Dziś jest 10.01.2025

Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Na pielgrzymkę do Rzymu

Autor: Marta Rozbicka

Data publikacji: 22.07.2011 14:31

Liczba odwiedzin: 8947

Tagi: europa, włochy, rzym, via francigena, religia, artykuły, turystyka religijna artykuły

Wszystkie duże religie świata znają tradycję pielgrzymowania. W islamie każdy, komu tylko pozwala zdrowie, ma obowiązek choć raz w życiu odwiedzić Mekkę, uznawaną tradycyjnie za miejsce narodzin Mahometa. Żydzi podróżują do Jerozolimy, by między kamienie Ściany Płaczu wcisnąć karteczkę ze swoją modlitwą. Wędrują buddyści, hinduiści, wyznawcy New Age. Na pielgrzymki wyruszano już w starożytności, a tradycja jest żywa do dziś.

Rzym
Fot. Simon Müller/sxc.hu

Oczywiście do miejsc świętych udają się także chrześcijanie. Najbardziej znaną trasą pielgrzymkową Europy jest Camino de Santiago, Droga św. Jakuba. Prowadzi ona do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie według tradycji znajduje się grób św. Jakuba Większego. Do Santiago nie ma jednaj drogi, szlaki prowadzą z różnych miejsc w Europie i zbiegają się na końcu, w sławnej katedrze. Trasa jest jedną z najważniejszych dla chrześcijaństwa i chyba każdy kojarzy ją z muszlami znakującymi trasę podróży, a wielu z nas zapamiętało ją z „Pielgrzyma” Paulo Coelho.

Europejskie pielgrzymki to nie tylko Droga św. Jakuba. Bardzo ważnym celem jest Rzym. To miejsce śmierci apostołów Piotra i Pawła, siedziba głowy Kościoła katolickiego. Znajduje się tu bardzo wiele ważnych dla chrześcijaństwa zabytków i relikwii.

Krok za krokiem

Są osoby, które decydują się iść do Rzymu pieszo, albo przebyć w ten sposób choć część trasy. Niektórzy wyruszają spod własnego domu, inni wybierają historyczne trasy średniowiecznych pielgrzymów. Co jakiś czas organizuje się piesze wyprawy z Polski do Wiecznego Miasta. Jedna z nich odbyła się w jubileuszowym roku 2000. W 43 dni 15-osobowa grupa pielgrzymów pokonała trasę z Jasnej Góry do Rzymu. W 2001 roku grupa studentów pokonała trasę z Polski do Rzymu w 53 dni.

Pielgrzymowanie piesze w grupie ma mnóstwo zalet. Po pierwsze bagaże zazwyczaj są wiezione przez wynajęty samochód i nie trzeba nieść ich na własnych plecach. Po drugie inni ludzie potrafią dodać otuchy, zmotywować i pomóc przezwyciężyć trudności. Wspólna modlitwa, śpiewanie i zabawa budują poczucie wspólnoty. Jest to okazja do poznania ciekawych osób. W końcu w grupie jest dużo bezpieczniej – zawsze jest ktoś, kto pomoże nam w trudnej sytuacji.

Jednak wieloosobową pieszą pielgrzymkę trudno zorganizować. Między innymi dlatego niektórzy decydują się iść samotnie. Sami niosą swój bagaż – właściwie sami go za sobą ciągną, bo pielgrzymi często decydują się na plecak z kółkami. Sami walczą z przeciwnościami, rezygnacją, brakiem sił. Mimo wszystko uważają, że warto. I często powtarzają swój wyczyn. Szlak pielgrzymek z Polski to zazwyczaj Czechy, Austria, Włochy. Niektórzy wybierają drogę Słowacja, Węgry, Chorwacja, a stamtąd promem do Włoch.

Na trasie można spotkać wielu przyjaźnie nastawionych, gościnnych ludzi, którzy pomogą odnaleźć drogę i poczęstują posiłkiem. Niestety zdarzają się także nieprzyjemne sytuacje. Często ludziom ciężko zrozumieć, że ktoś idzie pieszo setki kilometrów, choć może przecież pojechać samochodem czy pociągiem. Traktują go jak wariata lub po prostu nie wierzą mu.

Pielgrzymi zazwyczaj wstają o świcie, by część drogi przebyć jeszcze przed południem. Im dalej na południe, tym trudniej wytrzymać lejący się z nieba skwar. Wędrowcy robią sobie kilkugodzinną przerwę. Później, kiedy zrobi się nieco chłodniej, idą dalej. Na trasie niezbędne są wygodne buty, okrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, a także leki, plastry i bandaże – kilka godzin marszu dziennie powoduje odciski i ból kolan. Trzeba pamiętać o ubraniu na każdą pogodę. Niezbędne są dokładne mapy, przydaje się GPS, ale nie wolno polegać tylko na nim. Do tego karimata i namiot. Pielgrzymi, zwłaszcza ci samotni, śpią nie tylko w hostelach, schroniskach czy polach namiotowych. Często noc spędzają tam, gdzie się da – w kościele, parafii, u gościnnych mieszkańców, w lesie, na parkingach. Jedzą to, co uda im się najtaniej kupić i to, czym poczęstują ich inni ludzie. Warto postarać się o pismo, najlepiej w kilku językach, potwierdzające fakt, iż jesteśmy na pielgrzymce.

Organizowane są również wyprawy rowerowe. W 2000 roku ponad 100-osobowa grupa rowerzystów pokonała trasę z Będzin do Rzymu na XV Światowy Dzień Młodzieży. Przejechanie całej trasy zajęło im 18 dni. W 2002 roku 62 osoby wyruszyły na rowerach z Rzeszowa do Rzymu. Pielgrzymka „O pokój na całym świecie” trwała 18 dni. Uczestnicy pokonali w tym czasie ponad 1900 km i zwiedzili po drodze Asyż, Wenecję i Nitrę. W 2010 roku pielgrzymka rowerowa przebyła trasę z Paggio Renatico (północne Włochy) do Rzymu. Widać więc, że chętnych nie brakuje.

Via Francigena

Pierwsze chrześcijańskie pielgrzymki to przede wszystkim wyprawy do Ziemi Świętej, gdzie żył, nauczał i został ukrzyżowany Chrystus. Już w IV wieku Ojcowie Kościoła zachęcali do pątniczych wypraw. Później, zwłaszcza po podbiciu Jerozolimy przez muzułmanów w VII wieku, ważnymi celami pielgrzymek stały się Rzym i grób św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jednym z najdłuższych i najważniejszych szlaków była via Francigena, czyli droga Franków. Ponad 1600 km drogi prowadzi z Canterbury (Anglia) przez Arras, Reims, Lozannę, Wielką Przełęcz św. Bernarda, Pawię i Sienę, aż do Rzymu.

Pierwsze zachowane wzmianki na piśmie o szlaku pochodzą z VIII wieku. Etapy drogi są znane z zapisków Sigierika, arcybiskupa Canterbury z X wieku. Pokonał on tę trasę, by odebrać z rąk papieża paliusz metropolity angielskiego. W drodze prowadził szczegółowy dziennik, odkryty w 1985 roku. W roku 1997 powstało stowarzyszenie Association Internationale Via Francigena. Zajmuje się ono popularyzacją szlaku i wiedzy na jego temat. W 2004 roku trasa została wpisana do Europejskiego Instytutu Dróg Kultury. Dzięki temu udało się pozyskać środki na rewitalizację Via Francigeny. Na problem zwróciły uwagę także władze Włoch. Premier Romano Prodi ogłosił, że chce odnowić drogę i ulepszyć jej infrastrukturę.

Via Francigena jest „dziksza” od Drogi św. Jakuba. Gorzej oznakowana i utrzymana, z mniejszą ilością miejsc noclegowych. Niekiedy okoliczni mieszkańcy sami nie mają pojęcia o szlaku. Wąska, nierówna ścieżka wije się przez malownicze tereny Francji i Włoch. Często nie jest to jeden trakt – istnieje kilka „wariantów”, którymi można pokonać trasę. Dość łatwo jest znaleźć nocleg zwłaszcza, jeśli ma się urządzenie z łączem internetowym. Na szlaku jest wiele kościołów i bazylik. Nie ma trudności z codziennym uczestniczeniem we mszy i modlitwą w świątyni. Współcześnie można odwiedzić aż 21 z 23 opisanych przez Sigerika kościołów. Do ważnych miejsc na szlaku można zaliczyć Lukkę (Parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, katedra, bazylika i kościół, a także krzyż Volto Santo), kościół zakonu św. Jakuba w Altopascio, San Gimignano (katedra Santa Maria Assunta), Sienę (relikwie św. Katarzyny), Bolsenę (cud eucharystyczny) i Sutri (cudowna figurka oraz szczątki św. Dolcissimy).

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Plac św. Piotra
 
Plac św. Piotra
fot. iStockphoto

W końcu, po kilku godzinach lotu, lub kilku tygodniach wędrówki docieramy do Rzymu. Chrześcijańskim centrum miasta jest Bazylika św. Piotra, zbudowana na grobie swojego patrona. Ta druga co do wielkości świątynia katolicka na świecie jest też miejscem pochówku papieży, w tym Jana Pawła II. Bazylika św. Piotra to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. To także dzieło sztuki. W projektowaniu świątyni brali udział między innymi Bramante, Rafael i Michał Anioł. We wnętrzu można podziwiać mozaiki Giotta, sławny ołtarz z barokowym baldachimem podtrzymywanym przez spiralne, złocone kolumny, Pietę dłuta Michała Anioła.

Pielgrzymi odwiedzają także inne bazyliki papieskie: św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore (Matki Boskiej Większej). Pierwsza z nich od 313 roku była częścią rezydencji papieży. Znajdują się tu sławne Święte Schody, przywiezione z Jerozolimy przez św. Helenę. Tradycja głosi, że pochodzą one z pałacu Poncjusza Piłata i wchodził po nich Chrystus. Bazylika św. Pawła za Murami to miejsce pochówku Pawła apostoła. Natomiast z Bazyliką Matki Boskiej Większej (lub Śnieżnej) wiąże się pewna legenda. Papież Liberiusz miał ujrzeć we śnie Maryję, która kazała mu zbudować kościół w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg. W sierpniu 352 roku wzgórze Ekwilińskie rzeczywiście pokryło się białym puchem, a papież wyznaczył miejsce budowy nowego kościoła.

Chętnie odwiedzanym miejscem są Katakumby św. Kaliksta. Są to podziemne groby 16 wczesnochrześcijańskich papieży, 50 świętych i męczenników oraz zwykłych, prostych wyznawców.

Od czasu kiedy Jan Paweł II został papieżem zwiększyła się liczba polskich pielgrzymów. Tłumy przyjechały do Rzymu po śmierci papieża, a także na jego beatyfikację. Uruchomiono dodatkowe linie kolejowe, a biura podróży organizowały wycieczki do Watykanu. Brakowało tanich miejsc noclegowych.

Rzesze pielgrzymów zjeżdżają się do Wiecznego Miasta z okazji Roku Świętego, zwanego też Jubileuszowym. Po raz pierwszy obchodzono go w 1300 roku z inicjatywy papieża. Początkowo miał przypadać raz na 100 lat, ale z czasem zmniejszono tę liczbę do 25 lat. Można wtedy uzyskać całkowity odpust z wyznaczonych kościołach katedralnych i diecezjalnych.

Informacje praktyczne

Do Rzymu najszybciej można dotrzeć samolotem. Jeśli zdecydujemy się organizować wszystko samodzielnie warto jak najwcześniej zarezerwować lot, bo wtedy jest on tańszy. Podróż tam i z powrotem to koszt około 700 zł. W mieście funkcjonują domy pielgrzyma prowadzone przez księży i zgromadzenia zakonne. Zazwyczaj goszczą one zorganizowane grupy, ale samotny wędrowiec też ma szansę tam zamieszkać. Należy z wyprzedzeniem skontaktować się z domem i zarezerwować miejsce, najlepiej z pomocą zaprzyjaźnionego duchownego. Do najważniejszych domów pielgrzyma należą: Dom Polski Jana Pawła II, Dom Pielgrzyma Sursum Corda, Dom Polonijny Hosianum. Można tam przenocować, zjeść, spotkać pielgrzymów oraz uzyskać cenne rady dotyczące zwiedzania miasta, komunikacji i inne informacje praktyczne.

Są też biura podróży i stowarzyszenia, które załatwiają wszystko za nas. Pięciodniowa pielgrzymka kosztuje 2200 złotych. W cenie przelot, posiłki, zakwaterowanie, ale za bilety wstępu (około 60 euro) i bilety komunikacji miejskiej uczestnicy muszą zapłacić sami. W programie takich wycieczek jest zazwyczaj zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, nie tylko tych związanych z chrześcijaństwem. Pielgrzymi odwiedzają Bazylikę św. Piotra, grób Jana Pawła II, rzymskie kościoły i bazyliki, Katakumby św. Kaliksta. Zaletą zorganizowanych wyjazdów jest wygoda – wszystko jest załatwiane za nas i nie trzeba się o nic martwić. Szukanie miejsca na nocleg, restauracji i przewodnika zostawiamy komuś innemu. Ponadto mamy zapewnione towarzystwo innych pielgrzymów i obecność księdza. Zwykle w programie jest codzienna msza i istnieje możliwość wyspowiadania się. Wadą jest sztywny plan, którego musimy się trzymać oraz brak dowolności.

Organizowane są również wyjazdy autokarowe. Często zwiedza się interesujące miejsca na trasie podróży i w jej okolicach – Asyżu, San Giovanni Rotondo (gdzie żył święty Ojciec Pio), Manopello (znajduje się tam chusta św. Weroniki, na której miało odbić się oblicze Chrystusa), Lanciano (relikwie ciała i krwi Jezusa, pierwszy cud eucharystyczny). Zazwyczaj pielgrzymki mają jakiś główny temat, na przykład święci włoscy, św. Ojciec Pio, grób Jana Pawła II. Cena za 11 dni to około 2200 zł. plus 90 euro na wejścia do odwiedzanych obiektów. Można oczywiście samemu zorganizować sobie autokar. Cena przejazdu w obie strony to około 500-700 zł. Należy przygotować się na około 30 godzin jazdy (Warszawa-Rzym). Jeśli zdecydujemy się jechać pociągiem czekają nas co najmniej dwie przesiadki i 23-31 godzin podróży. Można też pojechać samochodem. Odległość z Warszawy do Rzymu wynosi 1800 km.

Droga i cel

„Celem mojej pielgrzymki jest zawsze inny pielgrzym” napisała Olga Tokarczuk w swojej powieści pt. „Bieguni”. Wybierając się na pielgrzymkę warto zastanowić się nie tylko nad jej trasą i celem, ale także nad intencją. A ilu wędrowców, tyle intencji. W końcu każdy z nas przemierza życie z wdzięcznością za dobre rzeczy, które go spotkały, nadzieją na poprawę i prośbą o wybaczenie błędów.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (2)

  • Ania (gość)

    Ania (gość)

    25.12.17, 22:53

    Byłam w grupie pielgrzymującej pieszo z Lublina do Rzymu w 2001r...

    Zgłoś

  • andia9999 (gość)

    andia9999 (gość)

    15.03.12, 15:11

    super artykuł

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8508

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7488

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42791

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9345

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11756

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9060

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11131

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8478

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10400

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6935

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9020

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7050

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 72506

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 184018

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8469

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 293639

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • "Pocztówki z Azji"

    "Pocztówki z Azji"

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.06.2012 11:02

    Liczba odwiedzin: 118095

    Natalia Mileszyk to młoda podróżniczka i dziennikarka Radia Wnet. Podczas samotnej, dziewięciomiesięcznej podróży po Azji (październik 2010 - czerwiec 2011) zebrała niebagatelną dokumentację fotograficzną, odwiedzając Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Indonezję i przez Chiny docierając aż do Rosji i Mongolii. Już w najbliższy wtorek o godzinie 20.00 w Domu Kultury w Piasecznie będziemy mieli przyjemność obrazy z tej malowniczej wyprawy, wzbogacone o liczne opowieści, komentarze i anegdotki. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana" w Poznaniu

    Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana" w Poznaniu

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.04.2012 10:20

    Liczba odwiedzin: 118199

    Zapraszamy na nową inicjatywę kulturalną w Poznaniu, jaką jest Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana", który odbędzie się w dniach 19 - 22 kwietnia 2012r. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze