Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ucz się pod żaglami!

Autor: Marta Rozbicka

Data publikacji: 08.08.2011 14:11

Liczba odwiedzin: 6840

Tagi: europa, polska, woda, relacje, marta rozbicka, turystyka wodna relacje

Godzina siódma rano, październik, Morze Śródziemne, gdzieś między Sycylią a Sardynią. Załogę żaglowca Pogoria, jak co rano, budzi nieprzyjemny dźwięk dzwonka. Wstajemy.

Autorka relacji
Autorka relacji na pokładzie żaglowca. Fot. Marta Rozbicka

Pospieszna toaleta, bo już za pół godziny śniadanie. Jemy ciepły jeszcze chleb, prosto z pieca. Odmrażany. Nie wiemy, jak długo podróżuje już na statku. Czy dłużej niż my! Potem obowiązkowy apel na pokładzie, podczas którego odbędzie się podniesienie bandery. Wyglądamy przez bulaje, by sprawdzić jaka jest pogoda. Dość słonecznie, choć fala większa niż poprzedniego wieczora. Podczas podniesienia bandery, jeszcze mocno zaspani, stoimy na baczność. Jeden z załogantów powoli podnosi biało-czerwone płótno. W tym samym czasie ktoś inny wybija godzinę na miedzianym dzwonie. Nie jest to wcale proste, zwłaszcza, przy sporej fali. Chwila przerwy, a zaraz potem lekcje – matematyka, geografia, na końcu kurs pierwszej pomocy.

Tłoczymy się w mesie oficerskiej. Na żaglowcu wszystko jest zaprojektowane tak, by zajmowało jak najmniej miejsca. Tuż przed obiadem wiatr wzmaga się, a fale rosną. Żaglowiec przechyla się i tańczy. Wąskie korytarze pod pokładem przemierzamy obijając się to o jedną, to o drugą ścianę. W czasie posiłku rozkładamy pod talerzami gumowe siatki, by zastawa nie jeździła po stołach. Zupy i herbaty nalewamy sobie niewiele, co chwilę biorąc dokładki, bo inaczej wszystko by się wylało.

Po obiedzie mamy wachtę bosmańską. Tym razem zszywamy nieco naddarte po przedwczorajszej burzy żagle. Robota do łatwych nie należy, a bosman co chwilę nas poprawia, narzeka i przeklina pod nosem. Po kolacji wachta nawigacyjna. Uzupełniam dziennik pokładowy i zaznaczam naszą pozycję na mapie. Starszy wachty oddelegowuje mnie na „oko” – będę wypatrywać innych statków. Pewnie radar zauważy je prędzej niż ja, ale warto mieć pewność. A może znów zobaczę delfiny zgrabnie wyskakujące z wody tuż przed dziobem? O północy jesteśmy już zdrowo zmęczeni. Kończymy wachtę, wracamy do koi i zasypiamy jak zabici.

Tak mógłby wyglądać jeden dzień na Szkole pod Żaglami. Jest to inicjatywa skierowana do młodzieży szkolnej, łącząca żeglowanie z edukacją. W Polsce organizowaniem podobnych rejsów zajmuje się Fundacja Szkoła pod Żaglami z Krzysztofem Baranowskim na czele oraz Stowarzyszenie Edukacja pod Żaglami. Idea jest prosta – nauczanie i wychowywanie młodzieży na morzu.

Czym edukacja na deskach pokładu i w ciasnych mesach przewyższa tą tradycyjną, w szkolnej ławie? Organizatorzy przytaczają wiele argumentów. Po pierwsze ciągły kontakt z żywiołem. Morze zachwyca, zainspiruje, ale potrafi też dać w kość, a to kształtuje szacunek i pokorę wobec sił przyrody. Po drugie praca w zespole. Obowiązki załogi – nawigacja, obsługa olinowania, zachowywanie czystości czy pomoc przy przygotowywaniu posiłków – wymagają współdziałania i podporządkowania się dyscyplinie.

Młodzież uczy się szanować nie tylko wysiłek swój, ale i innych. Wymierne korzyści z pracy jednostki czerpie cały zespół, a jej niepowodzenia mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje dla wszystkich. Program edukacyjny jest stworzony tak, by pobudzał naturalną ciekawość świata. Kolejne lekcje wiążą się z odwiedzanymi miejscami. Nauczyciele są do dyspozycji uczniów 24 godziny na dobę i wykonują te same, co oni obowiązki. No i oczywiście podróżowanie. Chyba nie muszę wymieniać jego walorów edukacyjnych i nie tylko.

Jak popłynąć na rejs – Fundacje Szkoła pod Żaglami realizuje aktualnie projekt „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”. Jest on skierowany do uczniów pierwszej klasy gimnazjum. Aby wypłynąć na morze, należy po pierwsze dostarczyć zgodę rodziców i szkoły, a po drugie wziąć udział w trwających cały rok eliminacjach. Kandydaci mają za zadanie we współpracy z lokalnymi jednostkami Caritasu i ZHP nieść pomoc osobom potrzebującym. Wykonują też zadania dodatkowe (np. piszą list do przyjaciela na zadany temat) i biorą udział w rywalizacji sportowej.

Na najbardziej aktywnych młodych ludzi, którzy wykażą się nie tylko chęcią niesienia pomocy, ale także sprawnością fizyczną, czeka nagroda – trwający jeden semestr rejs żaglowcem Fryderyk Chopin. Planowana trasa obejmuje Danię, Norwegię, Francję, Wielką Brytanię, Portugalię, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka i Małe Antyle. Większość kosztów pokrywa organizator i sponsorzy, uczestnicy płacą jedynie za dodatkowe atrakcje, które sami mogą sobie zorganizować w odwiedzanych portach.

Szkoła życia pod żaglami
 
Szkoła życia pod żaglami
fot. Marta Rozbicka

Każdy z załogantów przejdzie szkolenie żeglarskie, na którym zapozna się z zasadami obowiązującymi na pokładzie, nauczy się nazw olinowania i żagli, dzwonków alarmowych, wypełniania dziennika pokładowego, sterowania. Nazwy takie tak gording, grotbramsztaksel czy stenga przestaną brzmieć tajemniczo. Będzie okazja przekonać się, że praca przy żaglach bywa lepsza od przejażdżki górską kolejką. Wdrapywanie się na najwyższe reje na rozbujanym statku jest jak zastrzyk adrenaliny. Realizowany będzie również program szkolny. Nauczycielami zostaną ludzie z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i zapałem do żeglowania. Nie obejdzie się bez klasówek, prac domowych i ocen. Po powrocie macierzyste gimnazjum ma prawo sprawdzić stan wiedzy ucznia. A więc o taryfie ulgowej można zapomnieć!

Mottem Stowarzyszenia Edukacja pod Żaglami jest cytat z Konfucjusza: „powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Jego członkowie są przekonani, że umożliwienie młodym ludziom samodzielnego poznawania świata jest kluczowe dla wychowania. Stowarzyszenie organizuje cykliczne rejsy dla uczniów wieku od 16 do 19 lat. Trwają one miesiąc, zazwyczaj odbywają się dwa razy do roku, w trakcie nauki szkolnej. Młodzież i załoga, łącznie około 50 osób pływa na żaglowcu Pogoria. Trasa najczęściej obejmuje porty na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Gibraltar, północne wybrzeża Francji i Niemiec, choć uczestnicy Szkół pod Żaglami pływali także na Azory i do Senegalu.

Aby wziąć udział w rejsie należy uzyskać zgodę rodziców i szkoły, okazać orzeczenie lekarskie, wypełnić formularz zgłoszeniowy przez Internet, po czym wydrukować go i wraz zresztą dokumentów wysłać pocztą na adres Stowarzyszenia. A na koniec wpłacić zaliczkę. Cena za cały miesiąc wynosi około 5-6 tysięcy złotych i zawiera zaokrętowanie na statku, wyżywienie, transport z Polski i z powrotem, bilety wstępu oraz koszty wycieczek. W trakcie rejsu, podobnie jak w projekcie „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”, realizowany jest program szkolny i szkolenie żeglarskie. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, takich jak ekonomia, architektura czy fotografia, a także wycieczkach.

Tutaj odbywa się wachtę nawigacyjną
Tutaj odbywa się wachtę nawigacyjną. Fot. Marta Rozbicka

Uczestnicy wykonują większość prac niezbędnych do utrzymania statku w dobrym stanie, czystości i na odpowiednim kursie. Są podzieleni na trzy lub cztery zespoły, tak zwane „wachty”. Podlegają jednemu z oficerów i cyklicznie wykonują określone zadania. Na ich czele stoi wyłoniony spośród uczniów „starszy wachty”. „Wachta” oznacza również pracę wykonywaną przez załogantów. Nawigacyjna trwa zawsze cztery godziny, w różnych porach dnia i nocy. Młodzież pod opieką kadry dba o uzupełnianie dziennika pokładowego, wyznacza kurs, steruje, obserwuje morze i obsługuje żagle. Wachta bosmańska to prace związane z konserwacją statku, takie jak malowanie, czyszczenie pokładu, szycie żagli. Natomiast wachta gospodarcza, tak zwany „kambuz”, polega na sprzątaniu pod pokładem, pomocy przy przygotowywaniu posiłków oraz zmywaniu po nich. Obowiązki są sprawiedliwie podzielone między załogantów.

Oba stowarzyszenia przygotowały również ofertę dla dorosłych. Poszukują kadry – oficerów, lekarzy i nauczycieli. Stawiane są dość wysokie wymagania. Doświadczenie w nauczaniu, wykształcenie, kreatywność i otwartość. Preferowani są nauczyciele kilku przedmiotów, zainteresowani żeglarstwem. Specyfika sytuacji wymaga od nich współpracy z uczniami jak równy z równym w czasie wacht, bycia wśród nich i do ich dyspozycji niemal bez przerwy. Mile widziane są autorskie programy edukacyjne, nawiązujące do odwiedzanych miejsc. Jako organizacje non-profit, stowarzyszenia nie oferują kadrze zapłaty, ale pokrywają wszelkie koszty związane z wyjazdem.

Jak przygotować się do rejsu? Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane. Warto zapoznać się z praktycznymi informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych obu fundacji. Można także poczytać relacje z poprzednich rejsów. Co należy ze sobą zabrać? Koniecznie odzież na każdą pogodę, zwłaszcza kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe, wygodne buty, kalosze, okulary przeciwsłoneczne. Na morzu nawet latem potrafi zrobić się chłodno. Trzeba pamiętać o paszporcie, zeszycie, ołówkach i długopisach. W razie pytań można kontaktować się z organizatorami rejsów mailowo lub telefonicznie.

Na pokładzie żaglowca Fundacji Szkoły pod Żaglami
 
Na pokładzie żaglowca Fundacji Szkoły pod Żaglami
fot. Marta Rozbicka

Moje osobiste przeżycia? Mieszanina silnych emocji, od zachwytu, ulgi i radości, po zwątpienie rezygnację i złość. Uczestnicy Szkoły pod Żaglami muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami. Choroba morska, nocne wachty i niesprzyjająca pogoda potrafią dać w kość. Przebywanie wciąż z tą samą, początkowo obcą grupą ludzi, na małej powierzchni. Brak prywatności. Niemożność skontaktowanie się ze światem zewnętrznym – telefony komórkowe, stanowiące dla nas oczywistą oczywistość, tracą zasięg. Na oceanie rzadko mija się nawet inne statki. Można odnieść wrażenie, że na całym świecie pozostała tylko woda, żaglowiec i kilkudziesięciu innych załogantów. Pamiętam radość, jaką po kilku dniach na morzu wywołała plastikowa butelka, którą dostrzegliśmy wśród fal – znak cywilizacji.

Oprócz tego na żaglowcu musi panować dyscyplina. Kadra, choć złożona z serdecznych, otwartych i życzliwych osób wymaga stosowania się do zasad. Lekcje, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, prace bosmańskie. A z żaglowca nie ma przecież „wyjścia awaryjnego”. Nie ma dokąd iść na wagary. Przed problemami nie da się uciec. Trzeba się z nimi mierzyć, a to daje siłę. W czasie rejsu są chwile niezapomniane i magiczne – piękne, tak kolorowe, że niemal kiczowate zachody i wschody słońca, malownicze wybrzeża i zabytkowe portowe miasta. Odległe, atrakcyjne miejsca. Porty, do których zawija się z radością. Nareszcie ląd! I to nie byle jaki, ale nowy, jeszcze nieznany, pełen zagadek. A po kilku dniach chce się go opuścić, bo na trasie jest jeszcze przecież tyle cudownych miejsc.

Ciągłe podróżowanie, zwiedzanie, kontakt z żywą kulturą. Każdy ma szansę dowiedzieć się czegoś nowego o sobie i innych. Niektórzy odkrywają pasje, nie tylko żeglarskie. Długie godziny wacht oraz brak telewizji i komputera sprzyjają spokojnym przemyśleniom i szczerym rozmowom. Zawarte podczas rejsu przyjaźnie potrafią przetrwać lata. Jest też dużo śmiechu podczas organizowanych przez kadrę lub załogę konkursów i przy codziennych czynnościach, które załoga potrafi obrócić w dobrą zabawę. Do tej pory uśmiecham się, kiedy pomyślę o komicznych sytuacjach, które mi się wtedy przytrafiły.

Szczerze polecam Szkołę pod Żaglami wszystkim, którzy pragną przeżyć prawdziwą przygodę. Jestem pewna, że czas spędzony na pokładzie żaglowca nie będzie zmarnowany, a z rejsu przywieziecie niepowtarzalne wspomnienia i pożyteczną wiedzę.

Osobom zainteresowanym Szkołami pod Żaglami polecam strony internetowe:

http://www.szkolapodzaglami.org.pl/
http://epz.pl/

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (1)

  • poplala (gość)

    poplala (gość)

    22.01.14, 09:32

    super

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8719

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6907

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6219

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76588

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115124

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze