Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nocleg za darmo – na całym świecie

Autor: Anna Łakomy

Data publikacji: 07.07.2011 15:08

Liczba odwiedzin: 49915

Tagi: inspiracje, artykuły, autostop, autostop artykuły, inspiracje artykuły

Kto nie ma ochoty na wieczne wakacje? Pewnie wiele osób. Nie wszystkich, a wręcz niewielu jednak na to stać. Kiedy zaczynamy kalkulować koszty przelotu/przejazdu, posiłków, nie mówiąc już o noclegu serce zaczyna przyspieszać. Potem analiza budżetu i okazuje się, że znów trzeba będzie przełożyć wymarzoną podróż na bliżej nieokreślone później. Tymczasem są sposoby na to, by doświadczać niezapomnianych przeżyć podróżniczych. Nie mając przy tym ani grosza albo posiadając naprawdę skromne środki.

Darmowy nocleg jest możliwy w nawet najbardziej nieprawdopodobnych miejscach
Darmowy nocleg jest możliwy wszędzie. Fot. kovik/sxc.hu/CC

Podróże autostopem to jeden ze sposobów na redukcję kosztów do minimum. Wbrew pozorom, znalezienie bezpłatnego noclegu nie jest trudniejsze niż złapanie „okazji”. Pierwszym ze sposobów jest house-swapping, czyli internetowa wymiana domów. To świetna propozycja dla wszystkich fanów filmu „The Holiday”. Są dwa rodzaje wymiany: wymiana domów i wymiana gościnności. Różnica polega na tym, że w pierwszym wypadku wymieniamy swoje domy w tym samym czasie, a w drugim spędzamy czas wspólnie, najpierw w jednym domu, a potem w drugim. Można oczywiście ustalić wszelkie warunki indywidualnie po porozumieniu z zainteresowaną stroną. Dla tych, którzy mają pewne obawy przedstawiam statystyki – ponad 250 000 udanych wymian każdego roku. System działa bez zastrzeżeń, znajdujemy praktycznie same optymistyczne komentarze.

Na stronie homeexchange.com można wybrać dowolne miejsce na świecie, do którego chciałoby się pojechać. W większości miast znajduje się kilka domów do wyboru. Każdy z nich ma galerię zdjęć i opis. Można się dowiedzieć czegoś o właścicielach domu, o okolicy i o preferowanych kierunkach wymiany. De facto jedynym minusem jest konieczność zapłaty 9.95 $ za miesiąc, jeśli wykupujemy członkostwo na 12 miesięcy lub 15.95 $ za miesiąc, jeśli płacimy za trzymiesięczny abonament. To dość spora kwota dla wielu z nas, ale jeśli porównamy ją z cenami noclegów i tak wydaje się atrakcyjna. Na stronie homeforswaps.com miesiąc abonamentu do koszt 3,25 $ za miesiąc, a jeśli nie dojdzie do żadnej wymiany, kolejny miesiąc mamy za darmo. Ponadto warto zauważyć, że tego typu konieczność jest dodatkową ochroną. Dzięki wpłaconej kwocie administratorzy zyskują zabezpieczenie przed wszelkimi oszustwami.

Portal casaswap.com wymaga od nas tylko rejestracji, bez dodatkowych opłat. To opcja przeznaczona dla studentów i młodych ludzi w ogóle. Oferuje zamianę mieszkań lub wynajem za drobne kwoty. Pomaga także znaleźć lub zaoferować pokój. Miesiąc w czyimś mieszkaniu może nas kosztować od 100 – 5000 euro. Wybór jest jednak spory, a portal sam dopasowuje preferowane przez nas destynacje.

Warta uwagi jest także organizacja Servas. Jak sami o sobie piszą, ich celem „jest szerzenie idei światowego pokoju, równości wszystkich ludzi, tolerancji dla przedstawicieli innych ras, wyznań i narodowości oraz głębszego otwarcia się na odmienne sposoby myślenia i style życia”. Organizacja została założona w Danii, pierwotnie nosiła nazwę Peacebuilder. Miała ona za zadanie ustrzec świat przed wybuchem kolejnej wojny światowej. W roku 1973 Servas International został wpisany do rejestru ONZ jako organizacja pozarządowa. Żeby zostać członkiem, należy spełnić kilka kryteriów. W zasadzie wszystkie mają na celu sprawdzenie, czy jesteśmy otwartymi ludźmi, bez uprzedzeń rasowych i kulturowych. Należy zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną i przedstawić dwa listy rekomendacyjne, poświadczające naszą odpowiedzialność i rzetelność. Można o nie poprosić nauczyciela, wykładowcę czy szefa. Gdy wszystko przebiegnie właściwie, należy wykupić znaczek Servasu za 135 złotych oraz wpłacić odpowiednią kaucję za wypożyczane listy gospodarzy. Potem pozostaje nam już tylko podróż do wybranego miejsca. W 2005 roku liczba gościnnych domów wynosiła ponad 13 000 w około 130 krajach na całym świecie, Przyjęto, że u gospodarzy można zostać za darmo przez dwie doby. Oczywiście możliwy jest dłuższy pobyt, ale tylko jeśli gospodarze sami nam go zaproponują. Korzystając z Servasu, trzeba być świadomym celu swojej podróży. Jest nim przede wszystkim wzajemne poznanie siebie i własnych kultur, wymiana doświadczeń, niewykluczone, że także zawieranie dłuższych znajomości.

Hospitality Club oraz belodged.com to całkowicie darmowe portale, pozwalające na kontakty z ludźmi na całym świecie. Możemy skontaktować się z gospodarzami w Buenos Aires, Sztokholmie czy Moskwie. Każdy tworzy swój profil, na którym informuje o dostępnych łóżkach, możliwościach gościny, swoim czasie wolnym. To bardzo proste w obsłudze portale, umożliwiające zawarcie wielu znajomości na wszystkich kontynentach. Jedynym minusem może być brak gwarancji, że dana osoba jest odpowiedzialna i nie zostawi nas na przysłowiowym lodzie. Ponieważ jednak strona działa na zasadzie wolontariatu, zakładam, że wszelkie działanie na niekorzyść byłoby absolutnie nieuzasadnione.

Podobnie jest w przypadku Couchsurfingu. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na darmowy nocleg. W sumie zarejestrowało się już 2 607 868 couchsurferów, zawarto 3 012 325 przyjaźni i wyrażono 4 829 283 pozytywnych opinii. Można pojechać do 80 048 miast w 246 krajach. Jedyne co należy zrobić to, podobnie jak w Hospitality Club, zarejestrować się na stronie. Trzeba także uzupełnić krótkie profile informacjami o sobie i o tym, w jakim stopniu możemy ugościć podróżującego. Ideą Couchsurfingu jest wymiana kanapy za kanapę. Inne tego typu strony to globetrotters.co.uk oraz friendshipforce.org.

Korzystanie ze wszystkich stron tego typu jest bardzo dobrym sposobem na zawarcie nowych przyjaźni i zbieranie doświadczeń. Dzięki nim świat staje się równie mały jak ekran naszego komputera, a organizowanie podróży sprowadza się do wysłania kilku wiadomości i wymiany informacji. Największym plusem jest jednak fakt, że teraz każdy może sobie pozwolić na zagraniczne wyjazdy, kosztem tylko odrobiny pozytywnego nastawienia.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (5)

  • 10.04.15, 02:23

    Komentarz usunięty

  • 02.12.14, 00:33

    Komentarz usunięty

  • 30.11.14, 05:45

    Komentarz usunięty

  • 20.11.14, 03:04

    Komentarz usunięty

  • 20.10.14, 19:31

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące