Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Szkocja – szczodra skarbnica legend

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 13.02.2014 20:32

Liczba odwiedzin: 6742

Tagi: europa, wielka brytania, szkocja, edynburg, glasgow, glamis, loch ness, ewelina szłapa

Emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii sprzyja odkrywaniu Wysp Brytyjskich. Ważną częścią tego bogactwa stała się Szkocja – romantyczna, górzysta kraina, która skrywa w sobie wiele niespodzianek. Tajemnicze zamczyska, wielobarwne wrzosowiska oraz jezioro, w którym podobno mieszka najsłynniejszy w świecie potwór, potęgują to wrażenie.

Słynny zamek Glamis - gratka dla wielbicieli zjaw i duchów
 
Słynny zamek Glamis - gratka dla wielbicieli zjaw i duchów
fot. JThomas

Kiedy myślę o tym niezwykłym kraju, zwykle wyobrażam sobie dudziarza w kilcie, czyli w spódnicy w szkocką kratę. Rodzaj i wygląd tego osobliwego deseniu określały przynależność do klanów, czyli starych rodów szkockich. Mężczyźni paradują w tradycyjnych kiltach w czasie uroczystości rodzinnych oraz religijnych. Prawdziwy Szkot nigdy nie zakłada bielizny pod swoją spódniczkę. Dzieje się tak dlatego, że Celtowie nie znali jeszcze majtek. Dlatego też, drogie panie, jeśli jakiś Szkot zaprosi Was na randkę i przyjdzie na nią w kilcie, wiedzcie, że ma on wobec Was poważne zamiary.

Szkockie dudy, zwane również niepoprawnie kobzą, to dęty instrument muzyczny składający się z worka i kilku piszczałek (ang. bagpipe – bag – worek, pipe – rura, piszczałka). Surowe, etniczne rytmy stanowią prawdziwą wizytówkę tego kraju. Instrument wydaje charakterystyczny dźwięk, który ciężko pomylić z czymś innym. Dudziarze niegdyś zagrzewali swój naród do walki, a obecnie są zapraszani na różnego rodzaju uroczystości, w szczególności święta narodowe, wesela oraz pogrzeby. W brytyjskiej rodzinie królewskiej istnieje nawet tradycja polegająca na codziennym wygrywaniu melodii przez dudziarza w Pałacu Buckingham. Przetrwała ona aż od czasów królowej Wiktorii do dziś.

Królewski Edynburg i nowoczesne Glasgow

Rozważania poświęcone atrakcjom Szkocji należy zacząć od stolicy, czyli Edynburga, liczącego sobie niemal pół miliona mieszkańców. Założony już w siódmym wieku, stolicą stał się pięć wieków później. Pozostałością po dawnej świetności jest pałac królewski Holyroodhouse, ze słynną Kaplicą Świętej Małgorzaty oraz Wielką Salą. Zamek ten jest dla Szkotów tym, czym dla Polaków Wawel – sercem kraju. Można go zwiedzić za jedyne sześćdziesiąt pięć złotych. Barwną historię tego dzielnego ludu przedstawia nie tylko znany film „Braveheart – Waleczne Serce”, ale również Szkockie Muzeum Królewskie. Na Królewskiej Mili, czyli głównej ulicy Starego Miasta, można nabyć wszelkiego rodzaju pamiątki, od whisky, aż po miniaturki kobziarzy. Miłośnicy malarstwa zachwycą się Szkocką Galerią Narodową ze zbiorami malarstwa, a wielbiciele roślin pokochają Szkocki Ogród Botaniczny z dwustuletnią palmą indyjską. W mieście pełno jest też zabytkowych świątyń, z katedrą świętego Idziego na czele.

Zupełnym przeciwieństwem Edynburga jest największe miasto Szkocji, czyli Glasgow. Jego aglomerację zamieszkuje prawie dwa miliony mieszkańców. Niegdyś było ono niezbyt urodziwym ośrodkiem robotniczym, ale w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku postanowiono to zmienić. Obecnie przekształciło się ono w nowoczesną metropolię z licznymi sklepami, galeriami handlowymi oraz biurowcami. Mieści się tam również wiele muzeów, jak Muzeum Transportu, Galeria Sztuki Kelvingrove oraz budynek Szkoły Artystycznej wzniesiony z charakterystycznego, czerwonego piaskowca. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu Polaków regularnie lata na Wyspy Brytyjskie; nie ma problemu ze znalezieniem lotu do Edynburga czy Glasgow. Wielu polskich turystów wybiera też noclegi u znajomych, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. W Szkocji nie brakuje również hosteli. Cena takiego noclegu dla dwóch osób waha się od pięćdziesięciu do stu złotych za noc.

Plejada duchów i nieobliczalna Nessie

Wielu turystów przybywa do Szkocji głównie po to, aby zobaczyć legendarne i tajemnicze zamki szkockie; budowane w miejscach trudno dostępnych. W miejscowości Forfar mieści się zamek Glamis, w którym urodziła się Elżbieta Bowes – Lyon, znana bardziej jako królowa – matka – matka królowej Elżbiety II. Główna atrakcja tej wielkiej budowli to Sala Duncana, gdzie William Szekspir umieścił scenę zabicia króla w swojej sztuce „Makbet”. Legenda głosi, że jest to najbardziej nawiedzony zamek w całej Szkocji, dlatego też miłośnicy duchów oraz zjawisk paranormalnych powinni koniecznie to sprawdzić. Szara Dama, Duch Murzyna, Hrabia Beardie należą do najbardziej znanych zjaw, jakie ponoć można spotkać w tym miejscu. Można to czynić od kwietnia do października, ponieważ wtedy budowla zostaje udostępniona do zwiedzania.

Zamek Eilean Donan, położony w rejonie Highland, niedaleko wyspy Skye, jest uważany za jedną z najpiękniejszych budowli w Wielkiej Brytanii. Został on wybudowany w trzynastym wieku. Legenda głosi, że król Szkocji, Robert Bruce, schronił się w nim przed wojskiem angielskim. W czasach współczesnych budowla przeszła gruntowny remont i została udostępniona dla turystów. Jako że leży ona na wyspie, można się do niej dostać wyłącznie przez kamienny most. Ten malowniczy obiekt najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy otacza go feeria kolorów oraz błękit fal Atlantyku.

Loch Ness
 
Loch Ness
fot. Dave Stokes (Flickr.com/CC BY)

Szkockie wrzosowiska skrywają w sobie wiele tajemnic. Nie sposób nie wspomnieć o słynnym potworze z jeziora Loch Ness, położonego w okolicy Aberdeen i Inverness. Według legendy, z wody wyłania się olbrzymia, groźna bestia, przypominająca gada. Nadano jej imię Nessie. Świat obiegły nagrania, na których, rzekomo, pojawia się to straszydło. Spekulacje na temat istoty ukrytej w czeluściach wody zdają się mieć końca. Jedni twierdzą, że potworem z Loch Ness jest po prostu… opona, wrzucona w otchłań jeziora, a inni – że jest nim… słoń cyrkowy. Powszechnie znany jest również dowcip o turyście, który przybył nad jezioro, wszedł do baru i zapytał: „O której zwykle pojawia się Nessie?”, „Zwykle po trzech szklankach whisky” – odpowiedział barman. Nie zmienia to faktu, że rzesze turystów wciąż przybywają nad słynne jezioro Loch Ness i podziwiają jego panoramę z ruin zamku Urquhart.

Whisky, dudy i szkockie spódniczki

Festiwal w Edynburgu – wielka kulturalna fiesta!
 
Festiwal w Edynburgu – wielka kulturalna fiesta!
fot. ℓαurα suαrez (Flickr.com/CC BY)

Szkoci kochają muzykę, śpiew i dobrą zabawę, co odzwierciedla coroczny Edinburgh Festival, czyli zbiór wydarzeń kulturalnych, odbywających się zawsze w sierpniu i we wrześniu. Zalicza się do nich, między innymi, festiwale filmowe, teatralne, książek, muzyczne, a także festiwal nauki. Najbardziej znane wydarzenie, wchodzące w skład tego cyklu imprez, to Edinburgh International Festival, który miał na celu odbudowę życia kulturalnego Europy po drugiej wojnie światowej. Ta tradycja przetrwała do dziś. W trakcie wydarzenia odbywa się Military Tatoo, czyli pochód regimentów dudziarzy z całej Szkocji. Wywiera on niesamowite wrażenie na Szkotach oraz na turystach. Po zakończeniu zabawy i udziale w licznych wydarzeniach festiwalowych warto udać się do którejś z romantycznych kawiarenek lub restauracji, gdzie można poczuć niezwykłą atmosferę tego czarującego miasta.

Przedmiotem zainteresowań turystów jest również rzekome szkockie skąpstwo Szkotów, o którym krąży szereg dowcipów. Wbrew pozorom, Szkoci to dosyć rozrzutny naród, który kocha muzykę, śpiew i whisky, a kawały to zasługa Anglików. Zarówno zimą, jak i wiosną, latem, ale przede wszystkim, jesienią, niezwykła, górzysta kraina zachwyci wszystkich wielbicieli bajecznych widoków i niesamowitych legend, jakie wypełniają tę ziemię od pokoleń. Choć nowoczesna metropolia Glasgow tak różni się od zamczysk na wrzosowiskach, a narodowe stroje oraz muzykę można usłyszeć głównie podczas większych uroczystości, atrakcji i wrażeń i tak nie zabraknie. Kraj ten staje się coraz bardziej wielokulturowy, a niekiedy można tam znaleźć nawet polskie ślady. Szkocja, wbrew powszechnemu stereotypowi – szczodrze rozdaje swe bogactwa turystom, radując ich serca, oczy oraz uszy. Dlatego też poszukiwacze przygód oraz odkrywcy poczują się jak ryba w wodzie po północnej stronie Wału Hadriana.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Agnieszka (gość)

  Agnieszka (gość)

  02.03.14, 19:23

  Po tym artykule wiem, że do Edynburga muszę się koniecznie wybrać jeszcze raz! Tak wiele przeoczyłam.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6705

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73732

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111459

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze