Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Moje wielkie skańskie wakacje

Autor: Natalia Pecyna

Data publikacji: 17.07.2013 18:14

Liczba odwiedzin: 5452

Tagi: europa, szwecja, skania, relacje, natalia pecyna

Skania (Skåne) to najbardziej wysunięta na południe kraina Szwecji, stąd pod względem geograficznym jest najbliższa Polsce. To obszar związany głównie z rolnictwem, dlatego widziany z lotu ptaka trochę przypomina patchwork złożony z pól i pastwisk. Ale Skania to też patchwork atrakcji turystycznych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie: pełne życia miasta i spokojne wioski rybackie, piękne plaże, parki narodowe, zamki, wiatraki, latarnie morskie, pola golfowe, korty tenisowe…

Helsingborg
 
Helsingborg
fot. Natalia Pecyna

Ubiegłoroczne lato to moje wielkie skańskie wakacje. Chociaż tak naprawdę wakacji samych w sobie było niewiele – wyjechałam na całe trzy miesiące odbywać praktykę w ramach programu Erasmus i od poniedziałku do piątku prowadziłam lekcje języka szwedzkiego dla obcokrajowców w szkole dla dorosłych w Ängelholm. W tygodniu więc miałam mnóstwo okazji do poznawania kultur (dosłownie) całego świata, a weekendy mogłam zagłębiać się w poznawanie kultury południowej Szwecji. Dzięki tym weekendom oraz dzięki skańskiej komunikacji publicznej udało mi się zwiedzić ponad 20 różnych miejscowości, głównie wzdłuż wybrzeża.

Podczas swoich wcześniejszych podróży do Szwecji przyzwyczaiłam się do widoku niebiesko-żółtych flag powiewających przy domach, działkach i gospodarstwach. Tutaj obok flagi narodowej często powiewała też inna flaga – czerwona z żółtym krzyżem. To regionalna flaga Skanii. Jej kolory nie bez powodu kojarzą się z krzyżówką czerwono-białego duńskiego Dannebrog i szwedzkiego żółtego krzyża na niebieskim tle. Kraina ta aż do drugiej połowy XVII w. była częścią Królestwa Danii. O odmiennej historii tego regionu może też przypominać lokalny dialekt, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich dialektów ze swoim charakterystycznym „charczącym” R.

Skania – miasta i miasteczka

Różnorodność skańskich miast i miasteczek sprawia, że każdy może poczuć się tu jak w domu. Ci, którym bardziej odpowiada wielkomiejski zgiełk, nocne życie, którzy uwielbiają robić zakupy i dobrze czują się w multikulturowym środowisku, pewnie odnajdą się w Malmö, trzecim pod względem wielkości miastem w Szwecji.

Malmö
 
Malmö
fot. Natalia Pecyna


Spacerując po ulicach Malmö odniosłam wrażenie, że miasto architektonicznie podobne jest do Gdańska – pewnie przez wspólną, hanzeatycką historię tych miast. Już podczas planowania zwiedzania na planie miasta rzucają się w oczy trzy rynki: pierwszy to najbardziej reprezentatywny Stortorget, z ratuszem, dumnym pomnikiem Karola X Gustawa (tego od potopu). Drugi rynek to niewielki, niezwykle uroczy, brukowany Lilla Torg, gdzie przede wszystkim mieszczą się puby, restauracje czy sklepy z pamiątkami i rękodziełem. Ostatnim ważnym placem jest Gustav Adolfs Torg, o bardziej nowoczesnym charakterze, gdzie raczej krzyżują się drogi biznesmenów.

Pełne ludzi centrum Malmö było dla mnie trochę męczące. Doskonałe wytchnienie znalazłam za to w pięknych parkach: połączonych ze sobą Kungsparken i Slottsparken. Stąd widać też bardziej nowoczesne oblicze Malmö. To tutaj znajduje się jeden z obecnie najbardziej charakterystyczny budynków miasta – Turning Torso, trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w Europie. Cała dzielnica Västra Hamnen (Zachodni Port) jest bardzo ekologiczna – zasilana energią naturalną ze słońca, wiatru i ruchów morza, a specjalne kanały nawadniają glebę deszczówką.

Inna atmosfera, bardziej studencki klimat (który jednak nie jest aż tak wyraźny podczas wakacyjnych miesięcy) panuje w Lund, gdzie znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych szwedzkich uniwersytetów. Lund to też doskonałe miejsce na urocze spacery wzdłuż czarujących uliczek, a także mnóstwo ciekawych kawiarni, pubów i knajpek.

Ystad
 
Ystad
fot. Natalia Pecyna



Miastem, do którego sama mam największy sentyment, jest portowe Ystad. To, co absolutnie urzeka tutaj, nie tylko Skanii, to wąskie uliczki, niewysokie, pomalowane na kolorowo nowsze domy, najczęściej z różami lub malwami rosnącymi przy wejściu, podobnie jak w wielu innych skańskich miasteczkach, ale także domy szachulcowe (ponad 300 budynków tego rodzaju, największy taki kompleks w Szwecji!), pamiętające jeszcze czasy średniowiecza. Punktem orientacyjnym w mieście jest wieża kościoła Mariackiego (Sankta Maria kyrka), z której każdej nocy na cztery strony świata rozlega się dźwięk trąbki, co kwadrans o 21.15 do 01.00!

Ystad to też gratka dla wielbicieli kryminałów, szczególnie serii Henninga Mankella o Kurcie Wallanderze. Organizowane są tu wycieczki śladami książkowego i serialowego bohatera. Koniecznie zajrzyjcie do Fridolfs Konditori, ulubionej kawiarni Wallandera, by tak jak on zjeść kanapkę ze śledziem, popijając piwo.

Ystad
 
Ystad
fot. Natalia Pecyna


Jeśli zaś marzy Wam się zupełna cisza i spokój, zajrzyjcie do jednej z małych, rybackich osad. Takich jak Brantevik. Życie płynie tu dużo wolniej, a powietrze wypełnione jest smakowitym zapachem ryb prosto z wędzarni, brzęczeniem pszczół oraz słodkim aromatem kwiatów dzikiej róży, rosnących gęsto wzdłuż plaży.

Brantevik
 
Brantevik
fot. Natalia Pecyna

Plaże w Skanii są rzeczywiście atrakcyjne. Po pierwsze dlatego, że w przeciwieństwie do skalistego, szkierowego wybrzeża typowego dla większej części kraju Skania słynie z wielu pięknych, piaszczystych plaż. Po drugie – Szwedom przypisuje się zazwyczaj większą potrzebę posiadania własnej przestrzeni, co widać na przykład na plaży. Można znaleźć tu trochę swojego świętego spokoju, gdzie nikt nie leży nikomu głowa przy głowie, tak jak często mogłam to odczuć w polskich nadmorskich kurortach.

Ängelholm
 
Ängelholm
fot. Natalia Pecyna



Dotknąć historii

Skania to region, w którym można dotknąć historii. I to takiej naprawdę bardzo dawnej, sprzed prawie trzech tysięcy lat! Mam tu na myśli kamienną formację Ales Stenar – prawie sześćdziesiąt pokaźnych kamieni ustawionych na kształt statku.

Ales Stenar
 
Ales Stenar
fot. Natalia Pecyna


Problem polega na tym, że nawet naukowcy nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi, po co sprowadzono kamienie z różnych regionów Szwecji i dlaczego ustawiono je w taki właśnie sposób. Czy było to miejsce pochówku? Może pierwotna świątynia do odprawiania tajemnych obrzędów? Pewne jest jedno: największe kamienie, jakoby dziób i rufa statku, okazują się być skierowane dokładnie ku wschodowi i zachodowi słońca w dniach letniego i zimowego przesilenia! Cała ta otoczka niewyjaśnionych pytań bez odpowiedzi, kontrowersji i naukowych sporów sprzyja atmosferze tego miejsca, gdzie spotykają się historia, tajemnica i piękna natura. I wierzcie mi, sprzyja też stuprocentowemu wyciszeniu.

Z historią możemy też spotkać się w Trelleborgu, zwiedzając zrekonstruowany gród Wikingów Trelleborgen. Znajduje się tu niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum, sklep z nietypowymi pamiątkami, np. biżuterią stylizowaną na wikińską. W sezonie można trafić na pokazy dawnego rękodzieła czy walk Wikingów.

Trelleborg
 
Trelleborg
fot. Natalia Pecyna



Ciekawostki

Pamiętacie „Siódmą pieczęć” Bergmana? Tę scenę, na kamienistej plaży, kiedy filmowy rycerz Antonius Block proponuje Śmierci partię szachów? Na mnie robiła ona zawsze ogromne wrażenie. Ta kamienista plaża to Hovs Hallar na północy Skanii. Ja znalazłam się tam przypadkiem, bo cel wycieczki miał być dla mnie niespodzianką, wiedziałam tylko, że wybieramy się na północ Skanii i że to miejsce na pewno mi się spodoba. Z urwiska schodziłam bardzo ostrożnie i specjalnie nie rozglądałam się dookoła, ale dosłownie oniemiałam, kiedy dotarliśmy już na kamienistą plażę i moim oczom ukazał się taki widok:

Hovs Hallar
 
Hovs Hallar
fot. Natalia Pecyna


Do niesamowitego wrażenia przyczyniał się jeszcze dość silny wiatr i fale, które z niesamowitym hałasem uderzały o skały. Jeśli też mieliście ciarki, oglądając „Siódmą pieczęć”, to gwarantuję, że w tym miejscu gęsia skórka wraca.

Jeśli jesteście łowcami miejsc, które są „naj” – polecam Smygehuk, najbardziej wysunięty na południe punkt Szwecji. W Smygehuk absolutnie wszystko może stać się atrakcją turystyczną tylko dzięki temu, że jest najbardziej południowe (södrast) w kraju.

Smygehuk
 
Smygehuk
fot. Natalia Pecyna

Raz w roku organizuje się tu najbardziej południowy pchli targ (loppis), a przez cały sezon można tu zjeść w najbardziej południowej wędzarni ryb w Szwecji czy kupić pamiątki w najbardziej wysuniętym na południe sklepiku.

Åhus
 
Åhus
fot. Natalia Pecyna

Chcecie (dosłownie) „sięgnąć Absolutu”? Wybierzcie się do Åhus. Tam znajduje się gorzelnia, odpowiedzialna za tę szwedzką markę wódki – w okresie letnim jest udostępniana zwiedzającym (ja sama przybyłam do miasta w późnych godzinach popołudniowych, kiedy rozlewnia była już zamknięta dla turystów i pozostało mi tylko fotografowanie z zewnątrz). W dobry nastrój wprawia również przechadzka uroczymi wąskimi, brukowanymi uliczkami. Warto też dać się zaprosić na lokalną specjalność: wędzonego węgorza.

W kwestii nowych smaków – skańskie wakacje były dla mnie okazją do spróbowania po raz pierwszy smażonego śledzia. Śledź z polskiej kuchni kojarzył mi się jedynie z tym ze słoiczka lub plastikowego wiaderka – w wersji octowej lub ze śmietaną. W Szwecji natomiast zasmakował mi w wersji na ciepło, w chrupiącej panierce, oczywiście z borówką, kulkami purée i cebulką. Smakowita niespodzianka dla wszystkich, którzy tak jak ja kojarzyli tę rybę tylko z zimnymi przekąskami!

Wśród przysmaków z regionalnej kuchni – muszę też wspomnieć o spettekaka, wypieku podobnym do naszego sękacza, który stanowi lokalną dumę. Pychota!

Podróże do i po Skanii – informacje praktyczne

W czołówce zagranicznych turystów, którzy odwiedzają Skanię, znajdują się Duńczycy, Niemczy i Brytyjczycy. Brakuje Polaków. Co zatem można zrobić, żeby to zmienić? Oczywiście – ruszyć w podróż! Można to zrobić na kilka sposobów. Na przykład wylądować na lotnisku Malmö-Sturup, później bardzo łatwo dostać się stamtąd autobusem lotniskowym do samego centrum Malmö (30 km) lub Lund (25 km). Na lotnisko przylatują samoloty tanich linii lotniczych WizzAir z Katowic, Warszawy i Gdańska, a także RyainAir z Wrocławia. Jeśli robi Ci się słabo na samą myśl o wzbiciu się w przestworza, chcesz korzystać w Szwecji z własnego samochodu z wypakowanym po brzegi bagażnikiem, nie możesz rozstać się ze swoim rowerem lub po prostu wolisz przeprawić się promem, skorzystaj z oferty linii Unity Line (rejsy Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście – Trelleborg) lub Polferries (Świnoujście – Ystad).

Latem opłaca się podróżować po Skanii pociągami i autobusami komunikacji publicznej – Skånetrafiken. W okresie letnim (15 czerwca – 15 sierpnia) ważny jest bilet Jojo Sommarkort, upoważniający do nieograniczonego podróżowania wszystkimi pociągami i autobusami (także tymi miejskimi) Skånetrafiken w całej Skanii. Bilet kosztuje 595 SEK (nieco ponad 290 PLN). Dla porównania: w podobnej cenie są dwumiesięczne „sieciówki” jedynie na komunikację miejską w dużych polskich miastach. Posiadanie biletu Jojo Sommarkort to także 50% zniżki na zakup biletu dla roweru (rowery można przewozić w pociągach) a także dobra wiadomość dla podróżujących rodzin – bezpłatne przejazdy dla podróżujących z wami dzieci.

Pobyt w Skanii to też doskonała okazja, żeby odwiedzić Danię, która wydaje się być naprawdę na wyciągnięcie ręki. Można przeprawić się promem z Helsingborga do niemalże bliźniaczego Helsingør, oddzielonych od siebie zaledwie czterokilometrowym pasem wód lub przejechać mostem nad Sundem (Öresundsbron) samochodem lub pociągiem. Podróż kolejowa z Malmö do Kopenhagi zajmuje niewiele ponad pół godziny!

Więcej zdjęć i relacji z moich wycieczek do skańskich (i nie tylko) miast znajdziesz również
na moim blogu: http://szwecjoblog.blogspot.com

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42932

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9361

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9072

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11189

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185778

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295175

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze