Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bałkańskie winnice

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 25.02.2014 02:39

Liczba odwiedzin: 6389

Tagi: europa, bałkany, chorwacje, wino, chorwacja, słowenia, czarnogóra, bośnia i hercegowina, artykuły, kacper dziekan, turystyka winna artykuły

Serbowie proponują odwiedzającym całe szlaki winne. Ciekawie na pewno wygląda szlak wzdłuż Dunaju, zwany Fruška Gora (od pasma górskiego) w Wojwodinie. Można tam zaopatrzyć się w wino Bermet, które według pewnych źródeł było serwowane na Titanicu

Enoturyści przemierzający Europę w poszukiwaniu swego ulubionego trunku zazwyczaj omijają region bałkański. Dzieje się tak dlatego, że kojarzony on jest głównie z mocniejszymi napojami – przede wszystkim serbsko-chorwacką rakiją. Dodałbym, że w ogóle przeciętny turysta bałkańskie napitki kojarzy niemal wyłącznie z Serbią i Chorwacją właśnie.

Najstarsza winorośl na świecie (slov. Stara Trta). Znajduje się w słoweńskim mieście Maribor
 
Najstarsza winorośl na świecie (slov. Stara Trta). Znajduje się w słoweńskim mieście Maribor
fot. Lubomir Fajth / (Creative Commons)

Starożytni winiarze

Na początku małe uściślenie. Pisząc tu o Bałkanach mam na myśli Bałkany w wąskim ich rozumieniu. A zatem chodzi tu o kraje znajdujące się na terenie byłej Jugosławii. Wśród nich z kolei znajdują się prawdziwe ostoje winiarstwa. Należy do nich z pewnością Macedonia. Tradycje winne Macedonii sięgają czasów starożytnych. Mieszkańcy tego słynnego imperium czasów hellenistycznych spożywali głównie właśnie wino. Po zdobyciu Macedonii przez Rzymian uprawę winorośli kontynuowano.

Macedońskie winnice zaopatrywały dużą część cesarstwa. Przez następne stulecia winom z tej części Bałkanów wiodło się różnie. Historia odcisnęła swoje piętno na tym małym kraju. Zupełny kryzys przyszedł w XX wieku. Wojny, komunizm, polityczne pretensje ze strony Grecji oraz Bułgarii – to wszystko komplikowało funkcjonowanie branży winiarskiej. Za czasów jugosłowiańskich winiarnie upaństwowiono. Produkcja spadła, a całą branżę opanowała stagnacja. Dopiero po uzyskaniu niepodległości w wyniku rozpadu Jugosławii przemysł winiarski zaczął się odradzać.

Najpopularniejsze wino z Macedonii - Tikves
 
Najpopularniejsze wino z Macedonii - Tikves
fot. Agne27/ (Creative Commons)

Macedońskie wina uczestniczą w coraz większej ilości imprez winiarskich, rosną także produkcja i eksport wina. Najsłynniejszym i zarazem największym winem jest Tikves – wino pochodzące z regionu o tej samej nazwie. W Polsce można np. nabyć wino tej marki – Tikves Alexandria Cuvee – zarówno białe, jak i czerwone wino wytrawne. Tikves zdobył w ostatnich latach szereg prestiżowych nagród. Rozszerzył też swój eksport m.in. na Stany Zjednoczone. Sam region Tikves położony jest w centralnej części kraju. To właśnie w tym rejonie koncentruje się większość macedońskich winnic. Dlatego właśnie środkowa część Macedonii jest najlepszym miejscem do spędzenia urlopu przez enoturystę.

Wino dla każdego

Kolejnym krajem o wielowiekowej tradycji produkcji wina jest Słowenia. I podobnie, jak Macedonia jest mimo tego kompletnie nieznana. Choć w przypadku Słowenii może istnieć dodatkowa przyczyna takiego stanu rzeczy. Otóż Słowenia, pomimo produkcji dużej ilości wina, na eksport przeznacza jedynie 5% swoich wytworów. Dzieje się tak dlatego, że wśród Słoweńców występuje bardzo duże spożycie wina. W statystykach wyprzedzają nawet swoich większych sąsiadów – Włochów. Winorośl w Słowenii uprawia się przede wszystkim w trzech regionach. Są to: Primorje, Posavje i Podravje. Na terenie Podravja znajduje się miasto Maribor, w którym z kolei znajduje się najstarsza na świecie winorośl – ma ponad 400 lat. Maribor to piękne, historyczne miasto, które z pewnością warto odwiedzić w trakcie uprawiania turystyki winnej po Bałkanach.

Konkurując z rakiją

Produkcja wina ma się dobrze także w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze oraz Chorwacji. Nie jest to może najbardziej rozpoznawalny, ani eksportowy produkt tych krajów, ale też ma swoich zwolenników. Jeśli chodzi o BiH, to popularnością cieszy się wino Zilavka, z regionu Mostar w Hercegowinie. Samo miasto Mostar jest często odwiedzane przez turystów, można zatem przy okazji odwiedzić także lokalne winnice. Serbowie proponują odwiedzającym całe szlaki winne. Ciekawie na pewno wygląda szlak wzdłuż Dunaju, zwany Fruška Gora (od pasma górskiego) w Wojwodinie. Można tam zaopatrzyć się w wino Bermet, które według pewnych źródeł było serwowane na Titanicu.

Winnica w Chorwacji
 
Winnica w Chorwacji
fot. Saxum (Wikimedia/GNU Free License)Chorwacja zaś oferuje wina z północy i południa kraju. Co ciekawe, wino czerwone nazywane jest w Chorwacji „Crno vino” – czyli wino czarne. Bardzo często ma ono rzeczywiście bardzo ciemną barwę. Klasycznym ciemnym winem czerwonym jest wizytówka Dalmacji Plavac Mali. Dalmacji nikomu szczególnie reklamować nie trzeba, zatem odwiedzając Split, czy Zadar można zahaczyć także o winnicę oferującą Plavaca.

Najstarsza winorośl na świecie (slov. Stara Trta). Znajduje się w słoweńskim mieście Maribor
 
Najstarsza winorośl na świecie (slov. Stara Trta). Znajduje się w słoweńskim mieście Maribor
fot. Lubomir Fajth / (Creative Commons)Dla wielu osób czarnym koniem Bałkanów jest Czarnogóra. Kraj znacznie tańszy od Chorwacji i znacznie mniejszy ma w swojej ofercie niezwykle dużo: piaszczyste plaże, piękne góry, malowniczo położone miasteczka i wiele innych. Między innymi wino. Wino czarnogórskie mieli zachwalać już cesarze rzymscy. Warto zapoznać się z ofertą największego producenta win – Plantaże. Wina dostępne także w Polsce.

Bałkany pociągają wiele osób swoją różnorodnością umiejscowioną na relatywnie małej przestrzeni. Stąd popularność takich określeń, jak „bałkański kocioł” bądź „bałkański tygiel”. Sądzę, że do tego worka różnorodności można śmiało wrzucić kolejny element – wino.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73824

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111555

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze