Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Praca na statkach

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 26.07.2011 16:04

Liczba odwiedzin: 24122

Tagi: praca w podróży, anna wiśniewska, praca w podróży artykuły

Podróże kosztują i zajmują dużo czasu. Trudno pogodzić je z normalną, stałą pracą, a z kolei porzucenie dotychczasowego zajęcia może spowodować braki w funduszach na wyprawy. Nie oznacza to jednak, że koło się zamyka. Można zmienić pracę na taką, która daje możliwość zwiedzania świata.

Statki pasażerskie
Pracodawcy na wodzie – statki pasażerskie. Fot. Robert Lindon/sxc.hu

Przykładem są statki pasażerskie pływające po wodach wszystkich oceanów: od Alaski, przez Meksyk i Bermudy, po Seszele, Egipt, Bałtyk i Morze Północne. Co więcej, statki te zatrzymują się w portach wielu interesujących miast. Czy pływający luksus na pewno jest dostępny dla każdego? Czy faktycznie można podróżować i pracować?

Zawód na statku

Statki pasażerskie mają charakter wielkiego obiektu hotelowo-gastronomicznego. Jeśli na lądzie jesteś kucharzem, kelnerem, barmanem, muzykiem, wokalistą, tancerzem, masz zadatki na dobrego showmana czy animatora – są szanse, że uda ci się znaleźć pracę o takim samym lub podobnym charakterze także na statku, który stanowi również pływający hotel, dlatego pokojówki czy personel sprzątający są tam zawsze potrzebni. Podobnie jak recepcjoniści czy boye hotelowi. Goście korzystają z licznych sklepów, klubów fitness, SPA, kasyn, które również można potraktować jako potencjalne miejsca pracy.

Warunki pracy

Praca na statku różni się jednak od tej na lądzie. Kontrakty na dużych statkach trwają zazwyczaj od 6 do 10 miesięcy. A to oznacza, że przez ten okres nie ma szans na urlop ani wolny weekend. Pracuje się przez 7 dni w tygodniu, tym bardziej więc należy wykorzystywać każdą chwilę przerwy na odpoczynek i zwiedzanie. Dlatego mimo podobieństw z życiem na lądzie, na statku trzeba się liczyć z ciężką pracą. Jedna z firm rekrutujących załogę stawia wręcz wymóg, że osoba ubiegająca się o pracę powinna „znajdować przyjemność w pracy w uciążliwych warunkach tj. w hałasie czy podczas szybkiej obsługi gości”.

Statki pasażerskie mają jednak kilka plusów. Przede wszystkim pracodawca zapewnia zakwaterowanie (trzeba się liczyć z pokojem wieloosobowym), wyżywienie, ubezpieczenie oraz bilety do domu. Drugą sprawą jest dojazd do pracy. Nie trzeba stać w korkach, w ścisku w metrze, wystarczy wsiąść do windy i pojechać na odpowiednie piętro. Praktycznie większość zarobionych pieniędzy zostaje w kieszeni, więc można w ten sposób sporo zaoszczędzić. W tym momencie jednak kończą się plusy tego zajęcia.

Pracując dzień w dzień, mamy niewiele wolnego czasu dla siebie, co oczywiście zależy głównie od zajmowanego stanowiska. W nie najlepszej sytuacji są pracownicy restauracji, czyli kucharze i kelnerzy. Ci pracują praktycznie przez cały dzień, od śniadania do późnej kolacji, z krótkimi przerwami pomiędzy posiłkami. Pokojówki mają znacznie lepiej – krótszy czas pracy, a do tego zarabiają więcej niż kelnerzy. Idąc tym tropem, krupierzy i pracownicy kasyn powinni być grupą najbardziej zadowolona ze swojego położenia. Do wieczora mają czas wolny, więc mogą do woli korzystać z uroków odwiedzanych miejsc. Z drugiej strony są pozbawieni szans na integracyjne imprezy dla załogi, które odbywają się zawsze wieczorami.

Piękno odwiedzanych miejsc, ciekawi ludzie – to z jednej strony. Z drugiej zaś –monotonia pracy i współtowarzyszy, z którymi się mieszka, nierzadko także wykonuje obowiązki i spędza czas wolny. Gdy kontrakt trwa kilka miesięcy, trzeba być psychicznie przygotowanym głównie na tego typu niewygody.

Zarobki

Jest to kwestia, która na pewno interesuje każdego potencjalnego pracownika statku pasażerskiego. Stawki są zróżnicowane. Wszystko zależy od firmy, wieku statku czy restauracji. Oto kilka przykładów. Generalnie najmniej doświadczeni pracownicy (Buffet Boy, Cleaner) w lokalach gastronomicznych otrzymują wynagrodzenie poniżej 1000 dolarów na miesiąc, kelnerzy w zależności od rangi zarabiają od 1000 nawet do 4000 dolarów. Do tego dochodzą także napiwki, które w zależności od zamożności gości, mogą nawet podwoić pensję. Stewardesy zarabiają od 2000 do 3000 dolarów miesięcznie. Ich napiwki zależne są od kabin, które obsługują. Podobne zarobki mają barmani, ci jednak mogą liczyć na wyższe „tipy”. Dużo zarabia sommelier, nawet do 4000 dolarów miesięcznie, a także krupier.

Kto może pracować na statku?

Pytanie to stawia sobie pewno wielu ludzi chcących wyruszyć w podróż życia. I tutaj pojawia się pytanie: czy chcemy zwiedzać czy pracować? Bo jeśli to pierwsze, to może jednak warto zastanowić się nad innym zajęciem. Praca na statkach pasażerskich jest wbrew pozorom zajęciem bardzo wymagającym pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Z kwestii formalnych: trzeba mieć ukończone 21 lat i przede wszystkim należy znać języki obce, angielski w stopniu bardzo dobrym, gdyż to właśnie nim posługuje się zarówno z personelem (wielonarodowa załoga to pewien standard na statkach), jak i gośćmi. Oczywiście wiele statków pasażerskich przyjmuje grupy z jednego kraju, np. Niemiec. Wtedy to pracownicy muszą znać język niemiecki. W ofertach bowiem zapewnia się turystom personel mówiący w ich języku. Przydatny jest także hiszpański, który można wykorzystać na Karaibach.

Doświadczenie w szeroko pojętym hotelarstwie i gastronomii jest mile widziane. Podobnie jak absolwenci szkół i akademii hotelarskich. Im wyższe kwalifikacje, tym lepsza posada i oczywiście wyższa pensja. Choć coraz więcej kompanii zatrudnia ludzi bez doświadczenia na najniższe stanowiska. Nie trzeba mieć także kursów marynarskich. Pracodawcy po podpisaniu kontraktu zapewniają szkolenie morskie, które jest wystarczające do podjęcia pracy na statku. Inaczej jest z załogą wycieczkowca, oficerami rachunkowymi i barmanami – w tym wypadku bez odpowiednich umiejętności i praktyki nie mam szans na objecie posady.

Ciężka praca, ale w luksusowym i pięknym otoczeniu. Wysokie zarobki (od 700 do kilku tysięcy dolarów) i monotonia ludzi oraz krajobrazów. Statki pasażerskie na pewno nie są dla każdego, trzeba wykazać się silną wolą i psychiką. Jednak mimo wszystko jest to niesamowita okazja do zwiedzania całego świata.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • matros (gość)

  matros (gość)

  21.10.18, 14:37

  nie jest prawda ze aby zostać marynarzem trzeba mieć skończona szkołe. Teraz wystarczy książeczka żeglarska ,która dostanie każdy w Urzedzie Morskim oraz zrobienie 4 podstawowych kursów i ......szukać pracy :). Polecam 2 dobre polskie portale morskie gdzie każdy może znaleźć cos dla siebie zarówno na statki handlowe , pasażerskie ale i na jachty : www.7oceans.pl oraz www.seaman.pl . POWODZENIA - ja już pływam od 2 lat :))

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7738

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111556

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze