Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nurkowanie turystyczne

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 25.07.2011 11:09

Liczba odwiedzin: 10466

Tagi: europa, azja, nurkowanie, woda, anna matelska, turystyka wodna artykuły

Miłośnicy mocnych wrażeń już od dłuższego czasu szukają nowych, coraz bardziej wymyślnych i ekstremalnych sposobów eksplorowania świata. Nurkowanie może nie brzmi tak efektownie jak na przykład skoki ze spadochronu, jednak ci, którzy twierdzą, że ich żywiołem jest woda, uważają przeżycia związane ze schodzeniem w głębiny za wprost niezastąpione. Co więcej, jest to dziś rozrywka dostępna także dla zwykłego „szaraczka”, o ile jest on na tyle zdeterminowany, by ukończyć odpowiednie szkolenia. I w ten oto sposób rozwija się kolejna, nowatorska gałąź turystyki.

Nurkowanie u wybrzeży Bali
Fot. Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten

Historia nurkowania sięga starożytności i czasów Aleksandra Wielkiego, jednak przez wieki było ono traktowane jako umiejętność czysto użytkowa, mająca cele czy to naukowe, czy wojenne. Początki nurkowania sportowego to lata czterdzieste ubiegłego stulecia i skonstruowanie aparatu oddechowego przez porucznika marynarki Jacquesa Yves Cousteau i inżyniera Maurice’a Gagnana. Popularyzacja tego sportu na szeroką skalę była natomiast związana z powstaniem w Stanach Zjednoczonych Professional Association of Diving Instructors (PADI) – organizacji, która wprowadziła pierwszy program szkoleń, wtajemniczający stopniowo kompletnych „żółtodziobów” w tajniki nurkowania.

Dziś nurkowanie jest już hobby dostępnym dla każdego, kto może zainwestować w nie trochę czasu i pieniędzy. Schodzenie na głębiny jezior, mórz i oceanów całego świata, podziwianie podwodnej fauny i flory, badanie zatopionych wraków, nurkowanie jaskiniowe i podlodowe – atrakcyjnych możliwości jest multum.

Jeśli chodzi o poziom całkowicie amatorski, próby nurkowania są atrakcją turystyczną, której można spróbować na przykład w Egipcie czy Turcji – tam wypady na rafy koralowe nie są niczym niezwykłym. Chętni nie muszą posiadać żadnego sprzętu ani szczególnych umiejętności, właściwie nie muszą nawet potrafić pływać. Wszystko odbywa się w asyście doświadczonych instruktorów, jest więc bardzo bezpieczne, zwłaszcza że nurkujący nie wykonują żadnych manewrów poza zejściem na głębinę i powolnym krążeniem wokół raf koralowych. Tego typu wycieczki fakultatywne oferuje każde większe biuro podróży w ramach wyjazdów do wspomnianych krajów i kosztują one zwykle około kilkudziesięciu dolarów. Wrażenia, związane z bliskością bajecznych raf i kolorowych, egzotycznych rybek, są oczywiście niezapomniane.

Nurkowanie turystyczne nie kończy się jednak na tego typu atrakcjach realizowanych pomiędzy wylegiwaniem się na plaży a zabawą w hotelowej dyskotece. Jeśli ktoś zamierza podejść profesjonalnie do tego sposobu odkrywania świata, musi ukończyć specjalne kursy. W przypadku nurkowania sprawa jest o tyle ciekawa, że nie ma jednego oficjalnego systemu certyfikatów czy patentów, jak na przykład w żeglarstwie. Systemów szkoleń jest kilka i każdy z nich jest właściwie w ten sam sposób uprawniony, by nadawać stopnie nurkowe.

Najpopularniejsze, to francuski system CMAS i wspomniany amerykański PADI. Szkolenia w pierwszym z nich są dużo bardziej liberalne, różnią się w zależności od kraju i warunków panujących w konkretnym zbiorniku wodnym. PADI zakłada dużo większą standaryzację – kursy mają wyglądać identycznie na całym świecie i uczyć dokładnie tych samych umiejętności. W obydwu systemach występują dwa rodzaje stopni – nurkowe i zawodowe. Dla osoby, która pragnie zajmować się nurkowaniem rekreacyjnie, kluczowe będzie zdobycie pierwszego podstawowego stopnia nurkowego – czyli KDP/ CMAS* (P1) lub OWD w przypadku systemu PADI lub ewentualnie stopnia zaawansowanego – odpowiednio KDP/CMAS** (P2) lub AOWD.

System PADI oferuje dodatkowo całą gamę kursów specjalistycznych, szczególnie atrakcyjnych dla osób, które myślą o nurkowaniu w kontekście turystycznym. Do ukończenia ich konieczne jest posiadanie pierwszego lub rzadziej drugiego stopnia nurkowego. Amatorzy podwodnych przygód mają do wyboru szkolenia uczące m.in. podwodnej fotografii, nurkowania nocnego czy podlodowego, nurkowania w górach, ze skuterem czy wreszcie we wrakach, co cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Do uzyskania certyfikatu Nurek Wrakowy PADI konieczne jest posiadanie AOWD, przejście zajęć teoretycznych i 4 zajęć „w terenie”. Po zdobyciu tego stopnia lub jego odpowiednika, czyli WM1 CMAS/KDP, akweny na całym świecie stoją przed nami otworem.

No dobrze, mamy certyfikat i co dalej? Gdzie jechać? Otóż wcale nie musimy szukać wrażeń zbyt daleko, bo chociażby nasz rodzimy Bałtyk pełen jest zatopionych wraków, bardzo atrakcyjnych do penetrowania. Przykładem może być niemiecki, nazistowski statek wycieczkowy „MS Wilhelm Gustloff”, zatopiony w 1945 przez torpedy radzieckie, co było największą katastrofą morską w dziejach ludzkości, jeśli wziąć pod uwagę liczbę ofiar – około 9600. „Gustloff” to wrak-legenda, który ponoć do dziś ma w ładowni Bursztynową Komnatę. A to dopiero początek, bo statków na dnie Morza Bałtyckiego jest o wiele więcej – piękny „Delfin„ czy „Kuter” położone stosunkowo blisko Jastarni, „Groźny”, zatopiony w Zatoce Gdańskiej, wyjątkowo łatwy w eksploracji, czy polski prom „Jan Heweliusz”, który zatonął w pobliżu niemieckiej wyspy Rugia w trakcie rejsu do Szwecji w 1993 roku.

Nurkowanie z pewnością nie jest pierwszą lepszą rozrywką, za którą możemy się zabrać z nudów w piątkowe popołudnie. Choć daje bajeczne możliwości, nie możemy zapominać o ogromnym ryzyku, jakie się z nim wiąże. Do jego praktykowania potrzebne są szczególne umiejętności, a nawet ich posiadanie nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa – nie bez powodu nurkowanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych. Jeśli to nas nie odstrasza, nie pozostaje nic innego, jak poszukać odpowiedniej szkoły czy klubu nurkowego przez znajomych bądź w Internecie i zacząć podwodną przygodę.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (3)

  • 06.02.12, 10:41

    Komentarz usunięty

  • 05.02.12, 17:45

    Komentarz usunięty

  • 05.02.12, 00:26

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42939

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9363

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9073

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11195

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185862

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295304

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Brazylia. Piąta potęga świata

    Brazylia. Piąta potęga świata

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 17.01.2014 15:39

    Liczba odwiedzin: 153597

    Od pirogi w Amazonii po plaże Copacabany. Zapraszamy na pokaz slajdów z podróży po Brazylii. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze

  • Burkina Faso – „Tak, jak w kinie...”

    Burkina Faso – „Tak, jak w kinie...”

    Autor: TKN Wagabunda

    Data publikacji: 05.12.2013 09:30

    Liczba odwiedzin: 131305

    Burkina Faso..., myślę, że dla samej nazwy warto tam pojechać. Pierwszy raz usłyszałem o tym kraju oglądając zaangażowany film rodem z Czarnego Lądu. Przedostał się on do europejskich mediów, tylko dlatego, że zdobył pierwszą nagrodę na panafrykańskim festiwalu filmu i telewizji w Wagadugu. To tez piękna nazwa. Wówczas zapragnąłem kiedyś tam wyruszyć. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze