Dziś jest 01.12.2023

Imieniny obchodzą Natalia, Blanka, Eligiusz, Edmund

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Winne Czechy

Autor: Agata Kozłowska

Data publikacji: 08.03.2012 21:44

Liczba odwiedzin: 8905

Tagi: europa, czechy, morawy, zadanie 5, wino, agata kozłowska, turystyka winna artykuły

Magiczne poranne światło, soczystozielone wzgórza, kropelki rosy na dojrzewających owocach i winnice ciągnące się po horyzont. To nie Francja, nie Włochy, nie Hiszpania. To nasi niepozorni południowi sąsiedzi.

Istnieją oczywiste skojarzenia naród-trunek. Rosjanie piją wódkę, Francuzi sączą wino, Węgrzy słyną z tokaju, Turcy częstują rakiją. A dla Czechów wszystko świetnie komponuje się z piwem. Chociaż ich tradycje winiarskie sięgają średniowiecza, a na Morawach znajduje się ok. 11 tysięcy hektarów winnic, to bursztynowy trunek nadal dzierży palmę pierwszeństwa. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania enoturystyką, czyli turystyką winiarską, czeskie wina stają się godnym konkurentem dla piwa. A w niektórych regionach wygrywają w cugach. I w niczym nie ustępują winom zachodnich sąsiadów.

Winogrona z regionu Palava
 
Winogrona z regionu Palava
fot. HuhulenikŚwiętopełek, Bożywoj i Ludmiła, czyli jak to się zaczęło
Pierwsze wzmianki o uprawie winorośli w Czechach pochodzą z 937 roku, ale zakłada się, że tradycję sadzenia wina wprowadzili Rzymianie już w III wieku. Według legendy pierwsza winnica powstała pod koniec IX wieku za sprawą czeskiego księcia Bożywoja i jego żony Ludmiły. Książe morawski Świętopełek wysłał do pary książęcej beczkę wina z okazji urodzin syna. Kraj był wtedy dotknięty suszą i ofiara z owego wina, złożona przez Ludmiłę, uratowała zbiory. Dzisiaj jedno z najpopularniejszych win w Mělniku na północy kraju to właśnie Ludmiła.

W średniowieczu winiarstwo rozwijało się przede wszystkim dzięki klasztorom. Ogromne zasługi miał też cesarz Karol IV. W 1358 roku wydał edykt nakazujący utworzyć wokół Pragi strefę uprawy winorośli. W zamian za przekształcenie swoich ziem w winnice, właściciele byli zwalniani z podatków. W późniejszych latach winiarstwo przeżywało wzloty i upadki, w końcu większość winnic zniszczyła zaraza. Renesans przemysł winiarski przeżywa od lat 60. XX wieku. Odrodzenie wciąż trwa.

Czeskie specjały
Czesi specjalizują się w winach białych. Prócz popularnych również w innych częściach Europy odmian, mają też do zaoferowania wina już nie tak dobrze znane. Pod koniec lata pojawia się zwiastun winobrania – burčak. To nie tylko częściowo sfermentowany moszcz z winogron, w innych krajach często nazywany młodym winem, ale także zjawisko społeczno-kulturowe. Jego pojawienie się rozpoczyna zbiory i wszystko, co z nimi związane. Ludowa mądrość głosi, że przed zimą trzeba wypić tyle litrów burčaku, ile krwi krąży w żyłach.

Burcak
 
Burcak
fot. HuhulenikChociaż nie jest pełnoprawnym winem, i tak został obwarowany normami. Można go sprzedawać tylko od sierpnia do listopada, a produkować z owoców zebranych na terenie kraju. Nie pozostaje nic innego, jak zaplątać się w tym młodym winie. I skosztować. Idealne połączenie cukru i kwaskowatości, owocowy zapach, pełno malutkich bąbelków. Robi się lekko, swobodnie, odrobinę frywolnie.

Najbardziej szlachetne są wytwarzane w niewielkich ilościach wina lodowe i słomowe. Te pierwsze z owoców wiszących na gałązkach aż do pierwszych przymrozków, które muszą zostać zebrane przy co najmniej 7 stopniowym mrozie. Ścina się woda, ale nie słodki sok. Bardzo dojrzałe owoce na wina słomowe suszy się przynajmniej trzy miesiące na słomie lub sitowiu. Obie te szlachetne odmiany mają niepowtarzalny, słodki smak. I zawrotne ceny.


Winnice na północy
W Republice Czeskiej są dwa regiony winiarskie – duży morawski i niewielki czeski. O ile ten morawski jest szeroko znany, o tyle mało kto wie o wysuniętym najbardziej na północ regionie winiarskim Europy. Dzieli się jeszcze na dwa mniejsze: mělnicki, z winnicami w okolicach Mělnika (Mielnika), Roudnicy, Pragi i Čáslavi, oraz litoměřicki, skupiony wokół Litomierzyc, które w średniowieczu były drugim po Pradze największym miastem winiarskim w Czechach.

Na chłodniejszej północy uprawia się wiele odmian winorośli, m.in. Rulandské šedé pachnące później pomarańczą czy Rulandské modré już jako dojrzałe wino kuszące aromatem suszonych śliwek. A przy okazji poznawania czeskiego wina nie sposób ominąć innych atrakcji okolicy, do których z winnic i piwniczek bardzo blisko, jak choćby mělnicki zamek czy Karlštejn.

Morawy, czyli wino
Ciepły klimat, urodzajne czarnoziemy, faliste nasłonecznione pagórki i sielskie, niespieszne życie wśród winorośli. To tu są najbardziej rozległe winnice, tu panują najlepsze warunki do uprawy, tu znajduje się 90% winnic w kraju. Mieszkańcy Moraw z powodu swojej miłości do wina są bardziej otwarci i towarzyscy, niż popijający w pubach piwo Czesi.

Winnica na Morawach
 
Winnica na Morawach
fot. A.KozłowskaJedno słońce, bardzo różne wina. Wyjątkowość Moraw wynika z ogromnej wielości odmian wina. Dominują białe o smaku przewyższającym oczekiwania. Za to wina czerwone od wieków były trunkiem właścicieli winnic. Region dzieli się dodatkowo na cztery podregiony: znojemski, mikulovski, velkopavlovicki i slovacki.

W narodowym parku Podyjí znajduje się jeden z najlepszych w Europie terenów do uprawy winorośli. Myśląc o okolicach Znojma, właściwie myśli się o odmianie Veltlínské zelené, z charakterystyczną żółtozieloną barwą i świeżym, pieprzowym aromatem. Za to rejon Dolních Kounic słynie z win czerwonych, zwłaszcza Frankovki o jeżynowym zapachu. W krajobrazie mikulovskim dominuje biały wapienny grzebień Pálavy. U jej podnóża powstaje słynna aromatyczna Pálava i lekko agrestowy Ryzlink vlašský.

Rejon velkopavlovicki
to mekka win czerwonych, przede wszystkim Modrego Portugalu o kwiatowym aromacie. Najbardziej na wschód wysunięty jest slovácki podregion winiarski. Jego mieszkańcy mają korzenie zarówno czeskie, jak i słowackie, a wina są tu jak lokalny folklor – różnorodne. Warto wspomnieć choćby o powstałym właśnie tutaj Muškácie Moravskim.

Modry Portugal
 
Modry Portugal
fot. DezidorSzlakiem wina
Morawy przecina ponad tysiąc dwieście kilometrów oznakowanych tras zwanych morawskimi szlakami winiarskimi, wytyczonych i nadzorowanych przez Fundację Partnerstwo. Prowadzą przez kolorowe wsie, zabytkowe miasteczka, miejsca, gdzie praca w winnicach wciąż wyznacza rytm życia mieszkańców. Wszystkie mają wspólne logo – znak piwnicy winnej – ale każda trasa ma odrębny kolor i nazwę.

Najlepiej te różnorodne niczym czeskie i morawskie wina szlaki poznawać na rowerze. Trasy są świetnie oznakowane. Trzeba tylko uważać na prowadzenie pod wpływem. A pokus jest wiele, jadąc przez malownicze wzgórza pokryte winnicami czy też przeciskając się wąskimi uliczkami z piwnicami pełnymi trunków o równie bogatej historii, co smaku. Czesi nie tolerują jednak żadnej ilości alkoholu u kierujących, czyli także rowerzystów. Za niepodporządkowanie się przepisom grożą słone kary pieniężne, ale nie utrata prawa jazdy. Przepis godny skopiowania.

Co zobaczyć z winem w ręce

Enoturystyka to przede wszystkim poznawanie winnic, winnych piwnic, gospodarstw winiarskich i oczywiście degustacje. Będąc w Czechach, nie sposób ominąć kilku niezwykłych miejsc związanych z winem. Najlepiej na przełomie września i października, kiedy odbywa się wiele imprez związanych z winobraniem.

We wsi Petrov, wykopane w trawiastym wzgórzu, bieleją vinné sklepy. Te malownicze barokowe piwnice, a jest ich 78, wyglądają jak odrębna osada, jest i minirynek, i wąskie uliczki. Najlepiej przyjechać tu 1 września, na Dzień Winiarza. Zupełnie inne są piwnice w Niehorach. Ich całkiem spore skupisko wygląda jak wioska krasnoludków, mają nadbudowany parter, a nie rzadko też pięterko.

Winne piwnice w Niehorach
 
Winne piwnice w Niehorach
fot. PalickapZakochanych w zieleni uwiedzie ponoć najlepsza morawska winnica Šobes w meandrach rzeki Dyji. Rządnych tajemnic skuszą rozległe podziemia w Čejkovicach, wybudowane przez Templariuszy. Dla spragnionych wielu win w jednym miejscu idealny będzie Narodowy Salon Win we Valticach.

Morawy to nie tylko wino i okolice. To też baśniowe zamki na wzgórzach, prześliczne pałacyki ukryte w parkach, ponure klasztory...W Dolnich Kounicach, powoli kradziona przez zieleń, stoi najbardziej romantyczna czeska ruina – gotyckiego klasztoru Rosa coeli. Łukowe kamienne sklepienia, zaciszne zakamarki, ciepły letni wieczór, butelka schłodzonego białego wina...Czego jeszcze chcieć?

Rosa coeli
 
Rosa coeli
fot. PodzemnikChyba czas przestać się opierać i odkryć własne winne Czechy. Póki jeszcze nie ma tu tłumów.


Zdjęcia:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burcak_%281%29.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grapes_in_P%C3%A1lava_region_%281%29.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Modr%C3%BD_Portugal_%282%29.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pru%C5%A1%C3%A1nky-Nechory_6.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Doln%C3%AD_kounice,_Rosa_coeli_%2810%29.JPG
+własne

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5519

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5218

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12534

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6601

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8141

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7410

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7301

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5828

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6206

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5173

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5695

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4505

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 28741

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 59234

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5824

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 84524

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze