Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ameryka Łacińska – praca w podróży

Autor: Katarzyna Chojecka

Data publikacji: 02.02.2014 21:25

Liczba odwiedzin: 7882

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, praca w podróży, artykuły, katarzyna chojecka, praca w podróży artykuły

Od kilku lat coraz częściej wyjeżdżający wybierają za swój punkt docelowy kraje Ameryki Łacińskiej. Czy kusi ich przede wszystkim ten, w moim wyobrażeniu, wciąż osnuty pewną tajemnicą i spotkaniem z nieznanym ląd? Czy wyjazdy podyktowane są pobudkami bardziej praktycznymi?

Przeglądając fora internetowe (głównie polskie) związane z tematyką pracy za granicą wielokrotnie spotkałam się z pytaniami osób, które pragną wyjechać do Ameryki Południowej lub Środkowej w poszukiwaniu pracy. Nurtujące kwestie zazwyczaj wyjaśniają osoby, które od dłuższego czasu przebywają lub śledzą sytuację na rynku pracy w krajach Ameryki Łacińskiej.

Najbardziej rozwinięty sektor, w którym o pracę stosunkowo najłatwiej, jest turystyka, a konkretnym państwem, które zasługuje na szczególną uwagę w trakcie poszukiwania pracy jest Meksyk. Ciągły przepływ przyjezdnych, zwiększająca się liczba miejsc i instytucji związanych z obsługą podróżnych wpływa na dynamiczny proces roszady pracowników. Restauracje, hotele często zatrudniają obcokrajowców. Jednym z takich miejsc jest Iguana hostel de las Casas w Meksyku. Jak podaje strona, San Cristobal de las Casas to kulturalna stolica południowej części Meksyku. Jego właścicielką jest Polka, a obsługę hostelu stanowią sami podróżnicy, którzy postanowili zostać w Meksyku na dłużej.

Pilot wycieczek – zawód idealny jeśli ktoś pragnie połączyć pracę i podróżowanie
 
Pilot wycieczek – zawód idealny jeśli ktoś pragnie połączyć pracę i podróżowanie
fot. Phillie Casablanca (Flickr.com/CC BY)

Jednym z najbardziej popularnych zawodów pozwalających nam na połączenie pracy z podróżowaniem jest zawód pilota wycieczek. Pilotów podzielić możemy na tych, którzy obsługują jedną trasę oraz tych, którzy specjalizują się w większej ilości tras. Do obowiązków pilota należy szeroko pojęta opieka nad realizacją programu wycieczki, ale także czuwanie nad bezpieczeństwem i zadowoleniem zwiedzających. Co nie zawsze jest pracą łatwą (praca z ludźmi często okazać się może dużo trudniejsza niż ta związana z obsługą najnowocześniejszych technologii). To reprezentant danego biura podróży lub instytucji, która organizuje wyjazd. Zainteresowanych tym konkretnym zawodem odsyłam do przeszukania bazy naszego portalu, ukazało się już bowiem kilka tekstów na ten temat.

Zauważyć też można spore zapotrzebowanie na nauczycieli języka angielskiego, głównie w prywatnych szkołach w mniejszych miejscowościach. Do nauczania nie zawsze potrzebny jest certyfikat, czasem to konkretna placówka sprawdza nasz poziom języka na podstawie wewnętrznego testu. Wynagrodzenie w tej branży jest niewysokie (raczej starcza na podstawowej potrzeby, ale pozwala na utrzymanie się w kraju). Na uniwersytetach można też znaleźć oferty na zasadzie język za język.

Nauka angielskiego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić przerwę w podróży i którym zależy na podreperowaniu wyprawowego budżetu
 
Nauka angielskiego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić przerwę w podróży i którym zależy na podreperowaniu wyprawowego budżetu
fot. USDAgov (CC BY 2.0)

W krajach Ameryki Łacińskiej istnieje spora konkurencja ze strony native speakerów, którzy znacznie chętniej zatrudniani są niż osoby, które nie posiadają żadnego poświadczającego o swoich umiejętnościach w konkretnym języku, dokumentu. W związku z tym, wszelkie certyfikaty poświadczające o naszej znajomości języka mogą okazać się naszą kartą przetargową w staraniu o posadę.

Warto zwrócić uwagę między innymi na metodę TELF – teaching English as a foreign language, nauczanie języka angielskiego jako języka obcego, a konkretnie o sytuację, w której nauczycielem jest osoba, której pierwszym językiem nie jest angielski (więcej informacji można znaleźć pod linkiem www.languagecourse.net/exams/tefl-tesol-pl.php ). Otrzymanie certyfikatu, poświadczających o naszej praktyce w nauczaniu metodą TELF poprzedzony jest kursem (jest on płatny, organizowany przez szkoły językowe). Sam kurs języka nie zawsze jest przydatny (wiąże się często z przyswajaniem bardzo fachowego słownictwa np. z dziedziny medycyny, które nie zawsze przydaje się w praktyce nauczania, lecz sam certyfikat zdecydowanie zwiększa szanse znalezienia pracy, głównie w większych miastach).

WWOOF (www.wwoof.org) – Willing Workers on Organic Farms – to praca raczej dla osób, którym zależy bardziej na poobcowaniu z przyjmującą kulturą, niż dla tych, którym zależy na zarobieniu worka pieniędzy. W zamian za pracę najczęściej proponowane jest zamieszkanie z rodziną, która prowadzi organiczną farmę. Oddanie się w ich ręce, wikt i opierunek to zapłata za naszą pomoc, a według mnie to wystarczająca odpłata za możliwość bycia częścią czyjegoś świat, rodziny, codzienności. Szczególnie, jeśli praca jest jedynie pretekstem do wyjazdu, gdzieś... na dłużej.

Podjęcie legalnej pracy w krajach Ameryki Łacińskiej wiąże się z wyrobieniem wizy pracowniczej, co stanowi dodatkowy obowiązek dla pracodawcy. W związku z tym obcokrajowcy, którzy pragną pracować powinni wziąć pod uwagę fakt, iż może im zostać zaproponowana tak zwana praca „bez dokumentów”. Trzeba pamiętać także o tym, że wyruszając za ocean warto znać chociażby podstawy hiszpańskiego. Pracy można szukać pisząc bezpośrednio do interesujących nas firm lub instytucji przed wyjazdem (tu polecam głównie organizacje non-profit (www.lanic.utexas.edu/la/region/ngos/ – pod tym adresem można znaleźć sporo informacji na temat organizacji w różnych krajach). Co więcej, warto również zabrać ze sobą choćby najmniejsze oszczędności. Mogą się one okazać konieczne, jeśli: a. nie dostaniemy pracy od razu po naszym przyjeździe, b. organizacja, z którą nawiązaliśmy kontakt jeszcze będąc w Polsce, okaże się nierzetelna i nie dostosuje się do wcześniejszych ustaleń.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111556

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze