Dziś jest 15.01.2025
Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa
Autor: Katarzyna Chojecka
Data publikacji: 24.01.2014 15:42
Liczba odwiedzin: 5707
Tagi: praca w podróży, relacje, katarzyna chojecka, praca w podróży artykuły
Witajcie w „terenie”, czyli krótka rozprawa o tym, jak pobyt na badaniach terenowych łączy się z pracą, czy antropolog to zawód, czy styl życia oraz gdzie szukać funduszy na wyjazd.
[align="left"]Godzina 22.00, czerwiec, na dworze ciepło, ale już ciemno i prawie pusto wokół. I ja, sama, w środku miasteczka, którego nie znam, właśnie wyszłam z domu dziewczyny, która dziś zgodziła się udzielić mi wywiadu (bo zaczepiłam ją na ulicy i nie odstąpiłam na krok, póki nie zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań. Wtedy nie miała czasu, ale zaprosiła mnie do swojego mieszkania). Stoję już za jej drzwiami. Głowa pełna nowych informacji, i nie wiem, czy wracać „do siebie”, to jest do pustego hotelu, który przez najbliższe dni będzie moim domem (który zresztą w tym okresie działa głównie z mojego powodu). Myślę sobie: „A może przejdę się jeszcze trochę albo usiądę na ławce, może kogoś spotkam…? Dobrze! Idę przed siebie, najwyżej się zgubię!”. I tak to właśnie jest, poznawania nigdy za wiele.
Badania terenowe właściwie od początku dyscypliny, jaką jest etnologia (dawniej raczej nazywana etnografią, dziś coraz częściej antropologią kulturową) stanowią jej specyfikę. To najczęściej określony wycinek czasu, który badacz poświęca na pracę nad interesującym go zagadnieniem. Współcześnie coraz częściej rezygnuje się z dalekich egzotycznych wyjazdów na rzecz pracy np. we własnym mieście lub w przestrzeni wirtualnej. Jest to również moment wytężenia uwagi, czujności, wnikliwej analizy otoczenia, która przynieść ma rezultaty w postaci szczegółowych danych terenowych, które opisują ten właśnie, analizowany przez nas wycinek rzeczywistości. Już na samym początku badacz napotyka na swojej drodze pierwszy problem: jak znaleźć fundusze na badania?
Dużym plusem wyjazdów terenowych jest fakt, że do ich przeprowadzenia nie potrzeba fortuny, a raczej woli i zawzięcia w stawianiu czoła nie zawsze chętnym do współpracy rozmówcom oraz nierzadko własnemu lenistwu. Niemniej jednak (choć wiem, że czasem bywa i tak) nie przetrwamy długo żywiąc się jedynie ogromem nowych, intrygujących informacji (nie zawsze, szczególnie na początku badań, muszą okazać się one fascynujące, zależy to głównie od tego, na jak łaskawy i życzliwy „teren” trafimy i co stanowi cel naszych badań). Na miejscu trzeba coś jeść, ewentualnie, jeśli nie pokusimy się na wyjazd „stopem”, też sfinansować sobie dojazd.
Zarówno zdobycie funduszy przed wyjazdem jak i szukanie pracy „w terenie” może okazać się zajęciem wymagającym pomysłowości i zapału. W sfinansowaniu badań kluczowe mogą okazać się granty (o których informacje można uzyskać na uczelni lub w ramach własnych poszukiwań), współpraca z kołami naukowymi, różnego rodzaju instytucje, które powiązane są z problematyką naszych badań. Pomocne mogą być fundacje oraz organizacje, które mogą wspomóc nasze badania, nie zawsze finansowo, lecz merytorycznie – mogą się okazać niezastąpionym źródłem informacji i tak zwanymi „odźwiernymi” już w samym terenie badań. Wyruszając w dalszą wyprawę warto zasięgnąć informacji od osób/organizacji, które zajmują się interesującą nas problematyką, miejscem wyjazdu. Bardzo często dokładne rozeznanie przed wyjazdem okazuje się bezcenne. Pozwala bowiem na nawiązanie kontaktu oraz przecieranie szlaku jeszcze przed wyruszeniem z domu – bardzo możliwe, że uda nam się nawiązać znajomość, która okaże się nieocenioną pomocą w znalezieniu noclegu, rozmówców, a nawet pracy.
Jak przeżyć w terenie? Jeśli miejsce, do którego jedziemy jest nam choć trochę znajome (byliśmy tam już kiedyś, znamy kogoś) możemy skorzystać z czyjejś gościnności i postarać się znaleźć swój kąt u znajomego lub znajomego znajomego (sieci znajomości, które badacz jest w stanie uruchomić, aby choć trochę przetrzeć szlak w drodze do uzyskania interesujących go informacji, czasem sięga naprawdę daleko). Za gościnę można „odpłacić się” pomagając w domowych pracach, gotować, lub za nawet skromną „pensję” zajmować się dziećmi sąsiadów, co starczyć powinno na ewentualne opłacanie noclegu (godziny pracy badacza są bowiem zazwyczaj bardzo elastyczne). W zależności od długości badań można również zatrudnić się w jednym z miejscowych lokali – restauracji, barów, sklepów, co zapewnić może nam nie tylko zaplecze finansowe, ale też sporą dawkę wiedzy antropologicznej. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i gotowości do podejmowania nawet najdrobniejszych prac.
Wyjazd w okresie letnim może łączyć się z pracą przy zbiorach owoców, pomocą przy żniwach, a w przypadku badań w mieście można poszukać pracy w hostelu (takie miejsca poszukują często osób, do zmiany pościeli lub prania), rozdawać ulotki, sprzedawać własnoręcznie robioną biżuterię albo pamiątki, grać na ulicy, pracować zdalnie, przepisywać wywiady, pokazać się w redakcji lokalnej gazety lub radia i zaproponować stworzenie nowej i unikatowej rubryki, w której miasto ukazane zostanie w zupełnie nowej odsłonie, odkryte na nowo w cyklu artykułów prasowych lub fotoreportaży. Jeśli żadna z wyżej wymienionych możliwości nie okaże się trafiona, zawsze można pisać teksty z podróży, które ktoś może kiedyś opublikuje. Wszystko zależy od tego, gdzie i na jak długo jedziemy, jak duże są nasze potrzeby oraz jak zaprojektujemy swoje badania. Niemniej jednak uważam, że wszystkie propozycje pracy są nieocenionym źródłem obserwacji terenowych oraz możliwością poznania mieszkańców naszego miejsca badań.
Podróżowanie, nie tylko to związane ze zmianą miejsca, ale czasem także to mentalne, to bez wątpienia zajęcie poszerzające perspektywę spojrzenia na świat. Połączenie podróży z badaniami terenowymi to jeszcze inny poziom „bycia” – gdzieś, z kimś, w innym kontekście. Człowiek zaczyna patrzeć na otaczającą rzeczywistość inaczej, obserwuje, dopatruje się szczegółów, które już gdzieś kiedyś widział, dostrzega, to czego inni mogą wcale nie zauważać. Czasem sama już nie wiem, czy miejsca, w których jestem traktuję jako potencjalne tereny moich badań, czy też podświadomie analizuję przestrzeń, w której się znajduję cały czas, nawet w domu. Wszystkim tym, którzy wybierają się w podróż lub badania (albo jedno i drugie) życzę wytrwałości i radości z odkrywania tego, co nieznane, również w sobie.
[/align]
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16917
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12124
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 182561
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 213706
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8587
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7494
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42936
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9362
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11770
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9073
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11192
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8530
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10438
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6950
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9083
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7064
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 73049
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 185819
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8478
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 295248
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Z indexem w podróży
Data publikacji: 04.12.2013 11:29
Liczba odwiedzin: 133214
Do tej pory w ramach naszego projektu odwiedziliśmy 23 kraje na dwóch kontynentach, przejeżdżając 22,5 tys. km. Auto pchaliśmy już około 100 razy. Zużyliśmy dwa silniki i hektolitry oleju silnikowego. Każdą z naszych wypraw relacjonowaliśmy za pośrednictwem środków masowego przekazu. Nawiązaliśmy łącznie współpracę z 50 firmami i organizacjami. Coraz więcej osób zagląda na nasze strony. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.11.2013 12:46
Liczba odwiedzin: 140829
Dlaczego podróżujemy, czy podróże naprawdę kształcą, co nam dają i co my dajemy tym, których spotykamy na bezdrożach? »
Powered by Webspiro.