Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wyprawa szlakiem wulkanów

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 11.06.2013 10:32

Liczba odwiedzin: 5531

Tagi: wywiady, góry, gruzja, turcja, iran, góry wywiady

Półtoramiesięczna podróż z celem – ekipa miłośników gór wyrusza wkrótce na wyprawę, w trakcie której zamierzają wspiąć się na 4 szczyty: Elbrus, Kazbek, Ararat, Damavand. Każda z gór jest wyzwaniem, każda ma swój niepowtarzalny charakter, ale łączy je jedno – wszystkie są wulkanami i znacząco przewyższają to, co znajduje się w okolicy. Rozmawiamy z Grzegorzem Piekarskim, jednym z uczestników wyprawy Szlakiem Wulkanów.

Widok z gruzińskiej wioski Kazbegi, w tle Kazbek (5047 m n.p.m.)
 
Widok z gruzińskiej wioski Kazbegi, w tle Kazbek (5047 m n.p.m.)
fot. Nicolai Bangsgaard

Ewa Pluta: Zamierzacie zdobyć 4 szczyty w ciągu prawie 1,5 miesiąca: Elbrus, Kazbek, Ararat, Damavand. To ambitny plan. Jak się do niego przygotowujecie?

Grzegorz Piekarski: Nasze przygotowania do wyprawy odbywają się dwutorowo. Po pierwsze do tego typu wyprawy należy precyzyjnie przygotować się od strony logistycznej i formalnej. Obecnie staramy się dokładnie zaplanować podróż. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania wiz do Iranu. Wizy rosyjskie już mamy, porozumieliśmy się też z pośrednikiem pomagającym przy uzyskiwaniu pozwolenia na wejście na Ararat. Od strony transportowej zakupiliśmy już bilety lotnicze z Teheranu do Lwowa oraz planujemy zakup biletów kolejowych z Brześcia do Mineralnych Wód w Rosji, miasta położonego u stóp Kaukazu. Staramy się również uzyskać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat topografii szczytów, które planujemy zdobyć, chcemy mieć możliwość wykorzystania nawigacji GPS na wypadek braku widoczności podczas zejścia. Tutaj niezwykle pomocny jest internet oraz relacje z poprzednich wypraw.

Z drugiej strony nie zaniedbujemy przygotowywania fizycznego, które niewątpliwie będzie bardzo ważne podczas żmudnych i długich podejść. W miarę możliwości planujemy weekendowy wypad w Tatry, aby przyzwyczaić nasze nogi do wielogodzinnych wędrówek. A na co dzień wiele czasu spędzamy na poprawianiu naszej kondycji podczas biegania, pływania, jazdy na rowerze oraz wizyt na siłowni.

Mały i Wielki Ararat tworzą rozległy masyw wulkaniczny, położony na terenie Turcji, tuż przy granicy z Armenią i Iranem
 
Mały i Wielki Ararat tworzą rozległy masyw wulkaniczny, położony na terenie Turcji, tuż przy granicy z Armenią i Iranem
fot. Źródło: Wikimedia

Możecie pokrótce opisać każdy ze szczytów? Jaki jest Elbrus, czego można się spodziewać po Kazbeku, jak „ugryźć” Ararat i co ma do tego wszystkiego Damavand?

Zgodnie z nazwą naszej wyprawy wszystkie góry są wulkanami, pomimo tego, że każdy z nich można scharakteryzować jako górę ewidentnie przewyższająca wszystko w okolicy, to jednak istnieją różnice. Dwa pierwsze szczyty znajdują się na Kaukazie, tylko na nich znajduje się lodowiec, na pozostałych można trafić jedynie na wieczne śniegi.

Elbrus jest najwyższym szczytem naszej wyprawy, jednak przy wyborze najpopularniejszej trasy nie przedstawia większych trudności technicznych. Wbrew towarzystwom geograficznym Reinhold Messner właśnie ten szczyt uważa na najwyższy punkt Europy, czyniąc go jednym z elementów Korony Ziemi. Kazbek w przeciwieństwie do poprzedniej góry jest bardziej strzelisty. Tam według mitologii miał przy przykuty do skał Prometeusz. Ararat jest górą podobną trochę do Elbrusu, ze względu na dwuwierzchołkową płaską bryłę. Nie sposób nie wspomnieć przy jego okazji o Arce Noego która gdzieś w śniegach spoczywa od czasów potopu.

Damavand (5604 m n.p.m.), irański szczyt znajdujący się w górach Arborz
 
Damavand (5604 m n.p.m.), irański szczyt znajdujący się w górach Arborz
fot. Źródło: Wikimedia

Damavand to także legendarna góra, jednak ze względu na inny krąg kulturowy mało wiemy o historiach ze smokiem w roli głównej. Nie trudno jednak o takie skojarzenia, ponieważ zgodnie z różnymi relacjami jest to najbardziej aktywny wulkan i dobrze wyczuwalny jest ponoć zapach siarki.

Który szczyt jest najtrudniejszy pod względem technicznym? Spodziewacie się jakiś poważnych trudności?

Najtrudniejszym technicznie szczytem jest Kazbek. Podczas wspinaczki trzeba pokonać pokryty szczelinami lodowiec oraz śnieżno-lodowy kuluar o wysokości ok. 50 m znajdujący się tuż przed szczytem. Jednak najbardziej determinujące stopień trudności każdej z gór będą warunki atmosferyczne, które na takich wysokościach potrafią się zmieniać bardzo szybko. Nagłe załamanie pogody może bardzo utrudnić lub też praktycznie uniemożliwić dalszą wspinaczkę.

Kto jedzie na wyprawę? Znacie się z poprzednich wyjazdów?

Na wyprawę jedziemy w 5 osób. Niestety żadna dziewczyna nie zdecydowała się na podróż, więc jedziemy tylko w męskim gronie. Wszyscy znamy się minimum 3 lata, niektórzy znacznie dłużej, bo od liceum czy nawet gimnazjum. Jeśli chodzi o wspólne wyjazdy to każdy z każdym jakąś podróż przynajmniej raz już odbył, także znamy się całkiem nieźle :)

Uczestnicy wyprawy, od lewej: Mateusz Borowy, Grzegorz Piekarski, Michał Gryglicki, Jakub Majewski
 
Uczestnicy wyprawy, od lewej: Mateusz Borowy, Grzegorz Piekarski, Michał Gryglicki, Jakub Majewski
fot. Źródło: szlakiemwulkanów.blogspot.com.pl

Jak zamierzacie wykorzystać czas między zdobywaniem kolejnych szczytów? Zasłużony relaks czy intensywne zwiedzanie, skądinąd, bardzo interesujących krajów?

Zdecydowanie nastawiamy się na intensywne zwiedzanie, o relaksie dopiero pomyślimy po powrocie do Polski. Intensywne nie oznacza jednak pobieżne. Zamiast 10 miejsc wolimy się skupić na 2-3. Nie sztuką jest przejechać szybko trasę pełną atrakcji tak jak, z całym szacunkiem, Japończycy. Ważne jest, aby dobrze wybrać cele i zatrzymać się w nich dłużej tak, aby nie pozostały wspomnienia tylko obrazów, ale też i ciekawych przeżyć, i być może nowych znajomości. Często też się okazuje, że najciekawsze jest to, o czym nie ma żadnej wzmianki w przewodnikach. Można zatem powiedzieć, że głównym planem będzie improwizacja.

Najwięcej czasu zamierzamy spędzić w Iranie, bo około 3 tygodni i to właśnie ten kraj poza zdobywaniem szczytów jest naszym głównym celem.

Za nieco ponad miesiąc ruszacie w trasę. Czego się najbardziej obawiacie?

W tej chwili jeszcze na żadne obawy nie ma czasu, gdyż każdy z nas na razie myśli o zaliczeniu wszystkich egzaminów na uczelni, żeby móc z czystym sumieniem wyruszyć na wyprawę. Obawy prawdopodobnie przyjdą na krótko przed wyjazdem. Starannym przygotowaniem staramy się eliminować wszystkie źródła niepewności, jednak nie przeceniamy swoich możliwości. Strach w górach jest źródłem rozsądku, więc w jakimś stopniu też jest potrzebny.

Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu i Rosji, położony na terenie rosyjskiej republiki Kabardo-Bałkarii
 
Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu i Rosji, położony na terenie rosyjskiej republiki Kabardo-Bałkarii
fot. Mirritil (źródło:Wikimedia

Jeśli chodzi o konkretne przykłady to przy zdobywaniu szczytów z pewnością obawiamy się wysokości i warunków tam panujących. Nie wiemy, jak nasze organizmy nań zareagują. Drugą sprawą, przede wszystkim jeśli chodzi o Iran jest temperatura, która w sierpniu osiąga tam najwyższe wartości.

Tak na marginesie – ile będzie ważyć bagaż każdego z Was?

Liczymy, że uda się zmieścić w ok. 20 kg. Co roku wyciągamy wnioski z poprzednich wypraw ograniczając ilość niepotrzebnych rzeczy, ale niestety nie zawsze udaje się odpowiednio odchudzić plecak. W tym roku ze względu na charakter wyjazdu postanowiliśmy zastąpić część ubrań i sprzętu wyjątkowo lekkimi odpowiednikami, co znacznie pozwoli odciążyć nas podczas wspinaczki.

Wyprawę Szlakiem Wulkanów można śledzić na stronie:

http://szlakiemwulkanow.blogspot.com/


Portal Etraveler.pl objął patronat medialny na wyprawą Szlakiem Wulkanów.

Komentarze (2)

  • Bąbel (gość)

    Bąbel (gość)

    26.06.13, 17:20

    Pozazdroscic pasji i determinacji! Trzymam kciuki zeby wszystko sie udalo :)

    Zgłoś

  • ewa (gość)

    ewa (gość)

    11.06.13, 12:00

    Elbrus jest trudniejszy niż Kazbek ;). Pomysł super, powodzenia!

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115046

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze