Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Przecież jesteśmy Busbusters!

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 18.03.2013 10:58

Liczba odwiedzin: 5141

Tagi: patronat medialny, afryka, senegal, mauretania, sahara zachodnia, maroko

Kim są Busbusters i co kryje się pod tajemniczą nazwą „kanciak”? Ile czasu potrzeba, żeby dotrzeć z busem z Gdyni do Dakaru i jak uniknąć kulturowego faux pax? Busbustersi opowiadają o swoim nowym, podróżniczym projekcie.

Eurotrip 2010
 
Eurotrip 2010
fot. Eurotripvwt3

Dlaczego ekipa Busbusters podróżuje busami? Przecież mogliby lecieć samolotem! Są jeszcze rowery, autobusy, pociągi…

Busbusters: Jesteśmy wiernymi fanami busów, to po pierwsze. A po drugie, przemieszczanie się busem sprawia, że jesteśmy samowystarczalni w tych, jakby nie patrzeć, niecodziennych warunkach. W busie znajdzie się miejsce i na lodówkę, i na kuchenkę gazową, jest też możliwość podłączenia prysznica. Co więcej, rozkładane dachy pozwalają wygospodarować dodatkowe miejsca do spania, a więc praktycznie wszędzie możemy zatrzymać się i przenocować.

A może ekipa Busbusters chce osiągnąć coś jeszcze, podróżując w ten sposób? Może w ich wyprawie jest jakieś drugie dno?

Azerbejdżan – czaj pod Baku 2012
 
Azerbejdżan – czaj pod Baku 2012
fot. Katarzyna Barzowska

Busbusters: Tak, w podróżowaniu busem nie chodzi tylko o względy praktyczne, opisane wyżej. Odsłonimy się – zależy nam, by przede wszystkim poznawać lokalne kultury, a bus, co wiemy już z doświadczenia, zbliża nas do tego bardziej niż jakikolwiek inny środek transportu. Nie raz i nie dwa razy zdarzyło się, że na początku było zdziwienie miejscowych, że podróżujemy w ten sposób, potem przychodziło zaciekawienie, a stąd już prosta droga do gościny – goszczono nas wielokrotnie i często wszystkim, co akurat znajdowało się w domu.

Czy podróże Busbusters to ciąg przyjemnych zdarzeń, setki zaproszeń w gości i wyłącznie pozytywne reakcje. A może są jakieś rysy na szkle?

Busbusters: Owszem, zdarzają się niemiłe sytuacje, ale wynikają one zazwyczaj ze źle prowadzonej komunikacji niewerbalnej. Jak wiadomo bariera językowa działa na naszą niekorzyść, czasem wystarczy jeden niechybny gest, abyśmy zostali opacznie zrozumiani. No ale od czego jest literatura, która przybliża dane kultury, pozwala lepiej je zrozumieć, chroniąc tym samym przed popełnieniem kulturowego faux pas. Dużo więc czytamy przed każdym wyjazdem i zdobyte w ten sposób informacje staramy się wykorzystywać w terenie. Kiedy wracamy z wyjazdu lubimy sobie, głównie na forach internetowych lub w gronie znajomych, poobalać mity związane z kulturami, z którymi mieliśmy szanse obcować.

Busbusters nie wzięli się znikąd. Pewnie gdzieś już jeździli, czegoś doświadczyli… Rzadko bywa tak, że człowiek budzi się rano i stwierdza: „Tak, biorę busa i jadę do Dakaru, i niech się dzieje co chce!”

Ukraina 2012
 
Ukraina 2012
fot. Katarzyna Barzowska

Busbusters: Zgadza się. W latach 2010-2012 uczestniczyliśmy w projekcie Eurotripvwt3 i razem przeżyliśmy dwie wyprawy. W trakcie pierwszej odwiedziliśmy aż 12 państw na Półwyspie Bałkańskim, przemierzając 7 tysięcy kilometrów. W ubiegłe wakacje znowu wyjechaliśmy, przy czym na dłużej i dalej. W ciągu 50 dni przejeżdżając ponad 13 tysięcy kilometrów odwiedziliśmy Ukrainę, Rosję, Gruzję, Azerbejdżan, Turcję, Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry i Słowację.

Czy Busbusters zamierzają odejść na zasłużoną podróżniczą emeryturę czy może knują kolejne globtroterskie plany?

Busbusters: Emerytura? Dopiero się rozkręcamy! Obecnie tworzymy projekt pod nazwą Busbusters. W tym roku zamierzamy dojechać do Dakaru, wyjeżdżając z Gdyni 1 lipca. W ciągu 6 tygodni chcemy przemierzyć prawie 16 tys. km. Zamierzamy zwiedzić Niemcy, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Maroko, Mauretanię i Senegal.

Ciekawe jak Busbustersi przygotowują się do wyprawy… Wydaje się, że trzeba włożyć sporo pracy, by zrealizować taki projekt. To nie wyjazd za miedzę czy na daczę, a szeroko zakrojona ekspedycja. Jak ją zorganizować?

Gruzja – spotykamy grupę Słowaków
 
Gruzja – spotykamy grupę Słowaków
fot. Katarzyna Barzowska

Busbusters: Święta prawda. Przygotowanie wyprawy wymaga wiele pracy. Największym wyzwaniem jest doprowadzenie busów do jak najlepszego stanu. Jest to o tyle trudne, że są to auta z lat 80., często trzeba specjalnie sprowadzać potrzebne części, wymieniać przetarte kable, linki, odświeżać pojazdy. Kiedy akurat nie „reanimujemy” busa, sprawdzamy informacje praktyczne dotyczące krajów, do których zawitamy: wizy, szczepienia, przejścia graniczne, promy promów, opisy miejsc (przewiezienie busa nie zawsze jest łatwe) – to są teraz sprawy, które nas najbardziej interesują.

Podsumowując – jest połowa marca, od dłuższego czasu mamy gotową trasę. Aktualnie jesteśmy na etapie pozyskiwania sponsorów i napraw busowych. Czy nasze marzenia się spełnią? Muszą! Przecież jesteśmy Busbusters!

Portal Etraveler.pl objął wyprawę patronatem medialnym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6705

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73732

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111459

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze