Dziś jest 12.06.2024

Imieniny obchodzą Janina, Onufry, Leon, Antonina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kiedy docierasz na miejsce, podróż dopiero się zaczyna...

Autor: Katarzyna Chojecka

Data publikacji: 31.03.2014 23:10

Liczba odwiedzin: 2998

Tagi: aurstralia i oceania, australia, sydney, melbourne, praca w podróży, praca w podróży wywiady, katarzyna chojecka

Danę poznałam na uczelni. Widziałam ją na tyle rzadko, że zaczęłam się zastanawiać, co jest powodem jej „zniknięcia”. Okazało się, że podróżowała, daleko i blisko.

Niebo nad Melbourne
 
Niebo nad Melbourne
fot. Dana

Katarzyna Chojecka: Dana, skąd decyzja o wyjeździe do Australii?

Dana: To było tak, że po maturze zrobiłam sobie „gap year”. W ogóle u mnie w domu jest taka tradycja, jest nas pięcioro rodzeństwa i każde z nas mogło wybrać miejsce, do którego chce pojechać po skończeniu szkoły. Rodzice nam pomagali z kupnem biletu i odświeżali swoje kontakty, żebyśmy mieli, gdzie się podziać, gdybyśmy mieli jakieś problemy na miejscu.

Generalnie jednak sami musieliśmy znaleźć mieszkanie i pracę. To taki sposób, żebyśmy się trochę usamodzielnili, zobaczyli jak to jest mieszkać samemu i być odpowiedzialnym za siebie. Rodzaj świadomego „rzucenia na głęboką wodę”. Ja początkowo miałam jechać do Kanady, ale wylądowałam w Australii.

A dlaczego plany się zmieniły?

Jedna z plaż Sydney
 
Jedna z plaż Sydney
fot. Dana

Moja mama obserwowała mnie przez jakiś czas, pytała jak przygotowania do podróży. Wiza wyjazdu do Kanady na gap year nie do końca mnie pociągała, ponieważ miałam jechać do polskiej rodziny, mieszkać z nimi, rozmawiać po polsku... Wówczas też było dość trudno znależc pracę. Tak naprawdę może nawet nie miałabym szans, żeby się usamodzielnić.

Nie chciałam jednak zmieniać planów ze względu na moją mamę, która włożyła dużo pracy w organizację tego wyjazdu. Na sześć miesięcy przed wyjazdem mama zauważyła, że coś jest nie tak i powiedziała, że Kanada to chyba nie do końca miejsce dla mnie, bo widzi, że nie ciągnie mnie tam zbytnio. Jako że miała znajomego w Sydney, zapytała, czy nie pojechałabym do Australii.

I to był strzał w dziesiątkę. Jak usłyszałam „Australia”, od razu poczułam, że tam chcę wyjechać.

Do jakiego miasta?

W końcu wylądowałam w Melbourne, u rodziny przyjaciółki mojej babci, a po 2 tygodniach udało mi się wynająć pokój.

I co tam robiłaś? Studiowałaś?

Nie, podróżowałam, pracowałam, zrobiłam kurs fotograficzny. Po powrocie chciałam zdawać do łódzkiej „filmówki”, niestety finalnie się tam nie dostałam, ale dzięki temu plany znów się zmieniły, wrócę do tego później. Kiedy wyjeżdżałam do Austaralii w 2007 roku, Polacy nie mogli otrzymać wizy „work and holiday”, która umożliwia pracę w trakcie wyjazdu. W związku z tym miałam wizę turystyczną na rok. Teraz wiem, że można już pracować w Australii bez konieczności starania się o jakieś dodatkowe dokumenty.

A jak sobie radziłaś finansowo? Trudno ci się było utrzymać?

Trochę pomagali mi rodzice, całe szczęście wynajmuję też mieszkanie w Warszawie, które często stanowi dla mnie finansowy ratunek, kiedy podróżuję. Zazwyczaj jest tak, że pieniądze z czynszu wydaję „na życie” i dzięki temu część tego, co zarabiałam mogłam odłożyć. Pomagałam znajomym w piekarni-kawiarni i z tego też miałam mały zarobek.

Myślę, że jeśli się nie potrzebuje luksusów wszędzie da się jakoś utrzymać, a jeśli się chce, to praca się znajdzie. Prawdą jest jednak, że nie żyłam ponad stan, raczej skromnie, wszystkie pieniądze, które oszczędzałam wydawałam na podróże po Australii.

Widok na Melbourne
 
Widok na Melbourne
fot. Dana

A potem chyba wyjechałaś do Anglii?

Tak, ale w międzyczasie byłam jeszcze pół roku w Polsce i potem wyjechałam do Anglii, tak naprawdę głównym powodem przeprowadzki był mój ówczesny chłopak, którego poznałam w Australii. On postanowił przyjechać właśnie do Wielkiej Brytanii, żeby tam znaleźć pracę.
Pomyślałam, że to dobry pomysł: przeprowadzić się tam i zamieszkać razem.

Jechałaś z myślą szukania pracy?

Nie, dostałam się na studia, na antropologię kulturową, co zresztą okazało się sporym wydatkiem. W Wielkiej Brytanii można wybrać studia w systemie 3 lub 4 lat. Ja wybrałam tę pierwszą opcję, głównie ze względów finansowych. Kiedy zaczynałam studia, płaciłam 3000 funtów za rok (od 2012 roku płaci się 9 tysięcy za rok!). To jest kredyt, który zaciąga się na uczelni, a potem oczywiście trzeba go spłacić. Pracowałam wówczas jako kurier rowerowy, co bardzo lubiłam, choć była to niebezpieczna praca. W tego typu firmach kurierskich płacą nie za godzinę, ale za ilość dostarczonych przesyłek, co sprawia, że chce się je dowieźć na miejsce jak najszybciej. W przeciągu zaledwie 4 tygodni miałam aż 3 wypadki, 2 razy trafiłam do szpitala.

Było to jednak bardzo ciekawe doświadczenie. Potem znalazłam bardziej stałą posadę, pracę w firmie, w której pakowałam przesyłki internetowe i wymyślałam nadruki na różne gadżety, na przykład kubki. Można więc powiedzieć, że pracowałam także jako grafik. No i oczywiście klasycznie jako kelnerka.

Jak w Wielkiej Brytanii wyglądają formalności związane z pracą?

Pamiętam, że musiałam zapłacić 90 funtów w tamtejszym urzędzie pracy, żeby w ogóle móc pracować, ale potem można pracować bez innych dodatkowych formalności.

I jak ci się tam żyło?

Dobrze, pracowałam około 24 godziny w tygodniu. Nie wydawałam dużo pieniędzy, raczej kupowałam tylko podstawowe rzeczy i bez problemu udawało mi się utrzymać w Londynie. Zresztą, nawet jeszcze oszczędzałam trochę, a wszystkie pieniądze, których udało mi się nie wydać, zbierałam, żeby jechać dalej, pozwiedzać. Podróże od zawsze stanowią bardzo ważny element mojego życia!

Podróż chyba nigdy się nie kończy, bo kiedy jest się za długo w jednym miejscu, człowiek zaczyna się przyzwyczajać i czuje się potrzebę dotknięcia czegoś nowego, nieznanego... Chyba nie jestem odosobniona w tym przekonaniu!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7057

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6353

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25188

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8012

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9676

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8214

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9041

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7145

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8076

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6217

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7315

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5657

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45534

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115106

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7038

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 171549

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze