Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Siódma dzielnica Budapesztu

Autor: Justyna Śnieżek

Data publikacji: 19.03.2013 19:21

Liczba odwiedzin: 12299

Tagi: budapeszt, węgry, dzielnica żydowska, erzsébetváros, couchsurfing

Perła Dunaju – tak zwykliśmy nazywać jedną z najpiękniejszych europejskich stolic jaką jest Budapeszt. Dla mnie to jednocześnie miasto o wielu twarzach, gdzie przepych i klasa zabytkowych budynków przeplatają się ze skrywanym po kątach ubóstwem. Gdzie zobaczyć choćby namiastkę tego „prawdziwego” Budapesztu? O tym poniżej.

Parlament
Widok na Parlament. Fot. Justyna Śnieżek

Na start

Jeśli zapytacie mnie, z czym kojarzył mi się Budapeszt przed wyjazdem, to odpowiem chyba jak większość ludzi – z marcepanem, tokajem i budynkiem Parlamentu. To niesamowite miasto kryje jednak o wiele więcej niż jesteście w stanie sobie wyobrazić. Nawet w chłodne, zimowe dni czaruje, hipnotyzuje i sprawia, że wciąż chcecie go więcej. Ciekawość wzbudza w was każda kolejna, nowo odkryta uliczka, każdy zakamarek.

To w tym miejscu właśnie Dunaj zwalnia swój bieg i wydaje się spowijać miasto wieczną tajemniczością. Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale to właśnie Budapeszt jest tym miejscem, którego nie omija żadna z węgierskich dróg. Nic w tym jednak dziwnego – budapesztańczycy otaczają swoje miasto troską i są z niego niezwykle dumni, a duma ta jest uzasadniona. W końcu jest to miasto oficjalnie wpisane na światową listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

Wszystkie jego uroki sprawiają, iż stolica Węgier to chyba jedno z tych miejsc, których zwyczajnie nie da się poznać w całości podczas weekendowego wyjazdu. W takiej sytuacji jedyne co pozostaje, to zdecydować się na obejrzenie tego, co w naszym uznaniu może być ciekawe. Taki właśnie plan, jadąc na weekend do Budapesztu, obrałam ja – kilka rzutów okiem do przewodnika i już wiedziałam, co dokładnie chcę zobaczyć. Plany te jednak uległy zmianie tak szybko, jak tylko poznałam mojego couchsurfingowego gospodarza, który bez najmniejszego wahania i pełen przekonania o słuszności swojej decyzji, zabrał mnie na wieczorną przechadzkę po tzw. siódmej dzielnicy (Erzsébetváros), czyli prościej mówiąc, dzielnicy żydowskiej.

O historii słów kilka

Teren pomiędzy Wesselényi utca a Dob utca to esencja kultury, która od XIX wieku bardzo dynamicznie rozwija się po pesztańskiej stronie miasta. Zapuszczając się w wąskie uliczki, w ciągu dnia trafimy na synagogi, Muzeum Żydowskie oraz liczne pomniki poświęcone ofiarom prześladowań nazistowskich. Wartym zwrócenia uwagi jest wyrzeźbione przez Imre Varga Drzewo życia mające symbolizować 70 000 Żydów zgładzonych w znajdującym się tam niegdyś getcie. Każdy jego liść odpowiada jednej osobie.

Wielka Synagoga (Nagy zsinagóga) oraz Drzewo życia
Wielka Synagoga i Drzewo Życia. Fot. Justyna Śnieżek

Wielka Synagoga (Nagy zsinagóga) to największa tego typu budowla w Europie. Zdobią ją dwie 43-metrowe wieże symbolizujące świątynię Salomona, a mieści się w niej ok. 3000 osób.

Z Synagogą wiąże się pewna historia tłumacząca terytorialny podział społeczeństwa żydowskiego w Budapeszcie. Ta, zbudowana w stylu mauretańsko-bizantyjskim, budowla wzbudzała swojego czasu wiele kontrowersji, które wywołane zostały przez... zamontowanie w niej organów. Instrument ten kojarzył się ludziom bowiem z kościołem. Wynikiem drobnych starć wśród mieszkającej tam społeczności żydowskiej było wyprowadzenie się w połowie XIX wieku ortodoksyjnych Żydów i wzniesienie przez nich własnych synagog. Część bardziej tolerancyjna została na terenie Siódmej Dzielnicy.

Wielka Synagoga (Nagy zsinagóga) oraz Drzewo życia

Wielka Synagoga. Fot. Justyna Śnieżek

Dla tych, którzy zechcieliby zwiedzić samą Synagogę bądź Muzeum Żydowskie, jest dobra wiadomość – jeśli zostaniecie posiadaczami Budapest Card (http://budapest-card.com/en/) wstęp do większości atrakcji oraz muzeów macie z nawet 50-procentowym rabatem.

Więcej szczegółów na temat powyższych znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Synagogi – www.greatsynagogue.hu.

Coś dla uszu i żołądka

Budapesztańskie lokale gastronomiczne
 
Budapesztańskie lokale gastronomiczne
fot. Justyna Śnieżek

Erzsébetváros zachwyci nas również od innej strony. Dziesiątki, a może i setki, małych uliczek, kryją w sobie niesamowite lokale serwujące miejscowe specjały. Jedno z takich miejsc znaleźć można przy Kazniczy utca 52/b. Nosi ono całkiem prostą nazwę „400 Bar” i poza specjałami kuchni serbskiej, można się w nim zachwycać smakami Węgier, w tym rewelacyjnym (naprawdę rewelacyjnym) gulaszem. I tutaj ciekawostka, gdyż ichniejszy gulasz różni się nieco tym, co gulaszem zwiemy my, Polacy. Zamawiając to właśnie danie przyszykujcie się, że kelner zaserwuje wam zupę, a nie gęstą papę. Koszt jedzenia w Budapeszcie jest względnie niski – gulasz dostać możecie już za 990 HUF, czyli ok. 14 zł, a dwudaniowy obiad z napojem za ok. 3000 HUF (ok. 40 zł).

Wchodząc w tę dzielnicę nie trudno nie zauważyć jej odrębności od reszty miasta. Poza hebrajskimi napisami, które widać niemal na każdym kroku, miejsce zachwyca kolorami, pomysłowością oraz kreatywnością. Każdy lokal jest inny i wydaje się mieć duszę. Udało mi się dowiedzieć, iż latem zazwyczaj wszelkie aktywności przenoszą się na zewnątrz – wywieszane są reflektory, wynoszone stoliki, bary przenosie się do pozostałości po starych busach, a dla chętnych wyświetla się filmy w plenerze. Odniosłam wrażenie, że życie toczy się tam niezależnie od reszty miasta, wszystko jest jakby wolniejsze, minuta ciągnie się godzinami a ludzie mają swój mały świat.

budapesztańskie lokale gastronomiczne
Gastronom Fot. Justyna Śnieżek

O zmierzchu w Erzsébetváros robi się tłoczno. Większość okolicznej ludności oraz turyści zmierzają bowiem do licznie tam obecnych klubów i pubów. Największą popularnością cieszy się lokal zwany „Szimpla Kert”, takie lokalne centrum alternatywnej rozrywki. Tego typu miejsca nie są w Budapeszcie drogie - chcąc napić się piwa szykujcie się na wydatek ok. 500 – 700 HUF (6,5 – 9 zł). Jednym z lokalnych trunków, których zdecydowanie powinniście spróbować jest pálinka, czyli prościej mówiąc wódka o różnych smakach. Pálinka ma na Węgrzech nawet swój własny festiwal, co jedynie podkreśla jej popularność w tych regionach.

Obok tego wszystkiego nie trzeba chyba wspominać już o tradycyjnym tokaju, który właściwie jest tam wszędzie na wyciągniecie ręki. Koszt za butelkę tego trunku w dobrym wydaniu to ok. 2500 HUF (ok. 35 zł) wzwyż. Wracając do sedna, Szimpla Kert to jednak nie tylko miejsce do imprezowania. Można tam również obejrzeć film bądź posłuchać dobrej muzyki, często również na żywo.

Szimpla Kert
Szimpla Kert. Fot. Justyna Śnieżek

Budapeszt – informacje praktyczne

Dzielnica żydowska, to centrum alternatywnej kultury Budapesztu i jednoczesne absolutne must see na liście każdego podróżnika przybywającego nad Dunaj. Klimatyczne wnętrza, rewelacyjne jedzenie, przyjemna dla uszu muzyka a oprócz tego kolory, kolory i jeszcze raz kolory. Aby w pełni korzystać z uroku tego miejsca polecam zakupić Budapest Card, czyli kartę turysty zapewniającą darmowe przejazdy każdym środkiem komunikacji po całym mieście, liczne zniżki w lokalach gastronomicznych, pubach oraz muzeach. Kartę kupić możecie z okresem ważności 24 h, 48 h i 72 h, z czego ta druga zawiera w sobie darmowy przejazd turystycznymi busami Hop On, Hop Off (http://www.citytour.hu/en/index.html) z przewodnikiem w kilkunastu językach oraz rejs promem po Dunaju (niesamowite widoki!). W przypadku busów do wyboru macie linię czerwoną i żółtą, z czego to żółta prowadzi częściowo przez Erzsébetváros. Ceny Budapest Card znajdziecie na głównej stronie internetowej dystrybutora (http://budapest-card.com/en/). Możecie ją nabyć już na lotnisku, jednak nieco taniej wychodzi jeśli zamówi się kartę przez Internet.

O autorze
Justyna Śnieżek

Justyna Śnieżek – ciekawa świata młoda kobieta i zapalona couchsurferka. Na co dzień prowadzi bloga (www.onepennytrip.wordpress.com), na którym dokumentuje swoje wyjazdy "od podszewki". W podróżach stawia przede wszystkim na poznawanie ludzi, kultur i zwyczajów, bo jak mówi słynne powiedzenie "nie ważne gdzie, ważne z kim":)

Komentarze (1)

  • Bartosz (gość)

    Bartosz (gość)

    22.03.13, 18:58

    Opis Szimpla Kert trochę nieadekwatny do tego, co tam naprawdę jest. Muzykę i imprezy zastaniemy w wielu klubach, a wystrój i atmosferę niekoniecznie.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6901

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6213

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76477

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115006

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze