Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kalendarium wydarzeń winiarskich w Europie

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 07.02.2014 16:05

Liczba odwiedzin: 4011

Tagi: europa, portugalia, francja, hiszpania, portugalia, węgry, chorwacja, niemcy, wino, artykuły, kacper dziekan, turystyka winna artykuły

Gdyby trafił się jakiś fanatyk enoturystyki, który postanowiłby przez cały rok zaliczać winiarską imprezę każdego dnia w innym mieście Europy, nie miałby problemów z ich znalezieniem. Europejskie kraje mają do zaoferowania bardzo dużo w tej kwestii

Winnica w Szampanii, jednym z najsłynniejszych na świecie regionów związanych z winem.
 
Winnica w Szampanii, jednym z najsłynniejszych na świecie regionów związanych z winem.
fot. Rob&Lisa Meehan (Creative Commons)

Kontynuując zeszłotygodniową myśl przewodnią tworzenia swoistego kompendium wiedzy o najważniejszych wydarzeniach winiarskich postanowiłem tym razem wziąć na warsztat imprezy odbywające się w całej Europie. Z kalendarium wydarzeń winiarskich w Polsce można zapoznać się tutaj. Niepodobna przedstawić wszystkie, a nawet większość czołowych europejskich imprez. Odbywa się ich tyle, że można by napisać o tym całą książkę. Swoją drogą tego rodzaju książkowe przewodniki po różnych festiwalach i zabawach są tworzone i wydawane. Dlatego ten artykuł stanowi jedynie zarys wybranych dużych imprez związanych z enoturystyką.

Europa winem stoi

Gdyby trafił się jakiś fanatyk enoturystyki, który postanowiłby przez cały rok zaliczać winiarską imprezę każdego dnia w innym mieście Europy, nie miałby problemów z ich znalezieniem. Europejskie kraje mają do zaoferowania bardzo dużo w tej kwestii. Dominują tu przede wszystkim oczywiście kraje basenu Morza Śródziemnego. Ilość imprez w Hiszpanii, Francji, czy Włoszech może przyprawić o zawrót głowy. Dzielnie walczą także Chorwacja. Nie ma się jednak czemu dziwić, kraje te tworzą łącznie połowę światowej produkcji wina. Swoją cegiełkę do winiarskiego krajobrazu Europy dokładają także inne tradycyjnie „winne” kraje: Węgry, Portugalia, czy Mołdawia. Sporą liczbę imprez można jednak również znaleźć w krajach powszechnie kojarzonych raczej z piwem: Niemczech, Belgii, czy Czechach. Przejdźmy zatem do konkretów.

Elegancja Francja

Dla wielu osób państwowym symbolem wina pozostaje Francja. Wino francuskie uważane jest przez wielu ekspertów za najlepsze na świecie. W połączeniu z kuchnią, kulturą i architekturą wydaje się być idealnym miejscem na spędzenie urlopu rozwijającego winiarską pasję. Jedna z głównych imprez odbywa się regularnie latem w mieście, skąd pochodzi bodaj najpopularniejsze francuskie wino – Bordeaux. Przez kilka letnich dni, miejscowi i przyjezdni zebrani w Księżycowym Porcie (historycznej części miasta wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO) świętują Bordeaux Wine Festival. Regionalne przysmaki, koncerty, tańce i przede wszystkim wyśmienite wino nie tylko z Bordeaux. Warto wybrać się również do Prowansji, a konkretnie miasta Tulon. W kwietniu odbywa się tam Bacchus Food & Wine Festival. W tym roku będzie miał miejsce w weekend 4 – 6 kwietnia. Impreza organizowana jest już ponad 20 lat. Zaprezentowane zostaną tradycyjne prowansalskie wyroby. Warty odnotowania jest fakt, iż jest to impreza otwarta, na którą wstęp jest darmowy. Płatna jest jedynie degustacja win – 4 euro. Wiele imprez europejskich ma zamknięty charakter (wyłącznie dla osób zajmujących się winem profesjonalnie), bądź wymagana jest płatna rejestracja. Tym bardziej należy więc odwiedzić Prowansję.


La Dolce Vita

Krajem najbardziej konkurującym z Francją i miano światowej stolicy wina są Włochy. To właśnie Włosi są największym światowym producentem i eksporterem wina. To także we Włoszech istnieje ogromna tradycja organizowania wszelakich festiwali, turniejów, jarmarków, etc. Imprezy te często znane są pod nazwą palio. Wszakże to Włochy są terytorialnym spadkobiercą Imperium Rzymskiego, którego jednym z haseł było „chleba i igrzysk”. Zatem „igrzysk” we Włoszech nie brakuje. A że kraj winem płynący, to nierzadko ów trunek jest motywem przewodnim imprezy. Prowincją mocno kojarzoną z różnymi paliami jest Toskania. W stolicy tej prowincji, Florencji odbywa się rokrocznie WineTown Firenze. Ostatnia edycja odbyła się w maju minionego roku. W trakcie kilkudniowego festiwalu uczestnicy mają szansę posmakować najróżniejszych toskańskich win. Degustacje często odbywają się w historycznych, zabytkowych pałacach – np. Palazzo Vecchio, Palazzo Pitti, co stanowi dodatkową atrakcję. Organizatorzy starają się odtworzyć klimat stolicy renesansu. Festiwalowi towarzyszą tradycyjnie wykłady, seminaria, koncerty i spektakle. Również w Toskanii, niedaleko od Florencji znajduje się mekka włoskiej turystyki winnej – Chianti. O tym winie i regionie pisałem więcej w tym miejscu. W jednym z miasteczek tego regionu, Greve in Chianti odbywa się Chianti Classico Wine Festival. Corocznie w drugi weekend września. Przybywający nabywają kieliszek za 10 euro, będący swego rodzaju biletem wstępu i mogą degustować prezentowane wina. Całość w przepięknej scenerii tego regionu.

Ordnung muss sein

Nieprawdopodobną ilość świetnie zorganizowanych wydarzeń winiarskich odnajdziemy w Niemczech. Kraj szczycący się przede wszystkim Oktoberfestem, ma wbrew pozorom bardzo dużo do zaoferowania. Do najsłynniejszych festiwali zaliczyć z pewnością należy Stuttgart Wine Festival. Ten odbywający się na przełomie sierpnia i września festiwal organizowany jest już od prawie 40 lat. Gromadzi w sobie całe dobro regionu Szwabii. Organizatorzy chwalą się mianem „najbardziej gościnnego i przyjaznego” festiwalu w Niemczech. Odwiedzający mają okazję spróbować ponad 120 gatunków lokalnego wina. Imprezie tradycyjnie towarzyszą liczne wydarzenia dodatkowe.

Mañana


Po małej odmianie powracamy do kraju kultury wina, Hiszpanii. Na północy tego kraju, w regionie Galicja, znajduje się małe miasteczko o nazwie Lugo. W tej niepozornej mieścinie odbywa się corocznie wielki festiwal, na który ściągają uczestnicy z wielu regionów Hiszpanii, a także zagranicy. Nosi on nazwę Arde Lucus i zarówno w nazwie, jaki i całym obrzędzie odwołuje do rzymskich tradycji miasteczka. W trakcie czerwcowego weekendu mieszkańcy miasta poprzebierani w stroje z epoki, jedzą, piją i się bawią, tak jak czynili to ich rzymscy odpowiednicy prawie 2 tys. lat temu. A co piją? Oczywiście wino. Jednym z elementów imprezy są bachanalia – stylizowane na tradycję rzymską obchody kultu boga wina. W ich trakcie w różnych częściach miasta leją się hektolitry hiszpańskiego wina, pomagając uczestnikom w dobrej zabawie. Czegóż więcej potrzeba?

Rzymska kohorta w trakcie imprezy Arde Lucus, odbywającej się w hiszpańskiej miejscowości Lugo.
 
Rzymska kohorta w trakcie imprezy Arde Lucus, odbywającej się w hiszpańskiej miejscowości Lugo.
fot. Álvaro Pérez Vilariño

Polak Węgier dwa bratanki...

Choć na świecie najbardziej cenione jest wino z krajów śródziemnomorskich, to w Polsce od wieków spożywany i wychwalany był przede wszystkim Węgrzyn. Wino sprowadzane od naszych dawnych południowych sąsiadów wywarło znaczny wpływ na obyczaje alkoholowe polskiej szlachty. Dlatego też obecnie winiarskie miejscowości węgierskie, przede wszystkim Tokaj i Eger, cieszą się ogromną popularnością wśród naszych rodaków. Kraj kultury wina, nie byłby jednak krajem kultury wina bez dużej imprezy winiarskiej. Taką stanowi Budapest Wine Festival organizowany co roku we wrześniu w węgierskiej stolicy. Tańce, koncerty, regionalne produkty – te wszystkie elementu można znaleźć w trakcie festiwalu. Gwoździem programu jest jednak „folkowa gala”, prezentująca węgierskie tradycje winobrania i wszelkich zabaw temu towarzyszących.

Nie samym winem żyje człowiek

Malownicza starówka w Dubrowniku, perełce Chorwacji
 
Malownicza starówka w Dubrowniku, perełce Chorwacji
fot. Michael Cavens/(Creative Commons)

Interesującą propozycję urlopową oferuje również Chorwacja. W bajkowym i uchodzącym za najpiękniejsze miasto tego kraju Dubrowniku organizowany jest Dubrovnik International Wine & Jazz Festival. Wśród średniowiecznych murów miasteczka unoszą się dźwięki jazzowej muzyki, zaś słuchacze delektują się przy tym chorwackim winem. Festiwal jest imprezą zamkniętą i biletowaną. Cieszy się bardzo dużą popularnością, gdyż połączenie wina, muzyki i pięknych zabytków zawsze znajduje swoich amatorów.


Z winem od zawsze


Winem stoi także portugalska Madera. To słynne wino opiewał w swoich dziełach sam William Szekspir. Dlatego organizatorzy odbywającej się na Maderze imprezy Madeira Wine Festival z dumą opowiadają o tradycjach i historii wina w swoim regionie. Dowodzą także, że historia owego corocznego wrześniowego festiwalu jest niemal tak długa, jak historia miasta. A ta sięga XV wieku. Mieszkańcy mieli zatem dużo czasu na wypracowanie formuły doskonałego festiwalu. Koncerty, wystawy, wspólne winobranie i oczywiście degustacja. Imprezie towarzyszy także Europejski Tydzień Folkloru, na który zapraszane są zespoły taneczne i muzyczne z wielu krajów. Te dwie imprezy doskonale się ze sobą komponują, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Sądzę, że można śmiało zaryzykować tezę, iż enoturysta nudzić się nie ma kiedy. Brakować może jedynie pieniędzy i czasu, aby móc odwiedzić te wszystkie fascynujące miejsca i wziąć udział w tych wszystkich fantastycznych imprezach. Zresztą, na fali rosnącej popularności enoturystyki należy się spodziewać coraz większej ilości festiwali winiarskich w Europie. Warto też zwrócić uwagę na anglojęzyczne nazwy większości z owych festiwali. Organizatorzy wyraźnie nastawiają się na umiędzynarodowianie swoich wydarzeń i na liczne przybycie odwiedzających zza rubieży. To kolejny dowód na coraz większą popularność turystyki związanej z winem.

Komentarze (1)

 • MalgosiaBordeaux (gość)

  MalgosiaBordeaux (gość)

  04.11.17, 18:49

  Zapraszam do Bordeaux- swiatowej stolicy win, na niezapomniana wyprawe w najslynniejsze apelacje, do wspanialych chateau gdzie bedziecie mieli Panstwo okazje skosztowac wspanialych win, zwiedzic winnice i posluchac ciekawych historii zwiazanych z tworzeniem tego szlachetnego trunku: https://www.facebook.com/WINE-Cellar-CO-Private-Wine-Tours-Bordeaux-525626660792565/

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4860

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73839

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111591

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze