Dziś jest 19.05.2024

Imieniny obchodzą Piotr, Celestyn, Augustyn, Bernarda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Opowieść o dziewczynie, która żadnej pracy się nie boi

Autor: Katarzyna Chojecka

Data publikacji: 03.03.2014 20:50

Liczba odwiedzin: 4827

Tagi: europa, norwegia, hiszpania, wywiady, praca w podróży wywiady, praca w podróży, katarzyna chojecka

Może mieliście już szansę spotkać się z Anią przy okazji rozmowy o jej wolontariacie w Meksyku. Jeśli nie, to nic straconego, bo tym razem rozmawiałyśmy o Norwegii i Hiszpanii, jej doświadczeniach związanych z szukaniem pracy w tych dwóch, zdawać by się mogło skrajnie różnych pod wieloma względami, krajach.

Przejrzyste wody Norwegii i... Ania.
 
Przejrzyste wody Norwegii i... Ania.
fot. Wojtek Skulski

Katarzyna Chojecka: Kiedy pierwszy raz pracowałaś zagranicą?

Anna Kurska: Przełomowy okazał się rok 2010. Wtedy pierwszy raz pojechałam zagranicę, żeby pracować. Wybór padł zupełnie nieoczekiwanie na Norwegię. Z racji planów dotyczących wyjazdu na wolontariat do Meksyku (wyjazd miał odbywać się w sierpniu), wizja spontanicznej przygody i mocnego zastrzyku gotówki były wystarczającym impulsem, żeby tam pojechać. Znalazłam bardzo tanie bilety lotnicze w 2 strony, namówiłam przyjaciółkę na akcję „survival pod namiotem” (w dosłownym tego słowa znaczeniu) i... zaledwie kilka tygodni później byłyśmy już w drodze do Norwegii, spakowane w jeden bagaż nadany, zamieniając każdy ciuch na dodatkową puszkę pasztetu i ponadczasowy keczup.

Ile czasu spędziłaś w Norwegii?

Dokładnie miesiąc. Wystarczająco długo by zarobić pieniądze, zachwycić się niesamowicie piękną Norwegią, poznać naprawdę bardzo gościnnych, pomocnych ludzi i z pewnością na tyle długo, by docenić… cztery ściany, dach nad głową, suchą pościel i jedzenie bardziej urozmaicone niż chleb z pasztetem.

Czy to było tak, że konkretnie pojechałaś do pracy, czy praca wyniknęła sama z siebie?

W tym przypadku zdecydowanie moim celem numer jeden był zarobek.

Jak długo szukałaś pracy? Było trudno?

To jest zabawna historia. Pierwsze słowa, jakie wypowiedział mój kolega jeżdżący rokrocznie do tej samej miejscowości za zarobkiem, to: „musisz się nastawić, że 3 tygodnie to minimum zanim znajdziesz pracę”. Trzy tygodnie?! Ja przecież na dokładnie tyle czasu tam poleciałam! Jak się później okazało, nie ma rzeczy niemożliwych. Głęboko wierząc w nasze szczęście, autentycznie je do siebie przyciągnęłyśmy! Wykupiłyśmy norweski numer telefonu, załatwiłyśmy formalności, odręcznie wypisałyśmy ogłoszenia i tak rozpoczęłyśmy nasze poszukiwania.
Malowanie domów, płotów, sprzątanie, opieka nad dziećmi – jednym słowem pełen serwis. To My.

Znalazłyśmy pracę w pierwszym dniu. Trzy godziny sprzątania w domu starszej babci. Pierwsza wypłata i nie miałyśmy wątpliwości. Złapałyśmy byka za rogi.

To była ciężka praca?

Wręcz przeciwnie, praca była bardzo przyjemna. Poza tym każde z naszych zajęć różniło się, nie miałyśmy więc czasu na nudę. Co ciekawe, często same uczyłyśmy się, jak ją wykonywać już w trakcie jej trwania. Malowałyśmy ganek, płoty, ściany domu, sprzątałyśmy mieszkanie, samochód. Trudne w tego typu pracach na świeżym powietrzu są warunki pogodowe. Zwłaszcza w Norwegii, gdzie dość często nawet w lipcu, pada deszcz. Pracowałyśmy więc na tyle, na ile pogoda nam dopisywała, chyba, że trafiając na niesamowicie życzliwych i otwartych ludzi miałyśmy pracę porządkowe w domu.

A teraz Barcelona. Jak to się stało, że się tam znalazłaś?

Własnoręcznie wykonany przez dziewczyny anioł (wykonany z przedmiotów znalezionych na ulicy lub w ich plecakach) dla LIV- kobiety, dla której pracowały.
 
Własnoręcznie wykonany przez dziewczyny anioł (wykonany z przedmiotów znalezionych na ulicy lub w ich plecakach) dla LIV- kobiety, dla której pracowały.
fot. Anna Kurska

Aplikowałam na początku 2013 roku na praktyki zawodowe. Dokładnie wiedziałam, w jakim państwie chcę je odbyć. Hiszpania, a tym bardziej Barcelona z racji słońca, pięknych gór, palm, ukochanego języka hiszpańskiego i otwartych ludzi, była dla mnie na tamten moment wyborem oczywistym. Perspektywa zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, rozwijania swoich pasji i szkolenia języka metodą migowo – komunikatywną – kusiły. Po kilku miesiącach bezowocnych mailingów do zagranicznych firm, z zapytaniem, kto chciałby przyjąć mnie jako praktykantkę w swoje szeregi, udało się! Otrzymałam super ofertę, od jak się później okazało rewelacyjnej organizacji i równie rewelacyjnych ludzi. Przez kilka miesięcy pracowałam nad koordynacją międzynarodowej wystawy. Ogromne doświadczenie. Samorozwój. I przede wszystkim pasja. Wszystko co robisz, rób z pasją. To było piękne, że dla ludzi tam pracujących design, sztuka nowoczesna, wystawy, konferencje, międzynarodowe kontakty – to coś zdecydowanie więcej niż praca. To styl życia.

A jak żyło Ci się w Barcelonie?

Niestety życie w Barcelonie nie należy do najtańszych, także szybko podjęłam się próby znalezienia dodatkowego źródła utrzymania. 56-procentowa stopa bezrobocia, według relacji Katalończyków – miała ogromny wpływ na proces rekrutacji na różne stanowiska, nawet na te, które wydawałoby się są najmniej wymagające. Praca sezonowa w tamtym czasie, z komunikatywną, lecz nie biegłą znajomością hiszpańskiego była naprawdę trudna do zdobycia. W rezultacie nawet rozdawanie ulotek okazało się zarezerwowane tylko dla Hiszpanów. Pierwszy raz doznałam uczucia, iż nieważne kim jesteś, ile skończyłeś kierunków i jakie masz doświadczenie, w tym wypadku liczyło się tylko jedno – język. W akcie desperacji pozostawało mi promowanie imprez na plaży, praca w upale, bez gwarancji zarobku za godzinę pracy, ale z gwarancją złocistobrązowej opalenizny. Też jest jakiś plus.

A co z tą pracą, o której wspominałaś wcześniej? Jak ją znalazłaś?

No właśnie, jako że nie ma rzeczy niemożliwych – ta cała historia ma hollywoodzki happy end. Po raz kolejny, determinacja i pozytywna energia się opłaciły. Życiowe szczęście zatriumfowało. Dostałam rewelacyjną pracę, właściwie przez zupełny przypadek. Znalazłam się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Po raz kolejny spotykając na mojej drodze właściwych, dobrych ludzi. Choć, wierzę głęboko, że to nie przypadek – tak musiało się stać.

Park Labiryntów w Barcelonie
 
Park Labiryntów w Barcelonie
fot. Marta Lech

Do końca mojego pobytu – pracowałam w jednej z najlepszych designerskich galerii w Barcelonie, mającej na swoim koncie choćby sesje zdjęciowe i artykuły w VOUGE. Okazało się, że chcieć, to móc. Ilość zapisanych karteczek z nowymi słówkami do zapamiętania – przekraczała 50 na dzień. Jedynie determinacja i ciągła chęć uczenia się – sprawiły, iż dostałam tam stanowisko pracy. Każdy dzień był szaleństwem. Zaczynał się od poleceń, których nie rozumiałam, od nowych słówek, których nie znałam, od robienia rzeczy, za które zabierałam się naprawdę pierwszy raz w życiu – to mnie jednak najbardziej motywowało. Chłonęłam każdą nową informację, podejmowałam się różnych zadań na przekór rozsądkowi. Na efekty ciężkiej pracy nie musiałam długo czekać. Jedna z bardzo bliskich mi osób, zawsze powtarza „jeśli życie ofiarowuje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę”. Ja swoją zrobiłam. Rozsmakowałam się i uważam, że naprawdę warto. Warto wierzyć, próbować swoich sił, bo nigdy nie wiemy, kiedy dana chwila stanie się początkiem czegoś naprawdę wyjątkowego.

Komentarze (5)

 • 21.11.14, 18:41

  Komentarz usunięty

 • 19.10.14, 02:46

  Komentarz usunięty

 • znajoma (gość)

  znajoma (gość)

  09.06.14, 22:21

  podziwiam Cie!

  Zgłoś

 • ;) (gość)

  ;) (gość)

  17.03.14, 10:05

  jesteś Bossem :>

  Zgłoś

 • GO (gość)

  GO (gość)

  16.03.14, 23:48

  Kurski kocham Cie!!!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6544

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6051

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22092

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7539

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9187

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7975

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8523

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6725

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7536

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5924

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5280

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39482

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94352

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6679

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139770

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze