Dziś jest 23.03.2025
Imieniny obchodzą Oktawian, Pelagia, Eberhard, Feliks
Strona główna » Strefa Podróżnika » Europa » Włochy » Capri
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 01.07.2011 11:55
Liczba odwiedzin: 10649
Tagi: europa, włochy, capri, punta carena, anacapri, relacje
Aby wydobyć esencję wyspy, należy przemierzać ją ścieżkami, podążając za zapachem pomarańczy i dzikiego goździka, trzeba ją też opłynąć, albo chociaż zanurzyć się w oblewających ją wodach.
Włochy zjeździłam z góry na dół. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od Wenecji, kiedy indziej byłam na nartach w Bergamo, następnie Rzym, Watykan, Siena, Florencja, Asyż, Monte Cassino, Pompeje, Wezuwiusz, przejeżdżamy w końcu przez Neapol, aby trafić do Zatoki Neapolitańskiej, w której wita nas majaczące z oddali słoneczne Capri. Kilka lat później pojadę jeszcze niżej – na Sycylię, ale to Capri zapamiętam jako raj na ziemi.
Spodnie do połowy łydki
Lata 50-te i 60-te to rozkwit kobiecego stylu, w tych czasach takie ikony jak Grace Kelly, Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy nosiły nie tylko sukienki rozkloszowane o długości za kolano, ale i spodnie capri; letnie, wakacyjne, sięgające do połowy łydki. To na Capri amerykańska prezydentowa przyjeżdżała z dziećmi. To tutaj piękna księżna spędzała wakacje z księciem Rainierem. W ogóle całe Hollywood uwielbiało Capri: Charlie Chaplin, Greta Garbo, Kirk Douglas, Clark Gable, Liz Taylor, Rita Hayworth i wiele, wiele innych gwiazd. Podczas wakacji kobiety chętniej zamieniały spódnice na letnie spodnie, nietrudno więc odgadnąć, że te charakterystyczne spodnie o przykrótkich nogawkach zawdzięczają swoją nazwę właśnie tej wyspie.
Kwiaciarnia, której szybą wystawową jest morze (Julian Tuwim)
Capri to jedna z 10 najpiękniejszych wysp świata (obok Bora Bora i Hvaru, o którym już tutaj pisałam). Dla mnie to nie tylko kwiaciarnia, jak twierdził Tuwim, czy ziemia pełna kwiatów, jak zwykł mawiać Homer, ale ogromna perfumeria. Na Capri przybyłam w czerwcu. Roślinność była wtedy wyjątkowo zielona, kwiaty miały intensywne odcienie czerwienie, różu, żółci i fioletu. Kiedy wydostałam się z promu i moje ciało wyprostowało się na lądzie, odurzył mnie zapach świeżych owoców. Musiały to być cytryny i pomarańcze, ich zapach pochodził nie tylko z mijanych roślin, on wręcz bezczelnie wydobywał się z lokali w środku miasta i rozprzestrzeniał na ulice, jak gdyby chciał uciec tam, skąd przybył.
Pierwsze perfumy pochodzące z Capri to Garofilium Sivestre Capres stworzone przez mnichów z monastyru Carthusia (Kartuzów) pod koniec XIV wieku. Legenda głosi, że sposób wyrobu perfum odkryto przypadkiem. Mnich chciał przywitać bukietem kwiatów Joannę Andegaweńską, królową Neapolu. Woda, która została po kwiatach, pachniała tak pięknie, że postanowił to uwiecznić. Przy pomocy alchemika udało mu się stworzyć perfumy. Obecnie pod nazwą Carthusia produkowane są wspaniałe perfumy z najwyższej jakości naturalnych produktów, na życzenie klienta indywidualnie pakowane. Carthusia to niewielka perfumeria, dlatego ilość perfum jest limitowana. Znajduje się w centrum miasta Capri, nieopodal Piazzetty – pełnego życia centrum. Ich sposób wyrabiania czerpie z dawnej formuły, te perfumy są po prostu wyjątkowe, a ich zapach przywodzi na myśl wczasy w tym miejscu. Nie tylko mieszkańcy wyspy uwieczniają jej zapachy, Michael Kors czy Adrienne Vittadini także oddali perfumiarski hołd Capri.
Historycznie, arystokratycznie
Capri to wyspa, na której w piórka obrastał rzymski cesarz Tyberiusz, piórka być może licznych tutaj ptaków. Przeniósł on nawet do Capri stolicę. Do dziś można zwiedzać pozostałości niektórych z 12 willi, które tu wybudował. Jedna z nich to Villa Jovis na szczycie Monte Tiberio, inna to Villa Damecuta znajdująca się w Anacapri. W tej drugiej mieszkał też Oktawian August. Certosa di San Giacomo to znajdujący się na granicy miasta Capri monastyr Kartuzów założony w XIV wieku. Obecnie znajduje się tu klasztor, liceum i muzeum. Dojść do niego można krętą, kamienną ścieżką Via Krupp (jej nazwa pochodzi od niemieckiego pomysłodawcy), która znacznie ułatwia wspinanie się po wyspie. Inne zabudowanie z historią to Villa Lysis, znana również jako Villa Fersen. Jest to ogromna biała rezydencja otoczona cyprysowym ogrodem francuskiego hrabiego, wybudowana na początku XX wieku w pobliżu Villy Jovis. Wielu znanych i zamożnych ludzi ma na Capri swoje wille.
Skała wynurzająca się z wody
Z pobytu na Capri z każdego mojego zdjęcia przebija bujna roślinność, wapienne skały wyspy i turkusowe morze. Capri wygląda jak skała wynurzająca się z wody. Dlatego od plaży do centrum miasta o tej samej nazwie trzeba przebyć „parę” metrów pod górę. Na górze mam zatem zdjęcia z Ogrodów Augusta z widokiem na Faraglioni, trzy siostrzane formacje skalne wyrastające z Morza Tyrreńskiego o wysokości (100 metrów). Nie wiadomo, dlaczego jaszczurka błękitna upodobała sobie jedną ze skał, zwaną Faraglione di Fuori, ale jedno wiem na pewno – nie występuje ona nigdzie indziej na świecie!
Natomiast w Faraglione di Mezzo siły natury wyrzeźbiły łuk, przez który lubią przepływać niewielkich rozmiarów łódki. Arco Naturale to już dużo większy łuk skalny, znajdujący się na południu wyspy. Przez mniejsze łuki można zaś przepływać o własnych siłach, co czyniłam jednocześnie z wielką radością i strachem na plaży Marina Piccola. Łuki i inne formy skalne okrążałam, uciekając od kolegi, który uwielbiał mnie podtapiać. Marina jest tak piękna, że nie sposób ją opisać, na porozrzucanych blokach skalnych wygrzewaliśmy nasze ciała. To miejsce to jakaś cudowna symbioza przyrody i człowieka, bo kolorowe parasolki i gwarzące opalone ciała tylko nadają mu sznytu. Plaże są tutaj kamieniste, ale dla mnie to atut, bo piasek lubi wchodzić tam, gdzie nie powinien.
Pamiętam, jak w przypływie głodu na bosaka pobiegliśmy po rozgrzanej asfaltowej ulicy do pizzerii. Po powrocie, z niemal poparzonymi stopami, zastałam mój aparat i ubrania zażywające kąpieli w słonej morskiej wodzie. Tego dnia rejs powrotny na ląd nie należał do najprzyjemniejszych. Zbliżał się wieczór, więc wszyscy mi zazdrościli, że siedząc w mokrych ubraniach, czując na sobie oddech wiatru, chłodzę się po upalnej wizycie. Ja podchodziłam do tego inaczej. Cała kleiłam się od soli, a tego uczucia nie znoszę (dlatego prysznice na plażach to moim zdaniem bardzo doby pomysł).
Capri koniecznie trzeba opłynąć dookoła. Największą atrakcją jest Lazurowa Grota, odkryta na nowo w XIX wieku. Wpływa się do niej na łódce, która pomieści dwie, może trzy osoby. Wejście do groty stworzone przez naturę jest tak niewielkie, że trzeba się schylić, aby się w niej znaleźć. Widok w środku jest oszałamiający, głównie za sprawą koloru wody, intensywnie błękitnej. A wszystko, co wynurza się z niej, za sprawą gry światła, przybiera kolor srebra. To tutaj mityczne syreny zwabiały swoje ofiary.
Cały ten zgiełk
Popularna Piazzetta w mieście Capri to plac Umberto I z charakterystyczna wieżą zegarową. To właśnie tutaj toczy się życie całej wyspy. Dawniej znajdował się w tym miejscu targ, a nawet – jak się przypuszcza – jedna z willi Augusta. Rozciąga się stąd widok na najwyższy szczyt wyspy – Monte Solaro, na który można wjechać wyciągiem krzesełkowym w miasteczku Anacapri. Obok Piazzetty przebiega też kolejka linowa, która odjeżdża co 15 minut, zabierając turystów w podróż przez tyrreńskie gaje i ogrody. Kolorowe budynki i markizy korespondują z bujną roślinnością. Cały ten zgiełk można podziwiać, siedząc w jednej z restauracji, popijając drogiego drinka.
Komu w drogę, temu poradnik!
Przylądek Punta Carena na południowym zachodzie Capri, ze słynną 150-letnią latarnią morską, jedną z największych we Włoszech. W odległości pół kilometra od lądu morze jest głębokie na 600 metrów. Punta Carena to bardzo modne miejsce, gdzie do morskiej wody schodzi się tu po schodach. Kolejką z miasta Capri można dojechać do największej plaży na wyspie w Marina Grande, pełnej urokliwych, kolorowych domków (poza tym jest to port, w którym cumują statki przypływające tutaj).
Anacapri to drugie większe miasto wyspy. Turyści zaglądają tutaj do charakterystycznego czerwonego Casa Rosa, domu amerykańskiego pułkownika, który przybył do Włoch po wojnie secesyjnej. W środku znajdziemy wystawy obrazów przedstawiających dawne życie na Capri. W mieście znajduje się też barokowy kościół, którego podłoga ułożona z mozaiki przedstawia życie Ewy i Adama w raju. Warto też tu zobaczyć ruiny zamku Barbarossa. Na krańcach miasta znajduje się Villa San Michele, dawniej należącą do szwedzkiego lekarza i pisarza Axela Munthea, z której tarasów widok na morze zapiera dech w piersiach, możemy więc pozazdrościć tylko pomnikowi sfinksa, który takie obrazy ma na co dzień. Obecnie znajduje się tu muzeum z pamiątkami po antycznych czasach, a ogrody do niego przynależące są jedyne w swoim rodzaju.
Poza Lazurową Grotą na Capri znajduje się także Biała Grota, w której pobliżu woda przybiera biały kolor, gdyż mieszają się tu wody słodkie ze słonymi. W ogóle jest tu wiele innych grot z formami takimi jak stalaktyty czy stalagmity.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17146
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12428
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 202075
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 229965
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 9023
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7725
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 49891
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9620
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 12152
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9451
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11722
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8857
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11478
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7067
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9366
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7351
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 84443
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 205217
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8781
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 320947
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7351
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 205217
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Powered by Webspiro.