Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nurkować inaczej

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 25.07.2011 10:39

Liczba odwiedzin: 7588

Tagi: europa, azja, afryka, nurkowanie, woda, anna matelska, turystyka wodna artykuły

Nurkowanie turystyczne staje się coraz popularniejsze i wciąż przybywa chętnych do odkrywania podwodnego świata. Samo zejście pod wodę to jednak dopiero początek wrażeń, jakie mogą nas czekać, jeśli zdecydujemy się rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Pod lodem, w górach, w nocy, ze skuterem – tak też można nurkować!

Nurkowanie u wybrzeży Bali
Fot. Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten

Każdy, kto uczy się nurkowania musi zdecydować się na jeden z systemów szkoleń i w jego ramach zdobywać kolejne stopnie. Najbardziej popularny na świecie jest system PADI stworzony przez amerykańską organizację Professional Association of Diving Instructors. Jest to system wyjątkowo prosty i bezpieczny, cechuje go wysoki poziom standaryzacji – szkolenia PADI wyglądają tak samo w Polsce, USA, Egipcie czy Indonezji. Dziś 70% certyfikatów nurkowych wydawanych na świecie to właśnie certyfikaty PADI.

Amerykański system poza tym, że jest uznawany rzeczywiście wszędzie, ma również inne zalety. Oprócz klasycznych stopni nurkowych, rekreacyjnych i zawodowych, oferuje także cały wachlarz interesujących kursów specjalistycznych, dających miłośnikom nurkowania nieograniczone wręcz możliwości. Oto niektóre ze szkoleń, które można ukończyć także w Polsce:

Nurkowanie nocne może sprawiać problemy początkującym amatorom podwodnych przygód. Szczególne warunki, jakie panują nocą wymagają większych umiejętności, doboru odpowiedniego sprzętu i wykorzystania właściwych technik. Po kursie składającym się z zajęć teoretycznych i praktycznych nie tylko poczujemy się bezpieczniej w trakcie nurkowania po zmroku, ale poznamy także przedstawicieli podwodnego życia, który za dnia nie bylibyśmy w stanie dostrzec. By zacząć szkolenie, wystarczy mieć podstawowy stopień nurkowy OWD.

Nurkowanie głębokie jest czymś co pociąga bardzo wielu podwodnych eksploratorów. Po zdobyciu zaawansowanego stopnia AOWD nadal możemy nurkować wyłącznie do głębokości 30 metrów. Jeśli chcemy poszerzyć (a właściwie pogłębić) nasze możliwości do 40 metrów, należy ukończyć kurs specjalistyczny. Jest to całkowicie uzasadnione względami bezpieczeństwa – im większa głębokość, tym większe wyzwania dla nurka. Niezbędną wiedzę o sprzęcie i technikach stosowanych w nurkowaniu głębokim, narkozie azotowej czy chorobie dekompresyjnej nabędziemy w trakcie zajęć teoretycznych, natomiast cztery nurkowania na głębokościach od 18 do 40 metrów pozwolą sprawdzić nowo nabyte umiejętności.

Kurs nurkowania na wrakach, niezwykle popularny w ostatnich latach, wymaga posiadania stopnia AOWD. Gwarantuje zdobycie wiedzy dotyczącej przepisów prawa, technik penetracji wraków i tworzenia map wrakowych. Po wykładach teoretycznych kursanci wykonują cztery nurkowania. Pierwsze ma na celu przystosowanie ich do specyficznych warunków nurkowania na wraku i metod nawigacji. Drugie i trzecie poświęcone są sporządzaniu map i ocenianiu możliwości penetracji wraku z zewnątrz. Czwarte nurkowanie składa się z dwóch części – kursanci najpierw z instruktorem, a następnie na własną rękę wykonują penetrację wraku. Uzyskany w ten sposób certyfikat Nurek Wrakowy PADI uprawnia do planowania, organizowania, wykonania i logowania nurkowań rekreacyjnych do wraków. Doskonałym uzupełnieniem tego szkolenia jest kurs nawigacji podwodnej.

Podstawowy certyfikat OWD wystarczy, jeśli zapragniemy uczyć się nurkowania górskiego. Wraz ze wzrostem wysokości zmienia się ciśnienie atmosferyczne, dlatego do nurkowania na poziomie 300 metrów n.p.m. niezbędne jest już zastosowanie specjalistycznego sprzętu, tabel i komputerów nurkowych. Należy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych nie tylko z ciśnieniem, ale i niskimi temperaturami panującymi w zbiornikach górskich. Z pewnością jednak każdy nurek doceni ich czystość, przejrzystość i bogactwo form życia.

Nurkowanie podlodowe, możliwe również w Polsce, jest bardzo atrakcyjnym, ale także najtrudniejszym sposobem nurkowania. Odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie podlodowej ekspedycji pozwala uniknąć wielu problemów, czasem zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, jak przypadki hipotermii, które wymagają odpowiednich reakcji. Po zajęciach teoretycznych tradycyjnie przychodzi czas na praktykę. Pierwsze nurkowanie pod lodem prowadzone jest przez instruktora, kolejne wykonywane są w parach. By rozpocząć szkolenie, należy posiadać zaawansowany stopień AOWD.

Jeśli ktoś myśli na poważnie o profesjonalnym nurkowaniu, powinien nauczyć się nurkowania na nitroksie. Nitroks jest to mieszanka tlenu i azotu, która zwiększa możliwości nurkowe, o ile zastosuje się odpowiednie proporcje składników. Używanie mieszanek bogatszych w tlen od zwykłego powietrza pozwala na wydłużenie czasu nurkowania bez wydłużania przystanków dekompresyjnych i zmniejsza ryzyko choroby dekompresyjnej. Wystarczy podstawowy stopień OWD, by przystąpić do kursu, po którego ukończeniu można nurkować na wzbogaconym powietrzu o zawartości tlenu od 22% do 40%.

Nurkowanie ze skuterem pozwala wydłużyć czas nurkowania ze względu na mniejsze zużycie powietrza i poszerzyć obszar eksploracji dzięki większej prędkości przemieszczania, która gwarantuje też oczywiście wyjątkowe wrażenia. Posiadanie stopnia OWD umożliwia rozpoczęcie szkolenia, w trakcie którego największy nacisk położony jest oczywiście na kwestie techniczne związane z eksploatacją, konserwacją i naprawianiem sprzętu. Istotną sprawą są jednak także szczególnie precyzyjne techniki nurkowania ze skuterem, dzięki którym unikniemy uszkodzenia delikatnych form życia podwodnego.

Do tego typu kursów specjalistycznych dochodzą jeszcze szkolenia pozwalające uczyć się na przykład podwodnej fotografii, doskonalić swoją pływalność czy pogłębić wiedzę dotyczącą niezwykle przecież różnorodnego sprzętu nurkowego. Bogaty system szkoleń sprawia, że każdy miłośnik schodzenia pod wodę może znaleźć coś dla siebie, rozwijać się zgodnie z własnymi zainteresowaniami i preferencjami oraz przeżywać wciąż nowe przygody nawet po wielu latach nurkowania.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27272

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6062

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51103

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129434

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196765

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze