Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nurkowanie na europejskich wrakach

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 25.07.2011 10:52

Liczba odwiedzin: 6839

Tagi: europa, polska, nurkowanie, woda, aleksandra hołowienko, turystyka wodna artykuły

Nurkowanie wrakowe to jedna z bardziej popularnych form nurkowania w ogóle. Nie wystarczy jednak wyposażyć się jedynie w sprzęt do snorkelingu i zanurzyć głowę pod wodę lub wykupić pojedynczy rejs na rafę z instruktorem podczas wycieczki do Egiptu. Nurkowanie na wrakach to już wyższa szkoła jazdy. Lub raczej – wypłynięcie na głębokie wody.

Nurkowanie wrakowe
Fot. Richard Peck

Nurkowanie wrakowe

...czyli po prostu nurkowanie najczęściej na zatopionych statkach, ale też np. bombowcach z drugiej wojny światowej, platformach wiertniczych czy nawet dużych koparkach. Penetracja wraku dotyczy głównie jego otoczenia, gdyż standardowo prowadzone kursy nie zakładają wejścia do środka. Wymaga to już bowiem technik jaskiniowych, zwłaszcza, gdy płetwonurek chce się dostać głęboko do wnętrza wraku. Płytka penetracja wraków jest jednak powszechna. Podczas treningu nurkowania wrakowego, kursanci uczą się wszystkich umiejętności potrzebnych do zaplanowania, zorganizowania i ostatecznie zejścia pod wodę.

Prezentowane są również wątki historyczne dotyczące wybranych wraków oraz problemy społeczne, jakie się z nimi wiążą. Same wraki prezentują się bardzo różnie – od zatopionych żaglowców pochodzących z XVI wieku, po których zachował się tylko gruby drewniany pal, przez szalupy spotykane w przedziwnych miejscach czy czołgi w polskich jeziorach, po ogromne doskonale zachowane wraki wielkich statków. Te ostatnie – najbardziej ekscytujące i co za tym idzie najbardziej popularne pośród nurków. Co ważne, aby nurkować na wrakach nie trzeba koniecznie ukończyć specjalnego kursu – wystarczą uprawnienia do nurkowania na określonej głębokości.

Wraki na Bałtyku

Morze Bałtyckie to swoiste cmentarzysko wraków, w wielu przypadkach zatopionych podczas II wojny światowej, chociaż nie tylko. Niektóre zdobyły wręcz światowy rozgłos, o innych powiedzieć można, że są nieomal dziewicze. Doskonale znanym wśród nurków wrakiem jest Heweliusz, który poszedł na dno około 15 mil od przylądka Arkona położonego na niemieckiej wyspie Rugia. Najlepiej odwiedzać wrak w okresie od jesieni do późnej wiosny, gdyż widoczność sięga wtedy nawet 15 m. Na 48 h przed planowanym zejściem, należy jednak upewnić się, czy warunki pogodowe będą sprzyjające. Heweliusz spoczywa stosunkowo płytko – od 10 do 24 m, a jego penetracja jest dość bezpieczna. Jedynym warunkiem stawianym nurkom jest zakaz głębokiej penetracji pokładu kolejowego. Można jednak bezpiecznie zajrzeć do maszynowni, gdzie leżą robiące wrażenie zmasakrowane samochody i wagony kolejowe. Wyprawy na wrak promu „Jan Heweliusz” organizowane są z portu w Sassnitz.

Kolejnym interesującym wrakiem spoczywającym na dnie Bałtyku jest Christa, która zatonęła w 1971 r. po kolizji z greckim statkiem Nordheide. Wrak leży na 16 m na wysokości Władysławowa. Odwrócony do góry dnem robi niemałe wrażenie, zwłaszcza warto się przyjrzeć wielkiej, czteropłatowej śrubie napędowej. Ponadto, w okolicach statku pływa sporo ryb. Jednym z piękniejszych wraków zatoki gdańskiej jest natomiast Delfin. Spoczywający na głębokości 20 metrów, umożliwia wpłynięcie do środka. Dla początkujących nurków doskonały może okazać się wrak Bryza – obiekt przygotowany specjalnie do nurkowania i ćwiczeń. Leży w pobliżu portu Hel na głębokości od 11 – 23 m, a wszystkie niebezpieczne dla nurków elementy zostały zdemontowane. Mimo to wzbudza zainteresowanie nawet u bardziej wprawnych entuzjastów.

Marzenie każdego chyba nurka stanowi jednak legendarny, zatopiony w 1945 r. przez radziecki okręt podwodny, Gustloff. Wrak statku spoczywa około 40 km od linii brzegowej w Ustce. Na wysokości Ustki spoczywa również wrak jednego z najbardziej luksusowych przedwojennych pasażerskich liniowców – statku Stauben, odkryty stosunkowo niedawno, bo w maju 2004 r. Ze względu na to, iż Polska uznała oba wraki za mogiły wojenne, zakazane jest nurkowanie na nich oraz w promieniu 500 m.

Wraki w Europie

W wodach mórz europejskich zatopionych jest wiele wraków, które przyciągają nurków z całego świata. Jednym z najbardziej popularnych jest spoczywający około 1 km od portu rybackiego leżącego na zachodnim krańcu miejscowości Larnaka na Cyprze, wrak Zenobia. Zachowany prawie w idealnym stanie leży na boku, na głębokości od 18 do 43 m. Ogromne śruby, wraki ciężarówek porozrzucane po dnie. Majestatyczny statek otoczony rafą koralową niezaprzeczalnie robi wrażenie.

Kolejną częstą destynację nurków spragnionych wrażeń stanowi chorwacka wyspa Vis wraz z 7 wrakami, które spoczywają wokół niej. Często odwiedzanym jest wrak Teti, którzy przewożąc bazaltową kostkę rozbił się o pobliską wyspę Mali Bajrak. Z całkiem dobrze zachowaną rufą i sterem stanowi schronienie dla wielu stworzeń morskich, między innymi ogromnych kongerów, które sprawiają wrażenie jakby były oswojone. Głębiej niż Teti spoczywa ogromny wrak Vassiliosa T. Dość mocno porośnięty gąbkami, wzbudza emocje nawet w najbardziej doświadczonych.

Tutaj należy wspomnieć o szkockim Scapa Flow. W Wielkiej Brytanii nie ma lepszego miejsca na nurkowanie wrakowe. Na początek – SMS Koln – najlepiej zachowany z kilku spoczywających na Scapa Flow krążowników niemieckiej floty. Następnie osłonięty od wiatru dzięki swojemu położeniu wrak niemieckiego u-boota. A na deser trzy zachowane pancerniki: SMS Konig, SMS Kronprinz Wilhelm oraz SMS Markgraf. Nurkowanie na Skapa Flow należy do trudniejszych – nie tylko ze względu na głębokość położenia statków (w większości 30 – 40m), ale występujące stosunkowo często w zatoce silne prądy. Dlatego też wyprawy muszą być zaplanowane bardzo rygorystycznie, z dokładnym uwzględnieniem pogody. Z kolei na Malcie, gdzie pogoda dopisze na pewno, odnaleźć można wrak M.V. Rozi, spoczywający na dnie w pobliżu miejscowości Cirkewwa. Miejsce to jest godne polecenia ze względu na doskonałą widoczność oraz zróżnicowanie życia morskiego – występują tam ośmiornice, mątwy, barakudy, a nawet delfiny.

Niebezpieczeństwa

Z nurkowaniem wrakowych wiąże się też pewne ryzyko. Istotną kwestią jest jego świadomość, dzięki której łatwiej będzie unikać niebezpieczeństw. Do takich należą prądy morskie – nie mamy na nie wpływu, a mogą one utrudnić lub wręcz kompletnie uniemożliwić dotarcie do wraku. Prądy powodują ssący ruch wody w pobliżu włazów i okien, w związku z czym należy bezwzględnie unikać wąskich przejść. Bywają one również przyczyną słabej widoczności, bezpośrednio powodowanej unoszącymi się osadami. Ta z kolei doprowadzić może do zranień, przypadkowego wpłynięcia do wnętrza wraku czy nawet zagubienia nurka, dlatego też w takim przypadku najlepiej zakończyć penetrację statku.

Ważne jest, by pamiętać, iż wraki nie są w stanie idealnym – ich krawędzie są postrzępione, często spotkać można różnego rodzaju liny czy przewody, a niektóre struktury są niestabilne i grożą zawaleniem. Dlatego też nurek musi być maksymalnie uważny i skoncentrowany – łatwiej wtedy uniknąć zranień lub wplątania się w jakąś sieć. Jeżeli podejrzewamy, iż dany fragment wraku jest niestabilny, bezwzględnie należy się od niego oddalić.

Inny nieodzowny czynnik towarzyszący nurkowaniu wrakowemu to głębokość. Większość zatopionych maszyn spoczywa bowiem na głębokości większej niż 40 metrów. W związku z tym nurek narażony jest na wystąpienie nieprzyjemnych lub nawet niebezpiecznych objawów czy chorób. Należą do nich między innymi tzw. narkoza azotowa spowodowana oddziaływaniem wysokich ciśnień cząstkowych fizycznie rozpuszczonych we krwi nurka, która pojawia się zwykle na 30 metrach i nasila wraz ze wzrostem głębokości. Jej objawy do złudzenia przypominają stan upojenia alkoholowego (prawo martini: każde 10 m poniżej 30 m jest jak wypicie pół szklanki martini), a do najbardziej charakterystycznych należą: wzmożona pewność siebie, euforia, trudność w odróżnianiu zjawisk, zaburzenia koordynacji ruchowej, aż w końcu utrata przytomności. Narkoza azotowa sama w sobie nie stanowi zagrożenia, aczkolwiek jej skutki prowadzą do wielu niebezpiecznych sytuacji. Objawy narkozy powinny ustąpić wraz ze zmniejszeniem głębokości nurkowania.

Kolejną, już groźniejszą chorobą związaną z nurkowaniem na głębokich wodach jest choroba dekompresacyjna. Powoduje ją, krótko mówiąc, zbyt szybkie wypłynięcie na powierzchnię. Objawia się świądem skóry, bólami stawów, szybkim i płytkim oddechem, wymiotami. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest jak najszybsza rekompresja i potem powolna, lecznicza dekompresja. Dlatego należy ściśle trzymać się planu nurkowania i dla własnego bezpieczeństwa nie przeceniać swoich umiejętności.

Organizacja wyprawy

W Polsce znajduje się bardzo wiele szkół oferujących kursy nurkowania na wrakach, a co za tym idzie organizujących takie wyprawy. Jeżeli posiadamy odpowiednie uprawnienia, można wyprawę zorganizować samodzielnie, gdyż i tak, aby zejść na statek trzeba skorzystać z usług miejscowych baz. W niektórych miejscach warunek ten dyktowany jest prawem, w pozostałych – zdrowym rozsądkiem. Nurkując ze sprawdzonym organizatorem mamy pewność, iż nasz podwodny przewodnik doskonale zna teren, wie jak zachować się w razie niebezpieczeństwa i jak pomóc nam w razie jakichkolwiek problemów. Niektóre szkoły nurkowe wypożyczają sprzęt, zazwyczaj jednak należy posiadać własny jacket, płetwy, komputer nurkowy itp. Jeżeli nie posiadamy ekwipunku, przed wyjazdem warto upewnić się, czy na miejscu są odpowiednie wypożyczalnie.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6077

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5705

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14413

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7726

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7893

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6428

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6910

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6229

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76648

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6385

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115226

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze