Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

9 kręgów niebiańskiej Toskanii

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 17.06.2011 12:57

Liczba odwiedzin: 6204

Tagi: europa, włochy, toskania, florencja, siena, piza, san gimignano, artykuły, aleksandra hołowienko

Zastanawiałam się, ile prawdy jest w tych wszystkich tchnących zachwytem opisach Toskanii...

Toskania
Fot. Brendan Gogarty/sxc.hu

Przyznam się szczerze – nigdy tam nie byłam, postanowiłam jednak zapoznać się z Toskanią teoretycznie i być może – ten zachwyt podzielić. Jak na razie dominuje zdziwienie – ile relacji z prywatnych wyjazdów na przeróżnych blogach, ile witryn internetowych poświęconych specjalnie temu regionowi, ile stron w przewodnikach, ile wycieczek do ziemi, po której chodzili Dante Alighieri czy Michał Anioł. Widocznie warto.

Krąg pierwszy – dla tych, którzy chcą wszystkiego naraz

To dość wygodne. Wystarczy odwiedzić Florencję, by doświadczyć kwintesencji tego, co Toskania ma do zaoferowania podróżnym. To raj zarówno dla miłośników historii i kultury, romantyków zachwycających się pięknem otoczenia, jak i wszystkich lubujących się w nowoczesnej infrastrukturze. Zwiedzić tu można liczne muzea i zabytki Starego Miasta, piękne ogrody i zaciszne uliczki, a także nowoczesne centra handlowe.

Brak plaży nie stanowi żadnego problemu – Włoszki uwielbiają opalać się na dachach swoich domostw, często bez stroju – zawsze więc można wziąć z nich przykład i zażyć słońca w otoczeniu pięknej florenckiej architektury. Panów z pewnością ucieszy fakt, iż w stolicy Toskanii wiele jest wież widokowych, a tamtejsze sklepiki praktycznie zawsze wyposażone są w lornetki.

Zacznijmy od zabytków. Florencja to w końcu artystyczna stolica Europy, przepełniona licznymi skarbami renesansu i jednocześnie sama będąca skarbem. Odwiedzając miasto na pewno trafimy na Piazza del Duomo – plac stanowiący religijne serce Florencji, nad którym wznosi się Duamo – czwarta co do wielkości katedra w Europie. Aby podziwiać panoramę miasta, należy wspiąć się na katedralną kopułę. Przy odrobinie szczęścia oprócz pięknej architektury miasta, będzie można podziwiać też piękno włoskich kobiet.

Kolejnym przystankiem powinna być Galleria degli Uffizi, zawierająca największy zbiór malarstwa renesansowego. Miejsce z pewnością dla koneserów sztuki, amatorzy jednak powinni docenić je choćby ze względu na takie nazwiska jak Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, których prace także znalazły się wśród skarbów Galerii. Nie powinniśmy ominąć również Santa Croce – kościoła będącego świątynią artystyczną, ale przede wszystkim miejscem spoczynku 270 wybitnych mieszkańców miasta, np. Michała Anioła, Machiavellego czy Galileusza. Piazza del Duomo, Galleria degli Uffizi i Santa Croce to tylko najważniejsze spośród dziesiątek, często nie mniej ważnych zabytków Florencji.

Ponte Vecchio. Na tym niezwykłym moście cudownie poczują się wszyscy spragnieni pięknych widoków oraz zakupów – zwłaszcza jubilerskich. Na początku na moście handlowano rybami i mięsem, a wszystkie odpadki wyrzucano do rzeki. W 1593 r. książę Ferdynand I wypędził przedstawicieli tych rzemiosł, a na ich miejsce wprowadził jubilerów i złotników. Do dziś ich potomkowie prowadzą piękne sklepy z drewnianymi okiennicami.

Florencja to, co prawda, nie Mediolan, ale tu także możemy obkupić się w ubrania światowych marek. W centrum handlowym The Mall, położonym za granicami miasta znajdują się sklepy takich brandów jak Fendi, Prada czy Stella McCartney. Brzmi zachęcająco, podobnie jak fakt, że wszystkie sklepy prowadzą sprzedaż swoich kolekcji z obniżkami nawet do 95 proc.

Wszyscy chcący odpocząć od gwaru, powinni udać się do ogrodu botanicznego Giardino di Boboli. Cały park wypełniają bukszpanowe, przystrzyżone w różne formy żywopłoty, a także gaje cyprysowe, pośród których poprowadzono wąskie alejki. W ogrodzie znajdziemy też liczne groty i posągi.

Krąg drugi – dla leni spragnionych słońca

Wystarczy spojrzeć  – wszystkie parametry raju spełnione
 
Wystarczy spojrzeć – wszystkie parametry raju spełnione
fot. iStockphoto.com

Ci, którzy Toskanię odwiedzają ze względu na gorące włoskie słońce, prawdopodobnie w swoich planach pod uwagę brali także Elbę. Trzecia co do wielkości wyspa we Włoszech, jednych zachwyca, na innych nie robi wrażenia. „Na Elbie spędziłam najpiękniejsze 2 tygodnie wakacji w moim dotychczasowym życiu! Jak oglądam zdjęcia to nawet przy pochmurnej pogodzie i depresji jesienno-zimowej humor wraca, bo to niesamowite miejsce!”, czy „Byłam we wrześniu w zeszłym roku na tej cudnej wyspie! Miejsce urokliwe, nieziemskie, przepiękne!” – czytam na forum, by zaraz potem natknąć się na inny post: „A ja byłam na Procida, Porto Santo, Sardynii i wielu innych wyspach i Elba nie jest naprawdę ładna, rzecz gustu, ale inne wyspy są o wiele ciekawsze”. Faktem jest, iż Elba to miejsce dla rodzin z dziećmi, par, pragnących przeżyć romantyczne chwile, tych wszystkich, którzy chcą odseparować się od ulicznego zgiełku i zwolnić na moment tempo dnia codziennego.

W Toskanii jest również wiele innych, typowo turystycznych miejscowości, w których można zwyczajnie odpocząć. Dość licznie odwiedzanym miastem jest Viareggio, stanowiące obecnie karnawałową stolicę Włoch. W okresie od końca stycznia do końca lutego (w zależności od terminu Świąt Wielkanocy) w każdą niedzielę przez Viareggio przejeżdżają specjalne wozy – carri. Suną główną ulicą miasta, via Regia (nietrudno domyślić się, że to od niej pochodzi nazwa kurortu), przewożąc... kukły.

Są przygotowywane przez cały rok z papieru, przedstawiają wizerunki polityków i innych osobistości medialnych – nie ma chyba takiej osoby w świecie show biznesu, która przynajmniej raz nie zasiadłaby na jednym z wozów. Podczas defilady postacie ożywają – otwierają usta, ruszają rękoma, wywracają oczami, a towarzyszące im na wozach dzieci rzucają w stronę publiki confetti i serpentyny. Viareggio to więc nie tylko piękne, często sprywatyzowane plaże, lecz także dobra zabawa. Można tam wypocząć, ale też się nieźle rozerwać.

Krąg trzeci – dla wszystkich smakoszy,

Na toskańskich stołach króluje różnorodność. Zaczynając od warzyw i owoców, poprzez morskie ryby i owoce morza po dziczyznę. Kuchnia podobno wiejska i podobno smaczna. Mieszkańcy mogą się pochwalić swoimi specyficznymi potrawami, takimi jak chleb bez dodatku soli, serwowany praktycznie do każdego posiłku, specjalnie doprawione mięsa czy czarna kapusta o bardzo aromatycznych liściach. Toskańskim smakołykiem jest też tzw. ardo, czyli długo dojrzewająca słonina. W tym miejscu nie wolno także zapomnieć o peccorino toscano – owczym serze z aromatem ziołowym. Zaś winnice Toskanii są jednymi z najbardziej renomowanych we Włoszech. Produkowane są tu wina takich marek jak Chianti czy Brunello.

Krąg czwarty – dla wielbiących festyny ponad wszystko

Kojarzycie palio? To słynne włoskie wyścigi konne odbywające się w położonej w środkowej Toskanii Sienie. Dwa razy w roku w centrum miasta organizowany jest najbardziej widowiskowy festyn we Włoszech, którego punkt kulminacyjny stanowi emocjonujący wyścig konny na oklep dookoła placu Campo, czyli samego serca Sieny. Poprzedzany jest on długimi przygotowaniami, podczas których organizuje się pochody, bije w bębny oraz urządza różne popisy. To tradycyjny, bo trwający już od 700 lat, wyraz rywalizacji. Nie zmieniła się także jeszcze jedna rzecz – do rąk zwycięzcy zawsze trafia pallium – haftowana chorągiew, od której pochodzi nazwa wyścigu. Impreza poświęcona jest Najświętszej Marii Pannie i dlatego odbywa się w dniu jej święta lub w jego okolicach – 2 VII, czyli w dniu Nawiedzenia Marii Panny lub 16 VIII – dzień po Wniebowstąpieniu. Uczestnicy palio są reprezentantami konkretnej dzielnicy Sienny – obecnie jest ich 17, jednakże w wyścigu udział bierze jedynie 10, wybieranych drogą losowania.

Lojalność wobec dzielnicy – z włoskiego contrady – powinna być absolutna. Każda contrada ma swojego określonego przeciwnika i dużo uwagi poświęca pokonaniu go. Gra nie zawsze jest uczciwa – przyjmowane (i proponowane) są łapówki, zdarzały się też przypadki uprowadzenia konia czy zawodnika. Sam wyścig trwa jedynie 90 sekund. Rozpoczyna się około godziny 19.00 – z chwilą, gdy dziesiąty jeździec zaatakuje dziewięciu stających za ogrodzeniem. Od tego czasu wszystko jest dozwolone – z wyjątkiem chwytania cudzego konia za wodze. Zarówno do wygranej, jak i do porażki, mieszkańcy Sienny nie mają dystansu. Wygrani zasiadają do uczty na ulicach swoich dzielnic, układają sonety – w grę wchodzą przecież często duże pieniądze stawiane w zakładach. Żal z przegranej znajduje z kolei ujście w bijatykach, a smak porażki mieszkańcy przegranych contrad czują przez długi czas.

Krąg piąty – dla ceniących nieklasyczne piękno

Zakładam, że wszyscy choć raz słyszeli o krzywej wieży w Pizie, wpisana jest ona w standard wycieczkowy większości biur podróży. Wieża słynna, bo krzywa. I choć to symetria w klasycznym ujęciu kojarzy się z pięknem, to wieża w Pizie zachwyca, a przynajmniej dziwi. Pierwotnie nie miała ona stanowić głównej atrakcji miasta, była bowiem jednym ze skromniejszych obiektów przy Campo dei Miracoli (Pola Cudów), a jej budowę rozpoczęto w 1173 r., z przeznaczeniem na dzwonnicę katedry. Piaszczysty grunt spowodował jednak, że wieża zaczęła się przechylać jeszcze podczas trwania budowy. W pewnym okresie ze względów bezpieczeństwa na jej szczyt nie wpuszczano zwiedzających.

Obecnie wejście na wieżę jest możliwe, acz ograniczone – tylko w małych grupach, bez dzieci do lat 8, na określony czas. Ze względu na dużą liczbę turystów odwiedzających miasto, oznacza to wykupienie biletu na 'za parę godzin'. Mimo to, warto czekać – Campo dei Miracolo widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Krąg szósty – dla winnych smakoszy

Wzgórza Chianti przyciągają koneserów win. W podróż przez winnice, gaje oliwkowe oraz miasteczka najlepiej wybrać się samochodem. W ten sposób w jeden dzień można zobaczyć najciekawsze miejsca tego najliczniej odwiedzanego przez turystów regionu Toskanii. To tu produkuje się znane na całym świecie wino – Chianti.

Pierwszym punktem tej wycieczki może być Castellina di Chianti – w miasteczku zaznajomimy się z uprawą winorośli. Warto wybrać się też do malowniczego Radda in Chianti czy Gaiole di Chianti, gdzie średniowieczna architektura miesza się z nowoczesną. Kolejnym miejscem jest Badia a Coltibuono – opactwo z XI wieku, w którym obecnie znajduje się restauracja oraz piwnice z winem. Doskonałym zwieńczeniem wycieczki będzie Castello di Brolio – miasto, w którym znajduje się zamek ze strzelnicami, będący posiadłością rodu Ricosolich. Z jego umocnień rozciąga się piękny widok na dolinę Arbia i wzgórza Chianti.

Krąg siódmy – dla kochających architekturę Zachodu

San Gimignano należy koniecznie odwiedzić, nawet jeżeli nie mielibyśmy zobaczyć innych miast. Zaintrygowało mnie – przyznam – nigdy wcześniej nic o nim nie słyszałam. To toskańskie miasteczko nazywane jest średniowiecznym Manhattanem, ze względu na liczne kamienne wieże strzelające w niebo, faktycznie może przywodzić na myśl Nowy Jork. Rozmiarami nie przypomina jednak amerykańskiej metropolii. Można je bowiem przemierzyć od jednego końca do drugiego zaledwie w ciągu kilku minut. Sprawia to, iż zwiedzanie tego miejsca jest niezwykle proste. Kolegiata oraz Museo Civico, czyli dwa główne zabytki San Gimignano, mieszczą się przy placu Piazza del Duomo. W czasach, gdy miasteczko było siedzibą biskupstwa, kolegiata stanowiła katedrę.

Obecnie, za niezbyt ciekawą fasadą kryje się wnętrze prawie w całości pokryte freskami. Museo Civico to z kolei muzeum miejskie, które składa się z dwóch części. Jedną z nich jest Torre Grossa, jedyna w miasteczku wieża, udostępniona do zwiedzania. W San Gimignano produkuje się też Vernaccię – białe wino wytrawne o orzechowym posmaku. Sprzedawane jest ono m.in. w dawnym kościele San Francesco, z tarasu którego rozciąga się piękny widok na malownicze toskańskie wzgórza.

Krąg ósmy – dla praktycznych

Jeżeli pragniemy wybrać się do Toskanii na własną rękę, warto wcześniej – jak przed każdą podróżą – przygotować się do niej. Główne lotnisko znajduje się oczywiście we Florencji, możemy skorzystać również z portów m.in w Sienie lub Pizie.

Po Toskanii nieźle podróżuje się autem. Największe miasta połączone są siecią autostrad, a system oznakowań pomogą bez problemów dotrzeć do celu.

Ze względu na to, iż Toskania oferuje wiele miejsc wartych uwagi, a urlop kiedyś się skończy, przed wyjazdem należałoby zastanowić się, co konkretnie chcemy zobaczyć w pierwszej kolejności. Nie trzeba jednak sztywno trzymać się planu, zostawmy trochę miejsca i czasu na decyzje spontaniczne – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak wpłynie na nas określone miasto – czy może nie zachwyci tak bardzo, iż postanowimy pozostać w nim dłużej.

Będąc w Toskanii, należy wziąć pod uwagę specyficzną organizację bazy noclegowej. Recepcje czynne są zazwyczaj do godziny 20, co oznacza, że tylko do tego czasu możliwe jest wynajęcie pokoju. Najlepiej zarezerwować miejsce do spania jeszcze przed wyjazdem – ilość miejsc w hotelach jest wciąż niewystarczająca w stosunku do zwiększającej się stale liczby turystów. Wyjeżdżając do Włoch, warto też zaopatrzyć się w rozmówki polsko-włoskie, gdyż przeciętny Włoch ma problemy z językiem innym od ojczystego.

Krąg dziewiąty – dla Ciebie, byś odkrył krainę po swojemu

Uwierzyłam w to, że Toskania jest piękna. Zachwyt tych, którzy tam byli podzielę prawdopodobnie wtedy, gdy sama będę miała okazję ją odwiedzić. Wydaje mi się, że klimat miejsca, jego rytm nie zależy jednak jedynie od jego architektury i historii, ale zwłaszcza od ludzi, którzy w nim mieszkają, czy je odwiedzają. Nasza relacja z miastem kształtowana jest bowiem przez naszą osobowość, oczekiwania, głód nowych doświadczeń, lecz również ignorancję czy zwykłe lenistwo. Pozwólmy sobie więc odkryć Toskanię po swojemu i z uśmiechem i ciekawością wyruszmy w podróż po tej pięknej krainie.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8719

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6907

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6219

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76586

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115124

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze