Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Niezbędnik turysty górskiego

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 25.07.2011 09:21

Liczba odwiedzin: 48236

Tagi: góry, góry poradnik turysty

Wakacje zbliżają się dużymi krokami, a wraz z nimi letni sezon wyjazdów w góry. Niezależnie jednak od pory roku, zanim zaczniemy zdobywać kolejne szczyty, warto zastanowić się, co ze sobą zabrać, by przygotować się na każdą ewentualność.

Na szczycie Cumbre Jurique
Fot. Cristian Ordenes

Buty

Przede wszystkim – buty. To podstawowy element wyposażenia naszego plecaka, gdyż bez odpowiedniego obuwia wyprawa może się po prostu nie udać. Muszą one spełniać dwa kryteria: zapewniać bezpieczeństwo oraz wygodę. Buty powinny chronić stopę przed urazami, o które łatwo w nierównym terenie i zabezpieczać przed poślizgnięciem, nie uwierając jednocześnie w żaden sposób. Dobierając je, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie uciskają palców ani kostki oraz czy będziemy w stanie włożyć w nie stopę w grubszej skarpecie. Nie wolno też zakładać, że buty sie rozejdą czy dopasują, dlatego już w sklepie muszą idealnie leżeć na stopie. Ważne, by sięgały za kostkę, co ochroni ją przed skręceniem, poza tym but wiązany wysoko nie rozwiązuje się tak często w terenie. Buty do trekkingu powinny też posiadać gumową, grubą podeszwę z odpowiednim obieżnikowaniem, która zabezpieczy nas przed poślizgnięciem. Najnowsze modele wykonane są z takich materiałów jak goretex oraz vibram.

Vibram to rodzaj podeszwy, idealnie nadającej się do wyjścia w góry, nie spełni on jednak swojej funkcji w mieście, bowiem ściera się na betonowym podłożu. Goretex to natomiast bardzo cienka membrana umieszczona pomiędzy materiałem zewnętrznym a podszewką – wodoodporna, wiatroszczelna i jednocześnie oddychająca. Buty trekkingowe zrobione z takich materiałów są idealne do wyjścia w teren, ich cena jest jednak odpowiednio wyższa. Warto też zabrać ze sobą dodatkowe obuwie, np. wygodne adidasy czy sandały⁄klapki, dzięki którym podczas pobytu na polu namiotowym czy w schronisku, stopa będzie miała okazję odpocząć. Można również wejść w nich pod prysznic, nie ryzykując zarażeniem chorobami skórnymi.

Odzież

Podczas wypadu w góry najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Bardzo istotną rolę odgrywa kurtka. Nie może być to jednak zwykły płaszczyk zakupiony w pobliskim kiosku. Kurtka, podobnie jak buty, musi chronić przed deszczem i wiatrem oraz zapewnić ciepło. Jednocześnie, podobnie jak spodnie, powinna być oddychająca, co oznacza, że umożliwi transport wyparowanego potu na zewnątrz. Funkcję tę sprawuje wspomniana już wcześniej membrana goretexowa. Pod warstwą zewnętrzną mieści się warstwa termiczna, której zadaniem jest utrzymywanie wytworzonego ciepła i najlepiej w tej roli sprawdza się polar.

Są trzy rodzaje polarów: najcieńszy oznaczany jako 100, średniej grubości – 200 i najgrubszy – 300. Polar 200 jest najbardziej uniwersalny i nadaje się na każdą porę roku. Aby jednak warstwa zewnętrzna i termiczna spełniły swoje zadanie, ważne jest abyśmy posiadali także oddychającą bieliznę, gdyż standardowa bawełniana zatrzymuje pot i nie pozwala na odprowadzenie go na zewnątrz.

W górach niezbędne okazują się także rękawiczki – latem mogą być to rękawiczki typu kolarskiego, przydatne podczas podtrzymywania się zimnych zabezpieczeń, zimą jednak konieczne są rękawice ciepłe, najlepiej dwie pary noszone warstwowo. Ostatni niezbędny elementem wyposażenia stanowi czapka – w zimie chroniąca przed utratą ciepła (przez głowę tracimy nawet 70 proc. ciepła wytwarzanego przez organizm), latem – przed przegrzaniem.

Namiot, plecak, śpiwór

Wybierając się w góry na dłuższy trekking, trzeba zabrać ze sobą te 3 elementy. Należy pamiętać, że namioty dwuosobowe są faktycznie przeznaczone dla dwóch osób i nie ma w nich miejsca na plecaki. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, czy nasz namiot posiada przedsionek, który przydatny jest także do gotowania podczas złej pogody. Gdy wybieramy się w góry w parach, można wyposażyć się w namiot trzyosobowy. Powinniśmy się również upewnić, czy szwy są podklejone, bo to zabezpieczą go przed przeciekaniem. Przed wyjazdem można też namiot zaimpregnować.

Plecak, w którym będziemy przenosić nasz górski dobytek, musi być dopasowany do wzrostu i budowy ciała. Najlepiej, aby wyposażony był w wewnętrzny stelaż, dzięki któremu mniej obciąży kręgosłup. Powinien mieć też wygodny pas biodrowy, dzięki któremu część ciężaru zostanie przeniesiona na biodra, dobrze też by jego waga nie przekraczała 20 proc. ciężaru naszego ciała. Warto zwrócić uwagę na to, czy boczne kieszenie są odpinane, aby na ich miejsce można było dopiąć karimatę lub namiot. Plecak na wyprawę kilkudniową powinien mieć co najmniej 60 – 70 litrów pojemności, na wycieczkę krótszą – 20 do 35 l. Ważne, aby każdy wyposażony był w kilka praktycznie rozmieszczonych kieszeni oraz uchwytów czy troczków.

Ostatni element – śpiwór. Istnieją dwa rodzaje śpiworów – wypełnione naturalnym puchem i włóknem poliestrowym. Naturalny puch ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, niewiele waży i łatwo go skompresować, szybko jednak przyswaja wilgoć. Śpiwory z włóknem sztucznym są bardziej odporne na wilgoć, łatwiej jest je też wysuszyć. Przy zakupie śpiwora, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres temperatur, w jakich konkretny śpiwór się sprawdza. Producent zakłada, że śpiący człowiek jest wypoczęty i osłonięty od wiatru, dlatego też warto kupować śpiwór z zapasem temperaturowym. Najlepszym rodzajem śpiwora jest tzw. mumia, wyposażona w kaptur. Dobrze, żeby na zamku błyskawicznym znajdowała się specjalna nakładka, bowiem tą drogą ucieka znaczna ilość ciepła. W końcu lepiej, żeby było za ciepło niż żebyśmy zmarzli.

Nie wolno zapomnieć

Jest kilka rzeczy, o których po prostu nie można zapomnieć planując wyjazd w góry. Do takich należy apteczka. Podczas trekkingu może się zdarzyć, że skaleczymy się o wystające gałęzie czy kamienie. Dlatego warto mieć przy sobie różnego rodzaju plastry, bandaż zwykły oraz elastyczny, wodę utlenioną, jałowe opatrunki, aluminiową folię termiczną oraz koniecznie – co najmniej jedną parę ochronnych lateksowych rękawiczek. Może się bowiem zdarzyć, iż będziemy musieli pomóc nieznajomej osobie i dla własnego bezpieczeństwa należy zakładać rękawiczki chroniące na przykład przed zarażeniem wirusem HIV.

Innym ważnym elementem naszego wyposażenia powinna być mapa, która dostarczy informacji o przebiegu szlaków turystycznych i położeniu schronisk. Opuszczając miejsce pobytu, warto również zostawić wiadomość o trasie wycieczki i planowanym czasie powrotu. W razie wypadku ułatwi to sprowadzenie pomocy w odpowiednie miejsce. Nie wolno zapomnieć też o telefonie komórkowym z naładowaną baterią.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27278

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6063

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51109

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129438

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196772

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze