȧrö przed złymi mocami, zapewniają im spokój i pomyślność. Piaszczyste, klifowe wybrzeże świetnie nadaje się do wypraw pieszych. Koniecznie trzeba też odwiedzić Färö Fyr – latarnię morską, z której widok zapiera dech w piersiach.

Lilla & Stora Karlsö to dwie wysepki będące jednocześnie niemal w całości rezerwatami przyrody. Zachowały się tam endemiczne gatunki roślin. Na wyspach znajdują się ruiny starożytnych zabudowań, pastwiska owiec gotlandzkich (rogatych!) i przede wszystkim masa krzewów, kwiatów, drzew, pachnących iście obłędnie. Wrzosowiska nadają wyspom klimat tajemniczości.

Jak się zorganizować?

Dotrzeć na Gotlandię można promem, z przesiadką. Zdecydowanie najwygodniejsze połączenie to Gdańsk – Nynashamn-Visby. Promy zabierają rowery, motocykle, a także samochody – osobowe i ciężarowe. Trzeba nastawić się na dość długą podróż, pierwsza część rejsu to około 19 godzin, kolejna już „tylko” trzy. Ceny zależą od wcześniejszej rezerwacji, od tego, czy płyniemy w sezonie czy też poza nim. Trzeba się jednak nastawić na znaczny wydatek.

Nie będzie tanio również na samej wyspie (Skandynawia!), choć oczywiście są sposoby, by żyć tam oszczędnie. Spać można na kempingach lub na dziko (co jest legalne, pod warunkiem, że każdej nocy obozujemy w innym miejscu); większość uroku wyspy to krajobrazy i architektura miasteczek, rzeczy dostępne jak najbardziej za darmo. Ludzie są mili, uczynni i bardzo przyjacielscy. Bez problemu porozumiemy się w języku angielskim.

Wyspy na Bałtyku są naprawdę wyjątkowe – wie o tym każdy, kto odwiedził choć jedną z nich. Gotlandia jest wyspą największą, najokazalszą i najbogatszą w zabytki; ma jeszcze wiele innych „naj”, które jednak najlepiej odkryć samemu.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8612

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7511

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 43381

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9436

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11803

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9092

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11265

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8564

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10526

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6995

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9106

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7125

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 78103

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 188780

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8508

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 300374

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • 15 lat z TKN Wagabunda!

    15 lat z TKN Wagabunda!

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 04.03.2013 15:26

    Liczba odwiedzin: 4043

    Już od 15 lat Turystyczne Koło Naukowe "Wagabunda" zrzesza studentów oraz absolwentów prawie wszystkich uczelni krakowskich – podróżników, pasjonatów i marzycieli. To, co nas wyróżnia to wielka pasja do podróży oraz poznawania świata takiego, jaki istnieje poza uczęszczanymi szlakami, zamieszkanego przez niezwykłych ludzi o ciekawych kulturach i zwyczajach. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, aktualności

  • Załóż bloga – warsztaty z WordPressa

    Załóż bloga – warsztaty z WordPressa

    Autor: Dominika Dąbrowska i Maciej Cybulski/ Klub Podróżników Atlantyda

    Data publikacji: 01.03.2013 16:05

    Liczba odwiedzin: 195890

    Na początku jest fascynacja nieznanym z przeczytanych książek, inspiracje czerpane z zasłyszanych opowieści czy zobaczonych fotografii. Potem kiełkuje myśl... a może by tak przeżyć to osobiście? I tak pojawiają się pomysły na podróże, zarówno te bliskie, jak i dalekie. Poznawanie nowych ludzi, nowych miejsc, kultur. Poznawanie siebie w nowym otoczeniu i w niecodziennych, często zaskakujących sytuacjach. Setki przebytych kilometrów, tysiące wykonanych zdjęć. »

    Tagi: aktualności, spotkania i imprezy podróżnicze, inspiracje