Dziś jest 19.05.2024

Imieniny obchodzą Piotr, Celestyn, Augustyn, Bernarda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tanie podróżowanie po Londynie

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 21.02.2014 17:29

Liczba odwiedzin: 9013

Tagi: europa, wielka brytania, anglia, londyn, agnieszka szwajgier

O podróżach marzy niemalże każdy, jednak nie każdego stać na dalekie wyprawy. Tymczasem okazuje się, że dzięki kilku skutecznym wybiegom możemy uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy i zmniejszyć koszty wyjazdu czasem nawet o połowę! Za przykład posłuży największe miasto w Anglii. Londyn, z racji swojej wielkości uniemożliwia piesze wycieczki, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z krótkim instruktażem, dotyczącym poruszania się po zatłoczonych ulicach stolicy.

Londyn
 
Londyn
fot. Agnieszka Szwajgier

Dojazd na lotnisko

Zazwyczaj podróżujący do Londynu wybierają jako lotnisko docelowe Heathrow – częste loty, niedaleko od centrum, dobre połączenie z miastem... Rzeczywiście, Heathrow jest najbardziej znane, jednak jeżeli zależy nam na oszczędności pieniędzy, powinniśmy rozważyć także dwa inne lotniska znajdujące się w pobliżu Londynu, czyli Stansted i Luton.

Londyn
 
Londyn
fot. Agnieszka Szwajgier

Najlepszą opcją jest podróż Easybusem, czyli pomarańczowym busikiem, za który zapłacimy 3-10 funtów rezerwując bilet online (easybus.co.uk). Połączeń jest sporo, jeden na około 50 minut, 24 godziny na dobę. Autobusy odjeżdżają spod samych lotnisk. Jeżeli natomiast chcemy się przemieścić z centrum Londynu na Luton, czy Stansted, autobus zatrzymuje się na Gloucester Pl. Najlepiej wysiąść z metra na stacji Baker Street i udać się w kierunku ulicy Marylbone. Nie będzie to trudne, bo na każdym wydrukowanym bilecie znajdują się malutkie mapki przedstawiające miejsce odjazdu autobusów.

Metro

Przez londyńczyków nazywane „The Tube”, najstarsze metro na świecie. 12 linii, 275 stacji, codziennie około 3 milionów podróżnych. Ten z całą pewnością najszybszy środek transportu, niestety do najtańszych nie należy. Można zmniejszyć koszty używając OYSTER CARD. Dzięki tzw. „oysterce” nie trzeba stać w kolejkach po bilet, ani korzystać z kas biletowych. Wystarczy przyłożyć ją do czytnika przy wejściu i przy wyjściu. Dodatkowo, dzięki Oyster Card otrzymamy zniżkę na podróże: w metrze, autobusie, tramwaju, kolejce miejskiej, kolejce naziemnej i w kolejach państwowych. Od niedawna dzięki karcie można otrzymać zniżki także na transport rzeczny i kolejkę powietrzną Emirates Air Line (łączącą dwa brzeg Tamizy). Zwykły bilet na metro kosztuje nieco powyżej 4 funtów. Dzięki „oysterce” kupimy go już za 2.

Ceny biletów w większości zależą od stref, w których podróżujemy. Najtańszy będzie, gdy wsiadamy i wysiadamy w pierwszej strefie (czyli centrum). Bilet przez wszystkie strefy 1-6 w godzinach szczytu (6:30-9:30 i 16:30-19:00) bez karty wyniesie 5 funtów, z kartą już tylko 3. Warto pamiętać, żeby zawsze mieć przy sobie bilet, czy Oyster Card. W przeciwnym razie w wypadku kontroli biletów musimy być gotowi na zapłacenie 70 funtów kary.

Tutaj można dowiedzieć się więcej o używaniu Oyster Card: http://www.tfl.gov.uk/tfl/languages/polski/polish-oyster-guide-leaflet.pdf

Rowery

Londyn
 
Londyn
fot. Agnieszka Szwajgier

Rowery „Barclays” to coś, co mogę z całego serca polecić każdemu odwiedzającemu Londyn. Zanim jednak będziesz Drogi Czytelniku z nich korzystał, powinieneś zapoznać się z zasadami, bo zbyt długie przetrzymanie lub niedopatrzenie przy oddawaniu roweru drogo kosztuje. Cena za 24 godziny korzystania z rowerów wynosi jedynie 2 funty. W całym Londynie rozłożone są „stacyjki” rowerowe, czyli miejsca, gdzie można wypożyczyć lub oddać rower. Wypożyczając pierwszy raz, potrzebujemy kardy kredytowej, z której maszyna ściąga nasze 2 funty, które już niestety przestają być naszymi… za to mamy do dyspozycji bardzo sprawny rower, którym możemy się cieszyć przez następne 30 minut. Po upływie tego czasu musimy oddać rower do najbliższej stacyjki, wkładamy kartę, automat odczytuje nasze dane, drukujemy kolejny kod i możemy wziąć następny rower. Na co trzeba uważać przy wypożyczaniu:

1). jeżeli przekroczymy nasze 30 minut i nie oddamy roweru, płacimy karę w wysokości 1 funta,
2). jeżeli przekroczymy wykupione 24 godziny (czyli np. kończy nam się czas i już mamy oddawać rower, ale na drodze był wypadek, nie możemy znaleźć stacyjki, albo zaczął padać deszcz i jedziemy wolniej), wówczas płacimy 150 funtów kary. Nie polecam!

Autobusy

Podróż dwupiętrowym, czerwonym pojazdem na czterech kołach może być doskonałą okazją na zwiedzenie ulic Londynu zza szyby autobusu. Zachwyca uprzejmość kierowców, ubranych w jednakowe mundurki, z granatowymi, wełnianymi kamizelkami. Do autobusu wchodzimy przednimi drzwiami, witamy się uprzejmie z kierowcą i kupujemy bilet za 2,50 funta (z Oyster Card będzie to 1,45 funta).

Emirates Air Line

Ta niesamowita kolejka linowa pozwala zobaczyć obraz całego Londynu z lotu ptaka. Wsiadamy do małej kabiny, w której stanowczo zabrania się palenia czy picia. Jest także informacja o kamerach.
Do kolejki można wsiąść na stacjach metra widocznych na obrazku.

Londyn
 
Londyn
fot. Agnieszka Szwajgier


Kolejka linowa jest czynna do godziny 21:00, więc polecam udać się tam wieczorem, aby móc oglądać Londyn już po zachodzie słońca. Cena: około 3 funtów, ze zniżką na Oyster Card.

Tutaj widok z kolejki w dzień:
http://www.emiratesairline.co.uk/the-view

Taxi

To zdecydowanie najdroższa forma podróży. Mimo to po Londynie non stop suną czarne samochody, prowadzone przez kierowców, którzy zanim otrzymają licencję, muszą uczyć się trzy lata topografii miasta. Z pojazdów najczęściej wysiadają mężczyźni w garniturach. Nie miałam okazji podróżować taksówką londyńską, więc ciężko mi cokolwiek o niej powiedzieć. Wiem natomiast ze słyszenia, że przyjęło się, aby dawać kierowcy napiwek, około 10% sumy, którą mamy zapłacić…

Podsumowanie

Najlepiej zaraz po przyjeździe do Londynu wykupić sobie Oyster Card. Warto zawsze mieć przy sobie legitymację studencką lub inną kartę uprawniającą do zniżek (o ile takową posiadamy). Na spragnionych świeżego powietrza czekają rowery, a tym spieszącym się pozostaje metro. Jeżeli wiemy, że nasz pobyt będzie liczył około siedmiu dni, są także do nabycia tygodniowe Travel Card, za stałą cenę. Podróżujesz, ile zapragniesz. Czyż nie to nam właśnie potrzebne do szczęścia?

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6544

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6051

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22088

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7539

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9186

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7975

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8523

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6725

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7536

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5923

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5280

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39476

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94321

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6678

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139718

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze