Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Chianti – mekka włoskiej turystyki winnej

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 26.01.2014 15:33

Liczba odwiedzin: 4154

Tagi: europa, włochy, chianti, toskania, kacper dziekan, wino, relacje, turystyka winna relacje z podróży

Toskanię często określa się mianem raju na ziemi. Znajduje to odbicie w popkulturze, czego efektem są kolejne filmy i książki w stylu „Pod słońcem Toskanii”, czy „Mądrość Toskanii”, w których autorzy ukazują sielankowe życie w tej baśniowej krainie.

Lokalne wina i winnice są często jednym z głównych powodów, dla których odwiedzają to miejsce turyści.
 
Lokalne wina i winnice są często jednym z głównych powodów, dla których odwiedzają to miejsce turyści.
fot. y francesco sgroi (Flickr.com/CC BY)

Chianti to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych win, nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom smakowym, ale także niezwykle malowniczej lokalizacji. Region Chianti leży bowiem w samym sercu bajkowej Toskanii.

Raj na ziemi

Toskanię często określa się mianem raju na ziemi. Znajduje to odbicie w popkulturze, czego efektem są kolejne filmy i książki w stylu „Pod słońcem Toskanii”, czy „Mądrość Toskanii”, w których autorzy ukazują sielankowe życie w tej baśniowej krainie. Niemniej, aż trudno zliczyć wszystkie powody, dla których warto się tam wybrać. Piękna pogoda; wspaniała włoska kuchnia; zabytkowe miasta: Florencja, Siena, Arezzo, Piza; niesamowite krajobrazy wzgórz, rzek i jezior oraz...wino. To właśnie lokalne wina i winnice są często jednym z głównych powodów, dla których odwiedzają to miejsce turyści.

Chianti jest obecnie jednym z najczęściej eksportowanych i produkowanych na największą skalę win we Włoszech.
 
Chianti jest obecnie jednym z najczęściej eksportowanych i produkowanych na największą skalę win we Włoszech.
fot. Eddypedro (Flickr.com/CC BY)

Trudno dokładnie wyznaczyć granicę regionu Chianti. Znajduje się między Florencją a Arezzo. Trudno też dokładnie określić, skąd wywodzi się sama nazwa. Wiadomo, że wino nazwę wzięło od okolicznych wzgórz. Skąd jednak nazwę wzięły wzgórza?

Włoscy badacze podają dwie koncepcje: wg jednej z nich źródłem jest łacińskie słowo clangor, oznaczające hałas. W dawnych czasach toskańskie lasy pełne były zwierzyny, co przyciągało liczne rzesze myśliwych. Od dźwięków wydawanych przez nich w trakcie polowań miała wziąć się nazwa.

Druga koncepcja wywodzi Chianti od etruskiego słowa clante, co znaczy „woda”. Jak można się domyślać powodem były liczne zbiorniki wodne, w które natura Toskanię hojnie wyposażyła. Jak by nie było w rzeczywistości, nazwa zrobiła karierę dzięki winu, które tam produkowano i produkuje się nadal.

Z winem przez wieki

Już w starożytności Etruskowie, a następnie Rzymianie produkowali i eksportowali wino z Toskanii. Pierwsze wzmianki o winie Chianti pochodzą zaś z XIII w. Początkowo było to wino białe, na przestrzeni wieków popularność zdobyło przede wszystkim wino czerwone. W średniowieczu, szereg wiosek wokół Florencji stworzył tzw. Ligę Chianti. Jej celem było, mówiąc współczesnym językiem, budowanie marki. Dopięli swego w XVIII w. Wielki książę Toskanii Kosma III Medyceusz wydał specjalny edykt legitimizujący prawa miejscowości Castellina, Greve, Gaiole i Radda do tworzenia produktów o nawie Chianti.

Kolejnym przełomem w historii wina było stworzenie sposobu jego produkcji przez Bettino Ricasolego. Ten dziewiętnastowieczny włoski polityk, pochodzący z Florencji, stworzył metodę, która została z czasem uzyskała oznaczenie DOC (Denominazione di Origine Controllata), a następnie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Jest to powszechnie stosowana we Włoszech regulacja, mająca na celu ochronę jakości produktów spożywczych.

Chianti dziś

Chianti jest obecnie jednym z najczęściej eksportowanych i produkowanych na największą skalę win we Włoszech. Powstało całe mnóstwo win noszących tę nazwę. Z tego powodu wino posiadające certyfikat DOCG nosi nazwę Chianti Classico. Najważniejszym kryterium jest tu rodzaj winogron. Aby otrzymać certyfikat, czerwone wino musi być produkowane przynajmniej w 70% z winogron ze szczepu sangiovese.

Symbolem tego wina stały się także plecione koszyczki, zwane po włosku fiaschi, w których umieszczano butelki. Sposób produkcji, historię wina, a także jego właściwości można poznać dzięki wizycie w Muzeum Wina Chianti, które znajduje się w Greve in Chianti. Dodatkowo, wykupiwszy kartę za 10 euro, można degustować tam dziesiątki rodzajów tego wina, których cena waha się od 10 eurocentów za próbkę, do znacznie wyższych kwot.

Muzeum Wina Chianti
 
Muzeum Wina Chianti
fot. Kacper DziekanWokół tej miejscowości, jak i na terenie całego regionu znaleźć można lokalnych mieszkańców, którzy ochoczo częstują swoimi wytworami, żeby sprzedać turystom jak najwięcej wina, oliwy, serów, wędlin i wiele, wiele innych. To właśnie te małe piwniczki i gospodarstwa są celem wypraw większości odwiedzających Chianti. Często też są celem zainteresowania ze strony bogatych inwestorów. Do bardziej znanych należy brytyjski piosenkarz Sting, który posiada w Chianti własne gospodarstwo. Sprzedaje również wino własnej produkcji, które także jest nie lada gratką dla spędzających tam urlop cudzoziemców.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że trudno oprzeć się temu zakątkowi świata. Dlatego każdy miłośnik wina i przyrody powinien chociaż raz w życiu odwiedzić baśniowe tereny regionu Chanti.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6597

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22176

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8560

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5288

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41195

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143738

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze