Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Apteczka podróżna – prawda i mity

Autor: Ola Bielecka

Data publikacji: 21.03.2014 21:13

Liczba odwiedzin: 6982

Tagi: europa, azja, ameryka północna, ameryka południowa, góry, góry poradnik turysty, ola bielecja, artykuły

Krótki mini poradnik o tym, co warto zabrać do apteczki podróżnej i górskiej, oparty na doświadczeniach własnych oraz wiedzy zdobytej w trakcie kursów medycyny podróży i medycyny wysokogórskiej.

Apteczka ważna rzecz

Przed wyprawą wszyscy wpadamy w ferwor zakupów. Najpierw przeglądamy tysiące stron internetowych w poszukiwaniu opinii na temat butów czy śpiwora. Potem wyszukujemy okazyjnej ceny, dopasowujemy rozmiar, by wreszcie móc wydać pieniądze na kolejną niezbędną nam podczas wyprawy rzecz. Te zakupy zdają się nie mieć końca i kres kładzie im dopiero dzień wyjazdu.

Rzeczywiście, zanim dobrze się wyposażymy, minie sporo czasu i wiele wypraw. Nic dziwnego, nikt od razu nie wie, co będzie mu potrzebne i co sprawdzi się najlepiej.

Tym przygotowaniom poświęcamy wiele czasu i serca. Ubrania, sprzęty, przewodniki, mapy. Ale oprócz nich jest jeszcze coś, o czym nie tylko warto, ale trzeba pomyśleć. To apteczka podróżna. Zapominana, zaniedbywana, traktowana po macoszemu i niezwykle pożądana gdy nagle na wysokości 4000 m nasz organizm nagle decyduje się zachorować.

Podczas górskich wypraw zwykle spotykałam dwa rodzaje osób. Tych, dla których apteczka nie istniała; twierdzili, że zawsze byli zdrowi, więc dlaczego miałoby się to zmienić kilka tysięcy kilometrów dalej i wyżej od domu. I ci, którzy byli wyposażeni we wszystko, z wenflonami włącznie, a ich apteczki ważyły niemal tyle samo co plecaki.

Tablica ostrzegająca przed chorobą wysokościową, rejon Khumbu
 
Tablica ostrzegająca przed chorobą wysokościową, rejon Khumbu
fot. Ola Bielecka


Jak to w życiu, przesada nie jest dobra. Ani w jedną ani drugą stronę. Apteczkę zabrać warto, ale warto też znać umiar. Ale żeby go mieć, trzeba wiedzieć co rzeczywiście będzie w czasie wypraw przydatne, a co możemy sobie zwyczajnie darować.

Z apteczką podróżną jest o tyle łatwo, że wybierając się w góry, niezależnie od tego czy będą to Alpy czy Himalaje, wyposażamy ją praktycznie w to samo. Postaram się rozebrać na czynniki pierwsze zawartość apteczki, którą ja sama zawsze zabieram w góry. Powstała przy konsultacji z lekarzami medycyny wysokogórskiej i lekarzami medycyny podróży, a także bazuje na moich własnych doświadczeniach.

Środki odkażające

Czyli ogólnie mówiąc środki do stosowanie zewnętrznego na skórę, w razie wystąpienia otarć lub ran. Takie skaleczenia czy otarcia zdarzają się niezwykle często. Wystarczy, że poślizgniemy się podpierając ręką lub stopa osunie się nam na mokrej skale, a już pojawia się otarcie. Może też być związane i najczęściej jest, z zupełnie prozaicznymi czynnościami jak zapinanie plecaka, ściąganie szelek, luzowanie pasków, pakowanie sprzętu wspinaczkowego.

To wtedy najczęściej dochodzi do niewielkich skaleczeń. Oczywiście można przemyć je czystą wodą i zostawić do zagojenia, jednak mimo wszystko warto mieć przy sobie środek odkażający. Tym, który od zawsze znamy wszyscy, jest woda utleniona. Nie namawiam oczywiście do zabierania ze sobą tej ciężkiej, pękatej butli. Wodę utlenioną można także kupić w tubce, w postaci żelu o nazwie Peroxygel 3%.

To jedna z opcji, ja jednak bardzo polecam chusteczki Leko. Są nasączone środkiem odkażającym i pakowane w pojedyncze saszetki. Niezwykle wygodne, poręczne, lekkie, a po zużyciu można je zutylizować. Bez trudu można je także podzielić, zabierając do plecaka podręcznego tylko część i jedną czy dwie mieć zawsze przy sobie.

Inne środki do stosowania zewnętrznego

Tu zaliczam wszystkie kremy i maści. Pierwszy i najważniejszy to oczywiście krem z filtrem UV, który jest podstawą każdej wyprawy i nigdy, ale to nigdy, nie wolno zapomnieć go zabrać i używać. Filtr musi być jak największy. Nie dajcie się zwieść pokusie górskiej opalenizny. Już po jednym dniu na wysokości bez kremu możecie doznać poparzeń słonecznych, a konsekwencje są boleśnie odczuwalne przez następne tygodnie. To samo dotyczy pomadki ochronnej, również z filtrem UV.

Polecam zabranie kremu typu Bepanthen, który ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, wiatrem i chłodem. Zamiast tej maści można kupić dużo tańszy krem, polecam Nivea dla dzieci („Krem na każdą pogodę”), który nie zawiera wody i świetnie sprawdza się na dużym mrozie.

Wnętrze namiotu wyprawowego, apteczka zawsze pod ręką
 
Wnętrze namiotu wyprawowego, apteczka zawsze pod ręką
fot. Ola Bielecka


Skoro już jesteśmy przy temacie maści, nie zaszkodzi, choć nie jest to niezbędne, zabrać Altacet na stłuczenia i obrzęki pourazowe. Dlaczego nie jest to niezbędne? Jeśli przydarzy nam się naprawdę poważny uraz, to stosowanie maści tego typu niewiele pomoże. Natomiast przy mniejszych obrażeniach zwykle wystarczy opaska lub bandaż elastyczny na czas, kiedy będziemy musieli poruszać się dalej pieszo. Wszystko zależy więc od okoliczności i tego na jaką wagę i objętość możemy sobie w naszej apteczce pozwolić.

Do tej kategorii zaliczę także repelenty przeciwko owadom, głównie komarom i meszkom. Jeśli udajemy się do miejsc, gdzie na nizinach powietrze jest wieczorami czarne od komarów, np. Alaska, warto zaopatrzyć się w taki środek. Przydatny będzie też w krajach gdzie komary roznoszą groźne choroby, np. malarię.

Środki opatrunkowe

Z tej kategorii warto mieć ze sobą gaziki jałowe (te pakowane osobno) i plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach. Nie zapomnijcie o małych nożyczkach lub scyzoryku do cięcia. Bardzo polecam zabranie żelowych plastrów typu Scholl na odciski. Są dosyć drogie i mogą wydawać się ekstrawagancją podczas wyprawy do dziczy, ale jeśli tylko na palcu pojawi się odcisk, który skutecznie uniemożliwia bezbolesne poruszanie się, te plastry są niezastąpione.

Można zabrać ze sobą plastry steri strip (swego czasu były trudno dostępne, nie wiem jak jest teraz, gdyż dawno ich nie kupowałam), za pomocą których można łączyć brzegi ran ciętych. Powszechnie uważa się, że powyżej 5000 m rany się nie goją lub proces ten przebiega bardzo powoli. Zdarza się, że Himalaiści sklejają rany klejem Super Glue. Działa, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Kleju nie lejemy do środka rany, tylko po skórze, podczas gdy jej brzegi są ściśnięte. Ten sposób sprawdza się gdy mamy do czynienia z głęboką, ale niedużą powierzchniowo raną, która otwiera się w czasie ruchu. Jak widać, warto mieć przy sobie Super Glue i to z różnych powodów.

Materiały usztywniające

Warto wziąć ze sobą bandaż elastyczny, najlepiej zaopatrzyć się w dwie sztuki, a jeśli ktoś cierpiał w przeszłości na uraz stawu łokciowego czy kolanowego, zaleca się zabrać dodatkowo opaskę usztywniającą.

Leki przeciwbólowe

Polecam wyposażyć się w następujący zestaw: Aspiryna (zapalenie górnych dróg oddechowych, gorączka), Apap (słabsze bóle różnego pochodzenia), Ketonal (na receptę, silne bóle różnego pochodzenia), No Spa (bóle brzucha).

Ostry nieżyt żołądkowy i jelitowy

Zatrucia i biegunki to chyba najczęściej występujące dolegliwości. Zmiana flory bakteryjnej sprawia, że ponad połowa uczestników wypraw cierpi na kłopoty żołądkowe lub jelitowe. Warto zawczasu się na nie przygotować. I tu uwaga, zabierzcie spory zapas tych leków. Przyda się.
Warto mieć ze sobą Nifuroksazyd i Loperamid, a ze środków dostępnych na receptę Xifaxan i antybiotyk o szerokim spektrum działania. Polecam Cipronex, działa na zakażenia układu pokarmowego, moczowego i oddechowego.

Zapalenie dróg oddechowych

Druga, po zatruciach, przyczyna zachorowań. Szczególnie uprzykrza życie w Nepalu, w rejonie Everestu. Średnio na 10 osób choruje 7. To naprawdę wysoki wynik. Przynajmniej na tyle, by choroba układu oddechowego zyskała tu swoją własną nazwę, „kaszel Khumbu”. Warto mieć ze sobą antybiotyk, o którym wspominałam oraz tabletki do ssania, tu polecam stary dobry Chlorchinaldin oraz tabletki na kaszel, np. Thiocodin. Jeśli w bagażu mamy jeszcze trochę wolnego miejsca, możemy spakować krople do uszu Otinum oraz aerozol do nosa np. Xylometazolin.

Apteczka wyprawowa
 
Apteczka wyprawowa
fot. Ola Bielecka


Inne leki do stosowania wewnętrznego

Tutaj należy wymienić przede wszystkim zapas środków stosowanych przez daną osobę w chorobach przewlekłych oraz wszystkie inne leki, które zażywamy regularnie. Najlepiej zaopatrzyć się w zapas większy niż wyliczona na wyprawę ilość dni.

Wybierając się do krajów zagrożonych malarią należy pamiętać o profilaktyce antymalarycznej (Malarone lub Lariam), z popularnych destynacji górskich to przede wszystkim Tanzania i wspinaczka na Kilimanjaro. Słyszałam różne opinie, również takie, że tam zagrożenie nie występuję i że wspomniane tabletki to samo zło. Możecie wierzyć, że zagrożenie jest, a leczenie malarii to nieporównywalnie więcej zła i wielki problem na bardzo długi czas.

Przy okazji wspomnę o lekach specyficznych, jak Diuramid czyli Acetazolamid, lek wspomagający aklimatyzację. Jest dostępny na receptę. Wciąż krąży wiele obiegowych opinii i kontrowersji związanych z tym lekiem. Dlaczego? Ponieważ jeszcze do niedawna nie było wiadomo czy Diuramid rzeczywiście działa. Jakiś czas temu ukończone zostały badania naukowe nad skutecznością leku prowadzone między innymi w bazie po Everestem. Wykazały one jego skuteczność w profilaktyce ostrej choroby górskiej.

Ja sama zażywam go, gdy udaję się na wysokość powyżej 5000 metrów. Podczas stosowania Diuramidu pamiętać należy o uzupełnianiu w organizmie potasu (np. Kalipoz). Bardzo ważną rzeczą, o której nie wszyscy stosujący Diuramid wiedzą, jest fakt występowania efektu mrowienia dłoni i stóp oraz okolic ust. Nie należy się nim przejmować, objaw ten ustępuje natychmiast po odstawieniu leku.

Dwoma innymi specyfikami, które uznawane są za leki stosowane w chorobach związanych z wysokością są Nifedypina (Cordafen, Cordipin) stosowana przy rozpoznaniu obrzęku płuc oraz Deksametazon stosowany przy rozpoznaniu obrzęku mózgu. Oba leki wydawane są na receptę.

Udając się na trekking lub wspinaczkę można stosować w celu rozrzedzenia krwi, małe dawki Aspiryny, w postaci tabletek Acard. Tabletka zwykłej Aspiryny to zbyt duża dawka do profilaktyki, ale Acard (dostępny bez recepty) zawiera jej odpowiednią ilość. Stosuje się go raz dziennie. Rozrzedza krew (objaw pożądany na wysokości) i zmniejsza ryzyko pękania naczynek np. w gałce ocznej. Jeden z lekarzy wysokogórskich zalecił mi, że stosując Acard należy wykluczyć stosowanie Diuramidu i odwrotnie.

Inne apteczne gadżety

To folia NRC, rękawiczki z lateksu, scyzoryk lub nożyczki, pęseta do wyciągania ciała obcego, zapasowa para okularów przeciwsłonecznych i chusteczki nawilżające.

Jak spakować apteczkę?

Ja od zawsze pakuję leki do plastikowego pudełka z pokrywką, takiego jakie służy do przechowywania żywności. Jest to sprawdzony i bardzo dobry sposób. Wszystkie leki są wówczas dostępne w jednym miejscu, a sztywne pudełko chroni je przed zniszczeniem, np. przed wyciśnięciem tabletek z listków.

Mini podręczna apteczka z opisem leków
 
Mini podręczna apteczka z opisem leków
fot. Ola Bielecka


Żeby leki zajmowały mniej miejsca można pozbyć się tekturowych kartoników i zabrać same listki lekarstw uprzednio owijając je ulotką i spinając gumką recepturką. W miarę zużywania tabletek można odcinać puste miejsca z listka. Uwaga, trzeba pamiętać, że zużywamy tabletki i odcinamy z końca nie zawierającego daty ważności leku! W ten sposób nie pozbędziemy się informacji czy lek jest wciąż zdatny do stosowania.

Polecam zabranie ze sobą drugiego, małego pudełeczka i przechowywanie tam leków pierwszej potrzeby. Taką mini apteczkę można nosić zawsze ze sobą, podczas gdy duża apteczka będzie wędrować w plecaku wraz z tragarzem lub podczas wspinaczki zostanie w bazie.

Świetnym patentem, którego nauczyłam się od lekarzy wysokogórskich, jest pudełeczko z 4 przegródkami (na zdjęciu). W przegródkach znajdują się 4 ważne leki: środek przeciwbólowy, Diuramid, Nifedypina i Deksametazon. Na każdej przegródce z lekiem opisano markerem jakie ma zastosowanie dana tabletka (np. HACE, High Altitude Celebral Edema, czyli obrzęk mózgu, etc.), a po drugiej stronie dawkowanie (np. 4/6 h czyli 4 tabletki co 6 godzin). Dzięki takiemu opisowi każdy, kto będzie musiał użyć tego zestawu, będzie wiedział co ma podać i w jakich dawkach.

Mini podręczna apteczka z opisem dawkowania
 
Mini podręczna apteczka z opisem dawkowania
fot. Ola Bielecka


Posiadanie apteczki wyjazdowej jest niezwykle ważne. Może uratować życie, a na pewno przyczynić się do poprawy jego jakości w razie choroby. Warto mieć ze sobą chociaż podstawowe leki i wyposażenie. Często po powrocie do domu kiedy wyciągamy z plecaka nietkniętą apteczkę, myślimy: „po co tyle tego brałem”? To jest najlepszy możliwy scenariusz górskich zdarzeń. Ale jeśli cokolwiek nieprzewidzianego wydarzy się z dala od cywilizacji, nasze myśli będą zupełnie inne: „jak dobrze, że miałem to ze sobą”!

Wiele z leków, o jakich wspomniałam jest dostępnych wyłącznie na receptę. Przed zastosowaniem każdego z nich należy się skontaktować z lekarzem. Warto także omówić z nim inne leki z naszej apteczki i dostosować jej skład do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.
Życzę wszystkim wielu zdrowych wypraw i jak najrzadszego korzystania z apteczki wyprawowej!

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42931

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9361

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9072

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11188

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185764

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295161

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika

    III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.03.2014 11:44

    Liczba odwiedzin: 119769

    Zapraszamy Was już na III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika do Wielkie żarcie. Będzie to spotkanie przed świąteczne, w związku z tym odbędą się dwie prezentacje podróżnicze, gdyż kwietniowe spotkanie się nie odbędzie. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze

  •  W 5 lat dookoła świata – spotkanie z Pawłem Kilenem

    W 5 lat dookoła świata – spotkanie z Pawłem Kilenem

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 06.03.2014 11:00

    Liczba odwiedzin: 129748

    Marzyliście kiedyś o wyruszeniu w podróż dookoła świata? Co chcielibyście zobaczyć? Jakie państwa odwiedzić? Wydaje Wam się, że taka podróż to nierealny i odległy pomysł? Już niedługo będziecie mieli okazję się przekonać, że to nic bardziej mylnego! Niepowtarzalna okazja, aby posłuchać o niesamowitej wyprawie równie niesamowitego człowieka – o pięcioletniej podróży Pawła Kilena dookoła świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze