Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Pociągająca zona – Czarnobyl

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 26.07.2011 13:18

Liczba odwiedzin: 14742

Tagi: europa, ukraina, czarnobyl, prypeć, artykuły, ekstremalnie, marta nogas, ekstremalnie artykuły

Gdy 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu wybuchł reaktor jądrowy, miałam dokładnie trzy miesiące i jeden dzień. Moja przyjaciółka ukończyła tego dnia 25 dni i z tej okazji (jak również wyjątkowo ciepłej i słonecznej pogody) została po raz pierwszy w życiu zabrana na spacer po dworze. Nie wspominamy, bo nie mamy czego – było za wcześnie na jakiekolwiek wspomnienia.

Czarnobyl
Krajobraz po bitwie – Czarnobyl. Fot. Kyle Taylor

Trochę się ten Czarnobyl ciągnął za moim rocznikiem, głównie jako źródło docinków czy żartobliwe wytłumaczenie wszystkich osobliwości młodego wieku. Opowieści osób starszych powiewały strachem i tajemniczością, rosły legendy o mutacjach, olbrzymiej wyludnionej strefie, ofiarach. Dziś miejsce awarii otwiera się na turystów. Póki co powoli – wycieczki organizują głównie ukraińskie biura podróży, od niedawna dostępne są też w ofercie kilku biur polskich. Ciągle wstęp jest limitowany, jednak turyści zareagowali entuzjastycznie na możliwość odbycia takiej wycieczki.

Garść historii

Dziś o awarii wiemy o wiele więcej niż w momencie jej wystąpienia. Władze ZSRR skutecznie prowadziły akcję nieinformacyjną i dezinformacyjną. Być może stąd właśnie panika w mediach zachodnich, domysły, wyolbrzymianie rozmiarów zdarzenia.

Przyczyną awarii były błędy i zaniedbania w przeprowadzanym eksperymencie. Uwolniona chmura radioaktywna rozniosła się nad Europą. Wysiedlono mieszkańców okolicznych wsi i miast, w Polsce zaordynowano picie płynu Lugola jako profilaktyki przeciw nowotworom tarczycy(które to picie również mnie, trzymiesięcznego bachora, nie ominęło), reaktor obudowano betonowym sarkofagiem by uniknąć dalszego skażenia. Mówiło się o wielkim zagrożeniu, strach dotknął całą Europę.

Dziś…

Dziś ocena rozmiaru awarii budzi bardzo wiele kontrowersji. Od głosów mówiących o wielu ofiarach na przestrzeni tych lat i pewnie jeszcze wielu w przyszłości do opinii sceptycznych. Słychać coraz częściej o nadmiernym rozdmuchaniu rozmiarów wydarzenia, o niepotrzebnych przesiedleniach, o liczbie ofiar, która tak naprawdę nie przekracza 100… Ciężko się jednak dziwić – dziś wiemy o wiele więcej niż wówczas, a sformułowanie „wybuch jądrowy” działa na wyobraźnie w bardzo silny sposób.

Jednak katastrofa

Pojawiają coraz częściej się głosy mówiące o tym, że mimo stosunkowo niewielkiej liczby ofiar wybuch w Czarnobylu można uznać za katastrofę – katastrofę psychologiczną. Strach, wręcz panika rozprzestrzeniła się dużo dalej niż chmura radioaktywna. Ludzie bali się nowotworów, skażonej żywności, kolejnych awarii , niemalże końca świata. Ciężarne kobiety z Ukrainy i Białorusi częstokroć poddawały się aborcji z lęku przed zdeformowanym potomstwem. W sumie przesiedlono około 150 000 osób – można sobie wyobrazić jak trudno w jednej chwili zapakować całe dotychczasowe życie do ciężarówki i odjechać, by rozpocząć wszystko od nowa. Koszty psychologiczne, jakie ponieśli ludzie w związku z tamtym wydarzeniem, były ogromne. Czarnobyl nadal kojarzy się w zbiorowej świadomości z zaskoczeniem, niepewnością, strachem.

„A na koniec przyszli turyści”

W związku z tym wszystkim może wydawać się niezwykłym pomysł urządzania wycieczek turystycznych do Czarnobyla. Władze Ukrainy rozważają lada moment otwarcie niedostępnych dotąd stref dla zwiedzających. Chętnych do odbycia takiej podróży nie brakuje.

W programie wycieczek znajduje się przede wszystkim Prypeć – miasto widmo. Leżące 4 km od Czarnobyla zostało przesiedlone jako pierwsze. Wybudowano je 16 lat przed wybuchem, służyło za miejsce zamieszkania głównie ludziom pracującym w elektrowni oraz ich bliskim. Dziś przedstawia sobą widok niezwykły. Niezwykle upiorny. Sprawia wrażenie, jakby wszyscy jego mieszkańcy w jednym momencie rozpłynęli się w powietrzu. Przywodzi na myśl scenę z horroru. Obejrzeć można wyludnione bloki, najczęściej bez szyb, opuszczone wesołe miasteczko, przedszkole, gdzie leżą jeszcze pozostawione w pośpiechu lalki, buciki i… maski gazowe. Robiącą wrażenie budowlą jest Oko Moskwy – instalacja radzieckiego radaru strategicznego. Nieopodal znajduje się cmentarzysko porzuconego sprzętu. „Spoczywają” tam wszystkie maszyny biorące udział w akcji zmniejszania skutków wybuchu.

Czarnobyl tuż po katastrofie
 
Czarnobyl tuż po katastrofie
fot. iStockphoto

Obszar o promieniu 30 km od elektrowni został wysiedlony. Dziś zamknięta przestrzeń podzielona jest na strefy. Różnice między nimi wyznaczają normy bezpieczeństwa. Obecnie w Czarnobylu mieszkają naukowcy, badający poziom skażenia oraz nielegalni osadnicy – najczęściej ludzie, którzy powrócili do swych domów. Przed 25 laty, po pośpiesznym wysiedleniu terenu, w opustoszałych miastach i wsiach pojawiły się masy gryzoni, przyciągnięte pozostawionym jedzeniem. W niedługim czasie jednak ich liczba się ustabilizowała, a na terenie zamkniętym i wyludnionym pojawiło się wiele gatunków zwierząt, również takich, które nie były już spotykane na tym obszarze (np. koń Przewalskiego, żubr czy ryś). Największy, nieoficjalny rezerwat w tej części Europy – tak teraz mówi się o okolicach Czarnobyla. Naukowcy zapewniają, że bujność roślinności i rozmaitość gatunków jest skutkiem nieobecności człowieka, nie zaś z promieniowania. Dwugłowych zajęcy tu nie zobaczymy.

Fascynacje

Wyludnione miasto, reaktor, teoretycznie wciąż drzemiący w sarkofagu, przyroda dzika niczym w Amazonii – to wszystko może fascynować. Nie tylko to zresztą. Powodem tak powszechnego lęku w 1986 roku i przyczyną legend, którymi całe to wydarzenie obrosło, było milczenie władz i tajemnica. Do dziś, mimo że wiemy przecież o wiele więcej, ta tajemnica uruchamia wyobraźnię. Miłośnikom gier komputerowych na pewno nieobcy jest Stalker – gra zrealizowana w realiach czarnobylskiej zony. Gra opiera się o fabułę książki „Piknik na skraju drogi” (na jej podstawie powstał też film), jednak, co ciekawe, akcja książki nie ma z Czarnobylem wiele wspólnego. Obok krążących legend pojawiają się wspomnienia i reportaże osób, które uczestniczyły w tamtych wydarzeniach. Są też plany zrealizowania filmu odpowiadającego historię wybuchu. Odzew ze strony publiczności jest żywy – ludzie nadal i na nowo są ciekawi tych historii.

Wycieczki z Polski

Do Czarnobyla z Polski można wybrać się z biurem podróży z Krakowa, Katowic i kilkoma innymi Wyjazdy organizowane są od 3-4 lat, na wszystkie wycieczki miejsca zajmowane są na parę miesięcy przed datą wyjazdu. Pojawienie się wycieczek o nazwie Czarnobyl Tour wzbudziło zainteresowanie mediów, czym biura podróży chwalą się, umieszczając na swoich stronie linki do artykułów bądź audycji. Cała przyjemność trwa 4 dni i kosztuje mniej niż 1000 zł, przy czym w „zonie” turyści spędzają dwie – trzy godziny.

Prócz okolic Czarnobyla, zaplanowane jest również zwiedzanie Kijowa (w strefie zamkniętej nie ma, co oczywiste bazy noclegowej, to się może jednak wkrótce zmienić). Kijów Kijowem, ale uczestnicy Czarnobyl Tour czekają raczej na trzeci dzień wyjazdu – wjazd do zony. Zwiedzanie Prypeci jest dużą gratką dla poszukiwaczy przygód – do wyboru swą dwie możliwości: zwiedzania miasta z przewodnikiem (często są to ludzie związani z tamtymi rejonami) lub na własną rękę (po otrzymaniu mapy miasta). Zdjęcia z takich wypraw ukazują grupki ludzi zaopatrzonych właśnie w mapy, aparaty fotograficzne i nieodłączne dozymetry, służące jednak bardziej jako rekwizyty. Wycieczki wizytują też miasteczko Czarnobyl; do czerwonego lasu (obszaru leśnego, które przyjęło największą dawkę promieniowania) turyści się nie zapuszczają. W lesie występują obszary o wyższym promieniowaniu, co, jak podkreślają organizatorzy, na krótką metę niebezpieczne nie jest, ale zbędne ryzyko nie jest podejmowane.

Wrażenia

Głosy na forach poświęconych takim wycieczkom brzmią entuzjastycznie. Ludzie nie mogą doczekać się wyjazdu lub wspominają go z zadowoleniem. Podobno doświadczenie eksplorowania wyludnionego miasta jest „najprzyjemniejszą rzeczą jaką można robić w ubraniu”. Wypowiedzi osób szykujących się do wyjazdu często świadczą o braku znajomości realiów. Powszechny jest lęk o bezpieczeństwo, niektórym najwyraźniej miesza się fabuła gry Stalker z rzeczywistością. Być może osoby broniące idei takich wycieczek mają trochę racji – wyprawa do Czarnobyla może mieć wymiar edukacyjny, być lekiem na radiofonię, oddzielać mity od wydarzeń prawdziwych. Jednak priorytetem organizowanych obecnie wyjazdów nie jest raczej przekazywanie wiedzy.

Odpowiedź

Odpowiedzi na pytanie o to, czy wybrać się do Czarnobyla każdy chętny powinien udzielić sobie sam. Organizatorzy (ale też naukowcy) zapewniają o braku zagrożenia, „obiektywne” przesłanki więc nie istnieją. Pomysł nadal wydaje się być kontrowersyjny, pojawiają się głosy zarówno entuzjastyczne jak i mocno nieufne. We mnie przede wszystkim pojawia się pytanie – po co? Ale osoby, które odwiedziły „zonę” twierdzą, że nie da się wrażeń przekazać, można jedynie przekonać się samemu.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (4)

  • 04.06.16, 10:30

    Komentarz usunięty

  • 09.04.15, 14:20

    Komentarz usunięty

  • Paweł (gość)

    Paweł (gość)

    14.04.12, 12:24

    Pojadą Polacy i po niedługim czasie wszystko zdewastują...:((

    Zgłoś

  • Monia (gość)

    Monia (gość)

    25.01.12, 15:27

    Kto by pomyślał, że miejsce takiej katastrofy stanie się tak skomercjalizowane... Przecież to jest dobrze zorganizowany biznes dla złaknionych wrażeń ludzi z zachodu, którym pokazuje się to, co chcą zobaczyć. dziwny jest ten świat:)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5578

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14188

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7010

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8585

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7672

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7757

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6288

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6757

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5550

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6077

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4871

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33170

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74354

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6240

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112345

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze