Dziś jest 16.07.2020

Imieniny obchodzą Marika, Benita, Dzierżysław, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Być turystą górskim

Autor: Aneta Mościcka

Data publikacji: 30.06.2011 11:26

Liczba odwiedzin: 16603

Tagi: góry, alpy, himalaje. góry artykuły

Wybrzeże czy góry – taki dylemat ma często wielu z nas. Ci, którzy decydują się na góry, wybierają czyste powietrze, zróżnicowaną rzeźbę terenu, piękne widoki oraz całą gamę możliwości uprawiania różnego rodzaju aktywności.

Kazbek (5047 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Gruzji
W drodze na Kazbek. Fot. Monika Bury

Turystyka górska

Pojęcie turystyki górskiej to niemalże worek bez dna, o precyzyjną definicję niezwykle trudno. Ta gałąź turystyki ciągle się poszerza i rozwija, jednocześnie staje się coraz bardziej popularna. To niemalże każda aktywność, często sezonowa, mniej lub bardziej wyczerpująca, w otoczeniu górskiego świata. W najbardziej popularnej i najbardziej masowej formie to spokojne wędrowanie wyznaczonymi szlakami, zazwyczaj w parkach narodowych, połączone z podpatrywaniem przyrody z perspektywy obiektywu fotograficznego oraz zwiedzaniem ciekawych miejsc w regionach podgórskich.

Zapalona rzesza preferuje turystykę górską o charakterze typowo sportowym. Znajdziemy wśród niej zarówno sporty łatwe i przyjemne, jak i trudniejsze oraz wymagające wielu poświęceń. Latem są to spływy kajakowe po potokach lub rzekach górskich, jazda rowerem, trekking, wspinaczka skalna bądź wysokogórska, eksploracja jaskiń oraz paralotniarstwo. Zimą – narciarstwo zjazdowe bądź biegowe, snowboard oraz zimowa wspinaczka, łącząca w sobie wspinaczkę po śniegu, skale i lodzie.

Wyjeżdżający w góry mogą zorganizować wszystko we własnym zakresie bądź skorzystać z usług wyspecjalizowanego biura podróży, zarówno w zakresie aktywnego, jak i spokojnego wypoczynku. Oferta cały czas się poszerza, często zaskakuje, np. w ostatnich latach wzrosła liczba wycieczek oferujących możliwość kontemplacji i medytacji na łonie górskiej przyrody.

Liczby w górach

Himalaje – widok z samolotu
 
Himalaje – widok z samolotu
fot. sxc.hu

Współcześnie niemalże jedna piąta globalnej turystyki koncentruje się na obszarze górskim, z czego 10 procent stanowią same Alpy, reszta jest rozproszona po całym świecie. Prawdziwego tempa turystyka górska nabrała dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku.Jeszcze w 1964 r. w regionie Mt. Everestu trekking uprawiało jedynie 20 osób, a już w 2000 r. – 27 tys. Obecnie, np. do Gangotri, jednego z najświętszych miejsc hinduizmu w indyjskich Himalajach, rocznie przybywa 3 tys. wspinaczy i tragarzy, 30 tys. turystów uprawiających trekking oraz 300 tys. pielgrzymów. Dla porównania – w szwajcarskiej Dolinie Grindelwald mieszka 4 tys. mieszkańców, a w szczycie sezonu letniego bądź zimowego liczba turystów potrafi osiągnąć nawet 20 tys. osób. Od 30 lat swój boom przeżywa zaś turystyka górska o charakterze czysto sportowym.

Dlaczego wybieramy góry?

Większość przyjeżdża w góry, aby się wyciszyć, odpocząć od męczącej codzienności, podładować baterie. Dla uprawiających wspinaczkę wysokogórską góry stanowią niemalże narkotyk, są ciągłym wyzwaniem, ciągłym łamaniem barier sportowych, ale też ciągłym pokonywaniem własnych słabości. Dla nich góry nie są celem samym w sobie, są środkiem. Jak mawiał Walter Bonatti, słynny włoski alpinista: „Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym”. Góry to przede wszystkim poszukiwanie poczucia szczęścia, które daje wykonanie trudnego zadania.

Wspinacze zdobywają szczyty świata

Chamonix-Mont-Blanc
 
Chamonix-Mont-Blanc
fot. sxc.hu

Wszystko zaczęło się od pierwszego zdobycia Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Dokonali go w 1786 r. lekarz Michel-Gabriel Paccard oraz jego tragarz Jacques Balmat, zachęceni wyznaczoną w 1760 r. przez przyrodnika z Genewy Horace-Bénédict de Saussure nagrodą za zdobycie szczytu. Wejście to dało początek alpinizmowi, który uprawiany później w Himalajach zyskał nazwę himalaizmu, uprawiany w Tatrach – taternictwa. Obecnie w sensie potocznym termin ten obejmuje każdą wspinaczkę wysokogórską uprawianą w górach wysokich o rzeźbie alpejskiej. To pierwsze imponujące wejście dało przede wszystkim jednak początek modzie na góry.

Z początkiem XIX wieku rozpoczął się podbój szwajcarskich szczytów. Ukoronowaniem serii zdobyć było pierwsze wejście na Matterhorn. Jako pierwsza 14 lipca 1865 r., dotarła tam ekipa brytyjskiego odkrywcy Ewarda Whympera. Przed 1870 r. większość głównych szczytów alpejskich została zdobyta, a ciekawość i zapał wspinaczy jedynie się pogłębiły. Pojawił się apetyt na nowe szczyty i na trudniejsze drogi.

Pod koniec XIX wieku wspinaczy można już było spotkać wszędzie – w Andach, Górach Skalistych, górach Kaukazu, Afryce, a także Himalajach. Z początkiem XX wieku uwaga wspinaczy całego świata zwróciła się ku Himalajom. Po kolei zdobywano kolejne szczyty. Po okresie przerwy spowodowanej II wojną światową przyszły szczęśliwe dla wysokogórskich zdobywców lata 50., kiedy to zdobyto większość ośmiotysięczników. Przełom nastąpił, gdy w 1953 r. członkowie wyprawy brytyjskiej – Nowozelandczyk E.P. Hillary i himalajski Szerpa N. Tenzing zdobyli najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Annapurna, Nepal
Annapurna (8091 m n.p.m.). Fot. Ewa Pluta

Do 1964 r. zdobyto wszystkie 14 szczytów powyżej 8000 m n.p.m. Na tym wyścig się jednak nie zakończył. Tak jak po zdobyciu Alp zaczęto poszukiwać nowych, trudniejszych dróg. Wraz z pierwszymi polskimi wejściami zimowymi na Noszak (7485 m n.p.m.) w 1970 r. oraz Mount Everest w 1980 r. narodził się tzw. alpinizm zimowy. Te osiągnięcia dały początek tzw. złotej dekadzie w historii polskiego himalaizmu, podczas której Polacy dokonali wielu osiągnięć na granicy możliwości. Z czasem zaczęto zdobywać szczyty bez masek tlenowych, bez zakładania obozów pośrednich bądź samotnie. Ten pęd ku nowym osiągnięciom dobrze wyraził największy himalaista wszech czasów Reinhold Messner mówiąc sam o sobie, a jednocześnie charakteryzując całą rzeszę zapalonych wspinaczy: „Wyżej niż na Everest nie wejdę, a bardziej samotnie niż w pojedynkę – nie można. Trzeba się rozejrzeć za nowym wyzwaniem”. Tych wyzwań szuka się dalej, dokonując często niemożliwego.

Rozwojowi turystyki górskiej towarzyszyło zakładanie na całym świecie klubów alpinistycznych. Najstarszym na świecie jest założony w 1857 r. w Londynie Alpine Club. W 1873 r. powstało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Od 1932 r. organizacje alpinistyczne zrzeszone są zaś w Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Alpinistycznych (UIAA).

Świadoma turystyka górska

Góry same w sobie stanowią wabik. Wchodzimy na nie z prostego powodu – ponieważ istnieją. Do przygody z nimi powinniśmy się jednak przygotować, pod względem fizycznym, technicznym, mentalnym oraz emocjonalnym. Potrzebne są umiejętności oraz wiedza, a w zdobywaniu ambitniejszych celów – doświadczenie. Pozwala to cieszyć się górami, ale jednocześnie przemierzać je bezpiecznie i świadomie bez pozostawiania śladów. Powinniśmy pamiętać, że góry nie istnieją wyłącznie dla naszej rozrywki. Dlatego jedyną zapłatą za przywilej obcowania z nimi, powinno być ich poszanowanie, zostawianie ich w takim stanie, jakbyśmy tu nigdy nie zagościli.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3300

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3298

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8969

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4918

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5778

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5443

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5209

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4063

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3958

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3584

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3719

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3040

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15165

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 23527

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3968

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 36102

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze