Dziś jest 26.12.2024

Imieniny obchodzą Szczepan, Dionizy, Wrociwoj

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nie Rzym, lecz Krym!

Autor: Adam Lukas

Data publikacji: 18.07.2011 14:58

Liczba odwiedzin: 4306

Tagi: krym, ukraina, europa, symferopol, jałta, foros, sewastopol, massandra, sudak, stary krym, relacje, adam lukas

Kocioł historii, tygiel kultur. Odwieczne miejsce spotkań Wschodu z Zachodem, Zachodu ze Wschodem. Jedna olbrzymia atrakcja turystyczna. Wybrzeża, skały, jaskinie, stepy, rezerwaty przyrody, fortyfikacje, skalne miasta, pałace, błotne wulkany. Warzywa, owoce, przyprawy, lokalne artefakty (tradycyjne ubiory, futrzane tatarskie czapy, wyszywane koszule itp. itd.).

Krym
Cerkiew Zmartwychwstania w Foros. Fot. Lexis_2k

Autonomiczna Republika z silnymi prorosyjskimi tendencjami, w której na każdym kroku można spotkać ślady kultur starożytnych, tureckich, kaukaskich, słowiańskich. Zewsząd otacza dziedzictwo wszystkich ludów zamieszkujących (i w przeszłości i teraźniejszości) ten półwysep.

Dzięki klimatowi temperatura w zimie nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Zimą, nawet kiedy lekko mży, można bez strachu zażyć morskiej kąpieli i bez dramatu dać się osuszyć słońcu i wiatrowi. Raczej nie porozumiemy się po ukraińsku, a w skrajnych przypadkach za stosowanie „niewłaściwego” języka możemy otrzymać zimne pierogi i ciepłe, wygazowane piwo. Polski język i Polacy są lubiani. W zależności od regionu możemy zakosztować kuchni rosyjskiej, ukraińskiej, karaimskiej, tatarskiej, ormiańskiej.

Kto był na Krymie i nie pił wina, niech się wstydzi i żałuje nie tylko z tego powodu, że wina krymskie uchodzą za najstarsze w Europie. Rozmaite „portwajny”, „ksereksy” i „madery” kupimy dosłownie na każdym kroku. Ich różnorodność i ilość jest imponująca. Najlepiej udać się do źródła, czyli do Massandry lub Nowego Światu, by zakosztować – w pierwszej kolejności – niepowtarzalnych ciężkich deserowych win wzmacnianych destylatem. W powszechnej opinii Madera Massandra jest traktowana jako najlepsze wino krymskie.

Można się dostać i z Warszawy (pociąg, samolot). Jeśli zależy nam na cięciu kosztów i nie gonią nas terminy, warto dostać się np. przez Przemyśl do Lwowa i skorzystać z 26-godzinnego dojazdu kolejowego do stolicy Republiki – Symferopola. Można również i z samej Warszawy dojechać pociągiem do Symferopola. Nie wydaje się to jednak rozwiązaniem zbyt mądrym, gdyż solidnie mnoży koszty, jak również kradnie czas. W sezonie należy szczególnie zadbać o wcześniejsze kupno biletów, bowiem dosyć łatwo możemy tam utknąć. Liczne polskie biura podróży organizują zróżnicowane pod względem tras i trybu spędzania czasu wyjazdy. W sezonie funkcjonuje transport morski, lecz najwygodniej podróżować autobusami i minibusami.

Noclegi zazwyczaj „przychodzą same” pod postacią szczelnie osaczającego kordonu babuszek z kartonikami. Cena lokum waha się w okolicach 5 – 10 $ za noc. Stawki są płynne, więc czynniki typu długość pobytu, położenie, warunki, zdolności negocjacyjne składają się na kwotę finalną. W celu obniżania ceny można spróbować napuścić jedną babcię na drugą. Widowisko interesujące i nie do końca wiadomo, kto gra lepiej: one czy my. W dużych miastach rzuca się w się w oczy spora ilość milicji i nie do końca zidentyfikowanych innych służb mundurowych. Warto tam wymieniać większe ilości pieniędzy, gdyż w mniejszych miejscowościach jest to z oczywistych względów bardzo utrudnione.

Symferopol – przyjazny podróżnemu węzeł komunikacyjny. Prawdopodobnie będzie to pierwsze miejsce na Krymie, w którym postawimy nogę. Znajdujący się nieopodal Bakczysaraj (znany skądinąd symbol krymskiego Orientu), jako była stolica chanów oferuje nie tylko ciekawy i rozbudowany orientalny pałac (eleganckie pokoje udekorowane zgodnie ze wschodnim sznytem), ale również skalne miasta: Czufut-Kale, Mangup oraz Tepe-Kermen (w sam raz na znakomity trekking). Miasta są ciekawie położone, gdyż naturalnym ograniczeniem są strome skarpy i głębokie wąwozy.

W bohaterskim mieście Sewastopol odczuwalna jest przebogata historia. Z jednej strony baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, a z drugiej w jego granicach leżą bizantyjskie zabytki Chersonezu Taurydzkiego – miejsca, w którym Włodzimierz Wielki w imieniu całej Rusi przyjął w 988 roku chrzest. Położony za miastem obszar o nazwie „5 km” jest nie tylko kolosalnym bazarem, na którym za uczciwe ceny jesteśmy się w stanie nabyć wiele potrzebnych i zupełnie zbędnych sprawunków, lecz również miejscem, z którego odjeżdżają marszrutki do Bałakławy – malowniczo położonego miasteczka. W niedalekim Inkermanie znajduje się jedna z wielu krymskich wykutych w skałach cerkwi.

Warto z Symferopola do Jałty udać się najdłuższą na świecie linią trolejbusową. Bardzo ekologiczny i cichy środek transportu przez pierwsze kilometry (z 86) jest atrakcyjny i nawet zabawny. Później człowiek zaczyna wyć (no chyba, że jest uzbrojony w zapas żigulewskiego piwa i słonecznik). Droga wiedzie przez góry, więc spać można smacznie. Ciekawe przeżycia gwarantowane. Trening cierpliwości. Sporo przystanków. Bilety (jak w każdym transporcie miejskim) kupujemy u konduktora, który sam do nas podejdzie.

Krajobraz okolic Jałty przywodzi na myśl Lazurowe Wybrzeże, lecz z nieporównywalnie bardziej ludzkimi cenami. Kilka miejscowości sąsiadujących z Jałtą składa się na tzw. Wielka Jałtę. Jest to najpopularniejsza wśród wczasowiczów i turystów część krymskiego wybrzeża. Praktycznie każda składowa miejscowość posiada oryginalne walory, które nieodparcie kojarzą się z krajobrazem Krymu.

Przykładowo w Foros, na skraju 400-metrowej skały znajduje się urocza cerkiew Zmartwychwstania. Siemeiz oferuje jedną z wielu charakterystycznych skał wybrzeża. Gurzuf miażdży podwójnie, a dokładnie to potrójnie. Nie dość, że mamy tam do czynienia z dwoma oddalonymi od brzegu skałami, to dodatkowo mamy widok na – opiewany w „Sonetach Krymskich” przez wieszcza – masyw Ajudah. Tatarska nazwa góry oznaczająca Górę Niedźwiedzia nie jest przypadkowa, albowiem skała rzeczywiście ma kształt gigantycznego niedźwiedzia chłepczącego wodę z morza.

W Massandrze na pewno nie przejdziemy obojętnie obok pałacu Aleksandra III, który za komuny był wykorzystywany jako dacza generalnych sekretarzy KPZR. W liwadyjskim białym pałacu odbyła się w 1945 roku pewna konferencja trzech sukinsynów. W Gasprze znajduje się Jaskółcze Gniazdo – najbardziej rozpoznawalny obiekt Krymu. W Ałupce szalenie godny uwagi jest pałac Woroncowa wraz z przylegającym do niego parkiem. Nikita proponuje obezwładniający ogród botaniczny, w którym nie tylko od nieprawdopodobnej wręcz ilości okazów może zakręcić się w głowie.

Jadąc w kierunku wschodnim, docieramy do Sudaku, w którym genueńska twierdza (i widok rozpościerający się z murów obronnych) może się spodobać. W pobliskim Nowym Świecie warto spenetrować rezerwat przyrodniczy, na terenie którego znajduje się bardzo charakterystyczne skały i półwyspy. Właśnie tam, człowiek odpowiedzialny za rozwój winnic, książę Golicyn, korzystając z warunków panujących w okolicznych grotach, starał się oduczyć mieszkańców Imperium zgubnego używania wódki. Wino miało być jej przeciwwagą.

Stary Krym, w którym mieściła się stolica chanatu krymskiego pewnie może być gratką dla zawziętych pasjonatów archeologii i historii, gdyż do zobaczenia jest tam najzwyczajniej w świecie niewiele. W okolicach Koktebel znajduje się kolejna ikona krymskich skał – Złote Wrota, pod którymi w sezonie można przypłynąć statkiem. Jest to część rezerwatu przyrodniczego obejmującego wygasły wulkan Karadah. Teoretycznie można się tam dostać wyłącznie od wsi Kurortnoje. Myśmy przeszli w odwrotnym kierunku, lecz nie obyło się bez nagany. Strażnik parku pełniący swą funkcję w krótkich spodenkach i klapkach Kuboty, na skrawku papieru śniadaniowego wypisał nam mandat.

O widokach nie trzeba pisać, gdyż zawsze i wszędzie zapierają dech i nigdy się nie nudzą. Ogólnie rzecz ujmując, w którą stronę człowiek nie spojrzy – jest pełen podziwu. Różnorodność posiadająca wspólny mianownik: zachwycające piękno. Bilbordy pouczają, że „kto nie był latem – nie był na Krymie”. Byłem na przełomie stycznia i lutego, a już wtedy przeżycia były godne. Faktem jest, że nie można było korzystać z pełnej gamy atrakcji, lecz pora zimowa miała niepodważalny plus – całkowity brak turystów. A taka sytuacja pozwoliła wejść z perłą Morza Czarnego w bardzo bliskie krajoznawcze i refleksyjne relacje.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8266

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7227

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42177

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9159

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11518

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8908

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10807

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8326

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10256

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6757

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8787

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6825

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 70813

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 181015

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8272

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 288010

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze