Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Do Izraela przez Belgię

Autor: Katarzyna Chojecka

Data publikacji: 08.02.2014 11:06

Liczba odwiedzin: 2341

Tagi: praca w podróży, wywiady, praca w podróży wywiady, katarzyna chojecka

Gap year – termin odnoszący się do pewnego okresu w życiu, który zazwyczaj poświęcany jest na podróże, rozwijanie pasji, oddanie się zajęciu, na które dotychczas nie miało się czasu, nie jest zjawiskiem nowym, a na pewno coraz bardziej popularnym. Judytę poznałam kilka lat temu. Jest kolejną osobą, która postanowiła zrobić sobie przerwę w studiowaniu na rzecz podróżowania. Wzięła swój puzon i pojechała...

Judyta i kwiaty, które były sprzedawane na farmie w Izraelu
 
Judyta i kwiaty, które były sprzedawane na farmie w Izraelu
fot. Euan Bookless

Katarzyna Chojecka: Judyta, powiedz mi jak to się w ogóle stało, że wyjechałaś z Polski, dlaczego?

Judyta: Skończyłam studia licencjackie i pomyślałam, że nie chcę tak od razu zaczynać magisterskich, że może warto zrobić sobie „gapyear”, to chyba dobry czas, żeby jeszcze trochę pojeździć. I zrobiłam to.

– I gdzie postanowiłaś pojechać?

– Postanowiłam pojechać do jakiegoś francuskojęzycznego kraju, wybrałam Belgię, wydała mi się ciekawym miejscem. Akurat wtedy sporo grałam na puzonie, więc znalazłam orkiestrę w Belgii, pojechałam tam. Zamieszkałam u znajomego na jakiś czas, a potem znalazłam pracę jako niania. Miałam plan, że zarobię pieniądze i wyjadę na miesiąc do Izraela, bo zawsze chciałam tam pojechać. Więc kiedy zarobiłam trochę, to wyjechałam i zostałam tam 2 miesiące.

– Kiedy to było dokładnie?

– 3 lata temu, to był 2011.

– A jak udało ci się zarobić pieniądze w Belgii, pracowałaś jako niania?

– Tak, zarabiałam jako au pair (przyp. aut. niania, która nie tylko zajmuje się dziećmi, ale również mieszka z rodziną przyjmującą, polecam uwadze stronę: www.operki.pl). Płacono mi niewiele, ale z drugiej strony nie miałam żadnych wydatków. Mieszkałam z rodziną, u której pracowałam. Była ta orkiestra, więc mogłam też grać na puzonie. Tam byli ludzie od 20 do 70 lat i graliśmy raz w tygodniu, spotykaliśmy się. To było bardzo fajne doświadczenie, poznałam sporo ciekawych osób.

– Czyli tak naprawdę pieniądze, które zarobiłaś mogłaś przeznaczyć na wyjazd?

– W zasadzie tak, nie chciałam wydać wszystkiego, ale mój wyjazd się trochę przedłużył.

– Po powrocie z Belgii wyjechałaś do Izraela? I co działo się tam?

– Pojechałam i na początku mieszkałam na couchsurfingu (przy. aut. osobą, które podróżują na pewno znana jest strona internetowa www.couchsurfing.org – dzięki niej można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata), ale po tygodniu zaczęło mi być jakoś smutno, bo zawsze jeździłam z kimś. Z drugiej strony, to był taki wyjazd, na którym chciałam sprawdzić, czy mogę liczyć tylko na siebie. W pewien sposób udało mi się poobserwować też siebie w samotnej podróży.

Byłam na północy Izraela u kolegi, kiedy przyjechał jego przyjaciel. Kiedy dowiedział się, że podróżuję sama, zaproponował, że jeśli chcę, to mogę z nim pojechać do jego znajomego, który ma ekologiczną farmę. Powiedział, że są tam wolontariusze z Europy i może mi się tam spodoba. Na początku byłam dość sceptyczna, nie wiedziałam przecież kogo tam spotkam. W końcu pojechałam z nim następnego dnia rano, żeby zobaczyć, co mnie czeka na farmie. Byliśmy tam o 8.00, nikt już nie spał, jeden chłopak wyciskał sok z pomarańczy, to utkwiło mi w pamięci, szef farmy chodził w jakimś dziwnym kombinezonie. Było spore zamieszanie, część ludzi jechało do pracy zbierać pomarańcze, inni jeszcze nic konkretnego nie robili. Taki leniwy poranek.

– A czy to było miejsce, gdzie oni mieszkali?

– Nie do końca, tam mieszkał ten szef, a niektórzy przyjechali tylko zobaczyć, jak to wygląda. I to byli w większości ludzie, którzy wcześniej zgłosili się do Kibbutz Center w Tel Awiwie (przyp.aut.: kibuc to spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są wspólnotowe, odsyłam do stron, które szerzej wyjaśnią, czym są społeczności kibucowe – www.kibbutz.org.il, polecam również www.goisrael.pl ). Żeby się dostać do kibucu, trzeba pozostać w Izraelu minimum kilka miesięcy, a ci ludzie przyjechali na przykład tylko na kilka tygodni. Osoba, która obsługiwała Kibbutz Center kierowała ich wszystkich do Roy’a (właściciela farmy), w zamian za pracę mieli, co jeść i gdzie spać. Ja osobiście zostałam na farmie tydzień lub dwa, poznałam bardzo fajnych ludzi. Było nas 11 osób, ale była ciągła rotacja, więc ktoś wyjeżdżał, a ktoś przyjeżdżał. Mieszkaliśmy w dwóch chatkach na terenie farmy, 2-3 osoby w pokoju. Pracowaliśmy, a potem razem jedliśmy, gotowaliśmy.

Widok na farmę w wiosce Amirim
 
Widok na farmę w wiosce Amirim
fot. Euan Bookless

– I jak wygląda taka praca na farmie?

– Akurat w miejscu, w którym ja byłam, jest dość specyficznie, bo trzeba samemu zaplanować sobie pracę. Szef nie wydzielał konkretnych zadań, akurat w tym względzie była swoboda.

– To ciekawe. I sprawdzał się ten system?

– Tak, zawsze było coś do zrobienia.

– A jak traktowane są osoby, które tam pracują? Głównie chodzi mi o relacje pracodawca – pracownik

– Takie farmy (WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms) mają to do siebie, że w zasadzie nie opłaca im się źle traktować swoich pracowników, bo zawsze można się przenieść. To tak działa, że pracujesz trochę w jednym miejscu, a potem możesz zmienić je na kolejne.

– I jak Ci się wydaje, czy taka praca jest dobrą opcją dla osób, które podróżują?

– Tak, myślę, że jest super. Ogólnie Izrael jest bardzo drogi, a nasza farma miała pewien układ z kibbutzem, gdzie była duża stołówka i gdzie gotowano sporo jedzenia. I na przykład ze względu na to, że on i inni ludzie obcinali gałęzie przy centrum, w ogrodzie, to my, osoby pracujące na farmie, dostawaliśmy jedzenie od nich. Z zaprzyjaźnionej piekarni dostawaliśmy chleb, który się nie sprzedał danego dnia.

Ekipa pracująca na farmie, międzynarodowa: Anglia i Szkocja, Niemiec, Szwecja
 
Ekipa pracująca na farmie, międzynarodowa: Anglia i Szkocja, Niemiec, Szwecja
fot. Euan Bookless

– Czyli tak naprawdę tam też nie miałaś wydatków?

– No właśnie, bo to była mała wioska (Amirim), tam nawet nie było, tak naprawdę, na co wydać pieniędzy. Jak się jest w mieście, to się wydaje sporo, ale w takiej wiosce praktycznie nic. Masz, co jeść, gdzie spać...

– A powiedz, jakie są możliwości pracy w Izraelu, oczywiście szczególnie dla przyjezdnych?

– Właśnie pierwszą opcją jest kibuc, dla osób, które przyjeżdżają na 3 do 6 miesięcy. I w zamian za pracę, gdzieś w restauracji na przykład, dostaje się wikt i opierunek i na przykład 200 euro. Wszystko w zależności od miejsca, w którym znajdzie się pracę. Tam przyjeżdża dużo osób z RPA, Wielkiej Brytanii. Inną opcją są farmy, to raczej dla tych, którzy są na krótszy okres, nie trzeba wtedy żadnych pozwoleń, wizy.

– Musiałaś mieć jakieś pozwolenie na pracę?

– Nie, dostałam pieczątkę na pobyt na 3 miesiące. W ogóle każdemu polecam taki rok, który można poświęcić na wyjazdy. Nie potrzeba do tego dużo pieniędzy, praca zawsze znajdzie się .

– Dzięki za rozmowę.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115043

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze