Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wakacje w cieniu hałdy

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 09.08.2011 09:35

Liczba odwiedzin: 6390

Tagi: europa, belgia, wielka brytania, blegny, industrial

Tam, gdzie kiedyś stały dymiące kominy, dziś spacerują wycieczki. Do szybów nie zjeżdżają już górnicy, a pomiędzy kompresorami, plątaniną rur i skomplikowaną maszynerią ciężko spotkać robotników. Widać za to grupki turystów. Czy turystyczna nisza ma szansę stać się dominującym trendem?

Industrial
Industrialne plenery na wakacje. Fot. sxc/hu

Do fabryki marsz!

Turystyka industrialna, czyli najkrócej mówiąc, eksploracja terenów poprzemysłowych powoli przestaje być rozrywką niszową. Fabryki, sztolnie, kopalnie, dawne wyrobiska, huty, zapory wodne, przejażdżki historycznymi tramwajami czy autobusami to już nie tylko fanaberia wąskiej grupki szaleńców. Co więcej, osoby, które jeszcze nie tak dawno wybierały urlop konwencjonalny – gorące piaski, lazurowa woda, rozłożyste palmy – dziś chętnie zamienią leżak i rurkę na kask czy ochronne okulary, założą specjalistyczną odzież i zjadą kilkaset metrów pod ziemię. Sytuacja jest o tyle komfortowa, że turyści nie muszą takich wycieczek organizować na własną rękę, lecz mogą skorzystać z ofert biur podróży, które w owej niszy zauważyły spory potencjał. I skutecznie go wykorzystują. Turystyka industrialna, choć w Polsce ciągle wydaje się nowinką i nie znajduje należytego miejsca w powszechnym obiegu, bynajmniej nie jest nowa.

I co teraz z tym zrobimy?!

Gwałtowny wybuch, intensywny rozwój oraz spektakularny koniec – rewolucja przemysłowa w zachodniej Europie po wielu latach prosperity zaczęła dogorywać. Pojawienie się kryzysu w latach 50. i 60. ubiegłego wieku miało dwojakie konsekwencje: przede wszystkim zamykano setki fabryk, a tysiące ludzi traciło miejsca pracy, z kolei rosnące bezrobocie generowało wiele problemów społecznych. Wielka Brytania, dotknięta przez recesję jako pierwsza, musiała stawić czoła nowym problemom. Co zrobić ze zdewastowanym środowiskiem, z zanieczyszczonymi rzekami, pejzażem, w którym nie widać drzew, widać natomiast las kominów? Czym zająć bezczynnych robotników? Jak złagodzić, bynajmniej nie łagodne, nastroje społeczne?

Trzeba sprowadzić turystów! Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, które postawiły na ochronę i promowanie dziedzictwa poprzemysłowego. Narodowe Muzeum Górnictwa Big Pit czy Centrum Dziedzictwa Kopalń Nenthead wymieniane są pośród sztandarowych atrakcji turystycznych. Podobnie jak Zagłębie Ruhry w Niemczech, które jeszcze cztery dekady temu nie odwiedziłaby żadna wycieczka. Dziś jest inaczej, górnicze tereny zalicza się do pionierskich, jeśli chodzi o rozwój turystyki poprzemysłowej. Niemałą rolę w tym odegrali Zieloni, którzy zaniepokojeni spustoszeniami w środowisku naturalnych, zaczęli bić na alarm. Coraz więcej osób przyjeżdżało nad Ren, by zobaczyć skutki intensywnego rozwoju gospodarczego. Coraz częściej osoby te wyjeżdżały zachwycone postindustrialnym pejzażem. Stąd już tylko krok do komercjalizacji miejsca i… narodzin turystyki poprzemysłowej.

Nowy produkt turystyczny

Industrial jaklo produkt turystyczny?
 
Industrial jaklo produkt turystyczny?
fot. iStockphoto

Dlaczego przemysłowa spuścizna stała się nagle atrakcyjna i konkurencyjna wobec innych sposobów spędzania wolnego czasu? Otóż industrialny produkt turystyczny posiada coś, czego urlop pod palmą nie zapewnia. Dreszczyk emocji i cudowny przypływ adrenaliny są „dobrem pożądanym” przez wielu turystów, którzy stają się coraz bardziej wybredni. Atakowani przez rozliczne oferty biur podróży, znudzeni dotychczasowymi, szukają nowych wrażeń. Poza tym, turystyka industrialna skierowana jest do osób, które wolą aktywnie spędzać czas. Niejednokrotnie eksploracja poprzemysłowych terenów wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Czasem trzeba się na coś wspiąć, przeczołgać, bywa, że zjechać do klaustrofobicznego szybu. Można skoczyć na bungee z fabrycznego komina lub polecieć balonem, jak to miało miejsce w Wieliczce. To wszystko ociera się o ryzyko, które czyni turystykę industrialną jeszcze bardziej atrakcyjnym produktem.

Oczywiście ryzyko jest jak najbardziej kontrolowane. Obiekty przemysłowe są odpowiednio zaadaptowane i zabezpieczone, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem po ściśle wytyczonych ścieżkach. Dawne przemysłowe molochy przekształca się na muzea, których oferta nie jest już tylko skierowana do niszowej grupki fascynatów zabytków techniki, lecz nierzadko do całych rodzin. To właśnie budowa atrakcyjnej, komercyjnej otoczki była niezbędna, by z siermiężnego industrialu uczynić produkt turystyczny.

Park Rozrywki w Blegny – Belgia – studium przypadku

O kreowaniu efektownej otoczki wiedzą sporo Belgowie z prowincji Liege, którzy jedną z najstarszych kopalń w regionie zamienili w ogromny park rozrywki, gdzie z powodzeniem można spędzić cały dzień. I dodatkowo nie być znudzonym. W roku 1980 przeżyto tam dwa wstrząsy. Pierwszym była wiadomość o zamknięciu nierentownej kopalni, drugim, decyzja o powstaniu nowoczesnego parku rozrywki. Dwa lata później odnotowana niezłą frekwencję – Blegny odwiedziło około 20 000 amatorów górnictwa, a kolejne lata tylko tę liczbę zwielokrotniły.

Dziś Park Turystyczny Blegny wraz z innymi atrakcjami Walonii znajduje się w czołówce miejsc najchętniej odwiedzanych przez Belgów. Sukces tkwi w bezpośrednim doświadczeniu, które staje się udziałem zwiedzających. Wycieczka, podczas której tłumaczy się działanie skomplikowanych urządzeń górniczych oraz pokazuje drogę od momentu wydobycia węgla aż do jego sprzedaży, trwa dwie godziny. Już na wstępie dostaje się hełm i odzież ochronną, potem zjazd prawdziwą klatką górniczą na głębokość 30 bądź 60 metrów, przewodnik pokazuje kolejne etapy wydobycia węgla, prowadząc grupę np. na płuczkę czy do sortowni. Huk maszyn, zapach podziemia, poruszanie się w ciasnym tunelu – to pobudza wyobraźnię. Zostają jeszcze atrakcje naziemne: Muzeum Górnictwa, park rekreacyjny, pole do mini-golfa, restauracja, teren piknikowy, plac zabaw dla dzieci, wycieczka zabytkowym wagonikiem po okolicy czy rejs po rzece. Zobaczyć wszystko, to spędzić w Blegny cały dzień.

Park Rozrywki Blegny jest już ugruntowaną marką turystyczną regionu, co przekłada się także na zatrudnienie miejscowych – wielu z nich prowadzi małe hoteliki i gospodarstwa agroturystyczne, sklepy z pamiątkami i bary. Komercjalizacja kopalni okazała się strzałem w dziesiątkę, jej władze zacierają z zadowolenia ręce i przebąkują, że może obiekt powinien być czynny 24 godziny na dobę. Całe przedsięwzięcie to dobrze odrobiona przez Belgów lekcja turystyki i promocji regionu. Aż chce się podejrzeć.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • paweł czarnecki (gość)

  paweł czarnecki (gość)

  19.05.12, 20:12

  świetne, uwielbiam fabryki, kominy. zaczęlo się od elektrowni żerań i siekierki

  Zgłoś

 • Turysta (gość)

  Turysta (gość)

  16.01.12, 16:54

  spoko, jak ktoś lubi jechać na wakacje i patrzeć na kominy... Ja w każdym razie nigdy bym się nie zdecydował na taki urlop.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6169

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5768

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18014

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7208

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8831

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7810

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8057

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6488

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7074

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5701

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6297

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5044

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35945

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79071

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6441

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117942

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze