Dziś jest 12.06.2024

Imieniny obchodzą Janina, Onufry, Leon, Antonina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Praca w podróży

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 26.07.2011 16:11

Liczba odwiedzin: 6629

Tagi: praca w podróży, anna maria łakomy, praca w podróży poradnik

Wiele lat marzeń, kilka miesięcy przygotowań i w końcu można wyruszyć w podróż. A co jeśli nagle okaże się, że coś nie gra? Skończyły się pieniądze, nie ma za co wrócić albo po prostu pojawiły się nowe, ważne wydatki? Nic prostszego, trzeba tylko trochę kreatywności i samozaparcia.

Podróżuj i zarabiaj – wielu globtroterów podpisałoby się pod tym zdaniem
 
Podróżuj i zarabiaj – wielu globtroterów podpisałoby się pod tym zdaniem
fot. iStockphoto

Podróżuj i zarabiaj, tak w skrócie można opisać program Work&Travel. Każdy ma jakieś umiejętności, które mógłby wykorzystać, by zarabiać pieniądze. Najprostszym sposobem są tłumaczenia wykonywane zdalnie lub dorywczo, na miejscu. Jeśli zatrzymamy się gdzieś na dłużej możemy porozwieszać ogłoszenia, najprościej jednak umieścić ofertę w Internecie i wykonywać zlecenia na odległość. Jedyne czego będziemy potrzebować to bardzo dobra znajomość języka obcego i dostęp do komputera.

Podróżnicy zachwalają sobie także wszelką pracę w branży IT. Jednak by udało się rozkręcić e-biznes i zbierać plony, będąc daleko w świecie, trzeba najpierw mieć świetny pomysł i odpowiednie umiejętności, by go rozwinąć. Nie jest to uniwersalne i łatwe zajęcie, niewątpliwie przynoszące jednak największe zyski. Wystarczy dostęp do Internetu i odpowiednie przygotowanie techniczne.

Kolejną, bardzo popularną opcją jest praca divemastera, czyli po prostu płetwonurka. I tu są jednak pewne ograniczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że, by móc nauczać nurkowania albo wykonywać różne prace jako płetwonurek należy mieć odpowiednie certyfikaty. Trzeba więc najpierw trochę zainwestować, a koszty często w tym wypadku małe nie są.

Praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej ludzie uczą się języków obcych, czemu więc nie spróbować znaleźć pracy jako nauczyciel? W ostatnich latach bardzo modne stało się zatrudnianie w szkołach językowych native speakerów, którzy oprócz samego języka wprowadzają także wiele informacji związanych z daną kulturą. Praca w branży edukacyjnej może okazać się strzałem w dziesiątkę w trudnej sytuacji finansowej.

Sezon na… misia?

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto zna kogoś, kto zbierał truskawki w Hiszpanii albo Szwecji. Prace związane ze zbieraniem plonów dostępne są w większości państw i nie wymagają szczególnych predyspozycji. Można zbierać oliwki, winogrona, orzechy, morele, kapary, pomidory… wszystko czego dusza zapragnie. Dużym minusem takich prac jest wynagrodzenie, które bywa bardzo niskie. Wystarczy jednak trochę motywacji i samozaparcia, a sukces gwarantowany. Dzięki pracom sezonowym można spokojnie podróżować bez większych obaw, że nagle zabraknie nam funduszy na podstawowe potrzeby.

Jedną z najlepiej płatnych prac jest patroszenie i przewożenie ryb. Jeden dzień pracy to często 60$ wynagrodzenia. Trzeba przeglądać ogłoszenia w Internecie, często bowiem organizowane są wyjazdy grupowe z określonymi już stawkami za pracę. Na ogół dotyczy to rejonów Skandynawii, Islandii czy Kanady.

Warto pamiętać, że zbieranie owoców i warzyw wiąże się zwykle z pracą na czarno. W niektórych państwach można się natknąć na tzw. młyn, czyli poszukiwania nielegalnych pracowników. Największym zagrożeniem w tym wypadku jest kilka miesięcy więzienia i deportacja.

Zaopiekuj się mną

W Internecie bardzo dobrze rozwinięty sektor stanowią wyjazdy au pair. Dostępne są specjalne serwisy, w których można się zarejestrować i po przejściu rekrutacji wyjechać jako opiekunka. Należy podać swoje dane, doświadczenie i referencje albo poświadczenie o wiarygodności osób z bliskiego otoczenia i oczywiście znajomości języka obowiązującego w kraju, do którego chcemy się wybrać.

Tego typu praca stanowi zdecydowanie najmniejsze zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i pozwala na kilkumiesięczne, a nawet kilkuletnie pobyty za granicą. Dużą zaletą jest legalność i swego rodzaju ochrona gospodarzy, wadą z kolei mało czasu na życie towarzyskie. Jak jednak powszechnie wiadomo – dla chcącego nic trudnego i na wszystko można znaleźć miejsce w rozkładzie dnia. Zawsze warto zawiązywać bliskie relacje z goszczącą nas rodziną, może się okazać, że to właśnie ona będzie najmocniejszą stroną takiego wyjazdu.

Zrób to za granicą

Bardzo wielu studentów chciałoby zdobywać doświadczenie, przy okazji bawiąc się, zarabiając i ucząc języków obcych. Internship daje takie możliwości. Na wielu stronach internetowych znajdziemy oferty programowe, pozwalające studentom na dopasowanie programu oraz jego długości do swoich potrzeb. Są także promocje skierowane do wszystkich, którzy zgłoszą się do danego programu. Z niewielką pomocą można wyjechać na płatne praktyki do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii. Oprócz zarobków jest to przede wszystkim świetny sposób na rozwinięcie skrzydeł dla młodych ludzi. Warto pamiętać, że często za granicą możliwości naukowo-badawcze są dużo większe niż w Polsce.

Wszystkie chwyty dozwolone

Wachlarz możliwości jest niczym nieograniczony. Możemy robić wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Na dowód kilka pomysłów na pracę wykorzystanych przez podróżników:

– zbieranie robaków jako przynęty dla ryb
– statystka przy produkcji filmu w Kairze
– wyprowadzanie psów
– mim i portrecista uliczny
– odpowiedzialny za przewożenie nieboszczyków ze szpitala do kostnicy
– odpowiedzialny za zakopywanie dołków po kretach na polu golfowym
– aktorka w filmie Bollywood
– „królik doświadczalny” koncernów farmaceutycznych
– sprzedawanie polskich ciast na lokalnych targach

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7057

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6353

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25195

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8012

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9676

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8214

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9041

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7145

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8076

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6217

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7315

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5657

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45534

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115115

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7038

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 171564

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze