Dziś jest 18.09.2018

Imieniny obchodzą Irma, Stanisław, Balcer, Baltazar

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kalendarium imprez winiarskich w Polsce

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 02.02.2014 17:18

Liczba odwiedzin: 4497

Tagi: wino, artykuły, kalendarium imprez winiarskich, kacper dziekan, turystyka winna artykuły

Winobraniu w Zielonej Górze towarzyszy wielka, tygodniowa impreza. W początku września, w sobotę Bachus oficjalnie odbiera klucze do miasta od prezydenta i rozpoczyna swoje rządy. W ciągu tego tygodniowego panowania lubuska stolica jest pełna wina.

Korowód otwierający Święto Wina w Mieście Skarbów – Środzie Śląskiej
 
Korowód otwierający Święto Wina w Mieście Skarbów – Środzie Śląskiej
fot. Beata Zdyb (Wikipedia Commons)


Tradycyjnym okresem największego natężenia imprez winiarskich jest wczesna jesień: wrzesień i październik. Dzieje się tak we wszystkich europejskich krajach „kultury wina”, ale także w Polsce. To wówczas odbywa się winobranie, któremu towarzyszy zazwyczaj szereg atrakcji. Czy coś ciekawego dzieje się jednak w pozostałych miesiącach roku? Poniżej zaprezentuję subiektywny przegląd ważnych wydarzeń winiarskich w Polsce.

W ciągu całego roku winiarnie w wielu miastach organizują pomniejsze wydarzenia winiarskie: degustacja win konkretnego regionu bądź kraju; prezentacje osiągnięć lokalnych producentów; winoterapie i wiele innych. Wraz z początkiem lata zaczynają się jednak większe imprezy, które trwają w zasadzie do końca roku.

Konwent Polskich Winiarzy (czerwiec)

W czerwcu rokrocznie odbywa się Konwent Polskich Winiarzy. W ubiegłym roku impreza miała miejsce już po raz VIII w Warszawie na terenie Stadionu Narodowego. Jest to konwent ruchomy, wcześniejsze edycje odbywały się m. in. w Łańcucie, Zielonej Górze i Krakowie. Organizatorami imprezy są Polski Instytut Winorośli i Wina oraz portal Winicjatywa. Ostatnią edycję można uznać za przełomową, bowiem organizatorzy otworzyli się na szeroką publiczność, która wzięła udział w otwartym kiermaszu wina. Impreza ta w założeniu spaja całe polskie środowisko winiarzy. W rekordowej edycji w 2012 roku, zaprezentowanych zostało 127 polskich win. W trakcie konwentu organizowane są także seminaria specjalistyczne, panele degustacyjne oraz wieczory winiarskie. Konwent Polskich Winiarzy to z pewnością stały punkt w kalendarzu dla każdego winomaniaka.


Międzynarodowe Dni Wina (sierpień/wrzesień)


W Jaśle w ostatni weekend lata od 8 lat organizowane są Międzynarodowe Dni Wina. Program imprezy jest bardzo szeroki. Od prezentacji wina, narzędzi i wyborów winiarskich, przez barwne korowody, po koncerty muzyki folkowej. Winiarze z Jasła reklamują swoje wina jako tradycyjne napoje, posiadające tysiącletnią historię. W trakcie weekendowego festiwalu uczestnicy mają możliwość degustacji wielu win polskich i zagranicznych. Mogą także wziąć udział w warsztatach winiarskich i zasmakować atrakcji turystycznych Podkarpacia. Międzynarodowe Dni Wina to czołowa impreza turystyczna w regionie.Święto Wina w Mieście Skarbów

Na początku września w Środzie Śląskiej celebrowane jest Święto Wina w Mieście Skarbów. Ta jednodniowa impreza obfituje w liczne wydarzenia: koncerty, spektakle, wernisaże, tańce, pokazy walk rycerskich i oczywiście wydarzenia winiarskie: deptanie winogron, czy ściśle z nim związane wybory Miss Winnego Grona. Tytuł ten bowiem otrzymuje zwycięzca deptania. W tym roku festiwalowi stuknie okrągłe 10 lat. Można się zatem spodziewać jakichś super niespodzianek ze strony organizatorów.

Lokalne winnice prezentują swoje zbiory podczas zielonogórskiego winobrania.
 
Lokalne winnice prezentują swoje zbiory podczas zielonogórskiego winobrania.
fot. Mohylek, (Creative Commons)

Winobranie

Jak wspomniałem na początku – wrzesień i październik to miesiące winobrania. Ten tradycyjnie najważniejszy element winiarskiego kalendarza również w Polsce cieszy się rosnącą popularnością. Prym wiodą w nim województwa podkarpackie, dolnośląskie i lubuskie. Winnice tam istniejące również chlubią się historią sięgającą średniowiecza. Pozostałością po tym są nazwy miejscowości: Winne, czy Winna Góra. Na samym Podkarpaciu znajduje się łącznie ok. 150 winnic. W wielu z nich w ramach winobrania organizowane są różne imprezy. Tak dzieje się np. w Mierzęcinie, w Lubuskiem. Winobraniu przewodzą enolodzy kształceni w tym kierunku za granicą. Uczestnicy zbierają winogrona najróżniejszych szczepów, m. in. chardonnay, seyval blanc czy jutrzenka. Winobranie trwa kilka tygodni. Za polską stolicę tego winobrania należy chyba uznać Zieloną Górę. Winobraniu w tym mieście towarzyszy wielka, tygodniowa impreza. W początku września, w sobotę Bachus oficjalnie odbiera klucze do miasta od prezydenta i rozpoczyna swoje rządy. W ciągu tego tygodniowego panowania lubuska stolica jest pełna wina. Całymi dniami winnice prezentują swoje wyroby w ramach wielkiego jarmarku. Winnice stają się również otwarte dla zwiedzających. Organizowane są wiobraniowe rejsy galerami po okolicznych rzekach. Towarzyszą temu liczne koncerty, spektakle, wystawy, wydarzenia sportowe, turnieje gier planszowych i karcianych oraz wiele, wiele innych.

Choć trudno zaliczyć Polskę do krajów kultury wina, to istnienie tych kilku imprez dowodzi, że mimo wszystko nie mamy się czego wstydzić i również u nas można uprawiać enoturystykę na pewno się przy tym nie nudząc.

Komentarze (3)

  • 04.08.16, 02:26

    Komentarz usunięty

  • 02.08.16, 05:09

    Komentarz usunięty

  • 16.06.14, 01:46

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 2286

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 2341

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 7270

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 3979

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 4747

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 4260

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 3758

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 3237

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 2814

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 2662

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 2842

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 2368

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 10142

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 14359

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 3190

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 15953

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze