Dziś jest 07.01.2025

Imieniny obchodzą Lucjan, Julian, Walenty, Chociesław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróż do jądra ciemności

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 08.05.2012 10:00

Liczba odwiedzin: 9776

Tagi: wywiady, ameryka południowa, panama, kolumbia, przesmyk darien

Tego miejsca nie znajdziecie w żadnym folderze biura podróży. Co więcej, nie przeczytacie o nim zbyt wielu relacji i artykułów. Bo opowiedzieć o nim może naprawdę niewiele osób. Mowa o Przesmyku Darien, podobno jednym z najdzikszych i najmniej odkrytych miejsc na ziemi. Z Michałem Zielińskim, jednym z uczestników ekspedycji „DO JĄDRA CIEMNOŚCI – STREFA DARIEN” rozmawialiśmy o tym, jak odkrywa się tajemnice Przesmyku Darién.

Darien

Członkowie ekspedycji „Do Jądra Ciemności – Strefa Darién”. Fot. Lena Waśniewska

Ewa Pluta: Ekspedycja „Do Jądra Ciemności – Strefa Darién” zakończona. Czy to, co spotkało was w jej trakcie pokryło się z waszymi wcześniejszymi wyobrażeniami? Krótko mówiąc: co wydarzyło się w Przesmyku Darién?

Michał Zieliński: Wyjeżdżając do Darién, wiedzieliśmy, że to nie będzie wyjazd jak każdy inny. Podświadomie czuliśmy, że czeka nas wielka przygoda. No ale – jak to często bywa – rzeczywistość nieco przerosła nasze oczekiwania czy wyobrażenia. Już na początku ekspedycji pojawiły się przygody, choć akurat te były raczej niegroźne. Nie wypłynęliśmy z Panama City do Garachine (miejscowości w prowincji Darién) zgodnie z planem, lecz dzień później – zadziałała tutaj nieformalna latynoska filozofia „mañany”. Ta „mañana” trochę nam, Europejczykom przyzwyczajonym do ustalonego porządku, do rozkładów i planu, dała po nosie. Wypływamy spóźnieni. I choć niepokoi nas czarny dym idący z komina, to jednak idziemy spać. Jacy jesteśmy zdziwieni, kiedy rano, zamiast w wyczekiwanym przez nas Garachine budzimy się w Panama City!

E.P.: Kapitan nie poinformował was o zmianie planów?

M.Z.: Nie. W połowie drogi, na wysokości Wysp Perłowych kapitan postanowił zawrócić do Panama City – filtry do komina okazały się niezbędne.

E.P.: Czego się obawialiście jadąc do Darién?

M.Z.: Mieliśmy sporo obaw związanych z tym, co bezpośrednio wiąże się z niesławą Przesmyku Darién, czyli partyzantami z FARC. Ruszaliśmy do dżungli z wioski Pavarando, ostatniej wioski przed granicą kolumbijską. Dwa lata wcześniej Pavarando odwiedzili partyzanci. Od tamtej pory wioska żyje w lekkim strachu – jej mieszkańcy wykorzystali pierwszą lepszą okazję, by stamtąd uciec. Kiedy płynęliśmy w górę Rio Sambu, zauważyliśmy na gałęziach drzew czerwone skrawki materiału. I choć wiedzieliśmy, że to często Indianie pozostawiają sobie różne znaki rozpoznawcze, to jednak nie mogliśmy przestać myśleć, że równie dobrze znowu mogli tutaj być FARC-owcy…

Darien
Marsz przez dżunglę. Fot. Łukasz Czeszumski


E.P.: Wyobraźnia zadziałała?

M.Z.: Owszem, ale nie działała tak zupełnie bez podstaw. Zdarzało się przecież, że turyści byli porywani przez partyzantów. Wcale nie uśmiechało mi się zostać w dariénowskich lasach. Skórę mógł nam jednak uratować prosty fakt: jesteśmy z Polski, nie zaś z Ameryki. To z Polski pochodzi Jan Paweł II, a papież, jak wiadomo, cieszy się ogromnym szacunkiem w Ameryce Łacińskiej, a my jako jego rodacy tylko na tym korzystamy. Hasło: „Polska, Jan Paweł II” potrafi przełamać pierwsze lody.

E.P.: Co okazało się najtrudniejsze w trakcie wyprawy?

Darien
 
Darien
fot. Michał Zieliński

M.Z.: Dżungla stawiała opór. I to dosłownie. Marsz był możliwy tylko dzięki maczetom – widzisz przed sobą zieloną ścianę, przejście będzie, ale jak je sobie wyrąbiesz maczetą. Poza tym jest pod górkę, dźwigasz 20-kilogramowy plecak. Kiedy już wleziesz na szczyt wzniesienia, słyszysz od przewodnika, że: „O, proszę, kilka minut temu przechodził tędy jaguar…”. I faktycznie, na ścieżce była odbita łapa… A więc idziesz, nie jest lekko, i jeszcze ciągle musisz być w pogotowiu, bo nie wiadomo, czy za chwilę wąż nie przetnie ci drogi, czy do oka, z rośliny wielkości dużego samochodu, nie wpadnie kropla toksycznej substancji, czy przypadkiem… Ciągłe napięcie, trudne warunki terenowe, świadomość, że jesteś w naprawdę niebezpiecznym miejscu sprawiają, że twoje nerwy są ciągle napięte, że musisz być cały czas w pogotowiu. No i brak wody. Pocisz się, masz sucho w gardle, ale nie możesz się zatrzymać bo nie masz wody więc musisz znaleźć źródło…

E.P.: W waszym przypadku to niebezpieczeństwo było jak najbardziej namacalne…

M.Z.: W trakcie marszu Lena, jedna z uczestniczek ekspedycji, nagle dała nam znak, żebyśmy się zatrzymali. W trawie, w odległości ok. 1,5 metra leżał zwinięty wąż, który zwykle na powitanie wstrzykuje delikwentowi potrójną dawkę jadu. Mając dużo szczęścia i zdrowy, odporny organizm, po takim spotkaniu można pożyć jeszcze maksymalnie 12 godzin. Na szczęście udało nam się wyjść z tej sytuacji bez szwanku. Poza tym nie sprzyjała wówczas pogoda – padało, a więc te wszystkie pająki, insekty zaczęły wychodzić. I dawać nam się we znaki. Z czasem dopadło nas znużenie i zmęczenie. Nie pomagał fakt, że skończył się prowiant. Ratowały nas batony energetyczne, które mieliśmy skrzętnie pochowane w kieszeniach. Jakby tego było mało trzeciego dnia w dżungli trafiliśmy w miejsce, w którym byliśmy dzień wcześniej. Zgubiliśmy się. Nie pozostało nam nic innego, jak rozbić namioty. I wówczas nasz przewodnik stanął na wysokości zadania. Opuścił nas na moment i wrócił z dziewięcioma okazałymi krewetkami. Jedna krewetka dla każdego! Mieliśmy słodki dylemat: zrobić z nich zupę czy usmażyć.

Darien

Na postoju. Fot. Tomasz Zakrzewski

E.P.: W tamtych warunkach to musiała być niezła uczta…?

M.Z.: I była!

Darien
 
Darien
fot. Tomasz Zakrzewski

E.P.: Wracając do waszej decyzji, by wydłużyć trasę i zamiast planowanej doby maszerować cztery dni, jednocześnie mając zapasy tylko na jeden dzień – czy uważasz, że warto wystawiać się na takie niebezpieczeństwo?

M.Z.: Ale przecież na tym polega ekspedycja! Żeby podejmować ryzyko i próbować się z nim zmierzyć. Gdybyśmy tego nie zrobili, tylko wrócili do wioski, zjedli sytą kolację i poszli spać, to pewnie byśmy do końca życia czuli ogromny niedosyt. To, co zrobiliśmy było niebezpieczne, może nawet nieodpowiedzialne, ale nie żałuję tego, bo przygoda w Darién była warta takich poświęceń. Do tego jedna z uczestniczek – Marta Kolanowska, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego – odkryła i od razu opisała jak się później okazało nowy gatunek orchidei, który nie był znany dotąd nauce! Spenetrowaliśmy rejon, na którym stopa lokalnych myśliwych nawet nie stanęła, a dodatkowo natknęliśmy się na ślad „dzikich”.

E.P.: Jak w takich ocierających się o ekstremalne warunkach sprawdziła się wasza grupa?

M.Z.: Bez kokieterii – rewelacyjnie. Byliśmy bardzo zgrani, nasza ósemka dobrze się dogadywała. Przykład? Sytuacja, kiedy skończyło nam się jedzenie. Część z nas miała batony energetyczne schowane w kieszeniach na czarną godzinę, która – jak się okazało – szybko przyszła. Za każdym razem, gdy ktoś wyciągał batona, dzielił się nim z resztą grupy. Nieważne, że to dostało się jeden „gryz”. Liczy się w takich warunkach solidarność z grupą.

E.P.: Grupa została wcześniej wyselekcjonowana. Nie każdy mógł wziąć udział w projekcie?

Darien
 
Darien
fot. Michał Zieliński

M.Z.: Ten wyjazd można spokojnie zaliczyć do tzw. trudnych. Trzeba było mieć dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. A więc wcześniej był ponad 20-kilometrowy bieg przez mazurski las, były też wykłady o tym, czego można się spodziewać na miejscu, z jakimi zagrożeniami powinniśmy się liczyć etc.

E.P.: A czego można było się spodziewać?

M.Z.: Wszystkiego! Miałem świadomość, że dosłownie wszystko może się zdarzyć. Dlatego przed wyjazdem starałem się w myślach przepracowywać różne sytuacje, nawet te najgorsze, by jak faktycznie wyniknie nieciekawa sytuacja, mieć w głowie jakiś schemat działania. Żeby nie reagować histerycznie, a po prostu z głową.

E.P.: Kto nie powinien jechać na taką ekspedycję?

M.Z.: A można poprosić o inne pytanie?:) Mówiąc serio, to w takich ekspedycjach nie powinni uczestniczyć ludzie niezdecydowani, w każdym znaczeniu tego słowa. Jak ktoś jest niezdecydowany w związku, w pracy, szkole, na kolokwium trzyma ściągę w dłoni i rozważa, co robić – skorzystać z niej czy nie, to lepiej niech zostanie w domu. Bo w dżungli trzeba szybko podejmować decyzje. Nie powinna też jechać osoba, która nie ma marzeń i która boi się ryzyka. Jeśli ktoś ma rodzinę, też niech się poważnie zastanowi, czy taki wyjazd jest mu bądź jej niezbędny do życia. Swoją drogą, marzenia nie są po to, by o nich śnić, tylko je realizować.

E.P.: Dlatego pojechałeś do Darién?

M.Z.: Tak.

E.P.: Pora na statystykę. Ilu Polakom udało się przejść Darién

M.Z.: Z Darién sprawa nie jest taka prosta. Otóż wiemy, że byli tam Cejrowski i Pawlikowska. Już jakiż czas temu okazało się, że wbrew temu co podali oni opinii publicznej, wcale nie byli pierwszymi Polakami, którzy przeszli Darién z północy na południe. Bodajże 5 lat wcześniej tego samego wyczynu udało się dokonać dwójce poznaniaków – Grzegorzowi Sołtysiakowi i Jackowi Lidwinowi. Czy byli tam też inni Polacy? Ciężko powiedzieć, bo przecież nie wszyscy podróżujący robią to w sposób, hmmm… medialny. Wielu z nich pozostaje w cieniu. My byliśmy w Darién, ale nie pokonaliśmy przesmyku, którego pasmo górskie ciągnie się z północy na południe na długości 160 kilometrów. Przekroczyliśmy je ze wschodu na zachód. I dlatego bardzo chcę jeszcze tam wrócić, żeby właśnie przejść te 160 km łańcucha górskiego.

E.P.: Czy dzięki tej wyprawie dowiedziałeś się czegoś nowego o sobie?

M.Z.: Nie wiedziałem, że mam tak dobrą kondycję fizyczną:) Bo szczerze mówiąc pod względem kondycyjnym nie przygotowywałem się jakoś specjalnie do ekspedycji. A jeszcze raz podkreślę – 20-kilogramowy plecak, 30 stopni Celsjusza, 15-centymetrowej grubości ściółka leśna, która nie ułatwiała marszu, prawie 100-procentowa wilgotność powietrza – to wszystko nieźle dało nam w kość. Okazało się też, że mogę żyć bez telefonu i Internetu! No ale najważniejsze – myślałem, że nie podołam psychicznie – jestem w zupełnie nowym miejscu, nie wiem, co za chwilę się wydarzy, nie wiem, czy za tym dobrze wyglądającym krzaczkiem nie czai się jakieś niebezpieczeństwo… Przykłady można mnożyć.

Darien

Fot. Michał Zieliński

Pytasz, czego się nauczyłem? Nabrałem większego szacunku do swoich najbliższych i znajomych. Nie raz zdarzyło mi się pomyśleć: A jeśli już ich nigdy nie zobaczę? Co wtedy? Zacząłem też darzyć innych większym zaufaniem. Bo bez zaufania ten wyjazd by się nie udał. Muszę ufać swojej koleżance, która maczetuje teren, że zrobiła to dokładnie. Za chwilę rozbijemy w tym miejscu namiot i jeśli ona zawaliła, to może coś nam się stać. Ale wierzę, że zrobiła to, dokładnie.

E.P.: Po Darien chyba ciężko byłoby ci pojechać na typowo turystyczny wyjazd, no wiesz: plaża, drineczki, zwiedzanie „głównych atrakcji turystycznych”. Mylę się?

M.Z.: Nie! Na pewno chcę wrócić do Darién, żeby powtórzyć sukces wspomnianej czwórki Polaków. I jest jeszcze coś, o czym opowiem, ale tylko niewiele, bo tu chodzi o odkrycie pewnej tajemnicy…:) Otóż planujemy wrócić w okolice Darién, bo tam żyje prawdopodobnie osiem, dotąd dzikich plemion, o których świat jeszcze nie słyszał. Chcemy do nich dotrzeć.

www.darien.pl

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Stara (gość)

    Stara (gość)

    05.10.17, 17:54

    Tylko pozazdrościć i pomarzyć, gratuluję wszystkim

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8473

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7458

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42636

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9341

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11676

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9057

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11082

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8440

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10340

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6922

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8967

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7011

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 71642

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 182818

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8430

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 291763

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze