Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Szlak Wokół Morza Północnego – EuroVelo 12

Autor: Joanna Kościańska

Data publikacji: 29.07.2011 13:40

Liczba odwiedzin: 7873

Tagi: europa, szkocja, anglia, belgia, holandia, niemcy, dania, szwecja, norwegia, rowery

Sześć tysięcy kilometrów rowerowej przygody, 8 różnych krajów, tysiące cyklistów oraz, według Księgi Rekordów Guinnesa, tytuł najdłuższej na świecie trasy rowerowej z ciągłym oznakowaniem. Rowerowy Szlak Wokół Morza Północnego ma dopiero 10 lat, a już nosi miano legendarnego. Warto sprawdzić, na czym polega jego fenomen.

Na rowerowym szlaku
Fot. Dana Lookadoo

Gdy w 2001 r., najpierw w Hamburgu, a następnie w innych miastach na szlaku, uroczyście otwierano trasę biegnącą wybrzeżem Morza Północnego, nikt nie spodziewał się, że jej popularność będzie rosła w tak zawrotnym tempie. Sukces jest jednak w pełni zasłużony, gdyż nad jakością i atrakcyjnością szlaku przez lata pracowali przedstawiciele 8 krajów, przez które przebiega trasa – Szkocji, Anglii, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Szwecji i Norwegii. W wyniku współpracy powstał Szlak Wokół Morza Północnego wchodzący w skład europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo (jako EuroVelo 12).

Pomysł stworzenia EuroVelo 12 był prosty – Morze Północne od wieków łączy kraje położone nad jego brzegami, czemu by więc nie zacieśnić stosunków, tworząc drogę rowerową? Do powstania szlaku wykorzystano istniejące wcześniej narodowe, regionalne bądź lokalne ścieżki dla cyklistów. Rozbudowano bazę noclegową, przygotowano jednolite oznaczenia trasy oraz niezbędne przewodniki i mapy. Szlak Wokół Morza Północnego ma kształt pętli, jednak zaprojektowany został w taki sposób, aby rowerzyści mogli zarówno przejechać całe 6 tys. kilometrów, jak i zdecydować się na krótszą wycieczkę. Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, widok i szum Morza Północnego będą towarzyszyć nam przez całą podróż.

Szkocja – na dwóch kółkach przez kraj w kratę

Nie ma chyba lepszego od Szkocji miejsca, aby rozpocząć rowerową podróż – to właśnie w tym kraju w 1839 r. kowal Kirkpatrick MacMillan z Courthill wymyślił pierwszy rower napędzany bez odbijania się stopami od ziemi (na takiej „Flintstonowej” zasadzie działały wcześniejsze dwukołowe pojazdy). Wynalazcy udało się przejechać trasę o długości 230 km – współcześnie czekają na nas aż 1242 km szlaku, jednak wyczyn młodego Szkota pokazuje, że aby jeździć na wyprawy rowerowe, wcale nie potrzebujemy najnowszego sprzętu.

Trasa rozpoczyna się na Szetlandach – wyspach o zachwycającym, pagórkowatym krajobrazie, domach z szarego kamienia, skalistych klifach, wcinających się w ląd zatoczkach oraz zielonych pastwiskach z owcami i kucami. Promem przepływamy na Orkady słynące nie tylko z pięknej przyrody, lecz także z licznych, bardzo dobrze zachowanych pozostałości po epoce neolitu. Na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO wpisany został krąg kamienny Ring of Brogar, kurhan Maes Howe zbudowany ok. 5000 lat temu (a w nim wygrawerowane runy Wikingów, którzy w XII w. dostali się do wnętrza), a także Skara Brae, najlepiej na świecie zachowane osiedle neolityczne (m.in. 8 kamiennych domostw z systemem podziemnych korytarzy).

Szlak biegnie dalej na południe w stronę zatoki Moray Firth słynącej z delfinów. Trasa prowadzi tu przez Inverness – miasto znane, m.in. ze zrekonstruowanego zamku szekspirowskiego Makbeta oraz położonego w pobliżu jeziora Loch Ness. Złośliwi twierdzą, że aby zobaczyć potwora z Loch Ness (potocznie zwanego „Nessie”, a w naukowych opracowaniach figurującego pod nazwą Nessiteras Rhombopteryx) najlepiej mieć przy sobie butelkę szkockiej whiskey. Narodowy trunek Szkotów można zakupić m.in. w jednej z wielu otwartych do zwiedzania destylarni. Jadąc dalej wybrzeżem mijamy Aberdeen, olejową stolicę Europy i docieramy do Edynburga – miasta, w którym nie sposób się nudzić. Stolica Szkocji słynie z festiwali, Starego Miasta z licznymi zabytkami oraz studenckiego klimatu – Edynburg to ważny ośrodek akademicki.

Anglia – kufel piwa na rowerowe zakwasy

EuroVelo 12 prowadzi wschodnim wybrzeżem Anglii, mija Newcastle, Lincoln i Norwich, aby w końcu dotrzeć do Harwich – ostatniego miasta na angielskim odcinku trasy. Szlak wiedzie poprzez wrzosowiska, lasy, przechodzi zarówno przez niewielkie miasteczka z urokliwymi rynkami, jak i duże miasta portowe i przemysłowe. Na trasie nie brakuje zamków, katedr i muzeów, a także restauracji serwujących lokalne przysmaki oraz angielskich pubów, gdzie można piwem leczyć zakwasy powstałe podczas przemierzania odcinka trasy o łącznej długości 1049 km. Szlak wiedzie w większości spokojnymi, sielskim drogami, jedynie w niektórych miejscach powinniśmy liczyć się ze zwiększonym ruchem samochodowym.

Belgia – koronki, czekoladki i malarze

Świetnym piwem może poszczycić się nie tylko Anglia, ale i Belgia, do której dopływamy promem. W tej niewielkiej monarchii istnieje obecnie 120 browarów produkujących kilkaset rodzajów piwa będącego nie tylko trunkiem, lecz przede wszystkim tradycją. Tradycyjnie w Belgii, oprócz złocistego napoju, wyrabia się także czekoladę i słynne ręcznie robione koronki. To także kraj o ogromnej rozmaitości zabytków, a jadąc EuroVelo 12 warto odbić nieco z głównej trasy i odwiedzić Brugię (fr. Bruges).

Brugia, zwana „Flamandzką Wenecją”, jest kolebką malarstwa flamandzkiego. To właśnie tu tworzyli, m.in. Jan van Eyck i Hans Memling. Świetnie zachowane historyczne centrum miasta figuruje na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Belgijski odcinek Szlaku Wokół Morza Północnego ma długość 64 km i prowadzi samym wybrzeżem przez nizinne tereny Flandrii. Jednak nawet tak krótki dystans wystarczy, abyśmy poczuli charakter regionu i może zechcieli wrócić tu na dłużej.

Holandia – kraj rowerzystów

Zostawiamy za sobą Belgię i wjeżdżamy do Holandii – monarchii o unikalnym krajobrazie i jedynej w swoim rodzaju kulturze rowerowej. EuroVelo 12 wiedzie wybrzeżem, pomiędzy Morzem Północnym a wydmami, przekraczając po drodze liczne mosty. Urzeka romantyczny, nizinny krajobraz z wiatrakami i polami tulipanów. Po drodze mijamy miejsca idealne do kąpieli i plażowania. Jedynie kilkanaście kilometrów dzieli szlak od Amsterdamu i Rotterdamu, w planie podróży warto zatem uwzględnić zwiedzanie stolicy kraju oraz największego europejskiego portu.

Po Holandii, zarówno w miastach, jak i poza nimi, jeździ się wygodnie i bezpiecznie – szlaki w większości oddzielone są od dróg samochodowych, nasz dwukołowy pojazd możemy zawsze zostawić na jednym z wielu parkingów rowerowych, a wzdłuż głównych tras rozmieszczone są skrzynki z niezbędnymi narzędziami oraz apteczki medyczne. Cyklistom podróżującym przez Holandię zazwyczaj przeszkadza tylko tłok na rowerowych drogach, wiatr znad morza, myśl o częstych kradzieżach rowerów oraz to, że jak już zaczniemy po Holandii jeździć rowerem, najpewniej trudno będzie nam wyjechać z tego kraju. A tęsknić będziemy nie tylko za rowerową idyllą, ale też za smakiem żółtego sera i – po raz kolejny – wonią lokalnego piwa.

Niemcy – wybrzeżem Morza Wattowego

Niemiecki odcinek Szlaku Wokół Morza Północnego prowadzi wybrzeżem poprzez tereny wiejskie, zahaczając gdzieniegdzie o miasteczka i większe miasta. Na całej długości trasy cykliści mogą podziwiać unikalne krajobrazy i przyrodę Morza Wattowego – akwenu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Wyspy, groble, piaszczyste plaże, latarnie morskie, kościoły, zamki, miasteczka rybackie – na niemieckim odcinku trasy każdy znajdzie coś dla siebie. Szlak przecina tereny nizinne i w większości prowadzi rowerowymi ścieżkami, jedynie w kilku miejscach trzeba wyjechać na ruchliwsze drogi.

Największe miasto na szlaku to Hamburg – miasto portowe i duży ośrodek przemysłowy. Zabytkowe centrum zostało w większości zniszczone podczas II wojny światowej – dziś o tamtych wydarzeniach mają przypominać stojące w centrum miasta ruiny (wieża oraz prezbiterium) neogotyckiego kościoła św. Mikołaja. Do wielu atrakcji Hamburga należą, m.in. domy kupieckie stojące nad kanałem, muzeum kompozytora Johannesa Brahmsa, niesamowita filharmonia – zwana nową ikoną miasta, a także największy w Europie ogród japoński. W 2011 r. Hamburg otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Dania – mokradła, artyści i kościół pod piaskiem

Duńska część Szlaku Wokół Morza Północnego prowadzi początkowo zachodnim wybrzeżem kraju. W niesamowity krajobraz przenosi nas rezerwat Wadden, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczymy rzadkie okazy ptaków i znajdziemy bursztyny, które oglądać można także w muzeach bursztynów znajdujących się na trasie. Jadąc dalej na północ, coraz częściej pojawiają się wrzosowiska, wydmy, piaszczyste plaże i pola uprawne. W lokalnych muzeach (a muzea w Danii z całą pewnością nie należą do nudnych) możemy poznać historie mijanych regionów. W świat Wikingów przeniesie nas natomiast muzeum Ribes Vikinger znajdujące się w mieście Ribe (najstarszym mieście w Danii) oraz zlokalizowany w pobliżu skansen VikingeCenter.

Trasa dociera do Skagen – miasta na samej północy kraju. To właśnie w Skagen powstało wiele duńskich dzieł sztuki, tutaj też tworzył wybitny malarz Peder Severin Krøyer. Prace artystów ze Skagen możemy oglądać w Skagens Museum i Anne og Michael Anchers Hus. Warto zajrzeć do Skagen Odde Naturcenter, którego budynek zaprojektował Jørn Utzon, autor gmachu Opery w Sydney.

Atrakcją Skagen jest kościół pod piaskiem (duń. Den Tilsandede Kirke). Świątynia wybudowana pod koniec XIV w. była największym kościołem w regionie. Od XVI w. budynek zaczęła przysypywać napierająca wydma. Z początku wierni, aby dostać się na mszę, odkopywali drzwi do kościoła, jednak poziom piasku podnosił się nieustannie, wobec czego w 1795 r. kościół zamknięto. Dziś ponad wydmę wystaje jedynie wieża, z której rozciąga się rozległa panorama na okolice. Ze Skagen trasa prowadzi przez miasteczka o długich tradycjach rybackich i biegnie wschodnim wybrzeżem aż do Grenaa, miejsca przeprawy promowej do Szwecji.

Szwecja – kolebka Göteborg metal

Podróż rozpoczynamy w Varberg, mieście słynącym ze SPA. Zachodnim wybrzeżem Szwecji kierujemy się na północ aż do Iddefjord – fiordu na granicy szwedzko-norweskiej. Momentami trzeba poruszać się po ruchliwych trasach, jednak większość szlaku prowadzi ścieżkami rowerowymi i mniejszymi, rzadko uczęszczanymi drogami. Odcinek o długości 380 km biegnie wzdłuż plaż, łąk, klifów, jezior i lasów, zahaczając o miasteczka i duże miasta, a w tym Göteborg, drugie co do wielkości miasto Szwecji.

Göteborg założono na zlecenie króla Gustawa II Adolfa, dla którego pracowali holenderscy architekci. W XIX w. miasto nabrało przemysłowego charakteru. Obecny Göteborg to szerokie aleje, parki, porty, liczne muzea, plac Götaplatsen z fontanną z Posejdonem autorstwa Carla Millesa, reprezentacyjny bulwar Kungsportsavenyn wybudowany na wzór Pól Elizejskich, Nya Elfsborg – warownia obronna na wyspie, a także największy w Skandynawii park rozrywki Liseberg (założony w 1923 r.). W mieście rozwinął się również Göteborg metal – dość specyficzny gatunek muzyki metalowej.

Norwegia – w krainie fiordów

Przez Norwegię prowadzi niezwykle spektakularna, ale też kondycyjnie bardzo wymagająca część szlaku EuroVelo 12. Większość trasy przebiega przez pofałdowany teren, a podczas jazdy czekają nas dodatkowe atrakcje w postaci tunelów, mostów, promów i wyeksponowanych odcinków dróg. Trudy podróży z pewnością wynagrodzą widoki – fiordy, góry, lasy, lodowce, jeziora, zatoki, wyspy, drewniane domy, latarnie morskie, serpentyny dróg i urokliwe miasteczka. Norweski szlak prowadzi nie tylko przez rozmaite krajobrazy, lecz jest także podróżą przez poszczególne epoki norweskiej historii. Norwedzy zachęcają, aby podróżując Szlakiem Wokół Morza Północnego odwiedzić również Oslo. Mimo że stolica kraju nie leży bezpośrednio na trasie EuroVelo 12, to łatwo dojechać można do niej lokalnymi ścieżkami rowerowymi bądź też dopłynąć promem.

Ostatnim miastem na norweskim odcinku szlaku, a zarazem ostatnim przystankiem na EuroVelo 12, jest Bergen – miasto założone w XI w., pierwsza stolica Norwegii, ważny ośrodek przemysłowy i naukowy. Miasto figuruje na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, a zobaczyć możemy w nim, m.in. liczne kościoły, katedrę św. Olafa, zamek Bergenhus z XIII w., ratusz, dawną zabudowę miasta oraz muzea. W mieście znajduje się także Targ Rybi. Co roku odbywa się tu festiwal muzyczny Festspillene, zapoczątkowany przez pochodzącego z Bergen kompozytora Edvarda Griega. W Bergen kończy się nasza podróż, zawsze jednak z miejskiego portu możemy promem popłynąć z powrotem na Szetlandy…

Dobre rady

Zgodnie z założeniami EuroVelo na szlaku nie będziemy mieli problemów za znalezieniem sklepów i noclegów, choć przejeżdżając przez większe miasta bądź regiony o turystycznym charakterze, warto z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji noclegu. Ceny noclegów różnią się w zależności od wybranego regionu, a także sezonu, w którym zdecydujemy się na podróż (rowerzyści najczęściej wybierają wiosnę, lato oraz wczesną jesień, aczkolwiek koordynatorzy szkockiego odcinka trasy twierdzą, że zimą prezentuje się ona równie dobrze). Najtańszym rozwiązaniem będzie nocowanie na kempingach, a w Szwecji i Norwegii dozwolone jest biwakowanie „na dziko”.

O dostępnych na szlaku noclegach możemy dowiedzieć się z głównej strony internetowej szlaku EuroVelo 12, a także z map poszczególnych odcinków trasy. Dokładne mapy i przewodniki rowerowe najprościej kupić przez księgarnie internetowe. Jeśli nie potrzebujemy nowych map i chcemy zaoszczędzić nieco gotówki, używane mapy można odkupić od cyklistów, którzy już przejechali szlak – aby tak zrobić, wystarczy zamieścić ogłoszenie na oficjalnym forum internetowym EuroVelo 12 i czekać na pozytywne odpowiedzi.

Przydatne strony internetowe:
www.ecf.com
www.northsea-cycle.com [/align]

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (19)

  • 14.12.13, 18:42

    Komentarz usunięty

  • 11.12.13, 07:23

    Komentarz usunięty

  • 22.11.13, 13:51

    Komentarz usunięty

  • 22.11.13, 13:17

    Komentarz usunięty

  • 21.11.13, 08:34

    Komentarz usunięty

  • 21.11.13, 08:15

    Komentarz usunięty

  • 20.11.13, 18:33

    Komentarz usunięty

  • 20.11.13, 18:24

    Komentarz usunięty

  • 17.11.13, 20:05

    Komentarz usunięty

  • 17.11.13, 19:54

    Komentarz usunięty

  • 11.11.13, 00:27

    Komentarz usunięty

  • 10.11.13, 23:33

    Komentarz usunięty

  • 10.11.13, 22:49

    Komentarz usunięty

  • 07.11.13, 18:58

    Komentarz usunięty

  • 07.11.13, 18:22

    Komentarz usunięty

  • 07.11.13, 17:50

    Komentarz usunięty

  • 06.11.13, 11:39

    Komentarz usunięty

  • 05.11.13, 03:55

    Komentarz usunięty

  • 04.11.13, 12:03

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5692

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7145

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6899

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6209

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34266

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76461

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 114989

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze