Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Krzysztof Matys – „Tak to już jest z podróżnikami...”

Autor: Adrianna Filimoniuk

Data publikacji: 24.07.2012 15:32

Liczba odwiedzin: 9738

Tagi: afryka, egipt, adrianna filimoniuk, wywiady, staż zadanie 6

Podróżnik absolutny. Organizator wyjątkowych, kameralnych wycieczek, dobrowolny "niewolnik" Egiptu, polski odkrywca Gruzji. W poczytnych artykułach Krzysztofa Matysa świat jawi się jako barwna mozaika ludzi, miejsc oraz doświadczeń, która zachwyca i zachęca, by sięgnąć po Więcej...

Krzysztof Matys z etiopską rodziną
 
Krzysztof Matys z etiopską rodziną
fot. www.krzysztofmatys.pl

Adrianna Filimoniuk: Wrócił Pan niedawno z podróży. Jaki ląd podbijał Pan tym razem - dobrze znany, czy może zupełnie nowy?

Krzysztof Matys: Ten rok upływa mi pod znakiem Gruzji. To kierunek odkryty na nowo. Po dwudziestu latach przerwy wrócił do łask polskich turystów. Nagle zrobił się bardzo popularny. I dobrze! Gruzja naprawdę na to zasługuje.

A.F.: Czy faktycznie każda podróż kształci?

K.M.: Nie, raczej nie. To zależy od okoliczności, a przede wszystkim od samego turysty. Proszę popatrzeć na tę całą masową turystykę czarterową, opartą o hotele all inclusive w Egipcie, Tunezji czy Turcji. Czy takie doświadczenia wnoszą coś wartościowego? Oczywiście mogą. Jeśli ktoś w ogóle wyjdzie poza hotel, jeśli pojedzie na wycieczki, jeśli poszuka typowego, regionalnego jedzenia gdzieś w bocznej uliczce. Jeśli…

A.F.: A więc jest możliwość, by tak typowy wakacyjny wyjazd zamienić w pełną doznań podróż życia, ominąć utarte szlaki i oklepane schematy...

Oko (Krzysztofa Matysa) na Maroko
 
Oko (Krzysztofa Matysa) na Maroko
fot. www.krzysztofmatys.pl

K.M.: Są różne biura podróży, różne oferty i zupełnie różne oczekiwania. Moi klienci to doświadczeni, wyśmienici turyści. Są ciekawi świata. Cieszę się kiedy mogę z nimi podróżować. Jeździmy w niewielkich, maksymalnie szesnastoosobowych grupach, w towarzystwie pilota-przewodnika, który doskonale zna kraj i cały czas o nim opowiada. Staramy się wychodzić poza utarte schematy. Po tylu latach doświadczeń wiem dobrze, że większe wrażenie zrobi przejażdżka rikszami po wąskich uliczkach starego indyjskiego miasta, niż kolejny zabytek, zresztą bardzo podobny do poprzedniego.

A.F.: Organizuje Pan dokładnie zaplanowane, wyjątkowe wyprawy w kameralnym gronie- to brzmi jak sposób na bycie turystą i odkrywcą w jednym. Czyżby odnalazł Pan złoty środek?

K.M.: Zaproponowałem formułę „autorskiego biura podróży”, czyli czegoś więcej niż zwykłe biuro. Personalnie biorę odpowiedzialność za to, że wycieczka będzie udana. Duży nacisk kładziemy na autentyczne dotknięcie innej kultury. Wiedziałem, że na taką ofertę jest zapotrzebowanie, ale nie sądziłem, że aż tak duże. Cieszy mnie to, ponieważ pokazuje, że Polacy chcą czegoś więcej niż leżenie nad basenem z piwem w dłoni lub szybkie zaliczanie kolejnych muzeów czy miejsc z listy UNESCO.

A.F.: Dlaczego właśnie Gruzja stała się głównym kierunkiem organizowanych przez Pana wypraw?

K.M.: Rzeczywiście ograniczyłem swoje wyjazdy w inne rejony świata właśnie po to by mieć więcej czasu na Gruzję. Dlaczego? To wyśmienity kraj. Bardzo atrakcyjny, bezpieczny i łatwo dostępny. Ma rewelacyjne zabytki, fantastyczne góry, pyszne jedzenie i najlepsze na świecie wino. A do tego cudowne nastawienie, emanujące spokojem i brakiem pośpiechu. Co nie jest też bez znaczenia, Polacy są tam bardzo lubiani. Zadecydował też rynek. Byłem jedną z pierwszych w kraju osób, która zajęła się tym kierunkiem. Chwilę później Gruzja stała się bardzo popularna więc masowo zaczęły napływać zlecenia. Trafiłem w atrakcyjną niszę.

Egipt, Kair, Sprzedawca chleba
 
Egipt, Kair, Sprzedawca chleba
fot. www.krzysztofmatys.pl


A.F.: Jedną z Pana częstych destynacji jest również Egipt. Spędził Pan tam kilka lat, otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie Kairskim i odbył wiele wycieczek po Nilu. Ja po podróży do tego kraju do tej pory mam w pamięci obraz rozmytych, pastelowych brzegów rzeki o zachodzie słońca. Zachwyciła i zadziwiła mnie też zupełnie odmienna niż nasza mentalność Egipcjan. A co sprawiło, że Pan tak uwielbia ten kraj?

K.M.: Długo nie mogłem wyzwolić się z „egipskiej niewoli”. Byłem tak zafascynowany Egiptem, że każdy inny kierunek wydawał mi się mniej ciekawy. Dlaczego? Cały czas próbuję odpowiedzieć sobie na to pytanie. Myślę, że zadecydował pełen życia charakter tego miejsca. Już tłumaczę, co mam na myśli. Europejskie zabytki, chociażby starówki miast są odremontowane, wypucowane i… całkowicie sztuczne. A w Egipcie? Wystarczy wejść w uliczki Starego Kairu by zobaczyć średniowieczne budynki, w których mieszkają ludzie, sprzedaje się żywe kury czy pasie osły. Życie, a nie zabytkowa fasada! W Luksorze, jeśli odejdziemy kilkaset metrów od utartego szlaku, to zobaczymy dzielnice, które swoim kolorytem wprawiają w totalne osłupienie.

A.F.: W jednym ze swych licznych artykułów pisał Pan o "slum tours", a więc zwiedzaniu dzielnic biedy w Indiach. Niegdyś w takie rejony zapuszczali się głównie dziennikarze i podróżnicy. Dziś robią to całe zorganizowane wycieczki. W artykule możemy przeczytać: "Mimo wszystko, otwartym oczywiście pozostaje pytanie, czy jest to dobra lekcja wrażliwości czy raczej próżne zaliczanie kolejnej 'atrakcji turystycznej'." A gdyby jednak miał Pan zamknąć pytanie swą subiektywną opinią?..

K.M.: Generalnie nie jest to dobre miejsce dla wycieczek. Na pewno nie dla tych standardowych, masowych. Nieprzygotowany na takie przeżycia turysta może źle zareagować; widziałem ataki paniki i histerii. Niesmaczne jest robienie zdjęć. Na pewno nie można wprowadzić tam grupy bez uzgodnienia z miejscowymi. To zjawisko, o którym pisałem dotyczy ustalonych dla turystów tras. Jest to jakiś kompromis. Do zaakceptowania wyłącznie po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich musi być opłata wniesiona na rzecz mieszkańców slumsów.

A.F.: Kim jest prawdziwy podróżnik z krwi i kości (a może raczej: z wiatru i przygód)? Jakie cechy powinien w sobie pielęgnować, jakie umiejętności rozwijać?

K.M.: Otwartość na świat. Na innych ludzi, na odmienne kultury, światopoglądy i religie. Tylko to jest ważne! Reszta to rzeczy techniczne.

A.F.: Czy bycie Podróżnikiem jest równoznaczne z koczowniczym trybem życia? Można pogodzić życiową stabilizację z podróżami?

K.M.: Oczywiście można. A nawet jest to wskazane. Bez ustabilizowanego życia osobistego trudno o harmonię w tym co się robi. Bez bliskich, do których się wraca nawet z najdalszych podróży, trudno zachować dystans. Wyjazdy mogą wciągnąć tak, że zamienią się w włóczęgostwo bez sensu i celu. Przez długie lata byłem związany z zawodem rezydenta i pilota. Znam mnóstwo osób z tego środowiska. Wiem jak niebezpieczna jest sytuacja kiedy nie ma się po co i do kogo wracać.

A.F.: Jako podróżniczka zawsze wierzę, że podróż mego życia jest jeszcze przede mną, nieważne jak wartościowe i niesamowite wyjazdy miałabym na swoim koncie. A jak jest z Panem? Wciąż Pan poszukuje, czy też może już odkrył Pan "Właśnie To Miejsce"?

K.M.: Myślałem nad tym żeby kupić dom w Gruzji. Gdybym miał mniej obowiązków w Polsce zapewne bym to uczynił. Gdzieś na wsi, z małą winnicą. Ale już mi chyba przeszło. Tak to już jest z Podróżnikami…

Indie, Delhi, Mauzoleum Humajuna
 
Indie, Delhi, Mauzoleum Humajuna
fot. www.krzysztofmatys.pl


A.F.: Pana marzenie jako Podróżnika?

K.M.: Marzenie? Niech w krajach, w których dziś jest źle, w końcu zapanuje spokój. Żeby ludzie mogli bezpiecznie żyć, a my, żebyśmy mieli szansę tam jeździć. Mam tu na myśli chociażby moją ulubioną Syrię, wspaniały Iran czy magiczny Afganistan.

A.F.: A jaka jest Pana wymarzona destynacja?

K.M.: Nigdy chyba nie myślałem w ten sposób. Nie opierałem się na szczególnej chęci odwiedzenia tego czy innego miejsca. Raczej wybieram to, co w tym momencie uznam za godne uwagi, inspirujące i perspektywiczne. A kiedy to się stanie, to siadam do studiów. Podróż zaczynam od lektury. Gromadzę materiały i czytam. Może jeden kraj przyciągał mnie szczególnie - Indie. Ale tam już byłem, znam je dokładnie. O czym myślę teraz? O dwóch kierunkach, o Mołdawii i Wyspach Sołowieckich.

A.F.: A Polska? Czy jest krajem wartym odkrywania? Ostatecznie przecież swój punkt zaczepienia ma Pan właśnie tutaj, na Podlasiu...

K.M.: Polska nie ma profesjonalnej promocji turystycznej. Odpowiedzialne za to ministerstwo jest sztucznie przyszyte do resortu sportu. Efekt jest taki, że kraj nasz nie wykorzystuje nawet części potencjału. Wiele można by się tu nauczyć od sąsiedniej Litwy czy bardzo skutecznie reklamującej się ostatnio Gruzji. Szczególnie dużo do zrobienia ma moje Podlasie. Śliczne, gościnne, wspaniałe miejsce. Egzotyczne i nieznane. Przywożę tu moich znajomych z Polski i z dalekiego świata. Wszyscy są zachwyceni. Ale na większą skalę turystów jeszcze nie widać. Szkoda…

Etiopia
 
Etiopia
fot. www.krzysztofmatys.pl

Komentarze (3)

 • 03.03.14, 05:03

  Komentarz usunięty

 • anka (gość)

  anka (gość)

  25.07.12, 00:02

  Intrygujace jest to, ze maja 26 glosow masz -1%. Chyba ktos powinien zwrocic uwage moderatorom, ze cos jest nie tak ;) Pozdrawiam

  Zgłoś

 • Anastazja (gość)

  Anastazja (gość)

  24.07.12, 18:14

  Oddałam na pana głos. Interesująca notka. Pozdrawiam.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73824

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111555

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze