Dziś jest 27.05.2024

Imieniny obchodzą Jan, Juliusz, Radowit, Izydor

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zawód: podróżnik

Autor: Justyna Śnieżek

Data publikacji: 24.04.2013 18:43

Liczba odwiedzin: 12311

Tagi: europa, azja, afryka, ameryka północna, ameryka południowa, praca w podróży, inspiracje, praca w podróży artykuły, inspiracje artykuły

Całkiem niedawno na swoim blogu złożyłam deklarację, że poruszę temat łączenia pracy za granicą z podróżowaniem. Ponieważ znalezienie zatrudnienia w innym kraju jest jednym z najprostszych sposobów na zobaczenie i poznanie świata oraz ludzi, to dziś będzie właśnie o tym.

Wyobrażacie sobie miny Waszych znajomych, kiedy na pytanie "co tak naprawdę robisz w życiu?" odpowiadacie im „podróżuję”? Na twarzy większości z nich pojawiłaby się zapewne konsternacja, no bo jak to tak, przecież to nie praca! Tak nie da się zarabiać. Tak nie da się utrzymać! Nikt z nich jednak nie zastanowi się wcześniej i nie pomyśli, że w gruncie rzeczy to wszystko się da, jeśli ma się na to pomysł i się tego chce.

Podczas jednego z Couchsurfingów poznałam Ikarosa, Greka pracującego w Londynie, jednak nie na co dzień. Ikaros podróżuje pomiędzy Atenami, Londynem a Singapurem, gdzie również czekają na niego obowiązki. Co to jednak za obowiązki skoro co chwilę widzę na Facebooku nowe zdjęcie, a to z basenu w Marina Bay Sands, a to ze złocistej plaży podczas zachodu słońca... I tak w kółko. Można pozazdrościć, jednak zamiast zazdrościć, lepiej samemu znaleźć pracę marzeń, dającą nam tak wiele niesamowitych okazji do podróży.

Tutaj zachodzi jednak pytanie – gdzie szukać i jak szukać, aby móc realizować marzenia i nie paść przy tym ofiarą oszustwa? Zadaje je sobie pewnie wiele osób planujących przenieść się za granicę. Jak zatem finansować swoje podróże chcąc przy tym przebywać na dłużej poza krajem? Istnieje co najmniej kilkanaście opcji, jednak poniżej kilka, według mnie, najciekawszych.

[1] AIESEC

Ogólnoświatowa organizacja studencka umożliwiająca wyjazd na m.in. płatne staże w 99% państw na całym świecie. Osoba aplikująca ponosi jednorazowy koszt dostępu do bazy z ofertami (koszt to ok. 450 zł) i przez okrągłe 3 miesiące może aplikować na wybrane przez siebie stanowiska. Rekrutacje odbywają się zazwyczaj poprzez Skype na zasadzie rozmowy bądź zleconych do wykonania zadań. Po otrzymaniu oferty przez firmę wyjeżdżamy do wybranego kraju, gdzie oprócz permanentnego wsparcia ze strony pracodawcy, mamy do pomocy również miejscowy komitet AIESEC, który pomaga stażyście w razie potrzeby.
Osoby należące do organizacji to zazwyczaj naprawdę ciekawi świata ludzie oraz fantastyczni kompani do podróży! :)
To, co ważne, na staż można aplikować maksymalnie do 2 lat po ukończeniu studiów (jednak nie później niż do 30 r oku życia) i trwają nie dłużej niż 1,5 roku. Zdarza się jednak tak, że po stażu firmy oferują zatrudnienie, co daje możliwość pozostania za granicą na znacznie dłużej.

AIESEC
 
AIESEC
fot. www.aiesec.org[2] Au Pair

Au Pair to ogólnoświatowy serwis dający możliwość wyjazdu głównie do krajów europejskich oraz USA i Kanady. Wyjazd odbywa się głównie na zasadach mieszkania u lokalnej rodziny i pomaganiu w codziennym życiu.

[3] Wyjazdy typu "Work and Travel"

To bardzo popularna inicjatywa przede wszystkim w USA, ale i w innych zakątkach świata. Polegają one zazwyczaj na nieskomplikowanej pracy (barman, kelnerka, recepcjonistka itp) w dużych ośrodkach turystycznych, gdzie potrzebna jest pomoc. Program przeznaczony jest głównie dla studentów.

[4] LinkedIn

Dla stabilnych zawodowo i profesjonalistów dobrym miejscem do szukania pracy jest LinkedIn. Znajdziecie tam oferty z całego świata. Wyszukiwanie ofert i aplikowanie jest bezpłatne.

[5] WWOOF

WWOF – praca na farmie w zamian za wikt i opierunek
 
WWOF – praca na farmie w zamian za wikt i opierunek
fot. Christopher Jones

World Wide Opportunities on Organic Farms to rozwiązanie dla osób nie szukających rozwoju zawodowego, a jedynie źródła do finansowania swoich podróży. Rejestracja w bazie farm jest płatna w zależności od kraju i jest to jedyny koszt jaki ponosimy. Po uiszczeniu opłaty dostajemy możliwość kontaktowania się z dowolnymi farmami na terenie kraju i oferowaniu swojej pomocy. Należy zwrócić uwagę, że za ten rodzaj pracy wynagrodzenie dostaniemy jedynie w formie noclegu, jedzenia i niezbędników życiowych :)

To jedynie baaardzo skrócona lista moich pomysłów, jednak możliwości jest co najmniej kilka razy więcej. Prawda jest z resztą taka, że jeśli naprawdę chcemy zobaczyć świat, to go zobaczymy i znajdziemy sposób aby zrobić to tak, jak lubimy.

Jest jednak kilka rzeczy, o których nie tyle warto, ale nawet należy pamiętać w obliczu poszukiwania pracy w kraju marzeń. Praca w takim miejscu będzie różniła się znacząco od samego podróżowania. Jeśli więc marzycie o przemierzeniu dzikiej Afryki i szukacie pracy np. w Nigerii, zawsze zwróćcie uwagę na sytuację polityczną w danym kraju. Ewakuacja z kraju podczas podróży jest dużo szybsza i sprawniejsza niż w momencie, w którym macie ze sobą milion rzeczy czekających na Was w mieszkaniu.

Kolejną sprawą jest dokładne zapoznanie się z możliwościami zatrudnienia w danym kraju, wymaganymi wizami czy pozwoleniami na pracę (co jest powszechne poza Unią Europejską). Bardzo fajnym miejscem, gdzie znajdziecie ogromną dawkę informacji jest serwis Polak za Granicą (http://poradnik.poland.gov.pl/). Odnajdziecie w nim znaczącą większość potrzebnej przed wyjazdem wiedzy.

Trzymam kciuki za wszystkich, którzy planują zacząć kolejną podróż właśnie od strony przeprowadzki za granicę. Na mnie od maja czeka Austria, idealna baza wypadowa w Alpy :)

O autorze
Justyna Śnieżek

Justyna Śnieżek – ciekawa świata młoda kobieta i zapalona couchsurferka. Na co dzień prowadzi bloga (www.onepennytrip.wordpress.com), na którym dokumentuje swoje wyjazdy "od podszewki". W podróżach stawia przede wszystkim na poznawanie ludzi, kultur i zwyczajów, bo jak mówi słynne powiedzenie "nie ważne gdzie, ważne z kim":)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6730

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6123

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22466

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7676

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9362

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8019

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8700

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6873

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7749

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5965

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6975

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5391

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 42611

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 101213

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6789

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 149658

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze