Dziś jest 15.01.2025
Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa
Autor: Ola Bielecka
Data publikacji: 27.04.2014 00:44
Liczba odwiedzin: 8425
Tagi: azja, himalaje, mount everest, annapurna, góry relacje z podróży, ola bielecka
Z okazji Świąt Wielkanocnych relacja z kilku ostatnich lat, w czasie których spędziłam te święta z dala od domu. Czyli jak wygląda malowanie pisanek i śmigus dyngus na wysokości 5000 m.
W domu czy na urlopie?
W Polsce, wszyscy z małymi wyjątkami, obchodzimy i celebrujemy dwa święta. Boże Narodzenie i Wielkanoc. O ile to pierwsze zwykło się kojarzyć ze świętem „ważniejszym”, bardziej rodzinnym i domowym, o tyle Wielkanoc straciła nieco na familijnej atmosferze i coraz częściej jest okazją do urlopowego wyjazdu. Także w góry.
Ten rosnący trend obserwowany w ciągu ostatnich kilku lat zaowocował wysypem trekkerów i wspinaczy w górach, zwłaszcza w Himalajach. Nic dziwnego, bo o tej porze roku są po prostu bajeczne. A to za sprawą kwitnących rododendronów, do których tym naszym, krajowym, jest bardzo daleko. W Himalajach rododendrony to nie jakieś tam rachityczne krzewinki, ale potężne drzewa, obsypane tysiącem kwiatów. Kwitną na przełomie marca i kwietnia. To niesamowite i przede wszystkim niezapomniane widowisko dla odwiedzających góry. Całe niższe partie gór toną w różowo czerwonym morzu.
Himalaje najpiękniejsze są wiosną
Himalaje są świetnym wiosennym kierunkiem wypraw także ze względu na pogodę. Jest ciepło i słonecznie, a w bazach pod najwyższymi szczytami roi się od wspinaczy, dla których właśnie rozpoczyna się sezon.
Nic więc dziwnego, że wiele osób, zamiast spędzać święta w Polsce, decyduje się na wyjazd. Ja także przez ostatnich kilka lat spędzałam święta wysoko w górach i zawsze były to Himalaje. Kilka razy Wielkanoc zastała mnie w przeróżnych wioskach na szlaku do bazy pod Everestem, a raz wielkanocne śniadanie zjadłam w samej bazie pod Annapurną.
Zawsze był to szczególny czas, który zbliżał mnie myślami do Polski i bliskich, którzy zostali w kraju. Oczywiście zawsze dużo wcześniej wiedziałam, że Wielkanoc spędzę daleko, więc robiłam zapasy świątecznej żywności, którą można było zabrać ze sobą. Zresztą nie tylko ja, ale wszyscy którzy byli wtedy ze mną w górach. Niektórzy z plecaków wyjmowali czekoladowe pisanki, inni ozdoby, małe kurczaczki czy sztuczne bazie. Inni zabierali ze sobą kabanosy, wiejską kiełbasę, chrzan w słoiczku, mandarynki i inne frykasy, jakie tylko nadawały się do przewożenia.
W Sobotę Wielkanocną zbieraliśmy wszystkie dobra, jakie kto miał ze sobą. Gromadziliśmy je w jednym miejscu i z dostępnych materiałów szykowaliśmy świąteczne dekoracje. Do ozdabiania używaliśmy wszystkiego. Pod Annapurną wykorzystaliśmy suche o tej porze roku trawy z poprzedniego sezonu i wypletliśmy z nich proste koszyki wielkanocne.
Nepalskie jajka, polska tradycja
Obowiązkowym punktem programu było malowanie pisanek. Jajka są jak wiadomo dostępne niemal w każdym zakątku świata. Dlatego też nie mieliśmy problemu z ich dostępnością. Problem leżał gdzie indziej. A właściwie nie problem, lecz wyzwanie. Najpierw bowiem musieliśmy wytłumaczyć Szerpom, co robimy i dlaczego. Zaczynało się więc od opowieści o świętach, na czym polegają, dlaczego malujemy jajka i następnego dnia oblewamy się wodą.
Oczywiście najwięcej radości wzbudzały pisanki. Czegoś takiego nikt w Himalajach jeszcze nie widział. Zawsze na dzień przed Wielką Niedzielą rozdawałam wszystkim uczestnikom wyprawy zabrane z Polski flamastry i malowaliśmy pisanki. Było przy tym dużo radości, śmiechu i fajnej zabawy. Wzory pisanek łączyły dwie kultury, nepalską i polską oraz buddyzm z chrześcijaństwem. To była lekcja tolerancji i przykład jak można łączyć, działać razem i wspólnie świętować.
Dodatkowo każdego roku organizowaliśmy konkurs na najładniejszą pisankę. W sobotnie popołudnie wystawialiśmy do oglądania zrobione przez nas pisanki. Każdy mieszkaniec wioski, trekker lub wspinacz mogli je obejrzeć i zagłosować na tą, która podobała się najbardziej. Następnego dnia zliczaliśmy głosy i ogłaszaliśmy zwycięską himalajską i wielkanocną pisankę. Zwycięzca jako nagrodę, dostawał tort, który zlecaliśmy do upieczenia dzień wcześniej. Tak jest, najprawdziwszy tort w Himalajach, upieczony w blaszanym garnku, na piecu na drewno.
Najśmieszniejsza sytuacja wydarzyła się, kiedy jedna z osób zapragnęła ozdobić pisankę nepalskimi napisami. Niestety nie mieliśmy pod ręką żadnych wzorów nepalskich liter, a jedynym miejscem, gdzie widniały nepalskie napisy był banknot. Następnego dnia Sherpowie mieli niezły ubaw gdy podczas oglądania pisanek czytali na jednej z nich napis „1000 rupii”.
Wielkanocne Wielkie Śniadanie
W Wielką Niedzielę wstawaliśmy wcześniej i wspólnie przygotowywaliśmy stół wielkanocny. Za każdym razem był naprawdę piękny. Starania wszystkich by to śniadanie było wyjątkowe, nigdy nie szły na marne. Za każdym razem wiele osób z wioski przychodziło do lodży, w której się zatrzymywaliśmy, aby zjeść z nami to wyjątkowe śniadanie. Dzieliliśmy się pisankami, składaliśmy życzenia, a Szerpowie próbowali potraw przywiezionych z Polski. Częstowaliśmy ich kiełbasą i chrzanem. Kabanosy z Sokołowa były hitem. Sami Szerpowie także przynosili coś ze sobą, zwykle było to ciasto marchewkowe lub pudding ryżowy z kawałkami kokosa i rodzynkami.
Na pamiątkę zostawialiśmy im pisanki i nasze świąteczne dekoracje. Być może zdobią teraz jakąś lodżę daleko w Himalajach lub stały się zabawką nepalskiego dziecka. Święta daleko w górach zbliżały nas do siebie, uczestnicy wyprawy i Szerpowie na ten jeden dzień stawali się rodziną. Zawsze myślałam, że w takich chwilach najłatwiej odnaleźć magię świąt.
Szczerze mówiąc nigdy nie widziałam, aby ktoś inny świętował w ten sposób w górach. Trekkersi z innych krajów przychodzili do nas mówiąc, jak to fajnie, że organizujemy święta. Czasami opowiadali, co robią teraz ich rodziny w domach i jak świętują lub przypominali sobie jakąś świąteczną anegdotkę ze swojego życia.
Święta to wyjątkowy czas, rodzinny i ważny, ale nawet gdy jest się z daleka od domu, można spędzić go w cudownej atmosferze. Czegoś się nauczyć, pokazać komuś nasze tradycje i zwyczaje i podzielić się tą wyjątkową atmosferą, a właściwie stworzyć ją. W takich miejscach odnajduje się starą prawdę, o której często zapominamy. To my sami tworzymy atmosferę świąt. A ich magii nie wyczarują prezenty, tony jedzenia i czy odświętne ubranie.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16917
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12124
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 182633
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 213729
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8587
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7494
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42940
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9364
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11770
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9073
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11197
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8530
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10438
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6950
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9083
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7064
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 73049
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 185866
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8478
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 295342
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.02.2014 13:02
Liczba odwiedzin: 126396
„Trampki” – to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Mimo że spotkań i festiwali podróżniczych z roku na rok jest coraz więcej, jak twierdzi główna pomysłodawczyni i organizatorka imprezy Anita Demianowicz, na większości z nich królują panowie. Przyszła pora, aby zmienić ten trend. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.01.2014 15:35
Liczba odwiedzin: 131197
Zapraszamy na prezentację multimedialną i relację z podróży do krain nomadów – górskich republik Kirgistanu i Tadżykistanu. »
Powered by Webspiro.