Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą do jego spełnienia

    Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą do jego spełnienia

    Autor: Katarzyna Stolarek

    Data publikacji: 06.04.2012 17:20

    Liczba odwiedzin: 64545

    Trudno wybrać jednego podróżnika, którego sylwetkę najbardziej chce się przedstawić. Podziwiam wielu, za pasję i wytrwałość. Zdecydowałam, że będzie to kobieta, ale nawet ta decyzja nie zmniejszyła mi pola manewru. Beata Pawlikowska stała się moim guru i najlepszą przyjaciółką przy pakowaniu plecaka (dzięki „Poradnikowi Globtrotera”, którego jest autorką). Martynę Wojciechowską pokochałam przez jej autorski program („Kobieta na krańcu świata”). Później sięgnęłam do książek, w których opisuje historie kobiet z całego świata. Ich życiowe trudy, cierpienia, kłopoty, ale także wielkie i małe zwycięstwa w walce z przeciwnościami, ich pasje i wytrwałość w dążeniu do celu. Próbując wybrać jedną z nich do głowy przyszła mi podróżniczka, której historia warta jest łez szczęścia, smutku i podziwu. Podróżniczka, której szlakiem w przyszłości chciałabym podążać. Kinga Choszcz. »

  • Kazimierz Nowak i jego legendarna podróż przez Afrykę

    Kazimierz Nowak i jego legendarna podróż przez Afrykę

    Autor: Alan J. Mazur

    Data publikacji: 05.04.2012 05:24

    Liczba odwiedzin: 17128

    Nagroda dla najwybitniejszego polskiego podróżnika został przyznana. Ponad 70 lat temu. »

  • Timor Wschodni z małżeńskiej perspektywy. Wywiad z Krzysztofem i Salomeą Mielnik - Kośmiderskimi

    Timor Wschodni z małżeńskiej perspektywy. Wywiad z Krzysztofem i Salomeą Mielnik - Kośmiderskimi

    Autor: Mateusz Pannert

    Data publikacji: 04.04.2012 10:31

    Liczba odwiedzin: 10763

    Kiedy pierwszy raz trafiłem na blog Sali i Krzyśka byłem prawdziwie zachwycony. Nie przypuszczałem, że nasi rodacy zawędrowali, oferując swoją pomoc do tak odległych zakątków jak Timor Wschodni. To tylko kolejny dowód na to, że nasz świat codziennie się kurczy, a my jesteśmy bliżej siebie niezależnie od odległości. »

  • Spełnianie dziecięcych marzeń – wywiad ze Zbigniewem Skrzelą

    Spełnianie dziecięcych marzeń – wywiad ze Zbigniewem Skrzelą

    Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska

    Data publikacji: 04.04.2012 01:20

    Liczba odwiedzin: 7522

    Wędrowiec nie młody, nie bogaty i nie znany szerszej publiczności. Może dzięki temu wyjątkowo inspirujący. Zbigniew Skrzela, nauczyciel wychowania fizycznego z Przemyśla. Wychowawca kilku pokoleń młodych ludzi, sportowy zapaleniec zarażający od lat siatkówką, narciarstwem, pływaniem i wędrowaniem właśnie. Uwielbia pracę z dziecmi i młodzieżą. Szczęśliwy posiadacz wyrozumiałej żony, dwojga dzieci i czterech wnuków. »

  • "Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje". Wywiad z Jolantą Rudzką

    "Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje". Wywiad z Jolantą Rudzką

    Autor: Malgorzata Stekiel

    Data publikacji: 02.04.2012 22:44

    Liczba odwiedzin: 4984

    Jolanta Rudzka, studentka etnologii studiów uzupełniających magisterskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Swoje podróże zaczynała od najbliższych swemu zamieszkaniu miejsc, z czasem odważyła się na pierwsze zagraniczne wyjazdy autostopem, gdy to dla niej było za mało wybrała zachodnia część Rosji i Albanię. Co będzie dalej?… Jeszcze nie jest w stanie tego określić, bowiem do każdego odwiedzonego miejsca planuje jeszcze powrócić. Sama o sobie mówi, że uwielbia poznawać nowych ludzi i ich spojrzenie na świat. Dlatego wybrała studia etnologiczne. »

  • Wietnam dla młodych i ambitnych

    Wietnam dla młodych i ambitnych

    Autor: Natalia Stecka

    Data publikacji: 02.04.2012 16:23

    Liczba odwiedzin: 5078

    Jak wyjechać najmniejszymi kosztami do tego nauczyć się czegoś, a może i zarobić? Roczny wyjazd na stypendium do odległej Azji jest osiągalny! Wystarczy wiedza że coś takiego istnieje, a dalej samozaparcie i pozytywne nastawienie. »

  • Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 02.04.2012 15:15

    Liczba odwiedzin: 34639

    „Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »

  • W plecaku u Tomka Michniewicza

    W plecaku u Tomka Michniewicza

    Autor: Karolina Łuczak

    Data publikacji: 31.03.2012 20:10

    Liczba odwiedzin: 18224

    Tomek Michniewicz, najbardziej znany backpacker w Polsce, dziennikarz, fotograf, radiowiec. Autor dwóch bestsellerowych książek: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, które sprawiły, że cała Polska zapragnęła założyć plecak i jechać w świat. Miałam niezwykłą okazję odebrać go z poznańskiego dworca PKP i w drodze na jego prelekcję w ramach X edycji festiwalu podróżniczego „Dni Turystyki” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, przeprowadzić rozmowę o podróżowaniu, pisaniu i jego książkach. »

  • Tony Halik

    Tony Halik

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 31.03.2012 16:09

    Liczba odwiedzin: 6512

    Tony Halik kojarzony jest przez Polaków przede wszystkim z autorem książek o tematyce podróżniczej oraz programów telewizyjnych (wraz z żoną Elżbietą Dzikowską). Kim był, czym się zajmował, gdzie dotarł? O tym teraz słów kilka… »

  • Maciej Laskowski – urodzony podróżnik

    Maciej Laskowski – urodzony podróżnik

    Autor: Wojciech Filipczak

    Data publikacji: 31.03.2012 14:07

    Liczba odwiedzin: 7461

    W swoim wywiadzie* przedstawiam sylwetkę pana Macieja Laskowskiego. Pochodzi ze Szczecina. Jest nieustannym podróżnikiem i pasjonatem życia. Zwiedza odległe kraje, które dla wielu z ludzi są tylko marzeniem. Zachęcam do przeczytania poniższego wywiadu. »

  • Jak zostałam pilotem...

    Jak zostałam pilotem...

    Autor: Joanna Chylińska

    Data publikacji: 31.03.2012 00:06

    Liczba odwiedzin: 7490

    Ja – pilotka wycieczek – nie mogłabym nie porozmawiać z innym pilotem i z nieco innej perspektywy przedstawić podróżowanie. Z Karoliną znamy się od 5 lat i jest to jedna z najlepszych pilotek, jakie spotkałam do tej pory, dlatego wybór osoby do wywiadu był bardzo prosty. »

  • I w daleki pójdę świat…

    I w daleki pójdę świat…

    Autor: Maria Pietrzak

    Data publikacji: 30.03.2012 13:44

    Liczba odwiedzin: 7212

    Pomiędzy Piotrem, a Jerzym Pietrzak istnieje dwudziestominutowa różnica wieku. Istnieje pomiędzy nimi również różnica charakterów. Jerzy jest otwarty, rozmowny, bezpośredni. Piotr raczej zamknięty w sobie. Słów używa w ilości ograniczonej, nie odzywa się, gdy uważa, że nie ma o czym rozmawiać. Jednak, prócz wspólnych dziewięciu miesięcy w łonie matki łączy ich również potrzeba wędrowania, poznawania świata i ludzi. »

  • Podróże małe i duże

    Podróże małe i duże

    Autor: Marcin Wierzbicki-Dobowicz

    Data publikacji: 30.03.2012 12:11

    Liczba odwiedzin: 5066

    Gdy wchodzi do kawiarni, w której się umówiliśmy, wygląda prosto i zwyczajnie. Krótkie włosy, sweter, dżinsy, buty emu. Jest niepomalowana i uśmiechnięta. Ilona Lewan. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w szkole aktorskiej. Lewan zamawia sushi i lemoniadę. »

  • Na koniec świata i jeszcze dalej – wywiad z Krzysztofem Kamińskim

    Autor: Marta Pieńkowska

    Data publikacji: 29.03.2012 15:09

    Liczba odwiedzin: 4047

    Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy! »

  • „Tak” dla Meksyku

    „Tak” dla Meksyku

    Autor: Katarzyna Lebiedzińska

    Data publikacji: 28.03.2012 13:20

    Liczba odwiedzin: 3218

    Dr Jerzy Achmatowicz - latynoameryaknista, pracownik Zakładu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, tłumacz, prawnik i filozof. Wykładał ponad 15 lat na Uniwersytetach w Chile i Meksyku. Aktualnie zajmuje się kwestiami objawień Guadelupańkich i postacią św. Juana Diego. »

  • Przede wszystkim Nepal

    Przede wszystkim Nepal

    Autor: Agata Kozłowska

    Data publikacji: 28.03.2012 11:01

    Liczba odwiedzin: 4754

    Wywiad z Januszem Kurczabem, taternikiem, alpinistą i himalaistą. »

  • Kinga Baranowska – piękna himalaistka

    Kinga Baranowska – piękna himalaistka

    Autor: Artur Gadecki

    Data publikacji: 28.03.2012 10:53

    Liczba odwiedzin: 21483

    Podróżować można w różny sposób, jak również być podróżnikiem na wiele sposobów. Bohaterka, którą chciałbym przedstawić podąża w swoich wyprawach na szczyty, i nie są to tylko szczyty marzeń, ale także miejsca położone na Dachu Świata. »

  • Super Boże Igrzysko

    Super Boże Igrzysko

    Autor: Irmina Jabłońska

    Data publikacji: 27.03.2012 23:59

    Liczba odwiedzin: 15710

    Specjalista ds. Ukrainy, autor kilku przewodników po Ukrainie, sam oprowadza i organizuje wycieczki turystyczne po tym kraju. Artur Grossman (www.grossman.pl), z zawodu tłumacz i menedżer, na co dzień zaś zapalony rowerzysta i webmaster, w rozmowie z Irminą Jabłońską dzieli się przygodami z ukraińskich gór i wrażeniami z przejażdżek pociągiem zahalnym. Wspomina dawne knajpy Lwowa, opowiada o urokach Ukrainy i wizytach u Hucułów. »

  • Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 27.03.2012 14:44

    Liczba odwiedzin: 5403

    Od wielu lat fascynuje mnie kontynent afrykański. Zaczęło się chyba od powieści i serialu „Korzenie” Alexa Hale’ya. Z trudem zdobyta książka stoi na honorowym miejscu w moim domu. Poznanie na żywo Afryki zaczęło się od lotu na Djerbę już będąc na emeryturze. Na portalu turystycznym poznałam swojego rozmówcę. Wymiana emaili, numeru telefonu. Z Panem Piotrem Jaskólskim poznaliśmy się na Djerbie w kwietniu 2005 r. To było nasze pierwsze spotkanie, spełniłam też prośbę P. Piotra przywożąc mu polskie gazety. To coś w rodzaju handlu wymiennego bo Piotr przywiózł mi zgrzewkę wody. Bardzo Panu zazdrościłam przebywania dłużej w Tunezji niż nasze wakacyjne turnusy. Skąd młody człowiek po filologii polskiej i filozofii znalazł się na kontynencie afrykańskim? »

  • Jak najbliżej – jak najdalej. Rozmowa z Andrzejem Pasławskim

    Jak najbliżej – jak najdalej. Rozmowa z Andrzejem Pasławskim

    Autor: Tomasz Pakuła

    Data publikacji: 23.03.2012 08:45

    Liczba odwiedzin: 36099

    Andrzej Pasławski – krakowianin, zakochany w Bałkanach podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. W latach 80-tych współpracował jako fotoreporter w redakcjach dwóch gazet krakowskich. Obecnie kieruje Agencją Kulturalno-Artystyczną PROXIMA, a na pokazach i slajdowiskach dzieli się swoimi barwnymi wrażeniami i przebogatym doświadczeniem. »

  • Ameryka Łacińska autostopem

    Ameryka Łacińska autostopem

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 26.10.2011 15:38

    Liczba odwiedzin: 69085

    Łukasz Siwiec – student filozofii, który przez 7 miesięcy urlopu dziekańskiego, podróżował autostopem przez Amerykę Łacińską. Rozbudzona podróżą fascynacja kulturą latynoamerykańską, zaprowadziła go na wydział Iberystyki UW. Jego specjalnością są podróże. »

  • ZABIERZ MNIE DO – czyli Afryka Wschodnia po mojemu

    ZABIERZ MNIE DO – czyli Afryka Wschodnia po mojemu

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 10.08.2011 12:23

    Liczba odwiedzin: 12141

    Najdziwniejsza jest zachłanność podróżowania, która rodzi się jeszcze podczas wyjazdu. Jesteś w trakcie wyprawy, a już zaczynasz myśleć i tęsknić do innych miejsc. A potem wracasz i nie możesz usiedzieć na miejscu. Wszystko wydaje się dziwne, niepasujące, czasem nawet bez znaczenia. I robisz wszystko, żeby wyjechać znowu. I jedziesz... W październiku 2009 roku postanowiłam wyjechać do Afryki Wschodniej – chciałam poznać kontynent, którego nigdy wcześniej nie odwiedziłam. Rozmyślając o tym, jak będzie wyglądała moja podróż, zrozumiałam, że celem tej wyprawy nie powinno być tylko i wyłącznie poznawanie miejsc, ale przede wszystkim ludzi. Najlepiej ich oczami. Chciałam posmakować ich codziennej egzystencji, stać się na chwilę częścią tego świata. W myśl tej idei stworzyłam niebanalny, autorski projekt – „Zabierz mnie do”, którego celem było poznawanie lokalnych mieszkańców i podróżowanie w miejsca, które są dla nich ważne. Chciałam, by ludzie wskazywali mi drogę, wyznaczali szlaki, chciałam zobaczyć ICH Afrykę, zupełnie inną od tej z przeciętnego przewodnika. Chciałam odkryć ją taką, jaka jest. »

  • Yogyakarta, czyli festyn w Łoniowie po indonezyjsku

    Yogyakarta, czyli festyn w Łoniowie po indonezyjsku

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 10.08.2011 10:51

    Liczba odwiedzin: 5410

    To kolejne miejsce, które udało mi się na Jawie odwiedzić. Yogyakarta, zwana potocznie Yogyą, centrum kulturowo-naukowe Jawy. Miasto położone w centralnej jej części u podnóża wulkanu Merapi (który w grudniu 2010 roku pozbawił życia i domów wielu Indonezyjczyków). Znajduje się tu wiele uniwersytetów, na których uczą się studenci z całego świata. »

  • Trudna Afryka

    Trudna Afryka

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 08.08.2011 10:28

    Liczba odwiedzin: 6440

    Po przyjeździe do Kampali – stolicy Ugandy i po problemach ze znalezieniem hostelu, byłam wykończona. Ostatecznie około drugiej nad ranem usadowiłam się wygodnie na górnym pokładzie piętrowego łóżka i zasnęłam jak dziecko. Rano przywitało mnie gorące słońce, dające nową energię i chęć do działania. »

  • Sen to czy... Jawa?

    Sen to czy... Jawa?

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 28.07.2011 10:55

    Liczba odwiedzin: 6160

    Tym właśnie artykułem rozpoczynamy niezwykłą podróż po Jawie. Początkowo parę informacji tytułem wstępu: »

  • Samotnie przez wyspę Flores

    Samotnie przez wyspę Flores

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 27.07.2011 16:08

    Liczba odwiedzin: 6313

    Zwabiona kolejną okazyjną ceną biletów lotniczych, nie zastanawiałam się długo. Wybór miejsca był oczywisty. Flores – indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Na południowy-wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy-zachód Sumba, a na północ – Celebes. Na długo przed podróżą byłam w kontakcie z polskim księdzem, który pracuje w Maumere (zachód Flores) w jednym z lokalnych kościołów. Polecone przez niego miejsce miało być rajem na ziemi. »

  • Podróże ku górze...

    Podróże ku górze...

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 26.07.2011 13:58

    Liczba odwiedzin: 5571

    Po prawie tygodniowym pobycie w Kenii, postanowiłam udać się do Ugandy. Zasięgnęłam informacji w hostelu oraz u innych podróżników, gdzie i w jakiej cenie mogę nabyć bilety autobusowe. Usłyszałam mnóstwo opowieści o tym, jak niebezpieczne jest podróżowanie wybranym przeze mnie środkiem lokomocji: rzekome problemy na granicy, kontrole osobiste, trudności z uzyskaniem wizy, nagminne kradzieże bagażu itp. Wybrałam najbardziej polecanego przez wszystkich przewoźnika i udałam się do centrum Nairobi, by zarezerwować bilet. »

  • Pierwszy dzień w Rwandzie. Kigali

    Pierwszy dzień w Rwandzie. Kigali

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 26.07.2011 10:22

    Liczba odwiedzin: 7439

    Po przekroczeniu granicy ugandyjsko-rwandyjskiej i po uporaniu się z problemami z uzyskaniem wizy, nie mogłam doczekać się, aż znajdę hotel w Kigali, rozgoszczę się, ułożę wygodnie na łóżku i zapomnę o całym koszmarze. »

  • O różnorodności na Bali

    O różnorodności na Bali

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 25.07.2011 11:43

    Liczba odwiedzin: 3747

    Czy Bali to na pewno tylko piękne plaże, bujna, tropikalna przyroda i wypoczynek pod palmą? A może na wyspie kryje się znacznie więcej? Czego można się spodziewać po Bali? »

  • Jechać, ale jak? Podróżowanie po Bali

    Jechać, ale jak? Podróżowanie po Bali

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 25.07.2011 11:24

    Liczba odwiedzin: 9858

    Zasady rozumiane jako ich brak, podobnie jak w Indiach, czyli kto głośniej i bardziej intensywnie używa klaksonu, ten wygrywa. Na drodze tłok: skutery, samochody, ludzie, zwierzęta, rowery, ciężarówki – często niesprawne, ostatnio na Bali takowa była przyczyną wielkiej tragedii; w wypadku na drodze do Uluwatu, na południe Bali ciężko rannych zostało aż 16 osób. Przyczyna? Niesprawne hamulce ciężarówki, których policja oczywiście nie sprawdza. »

  • Mzungu w masajskiej wiosce

    Mzungu w masajskiej wiosce

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 22.07.2011 13:44

    Liczba odwiedzin: 6875

    Jak już wspominałam, mój kenijski przyjaciel Joseph jest pracownikiem lokalnego biura podróży, które zajmuje się głównie organizowaniem wyjazdów na safari do Parku Narodowego Masai Mara. Cena takiej przygody uzależniona jest od sezonu, ilości dni oraz jakości życia w trakcie pobytu. Firma oferuje wyjazdy luksusowe – zakwaterowanie w pięknych hotelach, wspaniałe i różnorodne posiłki, jak i wyjazdy budżetowe – ze skromnym wyżywieniem, robionym z miejscowych produktów oraz noclegi w namiotach. Po szybkiej kalkulacji moich finansów z przykrością zrozumiałam, że ledwo będzie mnie stać nawet na skromniejszy wyjazd. »

  • Lombok – Indonezja inaczej

    Lombok – Indonezja inaczej

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 20.07.2011 13:24

    Liczba odwiedzin: 6136

    Indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między Bali a Sumbawą. Pomiędzy Lombokiem i Bali przebiega linia Wallace'a. To właśnie brytyjski uczony Alfred Russel Wallace wytyczył granicę, po której przekroczeniu możemy odnieść wrażenie, że oto jesteśmy w przyrodniczo innym świecie. »

  • Lake Bunyoni i Rwanda

    Lake Bunyoni i Rwanda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 20.07.2011 11:31

    Liczba odwiedzin: 5118

    Nadchodziły Święta Wielkanocne. Nie bardzo wiedziałam, co ze sobą zrobić – były to pierwsze święta spędzone poza domem, bez rodziny. Spacerując uliczkami Kabale rozmyślałam, czy przespać nadchodzące dni, czy wyruszyć gdzieś samotnie. Jednego byłam pewna – absolutnie nie chciałam zostawać w Kabale – oprócz sklepów, barów i kilku hosteli nie znalazłam w tym miasteczku nic, co mogłoby mnie przywiązać do tego miejsca na kilka dni. Wróciłam do hostelu na umówioną kawę z Esther i Fredem – zaprzyjaźnionymi Szwajcarami. Jak się później okazało, para miała już dla mnie świąteczne plany. »

  • Kenia – Nairobi

    Kenia – Nairobi

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 18.07.2011 12:06

    Liczba odwiedzin: 6172

    Podczas pierwszego tygodnia mojego pobytu w Afryce, dokładniej w stolicy Kenii – Nairobi, nadszedł dzień, kiedy pierwsza ekscytacja nowym miejscem zniknęła, a w zamian pojawiło się zagubienie. Nie wiedziałam, co zrobić ze sobą i swoim afrykańskim życiem. Niebo straszyło potężnymi chmurami, chłodny wiatr oplatał niemiło moje mokre włosy. Siedząc tak i jedząc sałatkę owocową, postanowiłam znaleźć sobie konstruktywne zajęcie. »

  • Jinja – Uganda

    Jinja – Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 15.07.2011 14:14

    Liczba odwiedzin: 5781

    Jak już wcześniej wspomniałam, podczas pobytu w Kampali, Annika zaprosiła mnie do Jinja – małej miejscowości w Ugandzie, gdzie od roku stacjonowała, pracując jako wolontariuszka na rzecz Czerwonego Krzyża. Po tygodniu spędzonym w brudnej i męczącej stolicy postanowiłam przenieść się w spokojniejsze i bardziej przyjazne miejsce. Złapałam matatu (busa) i ruszyłam odwiedzić młodą Niemkę. »

  • Jedyny taki dzień na Bali – Nyepi

    Jedyny taki dzień na Bali – Nyepi

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 15.07.2011 12:26

    Liczba odwiedzin: 7054

    Samoloty nie mogą lądować na lotnisku w Denspasar, ulice pustoszeją, żaden urząd, żaden sklep nie ma prawa działać, nawet elektrownie nie pracują, bo i po co? Indonezyjczycy przestają w tym czasie używać elektryczności. To nie podróż w czasie, lecz Nyepi – państwowe święto, wyjątkowo uroczyście celebrowane na Bali. »

  • Inna Uganda

    Inna Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 14.07.2011 13:45

    Liczba odwiedzin: 5092

    Wracając z Jinja, chcąc nie chcąc musiałam zahaczyć o Kampalę. Przypomniawszy sobie, jak okropne jest to miejsce, postanowiłam nie zostawać tam dłużej. Zdecydowałam, że pojadę gdziekolwiek, bez żadnego planu. Tak się złożyło, że trafiłam na autobus odjeżdżający akurat do Fort Portal – miasteczka leżącego przy granicy z Kongo. Upewniłam się wcześniej w „okienku”, ile czasu zajmie podróż, kupiłam skromny prowiant i rozsiadłam się wygodnie na tyłach autobusu. »

  • Im dalej na północ, tym ciekawiej – Sumatra, cz. II

    Im dalej na północ, tym ciekawiej – Sumatra, cz. II

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 14.07.2011 12:14

    Liczba odwiedzin: 7002

    Po niezbyt udanej podróży po Sumatrze południowej, trochę zmęczona, bez szczególnego zapału ruszyłam dalej w drogę. Kolejny przystanek to Jezioro Toba, które znajduje się w północnej części wyspy. To największe jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, piąte co do wielkości na świecie. Robi wrażenie. »

  • Gili Islands

    Gili Islands

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 13.07.2011 11:02

    Liczba odwiedzin: 5229

    Mowa o trzech wyspach położonych na północno-zachodnim wybrzeżu Lomboku. Piękne dziewicze plaże, genialne warunki do nurkowania, klimatyczne knajpki zlokalizowane przy samym morzu, turkusowa, krystalicznie czysta woda. Czego chcieć więcej? Największa z nich i najbardziej rozrywkowa – Gili Trawangan, kolejne to Gili Meno oraz Gili Air. »

  • Dżakarta – prawie jak Kuala Lumpur

    Dżakarta – prawie jak Kuala Lumpur

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 12.07.2011 08:53

    Liczba odwiedzin: 5750

    Dżakarta (indonez. Jakarta) – stolica i zarazem największe miasto Indonezji, położone w północno-zachodniej części Jawy. To miejsce skupiające ponad 8 milionów mieszkańców. Stanowi kulturalne, polityczne i gospodarcze centrum kraju. »

  • Crater Lakes – Uganda

    Crater Lakes – Uganda

    Autor: Joanna Oleradzka

    Data publikacji: 06.07.2011 14:01

    Liczba odwiedzin: 6537

    Obudziłam się rano – w moim domku było tylko jedno małe okno, więc nie spodziewałam się, że na zewnątrz czeka na mnie słoneczny i przyjazny dzień. Leżąc tak w łóżku otoczonym moskitierą i zastanawiając się, co zrobić z tak dobrze rozpoczętym porankiem, usłyszałam dziwny hałas dochodzący z metalowego dachu. »

  • Flores, cz. II

    Flores, cz. II

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 05.07.2011 13:09

    Liczba odwiedzin: 4238

    Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda! W autobusie z Ende do Ruteng towarzyszyły mi – jak zwykle – śpiewy, głośna muzyka i dym papierosowy wydmuchiwany mi prosto w twarz przez siedzącego obok mężczyznę, który na moje szczęście nie kwapił się do rozmowy. »

  • Chwila zwątpienia – Sumatra, cz. I

    Chwila zwątpienia – Sumatra, cz. I

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 05.07.2011 12:09

    Liczba odwiedzin: 6201

    Sumatra to kolejna indonezyjska wyspa, którą postaram się Wam przedstawić. Położona w Azji Południowo- Wschodniej w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. To szósta pod względem wielkości wyspa świata. Zanim jednak przejdę do Sumatry, krótko o tym, co wydarzyło się przed wyjazdem. »

  • Podążając za głosem muezina

    Podążając za głosem muezina

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 28.06.2011 15:22

    Liczba odwiedzin: 3798

    Zupełnie wbrew planom postanowiłam w drodze do Jakarty zatrzymać się w miejscowości Bogor. Miasto położne w prowincji Jawa Zachodnia, oddalone od stolicy Indonezji o 60 km. To ośrodek handlowy, którego ludność trudni się przede wszystkim uprawą ryżu, herbaty, kauczukowca, trzciny cukrowej oraz wielu przypraw. »

  • Bali – prawdopodobnie raj na ziemi

    Bali – prawdopodobnie raj na ziemi

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 21.06.2011 15:15

    Liczba odwiedzin: 5534

    Indonezja to największe państwo muzułmańskie na świecie, zaś Bali stanowi enklawę hinduizmu. Samo słowo "Bali" w języku indonezyjskim oznacza "more days off". Faktycznie, coś w tym jest. Mija już 9 miesiąc mojego pobytu tutaj i pytana przez znajomych o godzinę czy datę nie jestem w stanie udzielić klarownej odpowiedzi. »

  • Forget the rest come to the best!

    Forget the rest come to the best!

    Autor: Malwina Peszka

    Data publikacji: 16.06.2011 15:09

    Liczba odwiedzin: 3708

    Właśnie tym hasłem przywitała mnie Jawa Wschodnia. Początkowo miałam nie jechać, ale w końcu zwabiona zaproszeniem znajomych udałam się tam, choć bez większego entuzjazmu. Zupełnie nie wiedzieć dlaczego. Spakowałam plecak i po raz kolejny ruszyłam w drogę. Kolejny długi dystans, kilkaset kilometrów autobusem. Droga jednak mijała szybko, a to dzięki Indonezyjczykom, którzy umilali mi ją śpiewaniem, graniem, chrząkaniem, bekaniem i wydawaniem innych, przedziwnych odgłosów. »

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19