Dziś jest 13.07.2024

Imieniny obchodzą Irwin, Margareta, Sara, Ernest

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Siedem cudów Anglii

Autor: Anna Gruszecka

Data publikacji: 08.07.2012 22:36

Liczba odwiedzin: 14294

Tagi: wielka brytania, liverpool, bath, londyn, oxford, witney, bournemouth, witney, anna gruszecka, staż zadanie 5

Każdy zna Siedem Cudów Świata. Ja mam swoją małą prywatna listę siedmiu cudów krajów, do których miałam szczęście się udać. I oto moja lista siedmiu angielskich cudownych miejsc, do których zawsze będę powracała z uśmiechem na buzi.

Stonehenge

O Stonehenge mówi się, że jest to najprawdopodobniej najważniejsze prehistoryczne miejsce w całej Wielkiej Brytanii. Usytuowany nieopodal Salisbury w hrabstwie Wiltshire wygląda tak samo jak setek wieków temu.

Stonehenge

Stonehenge. Fot. Anna Gruszecka

Od lat spekuluje się dlaczego Stonehenge został wybudowany. Niektórzy twierdzą, iż było to miejsce dla umierających, inni oponują uważają, że było to miejsce uzdrowień. Mówi się, iż krąg kamiennych brył był centrum składania ofiar z ludzi, ale także wspomina się, iż Stonehenge pełniło funkcję astronomiczną.
Ponieważ rola jaką pełnił Stonehenge w przeszłości jest wciąż nieznana, pozostawia skały owiane magią tajemnicy, która można czuć w atmosferze otaczającej to miejsce.

Megalit jest zbudowany z dwóch rodzajów kamienia. Granitów oraz skał błękitnych. Te drugie pochodzą z Pembrokeshire w Walii, które znajduje się ok 20 km od Stonehenge. Zatem w jaki sposób zostały one przetransportowane? Jak kręgi zostały w ogóle wybudowane? Wszystkie te pytania pozostają fascynującą zagadką, jak i samo miejsce, które warto odwiedzić i poczuć prehistoryczną atmosferę.

Londyn

Jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia w Londynie, że w zależności od tego co chcemy ujrzeć lub czego czego chcemy doświadczyć – wybór jest przeogromny.

Na szczycie London Eye można zobaczyć londyńską panoramę

Ze szczytu London Eye można zobaczyć londyńską panoramę. Fot. Anna Gruszecka

Wielu ludziom przychodzi na myśl rodzina królewska, gdy usłyszą o Anglii. Rzeczywiście „królewskie” gadżety, patriotyczne akcesoria, od widokówek po ubrania, piętrzą się na stosach na londyńskich ulicach, w małych i dużych sklepikach, po prostu wszędzie, a najwięcej turystów można spotkać pod Buckingham Palace.
Każdego roku, od połowy lipca, do października, Pałac Królewski jest udostępniony dla zwiedzających.

Obecnie możemy znaleźć wiele ofert urozmaicających nam pobyt w Londynie. Interesują nas budynki, konstrukcja miasta? Wycieczka dwupiętrowym autobusem-kabrioletem jest dostępna. Chcemy zabrać dzieci po magicznym świecie Harry'ego Pottera? Nie ma problemu! Romantyczna panorama Londynu i kolacja? Oczywiście!
Nieważne czy chcemy wycieczkę po Muzeum Brytyjskim czy spacerować ścieżkami produkcji filmowych, czy pragniemy tradycyjnego zwiedzania, czy chcemy doświadczyć czegoś bardziej unikatowego – Londyn ma to wszystko w swojej ofercie.
Piękne i ogromne miasto, które przyciąga wiele turystów bogactwem swojej historii, uniwersalności, wielokulturowości i nowych możliwości. Zdecydowanie jest to numer jeden na liście „must-see”.

Liverpool

Z czym najczęściej kojarzy się Liverpool? Oczywiście z The Beatles. Liverpool to miasto o wielkim dziedzictwie kulturowym i historycznym.

Sala Koncertowa St George's Hall w zimowy wieczór.

Sala Koncertowa St George's Hall w zimowy wieczór. Fot. Anna Gruszecka

Miasto, które kiedyś było centrum handlowym i „bramą” do nowego świata, do dziś zachwyca swoim pięknem i historią, bogactwem kulturowym i jest kluczowym miejsce dla wszystkich kochających sztukę, muzykę i... fanów piłki nożnej.

Stadion Anfield, stadion drużyny Liverpool, jest jednym z najstarszych stadionów piłkarskich. Został oddany do użytku w 1884 roku dla drużyny Evertonu, oddany Liverpoolowi FC w 1892 roku. W wyniku zawalenia się konstrukcji w 1989 roku, zginęło prawie 100 fanów liverpoolskiej drużyny. Dla upamiętnienia ofiar pali się „wieczny ogień”, na znak, iż ofiary nigdy nie będą zapomniane.

W związku z historią Liverpoolu warto odwiedzić doki Alberta. W ówczesnych czasach uważano je za rewolucję, ponieważ statki wpływały wprost do magazynów. Obecnie doki nie pełnią już swojej dawnej funkcji, lecz są ogromną atrakcją dla turystów. Możemy tam znaleźć wiele muzeów, restauracji, kawiarenek i różnych rozrywek.

Zbudowana w stylu neoklasycznym sala koncertowa St George's Hall to miejsce, do którego fani architektury, a także i muzyki, powinni zdecydowanie zajrzeć. W sali koncertowej znajdują się monumentalne organy, których ukończenie budowy nastąpiło w 1855 roku. Urok tego wspaniałego budynku zapiera dech w piersiach.

Po całym dniu zwiedzania Liverpoolu warto odpocząć w najsłynniejszym liverpoolskim klubem czyli The Cavern Club. To tutaj the Beatles występowali na początku kariery, a klub działa do dzisiaj. Po prawdzie, został przesunięty i rozbudowany jednak większość cegieł pochodzi z dawnego miejsca. Pamiętają one głos, a być może nawet i dotyk, słynnej czwórki. Każdy powinien przenieść się w czasie do lat 60. na Mathew Street.

Bournemouth

Miejsce pielgrzymki wszystkich młodych, starych, zakochanych, singli, rodzin z dziećmi i bez dzieci, absolutnie wszystkich!

Fakt ten w ogóle mnie nie dziwi, ponieważ Bournemouth jest miejscem przepięknym. To miejsce piaszczystej plaży i błyszczącego morza. Tak jak Polacy chwalą się molo sopockim tak tutaj jest molo bournemouthskie wokół, którego, zwłaszcza latem, organizowane jest wiele atrakcji, a centrum miasta znajduje się w odległości pięciominutowego spaceru.

Życie nocne w Bournemouth jest przebogate. Opera House w Boscombe, Bournemouth

Życie nocne w Bournemouth jest przebogate. Opera House w Boscombe, Bournemouth. Fot. Anna Gruszecka

Oceanarium, centrum sportów wodnych, klubów nocnych, restauracji, sklepów, hoteli – każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce to jest porównywalne do śródziemnomorskich riwier pod względem atrakcyjności. Nie tylko w okresie letnim, ale i zimowym również.

Oxford

Brytyjski poeta Mathew Arnold opisał Oxford jako „miasto malowniczych wież” w kontekście harmonicznej architektury oxfordzkiego uniwersytetu.

Miasto malowniczych wież.


Miasto malowniczych wież. Fot. Anna Gruszecka


Oxford reprezentuje style architektoniczne każdego angielskiego okresu od czasów Saksonów. Gotyk, styl epoki Tudorów, barok.

W 1066 roku, w wyniku najazdu Normanów, został wybudowany zamek. Nie był on nigdy używany do celów militarnych, jednak uległ on poważnym zniszczeniom. Obecnie jest udostępniony dla turystów, znajdziemy tam kilka restauracji i kafejek. Nieopodal zamku jest muzeum uniwersyteckie Ashmolean Museum. Oprócz bogatej kolekcji okazów archeologicznych i dzieł sztuki, samo muzeum ma ciekawą historię, z którą pracownicy muzeum chętnie się dzielą.

Wiele budynków tym studenckim mieście jest związana ze słynnym uniwersytetem: Radcliffe Camera, która reprezentuje barok, a obecni jest czytelnią Bodleian Library, biblioteki uniwersyteckiej. Ciekawym, lecz nieczęsto wspominanym szczegółem architektury jest Moc Westchnień. O nie, nie pomyliłam Oxfordu z Wenecją. Podobieństwo jednak jest uderzające.

Oprócz walorów architektonicznych, Oxford jest miastem o szerokiej scenie muzycznej. Wiele pubów oraz klubów, prezentuje lokalne zespoły, ich postępy, nowe nagrania. Oxford kocha muzykę. Muzykę przeróżną, od klasyki po heavy metal, od rockowców (to stąd wywodzi się Radiohead) po raperów.

Zdecydowanie jest to miejsce turystyczne, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Witney

Malutkie, spokojne miasteczko w południowym hrabstwie Oxfordshire. Jego początki sięgają X wieku.

Najsłynniejszym budynkiem jest anglikański kościół świętej Maryi Dziewicy, który początkowo był normański. W XII wieku dobudowano kruchtę i nawę w tym samym stylu. W ciągu następujących wieków, dobudowane elementy są jednak śladem różnych stylów angielskiej architektury.

Angielska idylla w Witney.

Angielska idylla w Witney. Fot. Anna Gruszecka

Centrum miasteczka jest Stary Rynek, gdzie w każdy czwartek odbywa się targ zwany „buttercross”, ponieważ kupcy z sąsiadujących miast i wiosek zjeżdżali się w przeszłości, by sprzedawać i kupować masło i jajka (butter – masło, egg – jajko).

W Witney czuje się domową atmosferę typowego małego angielskiego miasteczka. Przypuszczam, że ze względu na swój rozmiar. Jest cudownym miejscem, gdzie Święta Bożego Narodzenia wydają się być takimi jak czytamy w Opowieści Wigilijnej Dickensa, natomiast wiosną i latem wydaje się być wakacyjną idyllą.

Bath

Angielskie SPA i wody geotermalne. Rzymskie łaźnie. Aquae Sulis, czyli Bath.

Rzymskie łaźnie w Bath.

Rzymskie łaźnie w Bath. Fot. Anna Gruszecka

Od architektury, po zoo i park safari, od centrum Jane Austen po życie nocne. Bath w swojej ofercie ma dosłownie wszystko.

Bath w dużej mierze charakteryzuje się architektura gregoriańską, ale co ciekawe, możemy dosłownie poczuć styl życia miejskiego w tym mieście z XVIII wieku. Na ulicy Royal Crescent pod numerem 1, który to był pierwszym budynkiem przeznaczonym dla arystokratów prowadzących swój luksusowy tryb życia. Dziś, w tym miejscu, umeblowanie, dywany, rozmieszczenie pokoi, kuchnia jest urządzona zgodnie z wymaganiami ówcześnie panującej mody, a wszystkie przedmioty są autentyczne.

Jeżeli podróż w świat sprzed czterech wieków temu nie jest wystarczająca, dlaczego nie cofnąć się 2000 lat temu? Termy w Bath, ruiny je otaczające to elementy pozostawione przez Rzymian, którzy wciąż opowiadają nam historię ludzi żyjących i pracujących w tamtym okresie. Oprócz tego możemy zasmakować wody z termalnych wód, zjeść lunch, bądź wypić angielską herbatę o 5 po południu.

Uwaga małpy! Zebry! Strzeż się wilków! Nieopodal Bath jest największe w Anglii safari, gdzie możemy poobcować z fauną zwierząt niezamieszkujących Europy. Niezapomniane wydarzenia gwarantowane.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7359

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6544

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 26572

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8217

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9955

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8321

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9353

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7332

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8424

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6265

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7605

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5833

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 48309

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 124678

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7236

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 188220

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze