Dziś jest 22.09.2023

Imieniny obchodzą Maurycy, Tomasz, Joachim, Daria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Włochy – najnowsze artykuły i relacje

Włochy (tekst konkursowy)

Nie tylko Wenecja, Rzym i Watykan Włochy to dużo, dużo więcej. To styl życia. Myślisz: Włochy. I wyobraźnia podsuwa Ci obraz rozświetlonych słońcem wód weneckiej laguny, tłumów na placu św. Piotra czy beztroskich szusów na alpejskich stokach. Znasz Koloseum, Most Westchnień i krzywą wieżę w Pizie. Ale nie wyjeżdżając z Włoch możesz zwiedzić również trzy inne państwa! San Marino, Watykan i to najmniejsze – siedzibę Zakonu Kawalerów Maltańskich w Rzymie. Możesz zjeść spaghetti przy tym samym stoliku, przy którym siadał Mel Gibson, kiedy kręcił „Pasję”. A później zanocować w jedynych w swoim rodzaju trullach, pod dachem z artystycznie ułożonych kamieni.

Przez Włochy nie należy gnać autostradą. Żeby naprawdę odkryć ich urok najlepiej zgubić się na bocznych drogach, gdzieś w Toskanii czy Abruzji. Zajrzeć do Montepulciano (uwaga, odkąd kręcono tu jedną z części „Zmierzchu” jest to strefa wampirów), poszukać śladów Pinokia w Collodi, zwiedzić kilka rodzinnych winnic.

Ponieważ Włosi to ludzie bardzo sympatyczni i otwarci na pewno prędzej czy później traficie pod skrzydła włoskiej mamma, która uraczy Was domowymi specjałami i, jeżeli będziecie mieli szczęście, zdradzi kilka rodzinnych sekretów kulinarnych. A jeżeli jeszcze na deser poczęstuje Was lodami, na które wyleje odrobinę octu z małej, pękatej buteleczki to znaczy, że zostaliście przyjęci do rodziny.

W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy kąpieli morskich, słonecznych i błotnych. Wielbiciele zabytków i szalonej jazdy na najszybszych roller-costerach na świecie czy śnieżnego szaleństwa na świetnie przygotowanych stokach Alp. A jeżeli czegoś nie ma? Cóż, Włosi są mistrzami w sztuce arrangiarsi. Czyli, jak to mówią: załatwi się. Chcecie wejść za mury watykańskie? Nie ma problemu, wystarczy znać hasło. Zjeść obiad w towarzystwie piłkarzy Lazio? Jest taka mała restauracja na Via Veneto… Zobaczyć kwitnące w grudniu drzewa? Tylko na Sycylii.

Włochy to kraj królów, świętych, podróżników i rycerzy. Można je zwiedzać na wiele sposobów. Wytyczając trasę szlakiem win, serów, oliwy, festynów, bohaterów literackich, jak kto woli. Niewątpliwą zaletą jest to, że w tym kraju w ciągu niespełna godziny można przemieścić się z zaśnieżonych szczytów gór na złoty piasek nadmorskiej plaży. Ewentualnie, jeżeli wolicie czarny piasek, wystarczy pojechać na zachodnie wybrzeże, na plaże u stóp wulkanów.

To właśnie ogromna różnorodność jest tym, co sprawia, że Włoch tak naprawdę nie da się do końca poznać. Ale to właśnie jest najprzyjemniejsze. Odkrywanie coraz to nowych „smaczków” tego kraju. Najlepiej z kieliszkiem chianti i kawałkiem parmezanu w dłoni ;) /Tekst: Anna Spiczak/

Włochy – najczęściej czytane

 • Capri

  Capri

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 01.07.2011 11:55

  Liczba odwiedzin: 5577

  Aby wydobyć esencję wyspy, należy przemierzać ją ścieżkami, podążając za zapachem pomarańczy i dzikiego goździka, trzeba ją też opłynąć, albo chociaż zanurzyć się w oblewających ją wodach. »

  Tagi: europa, włochy, capri, punta carena, anacapri, relacje

 • Wenecja – rockman wśród miast

  Wenecja – rockman wśród miast

  Autor: Krzysztof Wasilonek

  Data publikacji: 09.08.2011 11:31

  Liczba odwiedzin: 5457

  Wenecja ma duszę gwiazdy rocka. Takie wrażenie odniosłem, studiując w niej przez prawie pół roku. To miasto, w którym na każdym kroku widać, jak ciężko pracowało przez około 1500 lat na swoją chwałę, po czym, osiągnąwszy ją, postanowiło się jej po prostu zrzec. Jak królowa, która zdjęła koronę i tanecznym krokiem poszła pod latarnię, znakomicie się przy tym bawiąc. W tym mieście atrakcji nie brakuje. Zarówno dla miłośników historii, dobrej zabawy, jak i tajemnic. »

  Tagi: europa, włochy, wenecja, relacje, krzysztof wasilonek

 • Wiedźmia wioska Triora

  Wiedźmia wioska Triora

  Autor: Krzysztof Wasilonek

  Data publikacji: 09.08.2011 11:57

  Liczba odwiedzin: 5320

  Miejscem akcji tego tekstu będzie pewna wioska, o której zagraniczny turysta dowiedzieć się może tylko z niektórych przewodników, ale która znana jest w swojej okolicy ze względu na mroczną przeszłość. Nosi nazwę Triora, znajduje się w prowincji Imperia w regionie Liguria we Włoszech. »

  Tagi: europa, włochy, liguria, triora, artykuły, krzysztof wasilonek

 • Sycylijskie skojarzenia

  Sycylijskie skojarzenia

  Autor: Aleksandra Hołowienko

  Data publikacji: 29.07.2011 12:05

  Liczba odwiedzin: 4897

  Największa wyspa na Morzu Śródziemnym – mówi się, że jest gorąca jak lawa. Żyje zgodnie z tętnem wulkanu, u stóp którego leży. W stosunku do reszty Włoch zachowuje pewną odrębność: różni się kulturą, historią, tradycją. Co roku przyciąga tłumy spragnionych wypoczynku turystów. Sycylia. »

  Tagi: europa, włochy, sycylia, palermo, monreale, etna, cefalu, artykuły, aleksandra hołowienko

 • Rzym – miasto siedmiu wzgórz

  Rzym – miasto siedmiu wzgórz

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 27.07.2011 15:11

  Liczba odwiedzin: 4823

  Włosi mawiają „non basta una vita” – jedno życie nie wystarczy, by zwiedzić Rzym w całości i poznać wszystkie jego zakamarki. Tylko tam można przejść drogami, którymi niegdyś chadzali patrycjusze, filozofowie, apostołowie i papieże oraz skosztować najprawdziwszych włoskich lodów. Klimat miasta, założonego zgodnie z podaniami przez wykarmione przez wilczycę bliźnięta Romulusa i Remusa, tworzą wielowiekowe zabytki, urokliwe kafejki, wysokie temperatury i wyjątkowo przystojni mężczyźni, którzy turystkom nigdy nie szczędzą komplementów. »

  Tagi: europa, włochy, rzym, relacje, magda ramos

 • Mont Blanc – wspiąć się na Dach Europy

  Mont Blanc – wspiąć się na Dach Europy

  Autor: Aneta Mościcka

  Data publikacji: 22.07.2011 13:03

  Liczba odwiedzin: 4683

  Wystarczy o górze powiedzieć „najwyższa”, a już wzbudza zainteresowanie. Nie potrzeba żadnych innych zachęt, aby zmobilizować do działania, a wyobraźnię rozgrzać do czerwoności. Taką moc na naszym kontynencie ma Mount Blanc. Góra ta, dumnie zwana „Dachem Europy”, ze względu na swą wysokość, wielkość oraz rzeczywiste trudności wspinaczkowe, stanowi wyzwanie, które jak magnes przyciąga wielu wspinaczy. »

  Tagi: europa, francja, włochy, alpy, mont blanc, chamonix, góry, artykuły, góry artykuły

 • Sycylia – wyspa dumy i tajemnic

  Sycylia – wyspa dumy i tajemnic

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 29.07.2011 11:06

  Liczba odwiedzin: 4662

  Podróżując na Sycylię, trzeba pamiętać o tym, że nie jest ona tożsama z włoskim lądem. Mieszkańców różni bowiem prawie wszystko, a oni sami bardzo wyraźnie zaznaczają swą odrębność od reszty Włochów. Mają swój dialekt, swoją kulturę i swoją historię. Warto znać chociaż podstawy włoskiego, bo jak wielu południowców odnoszą się ze sporym dystansem do wszelkich obcych im języków. Po angielsku będzie więc trudno się porozumieć. »

  Tagi: europa, włochy, sycylia, taormina, syrakuzy, relacje

 • Sardynia – raj wypoczynkowo-archeologiczny

  Sardynia – raj wypoczynkowo-archeologiczny

  Autor: Krzysztof Wasilonek

  Data publikacji: 28.07.2011 09:53

  Liczba odwiedzin: 3937

  Sardynia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, a także jedna z najbardziej oddalonych od europejskiego lądu. Nic więc dziwnego, że kultura zamieszkujących ją ludzi, mimo silnych powiązań z „Kontynentem” (tak Sardyńczycy mówią o Półwyspie Apenińskim), zawsze była nieco odizolowana. Sprawia to, że wyspa jest atrakcyjna nie tylko ze względu na krystalicznie czyste morze, niemalże białe plaże i piękne widoki, lecz stanowi ciekawe miejsce również dla miłośników historii i archeologii. »

  Tagi: europa, włochy, sardynia, costa smeralda, porto cervo, relacje, krzysztof wasilonek

 • Wabią nas zakupami za polskimi granicami

  Wabią nas zakupami za polskimi granicami

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 09.08.2011 09:11

  Liczba odwiedzin: 3886

  Przywożenie pamiątek z zagranicy to nic nowego, ale wycieczki wyłącznie w celach nabycia (zwłaszcza po okazjonalnych cenach) ubrań to już zupełnie inna, a właściwie nowa bajka. Zachęcają nas do tego nie tylko niskie ceny połączeń lotniczych do światowych centrów mody, ale i również biura podróży, które właśnie takie zakupowe wycieczki organizują. »

  Tagi: europa, francja, wielka brytania, włochy, niemcy, zakupy, angelina sielewicz

 • Flanowanie w Wenecji i Cortinie d’Ampezzo

  Flanowanie w Wenecji i Cortinie d’Ampezzo

  Autor: Adam Lukas

  Data publikacji: 13.07.2011 09:28

  Liczba odwiedzin: 3606

  Herbertowskie „flanowanie”, opisane w „Barbarzyńcy w ogrodzie” następuje po części oficjalnej, czyli po zwiedzeniu najważniejszych zabytków, muzeów itp. »

  Tagi: europa, włochy, wenecja, cortina d’ampezzo, dolomity, relacje, adam lukas

 • Via Portuense – ciemna strona Rzymu

  Via Portuense – ciemna strona Rzymu

  Autor: Krzysztof Wasilonek

  Data publikacji: 08.08.2011 15:48

  Liczba odwiedzin: 3606

  Każdy czasem popełnia błędy. Z tych błędów mogą jednak niekiedy wynikać ciekawe doświadczenia. Bo gdybym pewnego razu, będąc w Rzymie, nie popełnił błędu polegającego na niezapamiętaniu PIN-u do karty kredytowej oraz niedoładowaniu karty w komórce większą ilością pieniędzy, nie poznałbym kilku mniej turystycznych aspektów Wiecznego Miasta. Rzym to nie tylko zabytki. To także brak ładu na drogach, prostytutki-transwestyci, szaleni kierowcy… »

  Tagi: europa, włochy, rzym, relacje, krzysztof wasilonek

 • Zimowe Włochy w 8 dni

  Zimowe Włochy w 8 dni

  Autor: Paweł Wójcik

  Data publikacji: 12.02.2013 10:39

  Liczba odwiedzin: 3381

  Czy można zwiedzić Włochy w 8 dni? Nam udało się, w ekspresowym tempie, poznać wiele tajemnic tego urokliwego kraju. Przejechaliśmy z Mediolanu przez: Bolonię, Florencję, San Gimignano, Sienę, Capalbio, Rzym i Watykan aż do Wenecji. »

  Tagi: europa, włochy, mediolan, bolonia, florencja, siena, rzym, wenecja, relacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Włoszech

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Jedziesz do Włoch? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Pamiętaj! Bujaka musi być!

  Pamiętaj! Bujaka musi być!

  Autor: Agnieszka Ryszka

  Data publikacji: 15.07.2012 09:59

  Liczba odwiedzin: 4046

  I w końcu przyszedł czas, aby przedstawić Wam człowieka, dzięki któremu piszę tutaj dla Was o tym wszystkim co przeżywam i wiem dzięki niemu, że to dopiero początek. Nie wszedł na Mont Everest, nie przepłynął samotnie świata i nie ma w swoim podróżniczym dorobku żadnej publikacji książkowej. Co lepsze – jest przeciętny i szary. Właśnie! I to sprawia że jest niezwykły. Dzięki niemu też czuję się przeciętna, ale niezwykła. Mam nadzieję, że zaraz poznasz przepis na to, jak sam możesz zrobić z siebie bohatera idąc drogą Mateusza, albo co więcej stworzyć własną podróżniczą historię. »

  Tagi: szwajcaria, rowery, włochy, staż zadanie 6, agnieszka ryszka, wywiady

 • Wywiad z Davem Kunstem – amerykańskim podróżnikiem

  Wywiad z Davem Kunstem – amerykańskim podróżnikiem

  Autor: Michał Lachowicz

  Data publikacji: 14.07.2012 16:33

  Liczba odwiedzin: 21892

  Przeprowadzanie wywiadów i nawiązywanie kontaktów z podróżnikami to obok samych podróży moja największa pasja. Zawsze, kiedy czytałem książki o dalekich miejscach podziwiałem ich autorów. Za odwagę, hart ducha, oddanie pasji. Przez lata miałem okazję poznać wielu podróżników. Z kilkoma jestem w stałym kontakcie. Wywiad, który przygotowałem jako ostatnie zadanie jest dla mnie bardzo szczególny. Znajomość z Davem Kunstem rozpoczęła się kilka miesięcy temu, kiedy przeglądając Internet trafiłem na jego stronę i przeczytałem o niesamowitej historii jego życia. Tak bardzo mnie to zainspirowało, że postanowiłem się z nim skontaktować. Od tego czasu piszemy do siebie regularnie. Dzięki temu mogę czerpać z ogromnego doświadczenia Dave'a które wiele mi dało. Podróże często udaje mi się łączyć z moją kolejną pasją. Od kilku lat zbieram autografy od sławnych ludzi z całego świata. Razem z wywiadem załączam zdjęcie z oryginalnym podpisem, które Dave przysłał mi z USA. Powiesiłem je w ramce nad moim łóżkiem i kiedy na nie spoglądam znów przenoszę się w kolejne niesamowite miejsca. Mam nadzieję, że jego historia zainspiruje również Was:) Dziękuję za te 6 tygodni. Trzymam kciuki za wszystkie Wasze podróżnicze marzenia! »

  Tagi: ameryka północna, stany zjednoczone, staż zadanie 6, francja, michał lachowicz, wywiady

 • Francja pełna skarbów

  Francja pełna skarbów

  Autor: Michał Lachowicz

  Data publikacji: 08.07.2012 18:58

  Liczba odwiedzin: 2916

  Podróże to najbardziej niesamowita rzecz, jaka spotkała mnie w życiu. Dzielenie się moją pasją, doświadczeniem i dobrą radą jest czymś, co bardzo lubię. Często dostaję maile od różnych osób, które pytają mnie o wyprawę do Francji. Najczęściej pojawia się pytanie co warto zobaczyć. Nie mam na to nigdy jednoznacznej odpowiedzi, bo każdego zachwyca co innego. Francja jest piękna dla tego, kto pięknie na nią patrzy. Każde miejsce jest warte zobaczenia. Nie ma tych lepszych i gorszych. Cieszę się, że razem ze mną odkrywają Państwo Francję już od dłuższego czasu. Tym razem zachęcam do zapoznania się z moją, subiektywną listą 7 najciekawszych miejsc w tym kraju. A potem oczywiście to wyruszenia śladami własnych marzeń:) »

  Tagi: francja, paryż, annency, bordeaux, prowansja, staż zadanie 5, michał lachowicz

 • I feel Slovenia – przewodnik dla aktywnych

  I feel Slovenia – przewodnik dla aktywnych

  Autor: Łukasz Śledziecki

  Data publikacji: 08.07.2012 14:37

  Liczba odwiedzin: 5861

  Zapraszam do odwiedzenia siedmiu ciekawych miejsc w Słowenii. Gdy dokonywałem wyboru, postawiłem na różnorodność. Osoby uprawiające sport znajdą tutaj coś dla siebie, miłośnicy natury nie odejdą z niczym. Dla zwolenników pocztówkowych krajobrazów także coś przygotowałem. Tradycjonalistów zapraszam zaś do najbardziej znanych miejsc w Słowenii. »

  Tagi: słowenia, bohinj, osp, sočerga, lublana, postojna, sečovlje, hrastovlje, łukasz śledziecki, staż zadanie 5

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Włoch w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie