Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jacek Pałkiewicz wszerz i wzdłuż

Autor: Katarzyna Koput

Data publikacji: 17.07.2012 21:13

Liczba odwiedzin: 74233

Tagi: staż zadanie 6 sylwetka, katarzyna koput

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. - Ryszard Kapuściński

Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. turystyka.wp.pl
Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. turystyka.wp.pl


Jacek Pałkiewicz w pigułce

Urodził się w niemieckim obozie pracy kierowanym przez Oddziały Szturmowe NSDAP , a później „eskadrę ochronny” NSDAP, policję i całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Zbrojnego SS. Swoją karierę podróżnika rozpoczynał jako oficer na statkach bandery panamskiej. Pracował jako inspektor w kopalni diamentów w Sierra Leone, położonym na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i w kopalni złota w Ghanie, położonej w zachodniej Afryce.

W roku 1975 ukończył w Mediolanie Szkołę Dziennikarską i od tego czasu pracował w zawodzie jako dziennikarz. Jego artykuły były publikowane w ilustrowanym dodatku „Sette” do „Corriere della Sera”, jednym z czołowych dzienników we Włoszech. Jest ponadto autorem książek i filmów. Obecnie publikuje w magazynach europejskich. Na terenie swojej ojczyzny współpracuje z Newsweek Polska, Rzeczpospolita i Uważam Rze. Jacek Pałkiewicz był uczestnikiem oraz organizatorem wielu międzynarodowych wypraw. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J.A. Gagarina w programie przetrwaniowym. Jest on również nauczycielem w elitarnych jednostkach specjalnych ds. Strategii przetrwania w odmiennych warunkach klimatycznych.
W roku 1983 z jego inicjatywy została utworzona szkoła przetrwania w miejscowości Bassano del Grappa, znajdującej się we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska.

Pan Jacek jest członkiem elitarnej Royal Geographical Society, jak też The Explorers Club, Societa Geografica Italiana, Societad Geografica de Lima i Rossijskoje Geograficzieskoje Obszcziestwo.
„W dowód uznania, w 1994 r. Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. Rekomendujący go Thor Heyerdahl podkreślił wtedy jego zaangażowanie w poszerzanie granic ludzkich możliwości w skrajnych warunkach trudnego do życia środowiska oraz różnorodność charakteru ekspedycji przez niego kierowanych.
"Jacek Pałkiewicz to najkrócej mówiąc reporter i eksplorator, który od 40 lat przemierza peryferie świata. Jest on twórcą survivalu w Europie".

Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. mediatravel.pl

Niektóre osiągnięcia Jacka Pałkiewicza:

1. 20-dniowa piesza wędrówka przez Saharę 1972.

2. Samotne przepłynięcie Atlantyku łodzią ratunkową w 44 dni (Dakar - Georgetown) 1975.

„W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej, bez radia i sekstantu. Jego rejs, pierwszy tego rodzaju w historii żeglugi, był swego rodzaju laboratorium psychologii kosmicznej. Badacze z NASA byli zainteresowani problematyką deprywacji w czasie jego 44- dniowej żeglugi i wykorzystaniem doświadczenia dobrowolnego rozbitka w warunkach ekstremalnej izolacji."

3. Dotarcie na reniferach do bieguna zimna (Syberia) 1989.

4. Przejazd na słoniach przez dżunglę wietnamską 1992.

5. Ekspedycja na jakach w Bhutanie 1995.

6. Przepłynięcie rzeki Jangcy na sampanie 1995.

7. Odkrycie źródła Amazonki 1996 (potwierdzone przez rząd peruwiański i Towarzystwo Geograficzne w Limie)
„W 1996 r. jego naukowa ekspedycja zlokalizowała źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. Odkrycie zostało oficjalnie potwierdzone przez Towarzystwo Geograficzne w Limie, które rozpowszechniło ten fakt w bliźniaczych instytucjach na świecie. Za to odkrycie Pałkiewicz został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.”

8. Twórca "survivalu" w Europie, własna "szkoła przetrwania" w Bassano del Grappa we Włoszech 1982.

9. Szkolenie kosmonautów rosyjskich oraz jednostek antyterrorystycznych z krajów NATO.

10. Bursztynowy Motyl 1998 (nagroda za najlepszą książkę podróżniczą roku 1997).

11. „Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi."

12. Poznał największe dżungle i pustynie naszej planety.

13. „Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami".

14. „Wrażliwy na temat zagrożenia zdrowia naszej planety, nie jednokrotnie podejmował krucjaty przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody".

15. „W 2007 r. został odznaczony Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu, oraz Złotym Krzyżem Zasługi. „Za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża)".

Dokonania Jacka Pałkiewicza ukazuje wydana w 2010 r. biografia Pałkiewicz, droga odkrywcy, autorstwa Andrzeja Kapłanka.

Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. mazurycudnatury.org

Inni o Pałkiewiczu

Michaił Gorbaczow:

Jacek Pałkiewicz, jeden z najwybitniejszych podróżników – odkrywców. Dotarł do najdalszych i niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia się do ustanowienia wzajemnego zrozumienia między ludźmi, oraz wnosi wkład w ochronę przyrody.

Aleksander Gudzowaty:

Gdyby Jacek urodził się w czasach Kolumba, to Ameryka Łacińska mówiłaby po polsku. To silny człowiek o bogatej osobowości.

Thor Heyerdahl:

Mam wielki szacunek dla Pałkiewicza za jego nadzwyczajne osiągnięcia eksploracyjne.

Prymas Polski, kardynał Józef Glemp:

Barwne doświadczenia i spektakularne osiągnięcia tak znanego podróżnika pozwalają czytelnikom Jego książek nie tylko lepiej poznać świat i rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale uczą też swoistej umiejętności życia. Z podziwem patrzymy na to, jak realizuje swoją życiową pasję i życzymy Mu dalszych sukcesów. Pamiętamy także o życzliwej pomocy, jaką potrafi hojnie okazywać.

Lech Wałęsa:

Wciąż mam nadzieję, że Jacek zabierze mnie na jakąś egzotyczną wyprawę

.


Bogusław Linda:

Jacek ma odwagę robić to, o czym większość z nas - małych chłopców - tylko marzy. I jeszcze jedno - potrafi o tym pisać. Szczerze zawistny Bogusław Linda.

Aleksander Kwaśniewski:

Towarzyszy mu od lat legenda i powiększające się stale pasmo jego sukcesów.

Ricardo Marquez Flores (wiceprezydent Peru):

Gratuluję bohaterowi ostatniego geograficznego odkrycia naszych czasów.

Marek Kamiński:

Jest gwiazdą na firmamencie podróżniczym, tworzy turystyczny krajobraz - jego sposób na podróżowanie jest inspirujący dla młodych ludzi.

Corriere della Sera:

Jacek Pałkiewicz zasłużył na umieszczenie w galerii najbardziej znanych podróżników naszych czasów.
Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. mazurycudnatury.org
Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. dobryduch.elk.pl
Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. darien.pl


Reporter i eksplorator, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej, bez radia i sekstantu. Jego rejs, pierwszy tego rodzaju w historii żeglugi, był swego rodzaju laboratorium psychologii kosmicznej. Badacze z NASA byli zainteresowani problematyką deprywacji w czasie jego 44- dniowej żeglugi i wykorzystaniem doświadczenia dobrowolnego rozbitka w warunkach ekstremalnej izolacji.

Założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalowym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle i pustynie naszej planety. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

Jacek Pałkiewicz
 
Jacek Pałkiewicz
fot. palkiewicz.com

Wrażliwy na temat zagrożenia zdrowia naszej planety, nie jednokrotnie podejmował krucjaty przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody.

W 1996 r. jego naukowa ekspedycja zlokalizowała źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. Odkrycie zostało oficjalnie potwierdzone przez Towarzystwo Geograficzne w Limie, które rozpowszechniło ten fakt w bliźniaczych instytucjach na świecie. Za to odkrycie Pałkiewicz został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W 2007 r. został odznaczony Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu, oraz Złotym Krzyżem Zasługi. „Za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża).

W dowód uznania, w 1994 r. Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. Rekomendujący go Thor Heyerdahl podkreślił wtedy jego zaangażowanie w poszerzanie granic ludzkich możliwości w skrajnych warunkach trudnego do życia środowiska oraz różnorodność charakteru ekspedycji przez niego kierowanych.

Autor dwudziestu kilku książek, publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych czasopism europejskich. W Polsce pisze w Plusie i Minusie, dodatku publicystyczno-reporterskim Rzeczpospolitej. W 1998 r. otrzymał główną nagrodę „Bursztynowy Motyl” za najlepszą książkę podróżniczą roku (Terra incognita-Wyd. Bellona).
Dokonania Jacka Pałkiewicza ukazuje wydana w 2010 r. biografia Pałkiewicz, droga odkrywcy, autorstwa Andrzeja Kapłanka.

Jacek Pałkiewicz - " Pasja życia "
 
Jacek Pałkiewicz - " Pasja życia "
fot. empik.com

Jacek Pałkiewicz mieszka teraz we Włoszech. W bardzo przyjaznych warunkach klimatycznych.

Jacek Pałkiewicz " Sztuka podróżowania "
 
Jacek Pałkiewicz " Sztuka podróżowania "
fot. empik.com

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące